Aktualności produkcja wszystkich: 1 331

Strona 1 z 67
© forum mleczarskie
Polska
Michowianka (SM) zwiększyła skup o 6%
© forum mleczarskie

Jak podał Zarząd: – W 2022 r skupiliśmy 32 692 570 litrów mleka. Dynamika w skupie wyniosła 106%.

W 2022 r. mleczarnia koncentrowała się na produkcji twarogów i serów żółtych. Wytworzono ponad 2100 ton twarogów i prawie 1,5 tys. ton serów. Trzecią największą grupę produktową stanowiło masło (około 600 ton produktów różnych typów). Słynąca z produkcji twarogów michowska mleczarnia zwiększyła o 38% produkcję krajanki. Ponad 3-krotnie wzrosła produkcja masła serwatkowego i miksów tłuszczowych przy spadku wolumenu produkcji masła extra. Niemal dwukrotnie wzrosła produkcja śmietany przerzutowej.

pokaż
© forum mleczarskie
Polska
Danone uruchamia program recyklingu kubków po jogurtach
© forum mleczarskie

Na Śląsku uruchomiono pierwszą w Polsce i jedną z pierwszych na świecie instalację do recyklingu zużytych opakowań, wykonanych z polistyrenu (PS) pochodzących z gospodarstw domowych. Wykorzystano innowacyjną technologię oczyszczania opakowań, co znacząco zwiększa możliwości ich recyklingu i ponownego użycia tworzywa. Jest to efekt pilotażowego programu recyklingu kubków po jogurtach, wykonanych z polistyrenu, przeprowadzonego przez grupę partnerów: DP Recykling, Danone oraz Organizację Odzysku Opakowań Rekopol. Technologia, na której bazuje instalacja, to nagrodzona innowacja zespołu naukowców z Politechniki Śląskiej.

pokaż
© forum mleczarskie
Polska
Maluta odnotowała zmiany w preferencjach konsumenckich
© forum mleczarskie

Jak przyznał Zarząd mleczarni segment HoReCa wykazywał się w 2022 r. bardzo dużymi wahaniami zamówień na artykuły mleczarskie. Z kolei na rynku konsumenckim odnotowano zmiany preferencji: wzrost zainteresowania mniejszymi opakowaniami produktów oraz tańszymi zamiennikami (masła, serów, jogurtów). – Marki własne sieci zyskują na popularności. Bez nowoczesnych rozwiązań techniczno-technologicznych współpraca z wiodącymi sieciami handlowymi byłaby znacznie ograniczona, a przychody ze sprzedaży zdecydowanie niższe – powiedzieli przedstawiciele Zarządu.

pokaż
© tmt
Polska
TMT zwiększył sprzedaż serów konfekcjonowanych o 8%
© tmt

Podstawowym przedmiotem działalności firmy TMT jest konfekcjonowanie serów twardych, wyrób serów topionych, usługi w zakresie paczkowania oraz działalność usługowa w zakresie logistyki. Jak dowiaduje się Forum Mleczarskie, sprzedaż wszystkich produktów w 2022 r. wyniosła blisko 11 tys. ton, co daje spadek o 5,3%. Firma odnotowała jednak wzrost sprzedaży serów konfekcjonowanych w 2022 r. o 8%. Wzrost sprzedaży serów konfekcjonowanych spowodowany był zdecydowanym zwiększeniem sprzedaży do sieci handlowych i na eksport.

pokaż
© forum mleczarskie
Polska
Mleczarnia Olecko (OSM) ze wzrostem skupu i stratą
© forum mleczarskie

Jak dowiaduje się Forum Mleczarskie, rok 2022 w mleczarni w Olecku zamknął się stratą netto w wysokości 1,086 mln zł. Spółdzielni udało się skupić 51,77 mln litrów mleka, a skup był wyższy w stosunku do roku 2021 o 598 tys. litrów, co stanowi 1,2%. W minionym roku mleczarnia zwiększyła dynamicznie ilość mleka i śmietany przeznaczonych do przerzutu przy spadku produkcji serów twardych, twarogów i serwatki.

