Raporty wszystkich: 1 135

Strona 1 z 57
© fm
Śmietana: W walce o tradycję
© fm

Śmietana to tradycyjny produkt mleczarski znany i ceniony w kuchni europejskiej i północnoamerykańskiej. Wielu szefów kuchni i pań domu nie wyobraża sobie gotowania bez obecności tego surowca w lodówce. Cenią go głównie za walory technologiczne, które w pozytywny sposób wpływają na smak i konsystencję dania gotowego.

pokaż
© fm
Suszenie: Instalacje do suszenia rozpyłowego
© fm

W wielu zakładach przemysłu spożywczego jedną spośród różnych technik przetwórstwa stosuje się suszenie rozpyłowe, które to z surowca w postaci płynnej prowadzi w bezpośrednim procesie do otrzymania produktu w postaci sypkiej. Do najbardziej powszechnych, typowych zastosowań w drodze techniki suszenia rozpyłowego można zaliczyć powstawanie takich produktów końcowych jak mleko w proszku, serwatka w proszku, różnego rodzaju odżywki dla sportowców czy produkty dietetyczne, różnego rodzaju dodatki smakowe, dodatki zapachowe, jaja w proszku, żywność dla niemowląt i małych dzieci w proszku itp. 

pokaż
fm
Twarożki do smarowania: Smarowanie ze zdrowiem
fm

Twarożki do smarowania są cenionymi produktami do przygotowania śniadania, kanapek oraz dań wymagających podkręcenia smaku. Produkty te postrzegane są jako niezwykle atrakcyjne sensorycznie. Cechuje je interesujący smak oraz brak dodatków konserwujących. Serki do smarowania znajdują się w portfolio ponad 10 podmiotów działających na rynku polskim.

pokaż
© fm
Świat: Różnorodność mlecznych napojów fermentowanych
© fm

Tradycyjna żywność fermentowana jest obecna od wieków w diecie wielu społeczności. Wynika to nie tylko z jej zwiększonej trwałości, ale również unikalnych walorów smakowych, odżywczych i funkcjonalnych. Szacuje się, że produkty fermentowane mogą stanowić od 5% do nawet 40% codziennie spożywanej żywności. Na przestrzeni wieków w zależności od warunków środowiskowych i kulturowych na różnych obszarach Ziemi rozwijały się poszczególne rodzaje żywności fermentowanej.

pokaż
© skierniewice (osm) / © fm
Sery: Ser, który podkręca smak
© skierniewice (osm) / © fm

Pizza to jedna z najbardziej lubianych potraw na świecie. Wprawdzie swoje korzenie ma w Grecji, ale to właśnie Włosi wypromowali ją jako propozycję prostą, pożywną, tanią, możliwą do podania z dodatkiem różnych składników. Dzisiaj pizza bezdyskusyjnie kojarzy się w Włochami i właśnie w tym kraju jest symbolem kultury kulinarnej. Włosi są z niej dumni i dbają o jej jakość oraz autentyczność.

pokaż
© fm
Alternatywy twarogów - Wegańskie zamienniki twarogów – produkcja i właściwości
© fm

Mleko i przetwory mleczne od wieków stanowią podstawę diety wielu ludzi na świecie. Na rynku oferowana jest szeroka gama tradycyjnych wyrobów o różnorodnym przeznaczeniu. Branża mleczarska angażuje się jednak stale w rozwój nowych linii innowacyjnych produktów, odpowiadających na potrzeby osób prowadzących określony styl życia. 

pokaż
© włoszczowa (osm)
Singiel: Singiel – nowy rodzaj klienta
© włoszczowa (osm)

Polska od stuleci była znana z koncepcji państwa opartego na tradycyjnym modelu społeczeństwa, którego główny punkt odniesienia stanowi rodzina. Na przestrzeni ostatnich lat sposób postrzegania osób żyjących w pojedynkę zmienił się, bowiem coraz więcej dorosłych świadomie decyduje się na życie w pojedynkę. Ma na to wpływ wiele czynników społecznych, gospodarczych i kulturowych.

pokaż
Mleko A2: Mleko A2 – co to jest i jakie daje korzyści

Od tysiącleci wiadomo, że mleko jest niezwykle cennym źródłem składników odżywczych w diecie człowieka. Dostarcza białka, tłuszczów, laktozy i minerałów w odpowiednich proporcjach i postaci. Białka mleka krowiego, stanowiące około 3,5% jego składu, odgrywają kluczową rolę w jego wartości żywieniowej i funkcjonalnej w diecie człowieka. 

pokaż
© fm
Jogurty pitne: Jogurt – sposób na pożywną przekąskę
© fm

Europejczycy docenili jogurt dopiero w XX w. W latach 20. poprzedniego stulecia był on uważany za preparat terapeutyczny. Sprzedawano go wyłącznie w aptekach i przepisywano w celu leczenia zaburzeń układu pokarmowego. Produkcja jogurtów na masową skalę rozpoczęła się w 1907 r. w Paryżu. W 1921 r. Deukmedjian Aram postanowił rozszerzyć produkcję jogurtu i zainwestował w fabrykę w Montrouge. Pierwszy jogurt owocowy wyprodukowano w 1937 r. 

