Raporty wszystkich: 1 085

Strona 1 z 55
© fm
Dodatki hydrokoloidowe: Właściwości i zastosowanie dodatków hydrokoloidowych
© fm

Hydrokoloidy to hydrofilowe polimery otrzymywane z wielu różnych surowców, w tym źródeł roślinnych (np. mączka chleba świętojańskiego, karagen, pektyny, skrobie), zwierzęcych (np. chitozan, żelatyna), mikrobiologicznych (np. ksantan) lub chemicznych modyfikacji naturalnych polisacharydów (np. karboksymetyloceluloza). 

pokaż
© bernadette wurzinger z pixabay
Wegańskie produkty do smarowania: Rosnąca konkurencja twarożków
© bernadette wurzinger z pixabay

Wegetarianizm zapoczątkowany został w starożytnym Egipcie oraz w Indiach. Orficy, którzy żyli ok. 600 lat p.n.e., byli prawdopodobnie pierwszymi wegetarianami. To ugrupowanie religijne zaczerpnęło swoją nazwę od imienia greckiego boga Orfeusza i było dość popularne wśród ludności tamtych czasów.

pokaż
© fm
Sery: Opakowania do serów i produktów mlecznych
© fm

Mleko i produkty mleczne wysoko stawiają poprzeczkę producentom opakowań. Niezwykła wrażliwość świeżych produktów obwarowana jest szeregiem najwyższych standardów jakości, które dotyczą zarówno samej żywności, jak i opakowań, które są dopuszczone do kontaktu z nią. Rozwój technologii w branży opakowań przyczynił się do przedłużenia świeżości produktów mlecznych, zachowania ich niepowtarzalnych smaków oraz aromatów. Jest to zauważalne zwłaszcza w przypadku opakowań do serów. 

pokaż
© fm
Produkty wegańskie: „Serowa” opcja dla wegan
© fm

Styl życia oparty na roślinach staje się coraz popularniejszy, a ludzie przechodzą z diet odzwierzęcych na diety roślinne. Zwiększyło to inwestycje w sektorze żywności pochodzenia roślinnego. Jednym z kluczowych celów stało się stworzenie szerokiej gamy produktów alternatywnych jako zdrowszych i bardziej zrównoważonych opcji niż produkty pochodzenia zwierzęcego.

pokaż
© fm
Taumatyna: Taumatyna – białko słodzące
© fm

Taumatyna jest substancją słodzącą o wysokiej intensywności – jest ok. 1600-2000 razy słodsza od sacharozy (licząc wagowo), co czyni ją jedną z najsłodszych znanych substancji naturalnych (jest nawet ok. 7 razy słodsza niż stewia). Niektóre dane literaturowe podają, że słodkość taumatyny sięga nawet 3000-krotności słodkości sacharozy.

pokaż
© fm
Produkcja serów topionych: Pracujemy z serem topionym
© fm

Według definicji opracowanej przez FAO/WHO (General Standard No. A-8) ser topiony jest otrzymywany przez mielenie, mieszanie, topienie i emulgowanie (z pomocą ogrzewania i dodatków emulgujących) jednego lub więcej rodzajów sera, z lub bez składników mleka, z lub bez dodatku innych surowców spożywczych. Najczęściej są to wyroby produkowane na drodze stopienia rozdrobnionych kawałków serów różnego rodzaju, o różnym stopniu dojrzałości, w obecności odpowiednich soli emulgujących i innych komponentów, w temperaturze 80-95°C (niekiedy 70-98°C, 150°C) i zmieszania mechanicznego.

pokaż
© fm
Jogurt grecki: Dobry wybór dla zdrowia
© fm

Kiedy myśli się o Grecji, przewijają się obrazy błękitnego nieba, białych domów, pięknych plaż, oliwek i głośnych, hucznych wesel. Grecki styl życia, wolny od stresu, przyciąga niektórych i odpycha innych. Siga-siga, czyli slow life po grecku, przyciąga każdego roku turystów, którzy chcą poczuć na własnej skórze, jak to jest codziennie budzić się w pełnym słońcu i podziwiać z okna plantacje drzew oliwkowych. 

pokaż
© the a2 milk mompany
Mleko A2 – korzyści zdrowotne i rozwój na rynku krajowym
© the a2 milk mompany

Mleko krowie i produkty mleczne stanowią integralną część codziennej diety wielu ludzi na całym świecie. Mogą być źródłem energii, białka, tłuszczu, a także różnego rodzaju mikroelementów, takich jak wapń, magnez czy fosfor. Zawierają również różnego rodzaju składniki bioaktywne o wielokierunkowym działaniu na organizm człowieka. Wśród nich możemy wyróżnić np. peptydy, immunoglobuliny, enzymy, karotenoidy czy fosfolipidy.

pokaż
© fm
Poznaj dobry produkt: Śmietanka i śmietana
© fm

Śmietanka i śmietana są produkowane i sprzedawane w wielu odmianach, o zawartości tłuszczu od 10% do nawet 48%. Chociaż są wykorzystywane do wielu celów, to dla konsumentów najważniejszy jest przede wszystkim ich smak i aromat. Jednakże ze względu na wysoką zawartość tłuszczu i zdolność tłuszczu mlecznego do kumulowania obcych zapachów w śmietankach i śmietanach wszelkie nieprzyjemne aromaty pochodzące z surowca mleczarskiego lub jego otoczenia ulegają skoncentrowaniu. To dlatego technologia produkcji śmietanek i śmietan nie jest taka prosta, jakby to się początkowo wydawało.

