Raporty wszystkich: 1 113

Strona 1 z 56
© fm
Dobroczynne mikroorganizmy
© fm

Dobroczynne mikroorganizmy w produkcji mleczarskiej to grupa mikroorganizmów, które mają pozytywny wpływ na jakość i bezpieczeństwo żywności. Do tej grupy należą głównie bakterie kwasu mlekowego (LAB), ale także drożdże, pleśnie i probiotyki.

pokaż
© foundry co z pixabay
Jogurty naturalne: Jogurty naturalnie fermentowane
© foundry co z pixabay

Jogurty naturalne to najbardziej klasyczne produkty w portfolio napojów fermentowanych. Zainteresowanie nimi związane jest głównie z ich naturalnym, prostym składem oraz właściwościami prozdrowotnymi. Nowe spojrzenie na tę kategorię wynika również ze zmiany trendów żywieniowych na świecie.

pokaż
© fm
Napoje wegańskie: Alternatywy dla napojów mleczarskich
© fm

„Napoje alternatywne” to nazwa produktów, które w funkcjonalny sposób zastępują produkty mleczne. Powstały one z myślą o osobach niemogących konsumować mleka z przyczyn zdrowotnych lub unikających używania produktów odzwierzęcych z powodów światopoglądowych. Początkowo produkty te opracowywano na bazie soi. Z czasem do portfolio weszły produkty z owsa, migdałów czy ryżu. 

pokaż
© fm
Serki: Serki „łyżeczkowe” – szanse, zagrożenia i perspektywy rozwoju
© fm

Twarożki homogenizowane to produkty, które powstają poprzez homogenizację twarogu. Proces homogenizacji polega na mechanicznym rozdrabnianiu cząsteczek twarogu i ma na celu równomierne rozprowadzenie tłuszczu oraz innych składników w produkcie, co prowadzi do uzyskania jednolitej struktury i konsystencji. Twarożki homogenizowane są więc zazwyczaj delikatniejsze i bardziej kremowe w porównaniu do tradycyjnych twarożków. 

pokaż
© fm
Twarogi do pieczenia: Wygoda i kulinarny szyk, czyli Polka piecze sernik
© fm

Sernik to jedno z najpopularniejszych ciast w Polsce. Trudno sobie bez niego wyobrazić Boże Narodzenie, karnawał czy Wielkanoc. Cenimy go za wyborny smak, aksamitną strukturę oraz urzekający zapach. Najbardziej znanymi odmianami tego ciasta są sernik wiedeński oraz sernik krakowski. 

pokaż
Sery premium: Sery dla klasy średniej

Polska jest krajem, w którym coraz więcej obywateli jest w stanie pozwolić sobie na produkty i usługi, szczycące się nie tylko wysoką jakością i swoistą unikalnością, ale także odpowiednio wysoką ceną. Produkty te definiowane są jako premium i stanowią obiekt pożądania wielu grup społecznych.

pokaż
© fm
Ślad węglowy: Ślad węglowy produkcji mleka
© fm

Mleko jest ważnym źródłem składników odżywczych, ale jego produkcja wiąże się z emisją gazów cieplarnianych. W latach 2005–2015 odnotowano wzrost emisji gazów cieplarnianych z sektora mleczarskiego o ok. 20%. Dlatego ważna jest próba ograniczania emisji gazów cieplarnianych w sektorach hodowlanym i mleczarskim w bliskiej przyszłości. 

pokaż
© fm
Hydrokoloidy: Hydrokoloidy o właściwościach prozdrowotnych
© fm

Termin „hydrokoloid” jest stosowany przede wszystkim w przemyśle spożywczym i odnosi się do roztworów koloidalnych, których cząsteczki są hydrofilowymi polimerami rozproszonymi w wodzie. Hydrokoloidami są głównie polisacharydy, chociaż nie zawsze. Są to zwykle substancje pochodzenia roślinnego, niekiedy zwierzęcego lub mikrobiologicznego (otrzymywane na drodze fermentacji).

pokaż
© fm
Transformacja cyfrowa: Transformacje cyfrowe w mleczarstwie
© fm

Automatyzacja procesów w zakładach mleczarskich jest wynikiem transformacji cyfrowej, którą można zaobserwować na wielu płaszczyznach w ostatnich latach. Zautomatyzowane procesy porządkują, usprawniają pracę całego zakładu, wpływając na zwiększenie elastyczności produkcji, umożliwiają płynne wprowadzanie zróżnicowanego asortymentu, a także ułatwiają kontrolowanie kosztów w poszczególnych działach.

pokaż
© fm
Napoje fermentowane: Jogurty smakowe – technologia i dodatki
© fm

Fermentacja mleka jest jedną z najstarszych technologii fermentowanych produktów spożywczych. Już tysiące lat temu surowe mleko uzyskane od udomowionych krów, kóz, owiec lub wielbłądów było pozostawiane w temperaturze otoczenia w celu fermentacji prowadzonej przez endogenne bakterie kwasu mlekowego, tworząc produkt podobny do jogurtu. To dlatego jogurt jest jednym z najpopularniejszych mlecznych napojów fermentowanych produkowanych na całym świecie.