pokaż
Produkty wysokobiałkowe: Nowoczesne wybory dla zdrowego stylu życia

Białko jest kluczowe w żywieniu człowieka, ponieważ stanowi jeden z trzech podstawowych makroskładników odżywczych obok węglowodanów i tłuszczów. Pełni w organizmie funkcje budulcowe – jest niezbędne do budowy i naprawy tkanek. To fundamentalny składnik komórek, mięśni, skóry, włosów, paznokci, układu immunologicznego, a także organów wewnętrznych.

pokaż
Marketing pokolenia Alfa i młodszych zoomersów

Każde pokolenie ma swój czas i każde wyróżnia się innymi cechami. O ile znamy boomersów czy zetki, to o nowym pokoleniu Alfa ciągle jeszcze wiemy za mało i większość danych jest oparta na domniemaniach. Jednak już dzisiaj, analizując ich zachowania, można wysnuć wiele ciekawych spostrzeżeń, które mogą mieć wpływ na kształtowanie się nowego pokolenia konsumentów. 

pokaż
© fm
Białka: Białka na słodko
© fm

W obliczu nadmiernej konsumpcji produktów wysokokalorycznych, a w szczególności zawierających znaczące ilości cukrów prostych, i związanych z tym konsekwencji zdrowotnych, postęp technologiczny stale poszukuje naturalnych źródeł alternatywnych substancji słodzących. 

pokaż
© skierniewice (osm)
Sery sałatkowe: Sery sałatkowe, na grill i nie tylko
© skierniewice (osm)

Moda na sałatki i dania z grilla w Polsce kwitnie w najlepsze – grillowanie to ulubiony sposób spędzania czasu. Kojarzy się głównie z letnim biesiadowaniem i wykorzystaniem klasycznych mięsnych dodatków, warzyw oraz wspomnianych sałatek. Coraz częściej jednak technika grillowania wykorzystywana jest w codziennych kulinariach, a nowoczesne dania są przygotowywane z użyciem patelni grillowej.

pokaż
© fm
Magazynowanie: Magazyn: nowoczesny znaczy automatyczny
© fm

Z roku na rok obserwujemy coraz wyraźniejszy trend dążący do zwiększenia automatyzacji oraz digitalizacji przestrzeni magazynowej. Cyfryzacja związana z doskonaleniem i wdrażaniem w środowiska produkcyjne robotów przeznaczonych do pracy w magazynach bez wątpienia przyczynia się do usprawnienia procesów logistycznych i wydajności w pracy.

pokaż
© fm
Bezpieczeństwo: Jakość i bezpieczeństwo serów podpuszczkowych
© fm

Sery podpuszczkowe to bardzo różnorodna grupa produktów mleczarskich, która wytwarzana jest przez ludzi od ponad 8000 lat. Tradycyjnie produkty te powstawały w celu utrwalenia mleka, jako efekt zastosowania procesu fermentacji i koagulacji. Obecnie na rynku światowym produkuje się ponad 1000 gatunków serów, co jest wynikiem stosowania różnych operacji technologicznych i procesów produkcyjnych.

pokaż
Sery tradycyjne: Twarogi niczym z dzieciństwa naszych ojców i dziadów

Opisując temat twarogów tradycyjnych, należy odnieść się do produktów, które bardzo często znamy z opisów z pierwszej połowy XX wieku. Ich „prototypy” powstawały w wiejskich chatach i sprzedawane były „miastowym” jako element zdrowej diety. Produkcja tych wyrobów z czasem została przejęta przez pierwsze spółdzielnie mleczarskie powstające na ziemiach polskich.

pokaż
© fm
Bezpieczeństwo: Aminy biogenne w produktach mleczarskich
© fm

Bezpieczeństwo żywności jest jednym z podstawowych warunków, które muszą być spełnione, aby wprowadzić ją na rynek. Producenci mają obowiązek zadbać o to, aby spożywana przez nas żywność nie była zanieczyszczona potencjalnie szkodliwymi składnikami na żadnym etapie jej przetwarzania i dystrybucji.

pokaż
© fm
Mleczne produkty wysokobiałkowe i ich wpływ na zdrowie
© fm

Na rozwój nowych produktów spożywczych wpływa wiele czynników. Demografia, warunki społeczno-ekonomiczne, kultura, polityka i środowisko determinują styl życia konsumentów i ich wzorce żywieniowe.

pokaż
© fm
Zrównoważona produkcja: Wyzwanie i szansa
© fm

Zrównoważona produkcja nabiału w Unii Europejskiej i Stanach Zjednoczonych stanowi kluczowy sektor rolny, łączący tradycję z wyzwaniami zrównoważonego rozwoju. Choć mleczarstwo odgrywa istotną rolę w gospodarkach i zatrudnieniu, niesie ze sobą wyzwania środowiskowe, takie jak emisje gazów cieplarnianych i wpływ na zdrowie gleby. 

pokaż
© fm
Walka z otyłością: Fermentowane produkty mleczne w walce z otyłością
© fm

Otyłość jest uznawana za chorobę i definiowana jako nieprawidłowe lub nadmierne gromadzenie tkanki tłuszczowej w organizmie. Od kilkudziesięciu lat rejestruje się globalny wzrost występowania otyłości i nadwagi, co przekłada się na znaczne zagrożenie zdrowia publicznego. Otyłość jest główną przyczyną chorób niezakaźnych oraz główną przyczyną zachorowalności i śmiertelności na całym świecie.

pokaż
Strona 1 z 57