Aktualności produkcja wszystkich: 1 250

Strona 1 z 63
© emmi
Szwajcaria
Pierwsza mleczarnia podsumowuje 2022 r. W górę desery, w dół drogie sery i bio
© emmi

Grupa Emmi zwiększyła swoją sprzedaż do 4,23 mld CHF (tj. 4,3 mld euro) po raz pierwszy przekraczając granicę 4 mld CHF w trudnych warunkach rynkowych. Szwajcarska mleczarnia odnotowała wzrost sprzedaży o 8,1% (2021 r.: 5,6%); osiągnęła wzrost organiczny 7%, efekt przejęć +2,1%, efekt walutowy -1%. Organiczny wzrost został osiągnięty w działach: Ameryka +13,1%, Europa +6,7% i Szwajcaria +2,9% przy spadku w dziale handlu globalnego -4,4%.

Motorami wzrostu w dziale Ameryka był dynamiczny biznes deserowy w USA, z Brazylią i Meksykiem. W Europie pozytywnie wyróżniły się skoki sprzedaży produktów marek Emmi Caffè Latte, Emmi Energy Milk i innowacyjnych włoskich deserów premium. W wyniku strukturalnych zmian rynkowych zapisano utratę wartości aktywów trwałych w wysokości około 13 mln CHF w Gläserne Molkerei w Niemczech, co ma związek z korektą oczekiwań konsumenckich w Niemczech.

pokaż
© forum mleczarskie
Polska
Cena mleka w skupie wyższa w grudniu o 49,6% wobec grudnia 2021 r.
© forum mleczarskie

Według Głównego Urzędu Statystycznego cena skupu mleka w grudniu 2022 r. wyniosła 275,47 zł /1 hl i była wyższa o 49,6% niż w grudniu 2021 r. Cena skupu mleka w odniesieniu do listopada 2022 r. była o 1,9% wyższa. Najwyższe ceny w grudniu 2022 r. wg województw:

podlaskie 293,10 zł/1 hl

warmińsko-mazurskie 288,56 zł/1 hl

lubuskie 285,13 zł/1 hl.

pokaż
© forum mleczarskie
Świat
Postępuje przecena półproduktów mleczarskich. Spadł import do Chin
© forum mleczarskie

Jak podaje Komisja Europejska: 

• ceny masła w UE: 512 €/100 kg, spadek -9,2% w ciągu ostatnich 4 tygodni;
• ceny OMP w UE: 265 €/100 kg, spadek -6,7% w ciągu ostatnich 4 tygodni;
• ceny WMP w UE: 368 €/100 kg, spadek -7,9% w ciągu ostatnich 4 tygodni;
• ceny sera cheddar w UE: 464 €/100 kg, spadek -0,5% w ciągu ostatnich 4 tygodni;
• spadek ceny mleka spot IT o 52,0 c/kg (22.01.2023).

pokaż
© forum mleczarskie
Świat
Prognoza produkcji mleka
© forum mleczarskie

USDA prognozuje, że produkcja mleka u głównych eksporterów nie będzie podlegać znaczącym wahaniom w 2023 r. Zdaniem amerykańskich analityków dodatnią dynamikę uzyskają Stany Zjednoczone i Argentyna, spadki dotkną Europę i Australię. Amerykańska produkcja wzrośnie według prognoz ze 103 do 104,1 mln ton w 2023 r., podczas gdy Argentyna zwiększy produkcję ze 11,9 mln ton do 12 mln ton. Unia Europejska odnotuje w 2023 r. spadek z ok. 143,9 mln ton do 143 mln ton. Produkcja w Nowej Zelandii spadnie z 21,1 do 21 mln ton, podczas gdy w Australii kontynuowany będzie długoterminowy spadek (jeszcze w 2021 r. produkcja wyniosła tu 9,1 mln ton). U tych wyżej wymienionych największych wytwórców produkcja wzrośnie z 288,5 do 288,6 mln ton.

pokaż
© forum mleczarskie
Stany Zjednoczone Ameryki
Amerykański eksport nabiału kwitnie
© forum mleczarskie

