Aktualności produkcja wszystkich: 1 121

Strona 1 z 57
© grupa theo müller
Polska
Müller wprowadza innowacyjne rozwiązania techniczne w Leppersdorfie
© grupa theo müller

Woda stanowi rzeczywisty czynnik kosztów produkcji produktów mleczarskich. Filtracja membranowa zastosowana w nowej stacji uzdatniania wody w Sachsenmilch Leppersdorf wprowadza nowe technologiczne standardy. Mleczarnia od 2006 r. posiada kilka zakładów, które uzdatniają wodę uzyskaną z mleka lub serwatki i ponownie ją wykorzystują np. w skraplaczach wyparnych. Od tego czasu dziennie, zamiast dostarczać świeżą wodę z zewnątrz, przetwarza się codziennie około 4,5 mln litrów wody. 

pokaż
© forum mleczarskie
Polska
Mlekovita zapłaci w sierpniu najwyższą cenę za mleko
© forum mleczarskie

– Za miesiąc lipiec wypłaciliśmy premię jubileuszową 10 groszy, za sierpień – premię kukurydzianą. Ceny mleka jakie płaci Mlekovita za miesiąc sierpień są najwyższe w Polsce – powiedział Dariusz Sapiński, Prezes Zarządu Grupy Mlekovita zgromadzonym dostawcom mleka podczas Jubileuszu marki Mlekovita w Wysokim Mazowieckim w dniu 31 lipca. – Uważam, że nasz największy atut to znakomici hodowcy. Sukces Mlekovity to nie przypadek, to ciężka praca i wytrwałość, miłość i pasja do ziemi i hodowli bydła.

Mlekovita skupuje mleko od 15 tys. hodowców.

pokaż
© forum mleczarskie
Polska
Mlekovita będzie niezależna energetycznie. Firma idzie na rekord
© forum mleczarskie

– Dziennie możemy przetworzyć 8 mln litrów mleka. Choć ostatnie 2-3 lata są bardzo trudne, gdyż wielu dostawców rezygnuje z hodowli, u nas dynamika skupu to 104% – powiedział Dariusz Sapiński, Prezes Zarządu Grupy Mlekovita. – Nasze możliwości przerobowe są większe, więc mleko odtłuszczone, mleko pełne, koncentraty również kupujemy. Mamy 185 linii produkcyjnych. To wymaga zaś źródeł energii. Mlekovita już wcześniej zaczęła szukać innych źródeł energetycznych. Nie czekamy na gaz i prąd z sieci. We własnym zakresie produkujemy prąd. Obecnie kończymy instalację fotowoltaiczna o mocy 1,3 MW. Za 2 lata będziemy niezależni energetycznie – podkreślił Prezes.

pokaż
Chiny
Grupa Bel przejęła 70% kapitału firmy Shandong Junjun Cheese

Pakiet kontrolny umożliwi Grupie Bel wejście w nowy etap ekspansji międzynarodowej i wzmocni ambicje rozwojowe Grupy dzięki najnowocześniejszym możliwościom produkcyjnym w Chinach. Bel oczekuje dwucyfrowego rocznego wzrostu w ciągu najbliższych czterech lat. Shandong Junjun Cheese ma siedzibę w północno-wschodnich Chinach – w czwartym co do wielkości obszarze produkcji mleka w kraju – i działa głównie jako współproducent z dużymi możliwościami finansowymi, przemysłowymi i badawczo-rozwojowymi. 

pokaż
© forum mleczarskie
Polska
Zakłady mleczarskie otrzymują pisma od dostawców energii z planami ograniczeń
© forum mleczarskie

Dlatego Związek Polskich Przetwórców Mleka (ZPPM) wystąpił ze stanowiskiem w sprawie potencjalnych ograniczeń dostaw gazu i energii elektrycznej do zakładów przetwórstwa mleka: Związek z dużym niepokojem obserwuje rosnące niebezpieczeństwo wprowadzenia w najbliższych miesiącach ograniczeń dostaw gazu i energii elektrycznej do naszych zakładów. Aktualnie firmy mleczarskie otrzymują pisma od dostawców energii i gazu, zgodnie z którymi przewiduje się wprowadzanie planów ograniczeń w poborze tych mediów do poziomów nie pozwalających na utrzymanie produkcji, magazynowania, a nawet funkcjonowania przyzakładowych oczyszczalni ścieków. 

