Aktualności produkcja wszystkich: 996

Strona 1 z 50
© forum mleczarskie
Polska
Poważne wzrosty cen surowca w grudniu 2021 r.

Według Głównego Urzędu Statystycznego cena skupu mleka w grudniu 2021 r. wyniosła 184,13 zł/1 hl i była wyższa o 20,4% niż w grudniu 2020 r. Cena skupu mleka w odniesieniu do listopada 2021 r. była o 6% wyższa.

pokaż
© Mejeriforeningen og Landbrug & Fødevarer
Dania
Eksport duńskich mleczarni podnosi się po spadku

Duński eksport nabiału wyglądał niekorzystnie przez pierwsze 5 miesięcy ubiegłego roku. Spadek ten był częściowo spowodowany tym, że mleczarnie miały trudności ze sprzedażą swoich drogich serów międzynarodowemu sektorowi gastronomicznemu z powodu pandemii SARS-CoV-2.

Najnowsze dane dotyczące eksportu za pierwsze 10 miesięcy 2021 r. są coraz lepsze za sprawą wzrostu cen od 10 do 20%. Warto przyjrzeć się jak zmieniał się duński eksport i jaki nabiał sprzedawał się najlepiej.

pokaż
© arla foods
Arabia Saudyjska
Arla Foods inwestuje na Bliskim Wschodzie

Jak podaje thenationalnews.com duńsko-szwedzka spółdzielnia mleczarska od września 2021 r. zwiększa inwestycje w Królestwie Arabii Saudyjskiej. Działania inwestycyjne objęły linie do produkcji śmietan oraz produkty pod marką Starbuck’s. W 2022 r. moce produkcyjne mają wzrosnąć o 10%. Dla Arla Foods rynek arabski jest centralnym punktem ekspansji produkcji mleczarskiej. Produkowane tu wyroby będą również eksportowane na rynki ościenne.

pokaż
© forum mleczarskie
Polska
Rekord skupu w mleczarni Mlekpol (SM)

Mleczarnia przekroczyła 2 mld litrów w skupie mleka w 2021 r. – Tak imponujący wynik został osiągnięty dzięki ciężkiej pracy blisko 9 tys. rolników-dostawców – informuje Edmund Borawski, Prezes Spółdzielni. Rekord ten pochodzi tylko z własnej bazy surowcowej z dynamiką 2,1% w stosunku do 2020 r.

Czterdzieści lat temu w powiecie grajewskim skupowano rocznie około 35 mln litrów mleka, obecnie to ponad 200 mln. Na początku lat 90. największe gospodarstwo rodzinne produkowało 60 tys. litrów mleka rocznie, teraz to blisko 3 mln litrów.

pokaż
© arla foods
Dania
Arla Foods podkręca ambicje klimatyczne

Arla Foods zdecydowała o wyśrubowaniu celu klimatycznego ze swojej działalności z 30 do 63% w 2030 r. Został on zatwierdzony przez inicjatywę Science Based Targets (SBT) jako zgodny z redukcją wymaganą do utrzymania globalnego ocieplenia na poziomie 1,5°C. To efekt m.in. przechodzenia na ciężarówki wolne od paliw kopalnych, ekologiczną energię elektryczną i rozwiązania niskoenergetyczne.

pokaż
© forum mleczarskie
Nowa Zelandia
Fonterra obniża prognozę skupu mleka w Nowej Zelandii

Fonterra zdecydowała się poinformować, że spodziewa się spadku skupu surowca na terenie Nowej Zelandii z 1,525 mln ton suchej masy mleka do 1,5 mln ton. Zdaniem Milesa Hurrella, Dyrektora Generalnego Fonterry, zróżnicowana pogoda i trudne warunki wzrostu w wielu częściach kraju na początku sezonu spowodowały, że rzeczywisty skup spadł.

