Raporty wszystkich: 1 125

Strona 1 z 57
Pokolenie ALFA i młodszych zoomersów: Marketing pokolenia Alfa i młodszych zoomersów

Każde pokolenie ma swój czas i każde wyróżnia się innymi cechami. O ile znamy boomersów czy zetki, to o nowym pokoleniu Alfa ciągle jeszcze wiemy za mało i większość danych jest oparta na domniemaniach. Jednak już dzisiaj, analizując ich zachowania, można wysnuć wiele ciekawych spostrzeżeń, które mogą mieć wpływ na kształtowanie się nowego pokolenia konsumentów. 

pokaż
© fm
Białka: Białka na słodko
© fm

W obliczu nadmiernej konsumpcji produktów wysokokalorycznych, a w szczególności zawierających znaczące ilości cukrów prostych, i związanych z tym konsekwencji zdrowotnych, postęp technologiczny stale poszukuje naturalnych źródeł alternatywnych substancji słodzących. Według raportu Światowej Organizacji Zdrowia WHO nadmierna konsumpcja produktów wysokoenergetycznych może prowadzić do chorób metabolicznych, hiperlipidemii, otyłości, incydentów sercowo-naczyniowych, cukrzycy, bezalkoholowego stłuszczenia wątroby, a nawet śmierci.

pokaż
© skierniewice (osm)
Sery sałatkowe: Sery sałatkowe, na grill i nie tylko
© skierniewice (osm)

Moda na sałatki i dania z grilla w Polsce kwitnie w najlepsze – grillowanie to ulubiony sposób spędzania czasu. Kojarzy się głównie z letnim biesiadowaniem i wykorzystaniem klasycznych mięsnych dodatków, warzyw oraz wspomnianych sałatek. Coraz częściej jednak technika grillowania wykorzystywana jest w codziennych kulinariach, a nowoczesne dania są przygotowywane z użyciem patelni grillowej.

pokaż
© fm
Magazynowanie: Magazyn: nowoczesny znaczy automatyczny
© fm

Z roku na rok obserwujemy coraz wyraźniejszy trend dążący do zwiększenia automatyzacji oraz digitalizacji przestrzeni magazynowej. Cyfryzacja związana z doskonaleniem i wdrażaniem w środowiska produkcyjne robotów przeznaczonych do pracy w magazynach bez wątpienia przyczynia się do usprawnienia procesów logistycznych i wydajności w pracy.

pokaż
© fm
Bezpieczeństwo: Jakość i bezpieczeństwo serów podpuszczkowych
© fm

Sery podpuszczkowe to bardzo różnorodna grupa produktów mleczarskich, która wytwarzana jest przez ludzi od ponad 8000 lat. Tradycyjnie produkty te powstawały w celu utrwalenia mleka, jako efekt zastosowania procesu fermentacji i koagulacji. Obecnie na rynku światowym produkuje się ponad 1000 gatunków serów, co jest wynikiem stosowania różnych operacji technologicznych i procesów produkcyjnych.

pokaż
Sery tradycyjne: Twarogi niczym z dzieciństwa naszych ojców i dziadów

Opisując temat twarogów tradycyjnych, należy odnieść się do produktów, które bardzo często znamy z opisów z pierwszej połowy XX wieku. Ich „prototypy” powstawały w wiejskich chatach i sprzedawane były „miastowym” jako element zdrowej diety. Produkcja tych wyrobów z czasem została przejęta przez pierwsze spółdzielnie mleczarskie powstające na ziemiach polskich.

pokaż
© fm
Bezpieczeństwo: Aminy biogenne w produktach mleczarskich
© fm

Bezpieczeństwo żywności jest jednym z podstawowych warunków, które muszą być spełnione, aby wprowadzić ją na rynek. Producenci mają obowiązek zadbać o to, aby spożywana przez nas żywność nie była zanieczyszczona potencjalnie szkodliwymi składnikami na żadnym etapie jej przetwarzania i dystrybucji.

pokaż
© fm
Mleczne produkty wysokobiałkowe i ich wpływ na zdrowie
© fm

Na rozwój nowych produktów spożywczych wpływa wiele czynników. Demografia, warunki społeczno-ekonomiczne, kultura, polityka i środowisko determinują styl życia konsumentów i ich wzorce żywieniowe.

pokaż
© fm
Zrównoważona produkcja: Wyzwanie i szansa
© fm

Zrównoważona produkcja nabiału w Unii Europejskiej i Stanach Zjednoczonych stanowi kluczowy sektor rolny, łączący tradycję z wyzwaniami zrównoważonego rozwoju. Choć mleczarstwo odgrywa istotną rolę w gospodarkach i zatrudnieniu, niesie ze sobą wyzwania środowiskowe, takie jak emisje gazów cieplarnianych i wpływ na zdrowie gleby. 

pokaż
© fm
Walka z otyłością: Fermentowane produkty mleczne w walce z otyłością
© fm

Otyłość jest uznawana za chorobę i definiowana jako nieprawidłowe lub nadmierne gromadzenie tkanki tłuszczowej w organizmie. Od kilkudziesięciu lat rejestruje się globalny wzrost występowania otyłości i nadwagi, co przekłada się na znaczne zagrożenie zdrowia publicznego. Otyłość jest główną przyczyną chorób niezakaźnych oraz główną przyczyną zachorowalności i śmiertelności na całym świecie.