pokaż
© fm
Wyroby wzbogacone: Wzbogacanie w preparaty witaminowe
© fm

Ukryte niedożywienie wynikające z niedoborów składników odżywczych określa się zwrotem „ukryty głód”. Ukryty głód dotyczy zarówno składników mineralnych, jak i witamin i może wystąpić bez deficytu energetycznego w wyniku stosowania diety wysokoenergetycznej, ale o niskiej gęstości odżywczej. Szacuje się, że stan ten dotyka ponad 2 miliardów osób na całym świecie.

pokaż
© fm
Jogurty: Innowacje w mikroflorze jogurtów
© fm

Jogurty należą do grupy bardzo popularnych mlecznych produktów fermentowanych. Od czasu opracowania przemysłowej technologii ich otrzymywania przeprowadzane są różnego rodzaju badania w celu zrozumienia i poprawy ich tekstury, smaku czy właściwości zdrowotnych związanych m.in. z obecną mikroflorą. Postępy i innowacje w rozwoju produktów jogurtowych utrzymują stałe zainteresowanie konsumentów tą grupą wyrobów.

pokaż
© fm
Desery mleczne mrożone i niemrożone: A na deser…
© fm

Desery mleczne to wyjątkowa gama produktów, która oferuje konsumentom różnorodność smaków, barwy i konsystencji , zarówno w wersji mrożonej, jak i niemrożonej. Desery mleczne (mrożone i niemrożone) są produktami o skomplikowanej recepturze i złożonym procesie produkcji, który coraz częściej uwzględnia zaawansowaną technologię. Desery mleczne mrożone, takie jak lody, stanowią prawdziwe dzieło sztuki technologicznej.

pokaż
© fm
Sery typu angielskiego: Wielka Brytania serem stoi
© fm

W Wielkiej Brytanii sery wytwarzano blisko 2000 lat temu. Dane archeologiczne wskazują, że pierwsze próby tworzenia serów znane były już w okresie neolitycznym. Do rozwoju serowarstwa przyczynili się Rzymianie okupujący tereny dzisiejszej Anglii oraz średniowieczni mnisi. Angielskie serowarstwo przeżywało także trudniejsze chwile, ale fascynacja najlepszymi smakami brytyjskich specjałów sprawiła, że odzyskało swój blask.

pokaż
© fm
Oświadczenia żywieniowe produktów mleczarskich
© fm

Oświadczenia żywieniowe – jako informacje przekazywane konsumentom dotyczące środków spożywczych (żywności), środków specjalnego przeznaczenia żywieniowego, naturalnej wody mineralnej oraz wody przeznaczonej do celów spożywczych suplementów diety – są regulowane Rozporządzeniem (WE) nr 1924/2006 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 20 grudnia 2006 r. w sprawie oświadczeń żywieniowych i zdrowotnych dotyczących żywności.

pokaż
© fm
Hydrolizaty białek: Produkcja i zastosowanie enzymatycznych hydrolizatów białek mleka
© fm

Przetwórstwo żywności polega na przetwarzaniu surowców poprzez zastosowanie kontrolowanych procesów technologicznych, w wyniku których otrzymujemy bezpieczne produkty spożywcze o określonych właściwościach odżywczych, sensorycznych i funkcjonalnych. Niektóre operacje technologiczne mogą nadawać przetworzonej żywności zupełnie nowe właściwości, kształtujące się w wyniku zastosowanego procesu.

pokaż
© fm
Nowe idee: Napoje mleczno-roślinne, czyli jak połączyć wodę z ogniem
© fm

Zastąpienie produktów spożywczych pochodzenia zwierzęcego (w tym mlecznych) produktami pochodzenia roślinnego może być sposobem na znaczne zredukowanie czynników żywieniowych obciążających środowisko. Do produkcji białka roślinnego wymagana jest mniejsza liczba zasobów, w tym mniej gruntów. Produkcja ta jest również obciążona mniejszą emisją gazów cieplarnianych w porównaniu ze zwierzęcą.

pokaż
© fm
Chłodzenie i magazynowanie
© fm

Chłodzenie jest działaniem, które ma na celu przede wszystkim przedłużenie jakości z jednoczesnym ograniczeniem ewentualnych strat powstałych w przypadku nieprawidłowego przechowywania nietrwałych produktów żywnościowych. Schładzanie produktów jest zazwyczaj wstępnym bądź pośrednim etapem w wielu procesach technologicznych. Przetwórstwo spożywcze wykorzystuje chłodnictwo technologiczne w procesach przetwórczych.

pokaż
© fm
Sery kozie: Bogactwo smaku i zdrowia
© fm

Serki kozie charakteryzują się unikalnymi właściwościami sensorycznymi, które stanowią główny powód ich popularności w kuchniach na całym świecie. Często mają intensywny, bogaty i charakterystyczny smak, który jest jednocześnie słodkawy, słony i lekko kwaśny. Smak może się różnić w zależności od pochodzenia geograficznego, diety kóz i technik produkcji.

pokaż
Maślanka: Maślanka nie tylko do picia

Maślanka to tradycyjny produkt znany i ceniony przez wiele kultur. Dostrzegane są jej właściwości prozdrowotne i funkcjonalne oraz szerokie spektrum wykorzystania kulinarnego. Spożywa się ją zarówno w roli orzeźwiającego i pożywnego napoju, jak i dodatku do dań – na surowo i na ciepło. W Polsce najpopularniejsza jest maślanka naturalna.

pokaż
Strona 1 z 56