Aktualności produkcja wszystkich: 1 422

Strona 1 z 72
© forum mleczarskie
Dania
Duński przemysł mleczarski skupia się wokół kontroli klimatycznej
© forum mleczarskie

Przemysł mleczarski w Danii działa na wielu frontach, aby przynieść korzyści klimatowi, a branża chce mieć możliwość dokumentowania prac mających na celu zmniejszenie śladu klimatycznego od gospodarstwa do chłodni. Dlatego właśnie duńskie Stowarzyszenie Mleczarzy zdecydowało się teraz udostępnić wszystkim mleczarniom członkowskim wspólny model dotyczący kontroli klimatycznej w gospodarstwach rolnych. Oferowany model i narzędzie opierają się na międzynarodowych standardach i zostały opracowane dla firmy Arla i są już w niej stosowane.

pokaż
© zppm
Polska
Wspólny apel organizacji mleczarskich Polski i Ukrainy
© zppm

Podczas Międzynarodowego Forum Spółdzielczości Mleczarskiej, które w dniach 20-21 września 2023r. odbywało się w Białymstoku, organizacje mleczarskie z Polski i Ukrainy podpisały wspólny apel do władz obu krajów o wsparcie współpracy sektorów mleczarskich ponad politycznymi zawirowaniami.

pokaż
© forum mleczarskie
Polska
Strzałkowo (SMU) dalej inwestuje w fotowoltaikę
© forum mleczarskie

Według Zarządu mleczarni Strzałkowo (SMU) w 2022 r. zrealizowane zostały zadania inwestycyjne polegające na modernizacji stacji mycia w systemie CIP i budowie jednotorowej stacji mycia CIP. To one pochłonęły większość budżetu przewidzianego na inwestycje. Mleczarnia zakupiła dodatkowo trzy samochody chłodni marki Fiat. 

pokaż
© forum mleczarskie
Polska
Skierniewice (OSM) wdrożą nowe produkty dla HoReCa
© forum mleczarskie

Jak dowiaduje się forummleczarskie.pl Zarząd mleczarni Skierniewice (OSM) planuje wdrażać nowe wyroby na bazie mozzarelli dla odbiorców sektora HoReCa. Ważnym zadaniem ma być także zwiększenie efektywności produkcji wyrobów proszkowych. Kolejnym zagadnieniem rozpracowywanym przez specjalistów w zakładzie ma być ograniczenie zużycia czynników energetycznych i zagospodarowanie tzw. „wody krowiej”.

pokaż
© skoczów (osm)
Polska
Mleczarnia Skoczów (OSM) walczy o byt
© skoczów (osm)

Działalność handlowa w zakresie sprzedaży własnych produktów nigdy nie była tak trudna w mleczarstwie jak w 2023 r. Tym bardziej widać, jak niewielkie zakłady mleczarskie przygniecione ogromnymi kosztami surowców zewsząd poszukują środków pieniężnych. W efekcie udaje im się utrzymać, ale ich odporność nie jest wieczna. Mleczarnia Skoczów (OSM) prowadziła działalność na terenie całego obszaru powiatu cieszyńskiego oraz bielskiego. – Byliśmy znaczącymi dostawcami nabiału w hurtowniach w Bielsku, Rybniku i Katowicach – powiedział Zarząd.

pokaż
© forum mleczarskie
Wielka Brytania
Arla Foods przejęła joint-venture
© forum mleczarskie

Obie firmy: Volac i Arla Foods Ingredients od ponad 10 lat czerpią korzyści z udanego wspólnego przedsięwzięcia 50:50 joint-venture z siedzibą w Taw Valley. MV Ingredients produkuje proszek permeatu i płynny WPC dla firmy Volac. Arla Foods Ingredients przejmie teraz firmę MV Ingredients, ale będzie przez pewien czas nadal dostarczać płynne WPC firmie Volac.

pokaż
© forum mleczarskie
Polska
Zmiany w mleczarni Gostyń (SM)
© forum mleczarskie

Jak donosi portal gostyn24.pl, trwający kryzys wymusił zmiany w Radzie Nadzorczej. Nieoficjalnie mówi się też o zmianie na stanowisku Wiceprezesa. Według wiedzy Forum Mleczarskiego nerwowość ma związek z gwałtownymi spadkami cen gotowych produktów w sytuacji niebotycznych kosztów energii. Mleczarnia w Gostyniu z racji profilu działalności (produkcja mleka zagęszczonego) jest przedsiębiorstwem o bardzo wysokich kosztach. To wymusiło na mleczarni obniżenie cen w skupie, co wywołało wśród dostawców wrzenie na przełomie I II kwartału. Spadek cen za surowiec w wielu zakładach rzuca jednak nowe światło na tę sytuację. Gostyń (SM) po prostu nie jest wyjątkiem w branży.