Amerykański eksport w 2022 r. ustanowił rekordy wartościowe, jak i ilościowe produktów mleczarskich. Do października wartości eksportu nabiału rosły o 25%, przy silnym wzroście w głównych grupach produktów, w tym w odtłuszczonym mleku w proszku (NDM/SMP), serwatce, laktozie, serze i maśle. Z punktu widzenia wolumenu średni wzrost eksportu towarów wynosi skromniejsze 5%. Nigdzie nie ma tej dychotomii tak wyraźnej jak w przypadku NDM, gdzie wielkość eksportu spadła w tym okresie o 8%, podczas gdy wartość eksportu wzrosła o 27%.

pokaż
© prudnik (osm)
Polska
Upadłość mleczarni Prudnik (OSM)
© prudnik (osm)

Mleczarnia Prudnik (OSM) będąca w 7 dziesiątce w zestawieniu największych zakładów mleczarskich upadła. Sąd w Opolu ogłosił 11 stycznia jej upadłość. Jeszcze w 2019 r. jej przychody ze sprzedaży produktów, towarów i materiałów wynosiły 47,19 mln zł, a strata netto 2,05 mln zł. W 2020 r. przychody wzrosły do 56,4 mln zł, a zysk wyniósł 396 tys. zł.

pokaż
© forum mleczarskie
Polska
Nadszedł czas obniżek cen
© forum mleczarskie

– Wszystko zależy od dużych przedsiębiorstw – tak mniejsze mleczarnie mówią o obecnej sytuacji na rynku. Od przeszło miesiąca rynek odczuwa korektę cenową surowców przerzutowych, a od początku stycznia – nacisk sieci handlowych zaniepokojonych hamowaniem popytu na nabiał. Presja detalistów oczekujących obniżenia cen jest coraz silniejsza i powszechniejsza, a jej efekty już widać w reklamach sieci handlowych, zwłaszcza dyskontów. Od decyzji największych dostawców i determinacji sieci handlowych zależy poziom cen. Jak mówią spółdzielnie mleczarskie – Wszyscy przymierzają się do obniżenia cen i czeka to wszystkich (uczestników rynku – przyp. redakcji).

pokaż
© forum mleczarskie
Francja
Danone chce zredukować emisję metanu do 30%
© forum mleczarskie

Danone ogłosił swój globalny plan działania mający na celu ograniczenie bezwzględnych emisji metanu z łańcucha dostaw świeżego mleka o 30% do 2030 r. Firma spodziewa się usunąć 1,2 mln ton ekwiwalentu dwutlenku węgla z emisji metanu. Ten ambitny plan opiera się na postępach, jakie Danone poczynił w latach 2018-2020 zmniejszając już emisje metanu o ok. 14%. Według IPCC 2 redukcja emisji metanu przynosi natychmiastowe korzyści dla klimatu, których nie można osiągnąć dzięki redukcji dwutlenku węgla. Tymczasem produkcja mleka stanowi około 8% całkowitej emisji metanu spowodowanej przez człowieka, w ramach działalności rolniczej i hodowlanej, która odpowiada za około 40% światowych emisji metanu.

pokaż
© forum mleczarskie
Unia Europejska
W Europie trwają zniżki cen mleczarskich commodities
© forum mleczarskie

Jak podaje Komisja Europejska:
• ceny masła w UE: 541 €/100 kg, spadek -6,3% w ciągu ostatnich 4 tygodni;
• ceny OMP w UE: 275 €/100 kg, spadek -5% w ciągu ostatnich 4 tygodni;
• ceny WMP w UE: 385 €/100 kg, spadek -5,6% w ciągu ostatnich 4 tygodni;
• ceny sera cheddar w UE: 464 €/100 kg, spadek -0,7% w ciągu ostatnich 4 tygodni;
• spotowa cena mleka IT spadła do 53,8 c/kg (15.01.2023);

pokaż
© latteria soresina
Włochy
Latteria Soresina przejmuje mleczarnię Oioli
© latteria soresina

Powstała w ten sposób grupa mleczarska będzie firmą o obrotach ponad 500 mln euro. Spółdzielnia z Cremony i firma Fratelli Oioli osiągnęły porozumienie w sprawie rozwoju, której istotną częścią jest flagowy produkt Gorgonzola o statusie Chronionej Nazwy Pochodzenia (ChNP). Latteria Soresina, jedna z największych włoskich spółdzielni mleczarskich, jest liderem produkcji sera Grana Padano i jest znana z tak doskonałych produktów jak sery Provolone i Parmigiano Reggiano. Przejmowana mleczarnia specjalizuje się w produkcji Gorgonzoli (ChNP).