– Spodziewaliśmy się poprawy warunków w okresie świąteczno-noworocznym, ale tak się nie stało. W rezultacie zrewidowaliśmy naszą prognozę 2021/22 w dół o 1,6%.

pokaż
© Ministerstwo Rolnictwa i Żywności Obwodu Moskiewskiego
Turcja
Turcja: Wirtualna rzeczywistość w produkcji mleka

Okulary VR potrafią sprawić, że nasze zmysły zostaną perfekcyjnie oszukane. To samo dotyczy zwierząt. Jaki może być tego efekt? Okazuje się, że obiecujący. Niemiecki tygodnik Der Spiegel opisał rolnika z Turcji Izzeta Kocaka, posiadającego farmę ze 100 krowami mlecznymi. Rolnik przekonał się, że zakładając krowom okulary uzyskuje większą produkcję mleka. Krowa w okularach jest przekonana, że zamiast w oborze jest na łące. Obraz jest łudząco podobny do tego, który widziałaby będąc na pastwisku.

pokaż
© haldiram
SIG wyposażył nowy zakład mleczarski

Firma SIG Combibloc została wybrana przez hinduskiego producenta przekąsek Haldiram's Nagpur jako dostawca urządzeń do napełniania aseptycznych opakowań kartonowych dla produktów o długim okresie przydatności do spożycia. Utworzenie zakładu mleczarskiego kosztem 12 mln euro świadczy o ambitnych planach producenta obecnego dotychczas na rynkach w Maharashtra (drugi pod względem liczebności stan w Indiach), Goa (znany ze względów turystycznych) i Chhatisgarh.

pokaż
© piątnica (osm)
Polska
Piątnica (OSM) kolejnym graczem w segmencie roślinnym

Debiut mleczarni Piątnica (OSM) nie jest pierwszym ani ostatnim takim przedsięwzięciem na wzrostowym rynku produktów dla osób zmniejszających spożycie wyrobów odzwierzęcych. Wcześniej w segment ten zainwestowała mleczarnia Łowicz (OSM) z marką Bez Deka Mleka, Grupa Polmlek (marka Nutri Vege), firmy Magda (marka PlantOn) oraz Hochland Polska (marka Simply V). Piątnica (OSM) debiutuje z produktami owsianymi i sojowymi. Na rynku wciąż nie ma zapowiadanych w swoim czasie produktów roślinnych z mleczarni Mlekpol (SM). 

pokaż
Australia
Anemiczny prognozowany wzrost produkcji mleka w Australii

Według amerykańskiego Departamentu ds. Rolnictwa (USDA) produkcja mleka w 2022 r. w Australii wzrośnie umiarkowanie do 9,1 mln ton tj. o ledwie 1%. To niewiele zważywszy, że poprzednio Australia notowała znaczące spadki wskutek niedoboru siły roboczej w stanach tradycyjnie odpowiadających za największe wolumeny produkcyjne (wskutek pandemii SARS-CoV-2). Innym powodem były rekordowo wysokie ceny wołowiny. Odnotowane później wyższe od przeciętnych opady stworzyły bardzo dobre warunki paszowe, ale ceny mleka pozostały wysokie. Amerykańscy analitycy przewidują, że wpływ czynników negatywnych pozostanie silniejszy i nie pozwoli na istotniejszy wzrost produkcji.

pokaż
Indie
Tu produkcja mleka wzrośnie o 130 mln ton do 2033 r.