pokaż
© forum mleczarskie
Austria
Austriacy podsumowują sytuację w mleczarstwie
© forum mleczarskie

– Po gwałtownym wzroście cen i kosztów w zeszłym roku w wyniku niepewności wywołanej wojną na Ukrainie, sytuacja na rynku mleka ponownie się odwróciła. Presja cenowa, inflacja, ogólna niechęć do zachowań zakupowych, słabość ekonomiczna i utrzymujące się wysokie koszty determinują obecnie rynek mleka. Strategia zrównoważonego rozwoju i jakości staje się coraz ważniejsza i rozszerzana, szczególnie w obszarze dobrostanu zwierząt – powiedział Prezes Stowarzyszenia Austriackich Przetwórców Mleka (VÖM), Dyrektor Helmut Petschar na konferencji branżowej zorganizowanej wspólnie z Tirol Milch i Bundesanstalt Rotholz.

pokaż
© krośniewice (osm)
Polska
Duży spadek liczby dostawców mleka w Krośniewicach
© krośniewice (osm)

Zakłady mleczarskie w 2022 r. odczuwały znaczące wzrosty cen surowców, a od listopada gwałtowne pogorszenie warunków cenowych w transakcjach sprzedaży. W 2022 r. Spółdzielnia odnotowała wzrost kosztów produkcji: gazu +237%, energii elektrycznej +156%, materiałów bezpośrednich +253%, surowca +57%, paliw +23%. Jak zwraca uwagę Zarząd: – Jednocześnie przychody ze sprzedaży i zrównane z nimi, rok do roku, wzrosły o około 23%. Wysoka inflacja i wzrost kosztów produkcji, głównie pasz, nawozów i energii elektrycznej w gospodarstwach dostawców mleka, miały wpływ na liczne rezygnacje, głównie młodych rolników, z dalszej produkcji mleka. 

pokaż
© forum mleczarskie
Polska
Wieluń (SDM) zainwestował 7 mln zł. Ma też ciekawe plany
© forum mleczarskie

Jak podała Spółdzielnia, w zakładzie w 2022 r. poniesiono nakłady na zakup maszyn i urządzeń w kwocie 7 mln zł. Do najważniejszych działań inwestycyjnych należał zakup pojazdu z zabudową i cysterny do zwózki mleka oraz linii do produkcji serków Alima-Bis. Mleczarni udało się również zmodernizować budynek aparatowni i zamontować układy do odsalania i odmulania kotłów. Ważnym posunięciem był zakup pakowaczki do masła oraz modernizacja linii do produkcji jogurtów i linii do ultrafiltracji.

pokaż
© forum mleczarskie
Polska
Śrem (OSM) planuje remont masielnicy i zakup kotła parowego
© forum mleczarskie

W ramach działań inwestycyjnych i remontów w 2023 r. Zarząd zaplanował następujące działania uzależnione jednak od możliwości ekonomicznych: remont masielnicy w oddziale w Śremie oraz zakup windy towarowej w celu zagospodarowania wolnych przestrzeni magazynowych na piętrach w budynku magazynowym w tym samym oddziale. W planie jest także zakup sprężarki powietrza i kotła parowego.

pokaż
© danone
Polska
Danone z pompą rozpoczyna rozbudowę zakładów Nutricia
© danone

W obecności CEO firmy Danone Antoine’a de Saint-Affrique oraz przedstawicieli władz i administracji samorządowej oficjalnie rozpoczęto wartą 230 mln złotych, największą inwestycję w historii należących do Danone Zakładów Produkcyjnych Nutricia w Opolu. Obok wytwarzanych tu obecnie produktów marek tj. jak BoboVita czy Bebilon 2 i Bebiko 2, w nowym wydziale powstawać będą specjalistyczne produkty żywienia medycznego. Dzięki temu opolska fabryka rozpocznie działania w nowej kategorii, rozszerzając swoją rolę w zapewnieniu bezpieczeństwa żywnościowego kraju oraz polskich pacjentów.

pokaż
© pajęczno (osm)
Polska
Pajęczno (OSM) znów z mniejszym skupem mleka
© pajęczno (osm)

W 2022 r. skup mleka w Spółdzielni Pajęczno (OSM) wyniósł 11,102 mln litrów i był o 10% niższy od skupu z 2021 r., w którym dynamika skupu była niższa o 7%. Produkcja mleczarni skupiła się na OMP, maśle, serach typu holenderskiego i szwajcarskiego. Na inwestycje wydano 0,28 mln zł. 

pokaż
© forum mleczarskie
Polska
Mleczarnia Łobżenica (OSM) zainwestuje w pakowanie galanterii
© forum mleczarskie