Obecny rok przyniósł gwałtowne wstrząsy rynkowe i jak zwrócił uwagę Zarząd: – Sytuacja spadku cen produktów mleczarskich ma charakter bardzo dynamiczny. Wcześniej z takim tempem spadku polskie mleczarstwo się nie spotkało. Jesteśmy w sytuacji, kiedy ceny skupu mleka powinny być dzielone na pół.

pokaż
© sokołów podlaski zm
Polska
Mleczarnia w Sokołowie Podlaskim zwiększyła przychody o ponad 70%
© sokołów podlaski zm

Zakład Mleczarski w Sokołowie Podlaskim prowadzi sprzedaż zarówno produktów jak i towarów. W 2022 r. sprzedaż towarów była ponad dwukrotnie wyższa od sprzedaży produktów. Sprzedaż produktów wzrosła wartościowo o 35%, a towarów o 96%. W 2022 r. zakład wydatkował 1,37 mln zł na inwestycje, wśród których znalazły się m.in. maszyna pakująca Ulma, instalacja fotowoltaiczna oraz analizator do mleka. 

pokaż
© forum mleczarskie
Unia Europejska
Rośnie eksport nowozelandzki. Stabilizacja w Europie
© forum mleczarskie

Przegląd najważniejszych wydarzeń z rynków commodities i handlu zagranicznego:

• ceny masła w UE: 465 €/100 kg, -0,1% w ciągu ostatnich 4 tygodni;

• ceny OMP w UE: 245 €/100 kg, +1,1% w ciągu ostatnich 4 tygodni;

• ceny WMP w UE: 348 €/100 kg, +2,2% w ciągu ostatnich 4 tygodni;

• ceny sera cheddar w UE: 373 €/100 kg, -3,1% w ciągu ostatnich 4 tygodni;

• wzrost spotowej ceny mleka IT o 45,5 c/kg (21 maja);

• spadek kosztów paszy i energii (odpowiednio -4,6% i -2,8%) w 20 tygodniu w porównaniu do poprzednich 4 tygodni;

pokaż
© forum mleczarskie
Polska
Cuiavia (OSM) zainwestowała w wirówkę i fotowoltaikę
© forum mleczarskie

Mleczarnia Cuiavia w 2022 r. skoncentrowała się na produkcji mleka w proszku i serwatki, które to grupy asortymentowe wzrosły wolumenowo o 11% i 13%. Trzecią największa grupą produktową były napoje mleczne, ale ich dynamika okazała się niższa niż rok wcześniej. Najszybciej rosnącą grupą były serki homogenizowane, tu dynamika sprzedaży przekroczyła 20%. Spółdzielnia słynie również z produkcji twarogów oraz śmietan i śmietanek. To były po produktach proszkowych i napojach mlecznych największe grupy produktowe.

pokaż
© osm czarnków
Polska
Grupa Mlekovita przyłącza mleczarnię Czarnków (OSM)
© osm czarnków

Potwierdziły się nieoficjalne informacje, jakie od dwóch tygodni krążyły w środowisku mleczarskim. Mleczarnia Czarnków (OSM) trafi do Grupy Mlekovita. Teraz, jak podaje polski gigant spółdzielczy, Grupa Mlekovita, do struktur firmy dołączą dwa zakłady Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej w Czarnkowie (w Czarnkowie i w Chodzieży). W ten sposób liczba zakładów produkcyjnych skupionych pod szyldem Mlekovity wzrośnie do 24 (i do 5 w Wielkopolsce). 19 maja o połączeniu zdecydowało Zebranie Przedstawicieli Członków OSM w Czarnkowie.

pokaż
© forum mleczarskie
Polska
Grupa Polmlek drugą firmą przetwórstwa spożywczego
© forum mleczarskie

W rankingu 500 największych firm Rzeczpospolitej, Grupa Polmlek z przychodem ponad 9,8 mld zł za 2022 rok, wyprzedziła Grupę Mlekovita i Mlekpol (SM). Wśród 500 największych firm tylko Grupa Maspex, jako producent wyrobów spożywczych znalazła się wyżej niż Polmlek. Opublikowany na początku maja 2023 r. ranking Rzeczypospolitej „Lista 500" pokazał spektakularny wzrost pozycji Grupy Polmlek. Polmlekowi udało się zwiększyć przychody o ponad 70%. Zeszłoroczne przychody w wysokości 9,8 mld zł pozwoliły na wygenerowanie rekordowego w historii Grupy Polmlek zysku. Tym samym Grupa Polmlek wyprzedziła dotychczasowego lidera w branży mleczarskiej – Grupę Mlekovita i zajęła 54 miejsce w rankingu.