Amerykański Departament ds. Rolnictwa (USDA) prognozuje, że produkcja płynnego mleka w okresie styczeń-grudzień 2022 w Indiach wyniesie 203,5 mln ton. Oznacza to zmianę rzędu +2%. To ważna informacja, gdyż Indie są największym producentem i konsumentem mleka na świecie. USDA zwraca uwagę, że około 46% wyprodukowanego mleka jest spożywane u rolników lub sprzedawanych na obszarach wiejskich konsumentom. 54% produkcji mleka jest sprzedawane do spółdzielni mleczarskich i zakładów prywatnych.

pokaż
Włochy
Calisto Tanzi, twórca mleczarskiego imperium Parmalat nie żyje

Przedsiębiorczy włoski mleczarz zmarł w szpitalu w Parmie w wieku 83 lat na chorobę płuc. To on przeobraził mały zakład mleczarski, który odziedziczył po swoim dziadku w prawdziwe imperium. W ciągu 40 lat zbudował przedsiębiorstwo działające w wielu krajach świata, posiadające ponad 130 zakładów produkcyjnych. Tanzi był właścicielem klubu piłkarskiego AC Parma, stacji telewizyjnej, sponsorował wyścigi Formuły 1 i wiele innych.

pokaż
© forum mleczarskie
Belgia
Milcobel zrekompensuje emisję CO2, aby wspierać rolników 

Spółdzielnia mleczarska Milcobel jest pierwszą belgijską firmą, która dołączyła do start-upu Claire i od teraz będzie kompensować część swoich emisji CO2 lokalnie poprzez belgijskie projekty zrównoważonego rolnictwa. Claire oznacza „Czyste powietrze” i stawia na neutralność lokalną dla klimatu. Claire łączy firmy, które chcą zrównoważyć swoje emisje CO2 ze stronami, które chcą zredukować, uniknąć lub nawet zaoszczędzić emisje CO2.

pokaż
Niemcy
Nestlé i Hochwald rozpoczynają wspólny projekt klimatyczny

Projekt pilotażowy niskoemisyjnej farmy mlecznej Hochwald Milch Genossenschaft w Hesji ma stać się wzorem dla innych rolników. Celem projektu pilotażowego jest zmniejszenie śladu węglowego gospodarstwa do zerowej emisji netto. W ciągu trzech lat Nestlé Germany będzie wspierać gospodarstwo mleczarskie prowadzone przez swojego wieloletniego dostawcę Hochwald, który dostarcza m.in. ser mozzarella do pizzy Nestlé Wagner. Gospodarstwo rodziny Frese w północnej Hesji ma 135 krów i ma stać się wzorem dla innych rolników. Projekt jest prowadzony przez Uniwersytet Nauk Stosowanych w Nürtingen-Geislingen (HfWU), przy wsparciu naukowym i technicznym partnerów projektu Thünen Institute for Business Administration i Fundacji Jeziora Bodeńskiego.

pokaż
© cimory
Indonezja
Azjatycki Bank Rozwoju wspiera rozwój mleczarstwa w Indonezji

Azjatycki Bank Rozwoju (ADB) objął około 19,4 mln akcji o wartości 59,9 mld rupii indonezyjskich (4,2 mln USD) w ramach pierwszej oferty publicznej (IPO) firmy Cisarua Mountain Dairy (Cimory) na Indonezyjskiej Giełdzie Papierów Wartościowych. ADB wesprze wysiłki firmy mające na celu zwiększenie zdolności produkcyjnych produktów mlecznych, poprawę dostępu konsumentów do pożywnej żywności oraz wspieranie źródeł utrzymania drobnych rolników.

Spółka Cimory, w sumie pozyskała 3,67 biliona rupii indonezyjskich (255 mln USD) poprzez ofertę akcji reprezentujących 15% wyemitowanego kapitału zakładowego spółki.

pokaż
© forum mleczarskie
Austria
Austriaccy mleczarze argumentują w zakresie klimatu

Austriackie mleczarstwo ma najlepsze wskaźniki w zakresie ochrony klimatu w UE – wynika z międzynarodowego badania porównawczego Europejskiego Wspólnego Centrum Badawczego, ogólnounijnej instytucji badawczej. – Każdy, kto kupuje austriackie produkty mleczne wysokiej jakości, ma gwarancję, że kupuje produkty wysokiej jakości o najwyższych standardach ochrony środowiska – podkreślił prezes Stowarzyszenia Austriackich Przetwórców Mleka (VÖM), Helmut Petschar. – Nie ma zatem powodu, aby konsumenci krajowi czuli niepewność z powodu bezrefleksyjnych doniesień medialnych i wątpliwych badań nad rozwojem sytuacji w innych krajach, w których krajowe standardy nie są spełnione – dodał Dyrektor VÖM.

pokaż
© müller milk & ingredients
Wielka Brytania
Müller zmniejszy do 30% emisję z gospodarstw rolnych do 2030 r.