pokaż
© fm
Zgrzewanie: Zgrzać i szczelnie zamknąć
© fm

Zgrzewarki do nakrętek są kompaktowe, chłodzone powietrzem, łatwe w konfiguracji i obsłudze. Co bardzo istotne w przemyśle spożywczym, zapewniają higieniczne, powtarzalne i niezawodne uszczelnianie przy możliwie najniższych kosztach utrzymania dzięki wysokiej niezawodności i niskim kosztom konserwacji. 

pokaż
© fm
Sery niedojrzewające: Sery podpuszczkowe niedojrzewające – technologia i dodatki
© fm

Sery podpuszczkowe niedojrzewające to sery świeże, gotowe do spożycia wkrótce po wyprodukowaniu. Powstają one w wyniku koagulacji białek mleka (głównie kazeiny) pod wpływem działania enzymu koagulującego, niekiedy we współpracy z mlekowymi bakteriami kwaszącymi.

pokaż
© fm
Skrobie naturalnie oporne – właściwości i zastosowanie
© fm

Skrobia jest najważniejszym polisacharydem roślin, który służy do magazynowania energii w owocach, nasionach, korzeniach, bulwach, liściach, rdzeniu łodygi i kłączach. Jest również głównym węglowodanowym składnikiem diety człowieka. Z chemicznego punktu widzenia skrobia jest polimerem α-D-glukozy, która znajduje się w nasionach, ziarnach i bulwach w postaci granulek.

pokaż
© fm
Pompy: Pompowanie mediów i surowców
© fm

Jednym z kluczowych aspektów systemu transportu cieczy o różnych lepkościach w zakładach produkcyjnych przemysłu spożywczego za pomocą pomp jest to, aby podczas prowadzenia procesu pompowania cieczy nie dochodziło do zmian właściwości płynnego produktu. Transportowane medium charakteryzuje się indywidualnymi właściwościami fizykochemicznymi.

pokaż
© fm
Śmietana: Śmietana tradycyjny dodatek
© fm

Śmietana to jeden z najstarszych produktów mleczarskich znanych i używanych w kulinariach. Jest popularnym składnikiem wielu potraw na ciepło i na zimno, sosów czy ciast. Jest nośnikiem smaku ze względu na wysoką zawartość tłuszczu. Mimo lansowanej mody na alternatywne półprodukty kulinarne śmietana ma się dobrze i na stałe zagościła w lodówkach Polaków.

pokaż
© fm
Mieszadła: Mieszadła dla mleczarni
© fm

Mieszanie jest powszechnie występującym procesem w przemyśle spożywczym i nie tylko. Bez względu na gałąź przemysłu, bez względu na branżę, w której jest stosowany proces mieszania, cel jest ten sam – doprowadzenie do wytworzenia z dwóch lub większej liczby składników jednorodnej pod względem gęstości, stężenia, fazy, temperatury i innych właściwości mieszaniny. 

pokaż
© fm
Poznaj dobry produkt: Mleczne napoje fermentowane
© fm

Mleczne napoje fermentowane to nazwa grupy produktów mlecznych takich jak jogurty, kefiry, maślanki, zsiadłe mleko, kumys, mleko acidofilne, mleko bifidusowe, ymer, filmjölk i śmietana. Mleczne napoje fermentowane pochodzą prawdopodobnie z Bliskiego Wschodu, następnie stały się popularne w Europie Wschodniej i Środkowej, skąd rozpowszechniły się na cały świat.

pokaż
© fm
Projektowanie opakowań do produktów sypkich
© fm

Produkty w proszku w przemyśle mleczarskim to grupa wyrobów, która obejmuje mleko w proszku, serwatkę w proszku, masło w proszku, śmietankę w proszku, kazeinę, jogurty w proszku, śmietanę w proszku, twarogi w proszku, śmietanki, kwaśne mleko w proszku, maślanki w proszku czy zabielacze do kawy i herbaty, a także wiele innych produktów. Produkty tego typu bardzo często stosowane są w dalszej produkcji.

pokaż
© fm
Przydatność do spożycia: Wydłużanie terminu przydatności do spożycia
© fm

Kto z nas chociaż raz nie powąchał mleka w kartonie lub serka w kubeczku, aby sprawdzić, czy nadal nadają się do spożycia? Wygląd, zapach i smak to najczęstsze i najszybsze znane każdemu człowiekowi systemy oceny przydatności produktów do spożycia. 

pokaż
© fm
Biofilm: Biofilm jako zagrożenie w produkcji mleczarskiej
© fm

Mleko jest produktem łatwo psującym się i bardzo wrażliwym na zanieczyszczenie mikrobiologiczne. Wytwarzanie mleka spożywczego oraz różnego rodzaju produktów mleczarskich wymaga zastosowania procesów technologicznych z wykorzystaniem szerokiej gamy maszyn i urządzeń produkcyjnych. Jednym z głównych źródeł zanieczyszczeń tych produktów jest niewłaściwie oczyszczony i zdezynfekowany sprzęt.

pokaż
© fm
Sery z porostem pleśni: Skromniejszy wymiar zakupów
© fm

Cenimy je za rozpływającą się w ustach strukturę, lekko grzybowy smak i zapach oraz aksamitną skórkę. Rozbudowywana oferta oraz zamiłowanie naszych rodaków do eksperymentowania kulinarnego sprawiają, że sery te coraz częściej pojawiają się w różnych nowych zastosowaniach. Nie są już uważane za produkty wyłącznie ekskluzywne. 

pokaż
Strona 1 z 55