pokaż
© forum mleczarskie
Spomlek (SM) zdecydował ws trigeneracji
© forum mleczarskie

Spomlek (SM) rozstrzygnął postępowania prowadzone w trybie zapytania ofertowego nr 1/2021 na „Budowę wysokosprawnego układu trigeneracji wraz z wykonaniem robót towarzyszących w Spółdzielczej Mleczarni Spomlek w Radzyniu Podlaskim". Wybrano ofertę firmy Centrum Elektroniki Stosowanej CES sp. z o.o. z którą w dniu 15 lipca br., podpisano umowę na wykonanie robót budowlanych.

pokaż
© forum mleczarskie
Nowa Zelandia
Fonterra zamknie fabrykę w Brightwater
© forum mleczarskie

Nowozelandzka spółdzielnia mleczarska podjęła decyzję o zamknięciu zakładu wytwarzającego mleko w proszku do kwietnia 2023 r. Starzejący się zakład przetwarzał ostatnio już tylko około 0,25% całkowitego skupu spółdzielni przeznaczonego na pełne mleko w proszku. Fraser Whineray, Dyrektor Operacyjny w Fonterra zapewnił, że mleko będzie dalej skupowane i przetwarzane w zakładzie w Darfield, a restrukturyzacja produkcji jest zgodne z długoterminową strategią Fonterra.

pokaż
© grupa polmlek
Polska
Grupa Polmlek szczyci się bogatą tradycją wytwarzania twarogów
© grupa polmlek

– W zakładach, które aktualnie wyspecjalizowały się w produkcji twarogów do dziś pracują osoby pamiętające dawniejsze metody, czy historyczne akcesoria – mówi Joanna Kołodyńska, Dyrektor Marketingu Grupy Polmlek. – Całkiem niedawno przeprowadziliśmy szereg wywiadów z naszymi pracownikami po to, aby porównać dzisiejsze twarogi z tymi wytwarzanymi kilkadziesiąt lat temu. Takie rozmowy dały obraz tego, jak bardzo technologia produkcji poszła do przodu, jak dalece zaawansowane jest bezpieczeństwo żywności, a przy tym jak niewiele ingerencji potrzebowała sama receptura czy proces powstawania twarogów.

pokaż
© forum mleczarskie
Polska
Sierpc (OSM) wyda 30 mln zł na inwestycje
© forum mleczarskie

To kwota zbliżona do tej wydatkowanej w 2021 r. W 2022 r. Zarząd planuje w zakładzie w Sierpcu wykonanie projektu budowlanego i rozpoczęcie prac budowlanych związanych z oczekiwaną już nową serownią o wydajności 600 tys. l mleka na dobę oraz zakończenie rozbudowy oczyszczalni ścieków. W planach jest także zakup zbiornika magazynowego do śmietanki. 

pokaż
© forum mleczarskie
Włochy
Emmi sprzedaje udziały w firmie Ambrosi
© forum mleczarskie

Jeżeli ktoś w Europie lub na świecie kupuje kolejne przedsiębiorstwa mleczarskie, to w ciemno można zgadywać, że chodzi o Grupę Lactalis. Nie inaczej jest i tym razem. Stroną sprzedającą jest szwajcarski potentat mleczarski Emmi. Firma sprzedaje 25% udziałów we włoskiej firmie Ambrosi specjalizującej się w serach premium i posiadających oznaczenia o chronionej nawie pochodzenia. Produkty tej marki są znane także Polsce. Transakcja jest częścią trwającej transformacji Emmi i strategicznej koncentracji na jasno zdefiniowanych, rentownych segmentach wzrostu, a także związanego z tym wzmocnienia większościowych udziałów.

pokaż
© forum mleczarskie
Polska
Mleczarnia Sierpc (OSM) wydała 29,75 mln zł na inwestycje
© forum mleczarskie