pokaż
© krasnystaw (osm)
Polska
Krasnystaw (OSM) inwestuje w maszyny nalewające i linie serowarskie 
© krasnystaw (osm)

Jak dowiaduje się Forum Mleczarskie w 2022 r. w spółdzielni w Krasnymstawie prowadzono działalność inwestycyjną i modernizacyjną zmierzającą do zwiększenia asortymentu produktów, wydajności oraz utrzymania odpowiedniej jakości i efektywności produkcji. Do głównych zadań zrealizowanych w zakładzie w Krasnymstawie w 2022 r. należy zaliczyć inwestycje budowlane, w tym między innymi modernizacja budynku proszkowni w Krasnymstawie oraz zakupy maszyn i urządzeń m.in.:

pokaż
© pim
Polska
Walne Zgromadzenie Członków Polskiej Izby Mleka
© pim

17 maja 2023 r. w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi odbyło się Walne Zgromadzenie Polskiej Izby Mleka, w którym uczestniczyli prezesi największych firm mleczarskich zrzeszonych w PIM. Polska Izba Mleka została utworzona 15 lat temu i dziś jest największą organizacją sektora mleczarskiego stowarzyszającą zakłady i spółdzielnie mleczarskie oraz firmy pracujące na rzecz sektora mleczarskiego. Członkowie PIM skupują i przerabiają ponad 80 proc. polskiego mleka. 

– Przez te lata zbudowaliśmy potężną organizację, której silny głos jest słuchany w kraju i poza granicami. Nasza aktywność na arenie krajowej i międzynarodowej sprawa, że polski sektor mleczarski jest dziś słyszalny i zauważalny – powiedział Grzegorz Gańko Prezes PIM i OSM Sierpc. 

pokaż
© forum mleczarskie
Unia Europejska
Stabilizacja cen tłuszczów w handlu commodities
© forum mleczarskie

Przegląd najważniejszych wydarzeń

• ceny masła w UE: 465 €/100 kg, -0,5% w ciągu ostatnich 4 tygodni;

• ceny OMP w UE: 246 €/100 kg, +1,9% w ciągu ostatnich 4 tygodni;

• ceny WMP w UE: 341 €/100 kg, +0,5% w ciągu ostatnich 4 tygodni;

• ceny sera cheddar w UE: 373 €/100 kg, -5,6% w ciągu ostatnich 4 tygodni;

pokaż
© siedlce (osm)
Polska
Mleczarnia w Siedlcach zainwestowała 3,17 mln zł
© siedlce (osm)

Jak dowiaduje się Forum Mleczarskie, mleczarnia Siedlce (OSM) poniosła nakłady inwestycyjne w kwocie 3,174 mln zł i były to środki własne. Największe wydatki poniesiono na odzysk ciepła z serwatki 481 tys. zł oraz tank do śmietanki: 472 tys. zł. Również znaczącą pozycję zajęły pojazdy: 501 tys. zł. Zakład w Siedlcach inwestował również duże środki w wykonanie kanalizacji deszczowej, układ chłodzenia w twarożkarni oraz linię pasteryzująco-homogenizującą.

pokaż
© forum mleczarskie
Polska
Garwolin (OSM) zainwestował w fotowoltaikę i formy do twarogów
© forum mleczarskie

Spółdzielnia planuje w 2023 r. po roku braku inwestycji w nowe cysterny zakupić 1 samochód o pojemości beczki 16 350 l. Jak podkreśla Zarząd mleczarni, wymiana starych aut o pojemności 9800 l na nowe o pojemności 16 000 l jest ekonomicznie uzasadniona, gdyż pojazd przejeżdża po mleko mniej kilometrów.