pokaż
© forum mleczarskie
Wielka Brytania
Spadki cen mleka w skupie w Wielkiej Brytanii
© forum mleczarskie

Jak podaje AHDB produkcja mleka w Wielkiej Brytanii w roku kalendarzowym 2022 osiągnęła 12,4 mld litrów, o 0,5% mniej niż w 2021 r. Przez większą część roku produkcja kształtowała się poniżej poziomu z poprzedniego roku, ale została wzmocniona przez wysoki skup jesienią.  Pod koniec lata ceny mleka osiągnęły poziom 50 p/l, a powrót łagodniejszej pogody spowodował wzrost produkcji w porównaniu z najniższymi poziomami obserwowanymi w ciągu poprzednich 12-18 miesięcy.

pokaż
© forum mleczarskie
Austria
Austria z dodatnim saldem handlu zagranicznego nabiałem
© forum mleczarskie

– Mimo wyższych cen surowców i wysokich kosztów produkcji, wysoka jakość austriackiego nabiału miała siłę przekonywania i sprawdziła się w dziedzinie eksportu w trzech kolejnych kwartałach – powiedział Helmut Petschar, Prezes Stowarzyszenia Austriackich Przetwórców Mleka komentując dostępne dane dotyczące handlu zagranicznego, a które spłynęły z Urzędu Statystycznego Austrii.

pokaż
© forum mleczarskie
Unia Europejska
Ceny półproduktów mleczarskich ciągle podążają w dół
© forum mleczarskie

Jak podaje Komisja Europejska:
• unijne średnie ceny skupu mleka wzrosły o 2% w listopadzie 2022 r. (57,8 c/kg) i o 44% w porównaniu z listopadem 2021 r.; cena szacunkowa na grudzień 2022: 57,8 c/kg;
• w porównaniu z październikiem 2022 r. cena mleka w listopadzie 2022 r. spadła w USA (50,9 c/kg; -7,2%) i utrzymywała status quo w Nowej Zelandii (40,6 c/kg);

pokaż
© müller
Wielka Brytania
Müller Milk & Ingredients przechodzi na bezbarwne nakrętki
© müller

W ramach stopniowego procesu, który rozpoczął się w listopadzie i zakończy w grudniu, firma zaopatruje całe półtłuste mleko, które jest najbardziej popularne, w przezroczyste nakrętki.

Chociaż butelki mleka firmy Müller w pełni nadają się do recyklingu i są wykonane w co najmniej 30% z materiału pochodzącego z recyklingu (rHDPE), kolorowych nakrętek nie można obecnie poddać recyklingowi z opakowaniami przeznaczonymi do kontaktu z żywnością. Wprowadzenie przezroczystych zakrętek umożliwi zatrzymanie materiału do ponownego wykorzystania w sektorze spożywczym.

pokaż
© forum mleczarskie
Polska
Dalsze zmiany na stanowiskach dyrektorskich w Grajewie
© forum mleczarskie

Z początkiem 2023 r. funkcję Dyrektora Zakładu Produkcji Mleczarskiej SM Mlekpol w Grajewie obejmuje Piotr Dzięgielewski, który w grajewskim oddziale mleczarni od dwóch lat pełnił funkcję Zastępcy Dyrektora. Jego wcześniejsze obowiązki przejmuje Marcin Piskorski, w latach 2020–2022 pracujący w Mlekpolu na stanowisku Kierownika Wydziału Mechanicznego i Wydziału Energetycznego. Zmiany kadrowe na stanowiskach dyrektorskich w ZPM w Grajewie spowodowane są objęciem od 1 stycznia 2023 r. przez Tadeusza Mroczkowskiego, dotychczasowego Dyrektora Zakładu, prezesury mleczarni Mlekpol (SM). Nowo powołany Dyrektor Piotr Dzięgielewski z przedsiębiorstwem związany jest od lipca 2009 r., natomiast jego Zastępca Marcin Piskorski – od sierpnia 2012 r.