Mleczarnia Sierpc (OSM) wraz z podległym jej zakładem w Żurominie wydatkowały w 2021 r. kwotę 29,75 mln zł, z czego zakład w Żurominie wydatkował 1 mln zł. Wartość oddanych do użytkowania środków trwałych przekroczyła 34,5 mln zł. Nakłady w 2021 roku dotyczyły przede wszystkim: rozbudowy zakładowej oczyszczalni ścieków za 3,1 mln zł i linii do konfekcjonowania serów za 8,8 mln zł. Oddano także do użytkowania kolejną linię do konfekcjonowania sera w cenie 12,5 mln zł. Trwa dodatkowo budowa nowej serowni zastępującej serownię z 1995 r. 

pokaż
© forum mleczarskie
Świat
Wolumen mleka na świecie nie pozostawia wątpliwości
© forum mleczarskie

W opinii analityków z USDA od końca 2021 r. światowe dostawy mleka zmniejszają się, co sprawia, że ceny produkowanych towarów są coraz wyższe. Wśród głównych krajów eksportujących produkty mleczarskie do maja, tylko Argentyna odnotowuje wzrost produkcji mleka rok do roku (+1%), podczas gdy Australia (-6%), Unia Europejska (-1%), Nowa Zelandia (-6%) i USA (-1%). USDA przewiduje, że w kolejnych miesiącach globalne dostawy prawdopodobnie pozostaną napięte, ponieważ gorące i suche warunki panujące w Unii Europejskiej (UE) zwiększają dyskomfort krów i wpływają na wydajność produkcji.

pokaż
© forum mleczarskie
Polska
Zwyżka cen surowca wciąż postępuje
© forum mleczarskie

Według Głównego Urzędu Statystycznego cena skupu mleka w czerwcu 2022 r. wyniosła 227,18 zł /1 hl i była wyższa o 51,2% niż w czerwcu 2021 r. Cena skupu mleka w odniesieniu do maja 2022 r. była o 2,7% wyższa. Najwyższe ceny w czerwcu 2022 r. wg województw: warmińsko-mazurskie 236,11 zł/1 hl; podlaskie 232,85 zł/1 hl; lubuskie 231,82 zł/1 hl.

pokaż
© forum mleczarskie
Holandia
Spadek skupu mleka o 4,6% u giganta z Holandii
© forum mleczarskie

Rozwój sytuacji na rynku w drugiej połowie 2022 r. będzie niepewny ze względu na wojnę na Ukrainie, pandemię koronawirusa, rosnące koszty i możliwy wpływ rządowej polityki w zakresie obniżenia emisji azotu przyznaje Zarząd holenderskiego potentata mleczarskiego. W związku z niepewnymi perspektywami nie będzie dodatkowej płatności gotówkowej dla rolników. Hein Schumacher, Dyrektor Generalny FrieslandCampina skomentował najpierw wyniki finansowe za pierwszą połowę roku, a następnie dodał: – Patrzymy wstecz na dynamiczną pierwszą połowę 2022 r. Moje pierwsze przemyślenia to propozycje azotowe Rady Ministrów i reakcje rolników, wojna na Ukrainie i jej wpływ na gospodarkę światową, a także ekstremalna inflacja, z którą mamy do czynienia.

pokaż
© central lechera asturiana
Hiszpania
Hiszpański lider mleczarski tworzy markę napojów roślinnych
© central lechera asturiana

Central Lechera Asturiana (CAPSA Food) wprowadza na rynek Vegetánea, nową gamę 100% napojów roślinnych charakteryzujących się czystą etykietą i złożoną ze 100% naturalnych składników, bez dodatku cukrów. Produkty z tej linii będą miały bazę sojową, owsianą, migdałową i ryżową. Wszystkie produkty są wytwarzane w Hiszpanii z naturalnych składników i nie zawierają dodatku cukrów. Na ich opakowaniu znajduje się również znak V-Label , dzięki czemu nadają się do każdego rodzaju diety.

Jako firma klasy B Corp, Central Lechera Asturiana nadal angażuje się w generowanie pozytywnego wpływu we wszystkim, co robi, dlatego opakowania tych produktów nadają się do recyklingu, są produkowane przy użyciu 100% energii odnawialnej.

pokaż
© granarolo
Włochy
Granarolo przejmuje Industria Latticini G.Cuomo
© granarolo

Włoski gigant mleczarski zdecydował o zaangażowaniu finansowym w firmę rodzinną skoncentrowaną na produkcji od 110 lat mozzarelli i serów ricotta. Włoska manufaktura serowa słynie z fiordilatte, tradycyjnej mozzarelli o typowym kształcie gruszki będącej znakiem rozpoznawczym marki Cuomo.