pokaż
Sery z pogranicza: Sery z południowego pogranicza

Czesi i Słowacy to nasi sąsiedzi, z którymi Polska dzieli południową granicę. Oba kraje oferują szeroką gamę produktów mleczarskich. W Polsce najbardziej znanymi wyrobami z tych terenów są produkty bazujące na tradycyjnej ofercie mleczarskiej lokalnych górali. Do najbardziej znanych należą bryndza, oscypki oraz różnego rodzaju faruki. Z analizy rynku serowarskiego trzech państw z tego obszaru wynika, że to nie wszystko.

pokaż
© fm
Psychobiom: Psychobiom – jak bakterie jelitowe wpływają na układ nerwowy
© fm

Ośrodkowy układ nerwowy, czyli mózg i rdzeń kręgowy oraz związany z nim obwodowy układ nerwowy (połączenia nerwowe z poszczególnymi narządami), pełni określone funkcje w organizmie człowieka, stanowiąc dwa układy: somatyczny (zależny od naszej woli) i autonomiczny (wegetatywny, niezależny od naszej woli). Prawidłowość funkcjonowania układu nerwowego zależy od wielu czynników i jest sterowana między innymi neuroprzekaźnikami.

pokaż
© fm
Dobroczynne mikroorganizmy
© fm

Dobroczynne mikroorganizmy w produkcji mleczarskiej to grupa mikroorganizmów, które mają pozytywny wpływ na jakość i bezpieczeństwo żywności. Do tej grupy należą głównie bakterie kwasu mlekowego (LAB), ale także drożdże, pleśnie i probiotyki.

pokaż
© foundry co z pixabay
Jogurty naturalne: Jogurty naturalnie fermentowane
© foundry co z pixabay

Jogurty naturalne to najbardziej klasyczne produkty w portfolio napojów fermentowanych. Zainteresowanie nimi związane jest głównie z ich naturalnym, prostym składem oraz właściwościami prozdrowotnymi. Nowe spojrzenie na tę kategorię wynika również ze zmiany trendów żywieniowych na świecie.

pokaż
© fm
Napoje wegańskie: Alternatywy dla napojów mleczarskich
© fm

„Napoje alternatywne” to nazwa produktów, które w funkcjonalny sposób zastępują produkty mleczne. Powstały one z myślą o osobach niemogących konsumować mleka z przyczyn zdrowotnych lub unikających używania produktów odzwierzęcych z powodów światopoglądowych. Początkowo produkty te opracowywano na bazie soi. Z czasem do portfolio weszły produkty z owsa, migdałów czy ryżu. 

pokaż
© fm
Serki: Serki „łyżeczkowe” – szanse, zagrożenia i perspektywy rozwoju
© fm

Twarożki homogenizowane to produkty, które powstają poprzez homogenizację twarogu. Proces homogenizacji polega na mechanicznym rozdrabnianiu cząsteczek twarogu i ma na celu równomierne rozprowadzenie tłuszczu oraz innych składników w produkcie, co prowadzi do uzyskania jednolitej struktury i konsystencji. Twarożki homogenizowane są więc zazwyczaj delikatniejsze i bardziej kremowe w porównaniu do tradycyjnych twarożków. 

pokaż
© fm
Twarogi do pieczenia: Wygoda i kulinarny szyk, czyli Polka piecze sernik
© fm

Sernik to jedno z najpopularniejszych ciast w Polsce. Trudno sobie bez niego wyobrazić Boże Narodzenie, karnawał czy Wielkanoc. Cenimy go za wyborny smak, aksamitną strukturę oraz urzekający zapach. Najbardziej znanymi odmianami tego ciasta są sernik wiedeński oraz sernik krakowski. 

pokaż
Sery premium: Sery dla klasy średniej

Polska jest krajem, w którym coraz więcej obywateli jest w stanie pozwolić sobie na produkty i usługi, szczycące się nie tylko wysoką jakością i swoistą unikalnością, ale także odpowiednio wysoką ceną. Produkty te definiowane są jako premium i stanowią obiekt pożądania wielu grup społecznych.

pokaż
© fm
Ślad węglowy: Ślad węglowy produkcji mleka
© fm

Mleko jest ważnym źródłem składników odżywczych, ale jego produkcja wiąże się z emisją gazów cieplarnianych. W latach 2005–2015 odnotowano wzrost emisji gazów cieplarnianych z sektora mleczarskiego o ok. 20%. Dlatego ważna jest próba ograniczania emisji gazów cieplarnianych w sektorach hodowlanym i mleczarskim w bliskiej przyszłości. 

pokaż
© fm
Hydrokoloidy: Hydrokoloidy o właściwościach prozdrowotnych
© fm

Termin „hydrokoloid” jest stosowany przede wszystkim w przemyśle spożywczym i odnosi się do roztworów koloidalnych, których cząsteczki są hydrofilowymi polimerami rozproszonymi w wodzie. Hydrokoloidami są głównie polisacharydy, chociaż nie zawsze. Są to zwykle substancje pochodzenia roślinnego, niekiedy zwierzęcego lub mikrobiologicznego (otrzymywane na drodze fermentacji).

pokaż
Strona 1 z 57