We współpracy z ekspertami branżowymi i rolnikami będącymi jej dostawcami, Müller zidentyfikował trzy kluczowe elementy, które pomogą rolnikom zmniejszyć ich wpływ na środowisko. Jest to: zachęcanie do zastępowania lub ograniczania paszy sojowej w diecie bydła, stosowanie większej ilości naturalnych nawozów i zwiększone wykorzystanie zarządzania genetyką. Nowy cel dla ponad 500 rolników jest częścią programu Müller Advantage. 99,5% hodowców bydła mlecznego dostawców przystąpiło do programu i zarobi dodatkowo 1 pens za litr (równowartość 20 000 funtów za 2 mln litrów rocznie). Müller będzie wypłacał tę premię kwartalnie, a nie co roku.

pokaż
© sertop
Sertop: Wybór gramatury produktu uzależniony jest od wielkości rodziny

– W naszym asortymencie znajdują się 100 g kostki tzw. telewizorki, których gramatura umożliwia przygotowanie śniadania dla całej rodziny oraz 140 g krążki serowe z trójkątnymi, porcjami produktu do zjedzenia „na raz” – mówi Forum Mleczarskiemu Handel Aneta Będkowska, Marketing Manager w Sertop. – Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom klientów wprowadziliśmy także na rynek serowe plastry, szczelnie pakowane, niewymagające użycia noża.

pokaż
Euroser Dairy Grup podsumowuje działania na korzyść środowiska

Firma Euroser Dairy Grup troszczy się nie tylko o jakość produktów, ale i o jakość życia na naszej planecie. Z myślą o ochronie środowiska i wykorzystaniu odnawialnych źródeł energii w 2019 r. na terenie oddziału magazynowo-produkcyjnego, zamontowana została instalacja fotowoltaiczna o mocy 30,34 kWp. Do chwili obecnej firma może pochwalić się redukcją CO2 na poziomie 78 ton, co przekłada się na ekwiwalent 920 posadzonych drzew! To kolejny krok, po inwestycji w opakowania o mniejszej zawartości plastiku, działania na korzyść środowiska naturalnego. Jak deklaruje Euroser Dairy Group – w planie na 2022 r. uwzględnione jest podjęcie kolejnych aktywności w tym kierunku.

pokaż
© polmlek
Kampania reklamowa sera Gouda

Grupa Polmlek z powodzeniem kontynuuje kampanią reklamową, promującą ekologiczne sery Gouda. Na przełomie września i października udało nam się spotkać z konsumentami i dystrybutorami na bardzo licznie odwiedzanych targach Bio Expo w Warszawie. Według statystyk organizatora targów, wystawców było 248, a odwiedzających 8930 osób. Stoisko Grupy Polmlek cieszyło się ogromnym zainteresowaniem. Wiele osób pytało o zagadnienia związane z pozyskiwaniem eko mleka, o gospodarstwa, które z nami współpracują, o zalety produktu.

Mleko pochodzące z gospodarstw spełniających wszystkie standardy europejskiego rolnictwa ekologicznego, to niezwykle cenny surowiec. Spełnia najwyższe normy jakościowe między innymi dlatego, że w takich gospodarstwach zwierzęta żyją w zgodzie z naturą, korzystają z wypasu na pastwiskach, a kiedy nie jest to możliwe, dostają najwyższej jakości paszę bez GMO.

pokaż
Strona 1 z 50