Manufaktura serowa to właściwe słowo, gdyż firma uzyskuje rocznie obrót w wysokości 12 mln euro. Przetwarza około 15 tys. ton mleka rocznie. Posiada nowoczesny, niedawno wybudowany zakład produkcyjny o powierzchni 33 tys. m2 z możliwością rozbudowy. Zatrudnia 34 pracowników.

pokaż
© forum mleczarskie
Radomsko (OSM) na nowych torach. Spadek produkcji tłuszczów i OMP
© forum mleczarskie

W 2021 r. mleczarnia Radomsko (OSM) nie prowadziła już produkcji w zakładzie w Nowym Targu. Jak podaje Zarząd, w lipcu 2021 r. oddział został sprzedany. Zarząd podkreśla, że zarówno w przypadku środków trwałych jak i nieruchomości proces sprzedaży prowadzony był w sposób zgodny z przepisami prawa i w ścisłej współpracy z Radą Nadzorczą. Proces ofertowania prowadzony był szeroko, przy  użyciu wszystkich dostępnych metod takich jak prasa, portale internetowe, strona internetowa, korespondencja e-mailowa, współpraca z wyspecjalizowanymi agencjami pośrednictwa. Rozmowy z potencjalnymi nabywcami prowadzone były przy udziale Rady Nadzorczej i Zarządu Spółdzielni.

pokaż
© forum mleczarskie
Polska
Mleczarnia Krasnystaw (OSM) sprzedała 78% produkcji w Polsce
© forum mleczarskie

W 2021 r. osiągnięto dodatnią dynamikę sprzedaży w kategoriach: masło +19%, maślanka +19%, kefir +14%, twaróg +2%. Najwięcej Spółdzielnia wytworzyła produktów w grupach: mleko spożywcze, kefir, mleko zsiadłe, śmietana, dalej serek wiejski i twaróg oraz mleko w proszku.

Przychody ze sprzedaży produktów własnych wyniosły 379 mln zł, z czego sprzedaż na rynku krajowym to 78% całkowitej sprzedaży – w tym sprzedaż do hurtowni i odbiorców instytucjonalnych stanowiła 37%, a do sieci handlowych 63%. 

pokaż
© forum mleczarskie
Polska
Sery dojrzewające dają sierpeckiej mleczarni 56% przychodów
© forum mleczarskie

Duży udział w sprzedaży sierpeckich serów to sery konfekcjonowane. Jak dowiaduje się portal forummleczarskie.pl konfekcja umożliwiała w 2021 r. uzyskiwanie lepszej ceny w porównaniu do cen rynkowych, nawet w zestawieniu ze średnimi cenami sprzedaży serów dojrzewających. Szczególnie ważna jest pozycja rozpoznawalnej na rynku marki sera Królewskiego oraz wzrost produkcji i sprzedaży serów plastrowanych, co pozwoliło wypracować relatywnie wysoki zysk w stosunku do sytuacji w kraju i za granicą. Sery konfekcjonowane stanowiły niemal 57% wartości sprzedaży serów dojrzewających.

pokaż
© forum mleczarskie
Polska
Mleczarnia Giżycko (OSM) zaskoczyła skokiem sprzedaży
© forum mleczarskie

Jak podaje Zarząd, było to możliwe dzięki wprowadzeniu nowych technologii w działalności Spółdzielni. Działania Zarządu polegały m.in. na realizacji zaplanowanych inwestycji, wykorzystaniu mocy przerobowej w 100% i utrzymaniu wysokiego wskaźnika wydajności pracy. Spółdzielnia w 2021 r. przerobiła 329 115 tys. litrów mleka. Przychody ogółem wyniosły 811,18 mln zł i był to ogromny skok (z 549,43 mln zł). Przychody ze sprzedaży produktów w 2021 r. wyniosły 802,19 mln zł, z czego sprzedaż na eksport w wyniosła 335,9 mln zł.

pokaż
Strona 1 z 57