Zarząd spółdzielni zrealizował szereg inwestycji dotyczących skupu i przetwórstwa mleka. Jak podał Zarząd: – Zamontowaliśmy zbiornik pionowy do mleka o pojemności 25 m3, zakupiliśmy i zamontowaliśmy dwa kotły twarożkarskie o pojemności 10 m3 każdy. Co równie istotne mleczarnia wpłaciła zaliczkę na zakup autocysterny do zwózki surowca marki MAN i jest w trakcie zakupu automatu pakującego w kubki do galanterii mlecznej. 

pokaż
© danone
Polska
Danone wykłada 230 mln zł
© danone

Jak podał businessinsider.com.pl Grupa Danone zainwestuje w Opolu 230 mln zł. Środki będą przeznaczone na rozwój kategorii żywienia specjalistycznego – poinformował podczas Forum Ekonomicznego w Karpaczu Waldemar Buda, Minister Rozwoju i Technologii. Inwestycja ma zostać oddana po nieco ponad roku.

Minister przekazał, że "już jutro inwestycja startuje z budową" i ma zostać zakończona w ciągu kilkunastu miesięcy.

pokaż
© mlekovita
Polska
Mlekovita przejęła formalnie Czarnków i Chodzież
© mlekovita

Z dniem 1 września br. do Grupy dołączyły kolejne dwa podmioty: Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Czarnkowie wraz z zakładem w Chodzieży, rozszerzając liczbę zakładów produkcyjnych skupionych pod szyldem Mlekovity do 24.

Połączenie z Grupą Mlekovita pozwala na wzmocnienie potencjału rynkowego oraz przerobowego obu włączanych podmiotów.

pokaż
© forum mleczarskie
Polska
Mleczarnia Łask (OSM) będzie się specjalizować w twarogach
© forum mleczarskie

Mleczarnia Łask (OSM) działa na terenie centralnej Polski. W 2022 r. z zakupionego surowca wyprodukowała 718 tys. litrów mleka spożywczego, 200 ton serów dojrzewających, 501 ton twarogów, 147 tys. litrów śmietany normalizowanej, 200 ton masła oraz 391 tys. litrów maślanki. – Wspólnie z Radą Nadzorcza przyjęliśmy plan specjalizacji spółdzielni w kierunku produkcji twarogów, będziemy zwiększać wielkość produkcji i wprowadzać w tym asortymencie nowości – deklaruje zarząd mleczarni. – Twarogi bowiem są produktem, który pozwala na najkorzystniejsze spieniężenie surowca. Drugim produktem naszej specjalizacji, podyktowanym koniecznością zagospodarowania tłuszczu mlecznego będzie produkcja masła.

pokaż
© forum mleczarskie
Polska
Lazur (SZGPR) wyposażył solownię
© forum mleczarskie

Według informacji, do których dotarło Forum Mleczarskie, Spółdzielnia Lazur (SZGPR) wydatkowała w 2022 r. na inwestycje kwotę 14,43 mln zł. 41% tej kwoty pochodziło ze środków własnych – podkreśla Zarząd. Nakłady na budynki i budowle wyniosły 77 tys. zł. Pozostała kwota dotyczyła zakupu maszyn i urządzeń. Największe nakłady poniesiono na zakup urządzeń do nowej solowni i było to ponad 6 mln zł.

pokaż
© dominik (zpm)
Polska
Mleczarska firma Dominik rozwija produkcję serów wędzonych
© dominik (zpm)

Według informacji do których dotarło Forum Mleczarskie, prywatny zakład mleczarski Dominik kontynuował w ostatnim roku wprowadzenie nowej linii produkcyjnej do wędzenia serków. Wśród działań firmy warto zwrócić uwagę na zainstalowanie paneli fotowoltaicznych na zakładzie produkcyjnym w Dąbrowej. Dominik (ZPM) zajmuje się skupem i przetwórstwem mleka. 

pokaż
© forum mleczarskie
Unia Europejska
Rośnie chiński import OMP z UE
© forum mleczarskie

• ceny masła w UE: 449 €/100 kg, -1,5% w ciągu ostatnich 4 tygodni;

• ceny OMP w UE: 227 €/100 kg, -0,8% w ciągu ostatnich 4 tygodni;

• ceny WMP w UE: 336 €/100 kg, -1,2% w ciągu ostatnich 4 tygodni;

• ceny cheddara w UE: 358 €/100 kg, -0,1% w ciągu ostatnich 4 tygodni;

• cena mleka spot IT spadła do 49,8 c/kg (20.08.2023);

• UE pozostaje bardziej konkurencyjna cenowo w przypadku sera Cheddar, Oceania w przypadku SMP, WMP i masła.

pokaż
Strona 1 z 72