 

pokaż
Polska
Mlekpol (SM) wdroży autorską technologię produkcji mleka UHT i masła

– Spółdzielnia Mleczarska Mlekpol nieustannie się rozwija, aby zapewnić stabilność finansową dostawcom surowca. Koncentrujemy się na automatyzacji najbardziej uciążliwych prac oraz na opracowywaniu wydajnych i innowacyjnych rozwiązań, które stanowią wartość dodaną i wyróżnik na tle innych producentów z krajów UE i nie tylko – powiedział Forum Mleczarskiemu Zbigniew Groszyk, Wiceprezes Zarządu mleczarni Mlekpol (SM). 

pokaż
© forum mleczarskie
Unia Europejska
Ceny półproduktów mleczarskich utrzymują się w trendzie spadkowym
© forum mleczarskie

Jak podaje Komisja Europejska:
• ceny masła w UE: 567 €/100 kg, spadek -5,2% w ciągu ostatnich 4 tygodni;
• ceny OMP w UE: 292 €/100 kg, spadek -1,1% w ciągu ostatnich 4 tygodni;
• ceny WMP w UE: 404 €/100 kg, spadek 4,6% w ciągu ostatnich 4 tygodni;
• ceny sera cheddar w UE: 470 €/100 kg, wzrost +0,2% w ciągu ostatnich 4 tygodni;
• Spadek ceny mleka spot IT przy 60,0 c/kg (1.01.2023).

pokaż
siedziba mleczarni emmi © emmi
Szwajcaria
Emmi współtworzy ekosystem energii odnawialnej
siedziba mleczarni emmi © emmi

Projekt, jaki ma zostać zrealizowany w Dagmersellen począwszy od 2027 r., będzie skupiony wokół elektrowni opalanej drewnem, przeznaczonej do wytwarzania ciepła i energii elektrycznej oraz zielonego wodoru. Projekt jest ważnym krokiem na drodze do realizacji celów strategii energetycznej zaangażowanych firm. Czterej partnerzy: firma transportowa Galliker, przetwórca mleka Emmi, producent gazu przemysłowego PanGas (spółka zależna Linde) oraz dostawca energii CKW spodziewają się kosztów rzędu 200 mln CHF.

pokaż
© sierpc (osm)
Polska
Zysk zostanie skonsumowany przez koszty produkcji
© sierpc (osm)

– Czekają nas zmiany w strukturze kosztów, które dotychczas były na podobnych poziomach – powiedział Forum Mleczarskiemu Grzegorz Gańko, Prezes Zarządu mleczarni Sierpc (OSM). – Największym kłopotem w przyszłym roku będzie to, że ceny szeroko pojętych nośników energii: gazu, paliwa, prądu, wzrosną nam z niespełna 2% jeszcze rok temu do ponad 5%. Jak to wygląda z drugiej strony? – Dynamika przychodów będzie znacząca – odparł Prezes Gańko. – 2022 rok zakończymy kwotą ponad 1,1 mld zł wobec 790 mln zł za 2021 r., ale od tego trzeba odjąć inflację, aby uzyskać realną wartość pieniądza.

pokaż
© włoszczowa (osm)
Polska
Dla rozwijających produkcję mamy program pożyczkowy
© włoszczowa (osm)

O to, czy grozi nam spadek skupu mleka i w związku z tym presja na podnoszenie cen surowca i produktów gotowych – zapytaliśmy w mleczarni Włoszczowa (OSM).

– Jestem optymistą. W teorii grozi nam spadek skupu mleka z uwagi na oczekiwania środowiskowe, klimatyczne, ale widzę też szanse – wyjaśnia dr Ryszard Pizior, Prezes Zarządu mleczarni Włoszczowa (OSM). – Nasi dostawcy inwestują, jest wielu perspektywicznych rolników, którzy chcą dalej rozwijać produkcję. Dla tych co chcą rozwijać produkcję mamy program pożyczkowy, który w tym roku bardzo przyspieszył za sprawą jego zwiększenia – dotąd wykorzystaliśmy 90% tych środków. Wcześniej, kiedy inflacja była niższa, nie wszyscy interesowali się tym programem. Teraz wielu dostawców sprawdza, co daje status spółdzielcy – dodał Prezes. 

pokaż
Strona 1 z 63