Jak twierdzi Zarząd dział techniczny uczestniczył w 2022 r. w przygotowaniu i realizacji następujących inwestycji wykonanych ze środków własnych (przedstawiamy wybrane pozycje):

pokaż
© forum mleczarskie
Rumunia
Negocjacje między przetwórcami i sieciami skutkują spadkiem cen mleka o 20%
© forum mleczarskie

Jak podaje portal romania-insider.com, cena świeżego mleka w rumuńskich sklepach spadła średnio o 20% po sfinalizowaniu negocjacji między detalistami i przetwórcami mleka, poinformowała Rada ds. Konkurencji. – Chociaż jest to dobrowolne porozumienie, a sprzedawcy detaliczni i przetwórcy nie są prawnie zobowiązani do brania w nim udziału, licznie przyłączyli się do tej rządowej inicjatywy, a obniżki cen świeżego rumuńskiego mleka sięgnęły nawet 34% dla niektórych produktów – powiedział Przewodniczący Rady ds. Konkurencji Bogdan Chiritoiu.

pokaż
© forum mleczarskie
Polska
Mniej mleka a więcej twarogów z mleczarni Radomsko (OSM)
© forum mleczarskie

Jak dowiaduje się forummleczarskie.pl mleczarnia Radomsko (OSM) zmniejszyła w 2022 r. produkcję mleka spożywczego, masła, śmietany spożywczej, maślanki oraz w niewielkim stopniu kefiru i zsiadłego mleka. Do głównych przyczyn spadków Zarząd zakładu zaliczył m.in.: wojnę pomiędzy Rosją i Ukrainą, dalej oczekiwanie rynku niskich cen wyrobów zwłaszcza wysokotłuszczowych i jednoczesne utrzymywanie przez Spółdzielnię stosunkowo wysokich ceny sprzedaży wyrobów, nieopłacalność produkcji wyrobów wysokotłuszczowych oraz niekorzystną relację cen surowców do wyrobów gotowych. 

pokaż
© agropur
Kanada
Agropur obniży emisję GHG o 30%
© agropur

Największa spółdzielnia mleczarska w Kanadzie, Agropur chce odgrywać wiodącą rolę w walce ze zmianami klimatycznymi. – Dlatego z dumą ogłaszamy dziś nasze cele w zakresie redukcji emisji gazów cieplarnianych (GHG). Zostały one określone w taki sposób, aby umożliwić naszej Spółdzielni dokonanie zmian w naszej branży. W związku z tym zobowiązujemy się do zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych generowanych przez nasze fabryki w Kanadzie i Stanach Zjednoczonych o 30% do 2031 r. Zobowiązujemy się również do zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych w całym naszym łańcuchu wartości o 24% na kilogram przetworzonego mleka do 2031 r. Jesteśmy dumni, że nasze cele zostały zatwierdzone przez inicjatywę Science Based Target, wiarygodną i uznaną na arenie międzynarodowej organizację, której metodologię stosuje kilka organizacji na świecie przemysł spożywczy.

pokaż
© forum mleczarskie
Unia Europejska
Spadek cen surowca i cheddara w Europie
© forum mleczarskie

Przegląd najważniejszych wydarzeń
• cena mleka surowego w UE spadła do 50,4 €/100 kg w marcu 2023 r., o 5,5% w porównaniu z lutym 2023 r.;
• W porównaniu z lutym 2023 r. cena mleka w marcu 2023 r. wzrosła w USA (41,7 c/kg; +1,9%) i spadła w Nowej Zelandii (36,6 c/kg; -3,6%);
• ceny masła w UE: 463 €/100 kg, spadek -1,5% w ciągu ostatnich 4 tygodni;

pokaż
© coca-cola
Stany Zjednoczone Ameryki
Coca-Cola zbuduje zakład mleczarski za 650 mln USD
© coca-cola

Coca-Cola ogłosiła, że wybrała Webster w stanie Nowy Jork jako preferowaną lokalizację nowego zakładu produkcyjnego produktów marki Fairlife w ramach dalszej ekspansji marki na rynku północno-wschodnich USA. Nowy zakład o powierzchni około 100 akrów będzie zlokalizowany w mieście Webster, na obrzeżach Rochester i ma zaopatrywać się u lokalnych spółdzielni mleczarskich w celu produkcji wysokiej jakości napojów mlecznych Fairlife. Tym samym Coca-Cola rozwija część biznesu już generującego przychody 1 mld USD.

pokaż
Strona 1 z 67