Aktualności produkcja wszystkich: 1 485

Strona 1 z 75
© arla foods
Dania
Arla Foods obroniła się i wypłaciła dodatkowe 270 mln euro dostawcom
© arla foods

Arla Foods zdołała dostosować się do trudnych uwarunkowań rynku mleczarskiego w 2023 r. Dobre zakończenie roku umożliwiło Zarządowi zaproponowanie wyższej niż oczekiwano dodatkowej kwoty wypłat (dywidendy) dostawcom mleka. Jest to łącznie 270 mln euro za cały rok. Jak dodaje firma, ona i jej właściciele – rolnicy poczynili również znaczne postępy w ograniczaniu emisji gazów cieplarnianych, ograniczając emisję CO2e o prawie 1 mln ton w ciągu ostatnich 2 lat. 

pokaż
© forum mleczarskie
Unia Europejska
Ceny półproduktów masowych odreagowują
© forum mleczarskie

Przegląd najważniejszych wydarzeń według ostatniego raportu Komisji Europejskiej:
• ceny mleka spot nieznacznie w dół, obecnie na poziomie 45 c/kg (25.02.2024);
• ceny masła w UE: 557 €/100 kg, +2,9% w ciągu ostatnich 4 tygodni;
• ceny OMP w UE: 254€/100 kg, +1,4% w ciągu ostatnich 4 tygodni;
• ceny PMP w UE: 363€/100 kg, +0,5% w ciągu ostatnich 4 tygodni;

pokaż
© forum mleczarskie
Włochy
Włoska organizacja rolnicza uzyskuje nałożenie grzywny na Grupę Lactalis
© forum mleczarskie

– To pierwsze historyczne zwycięstwo w walce o ceny mleka, walka będzie długa i trudna. Byliśmy jedyną organizacją, która potępiła międzynarodową firmę Lactalis za to, że nie przestrzegała umów zawartych z rolnikami i jednostronnie je modyfikowała. Prosimy również, aby Lactalis wypłacił teraz różnicę poszkodowanym rolnikom – tak brzmi komentarz Ettore Prandiniego, Prezesa Coldiretti po tym, jak Inspektorat Ministerstwa Rolnictwa i Suwerenności Żywnościowej nałożył pierwszą karę na spółkę Italatte kontrolowaną przez Grupę Lactalis. Sprawa ma dotyczyć naruszenia dekretu legislacyjnego nr 198 z 8 listopada 2021 r. Grzywna wynosi 74 tys. euro.

pokaż
© forum mleczarskie
Polska
Raport cenowy z UE i z handlu międzynarodowego
© forum mleczarskie

Przegląd najważniejszych wydarzeń z cotygodniowego raportu Komisji Europejskiej

  • ceny mleka spot spadają obecnie na poziomie 46 c/kg (18.02.2024);
  • ceny masła w UE: 548 €/100 kg, +1,5% w ciągu ostatnich 4 tygodni;
  • ceny OMP w UE: 251 €/100 kg, +0,1% w ciągu ostatnich 4 tygodni;
  • ceny WMP w UE: 361 €/100 kg, -0,5% w ciągu ostatnich 4 tygodni;
pokaż
© forum mleczarskie
Polska
Nie stać nas na 5 milionów zł nowego podatku
© forum mleczarskie

– Pan Minister powiedział, że łączy nas mleko, łączy nasz spółdzielczość. Branża mleczarska jest w dużym stopniu motorem napędowym gospodarki. Jednak są sygnały o coraz większych obciążeniach i malejących inwestycjach – powiedział Dariusz Sapiński, Prezes Zarządu Grupy Mlekovita podczas spotkania branży mleczarskiej z Ministrem Rolnictwa i Rozwoju Wsi Czesławem Siekierskim. – Spółdzielczość za pierwsze półrocze ubiegłego roku miała rentowność -0,45%. O czym to świadczy? Nas nie stać na kolejne podatki i dodatkowe fundusze (Fundusz Ochrony Rolnictwa – przypis Forum Mleczarskie). 

pokaż
© forum mleczarskie
Polska
Siekierski: Donald Tusk uważa, że oczekiwania Ukrainy są za daleko idące
© forum mleczarskie

Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Czesław Siekierski w trakcie spotkania z branżą mleczarskiej w dniu 16 lutego podsumował następująco argumenty strony ukraińskiej z prowadzonych negocjacji: – Po tamtej stronie słyszymy, musicie nam przyznać rację, bo my jesteśmy w tak trudnej sytuacji. Tylko, że my Polacy rozumiemy tę sytuację i sprawdziliśmy się w minionym okresie. Ale też nie możemy się zgodzić na to, aby jedna grupa społeczna poniosła tak duże obciążenia. Jednocześnie apeluję o rozwagę wszystkich rolników, bo musimy się tu wspólnie dogadać. 

pokaż
© forum mleczarskie
Polska
Czesław Siekierski: Rozmowy z Ukrainą na tematy rolne są wyjątkowo trudne
© forum mleczarskie

Podczas spotkania z przedstawicielami branży mleczarskiej w dniu 16 lutego Czesław Siekierski, Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi, zwrócił uwagę na problem liberalizacji handlu. – Byłem parokrotnie na granicy i myślę, że ta liberalizacja handlu w jakiś sposób trochę odzwyczaiła nasze służby kontrolne od procedury kontroli. Nie wszystko jest kontrolowane w takim zakresie jak powinno być. Są posądzenia o brak kompetencji, o nieprzestrzeganie zasad procedury kontroli i to będziemy wyjaśniać, ale też widzimy pewien postęp.

pokaż
© forum mleczarskie
Polska
Czesław Siekierski: Zielony Ład trzeba maksymalnie ograniczyć
© forum mleczarskie

Podczas spotkania z przedstawicielami branży mleczarskiej w dniu 16 lutego Czesław Siekierski, Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi skomentował obecne protesty rolnicze: – Są to protesty w słusznej sprawie. Rolnicy upominają się nie tylko o swoje sprawy, ale są też w trudnej sytuacji. Protesty wynikają z braku opłacalności i niskich dochodów. Wiemy, jakie są ceny zbóż, jakie są ceny nawozów, wiemy, jak się to bilansuje.

pokaż
© forum mleczarskie
Polska
Waldemar Broś: Konieczne przywrócenie interwencji na rynku mleka
© forum mleczarskie

– Myśmy już znacznie wcześniej mówili na Komisji Rolnictwa, że trzeba podjąć działania i urealnić ceny interwencyjne na rynku mleczarskim. Jest to dziś duży problem i gdybyśmy tego okresu nie przespali, myślę, że dzisiaj bylibyśmy w innym miejscu – powiedział 16 lutego 2024 r. na spotkaniu branży mleczarskiej Waldemar Broś, Prezes Zarządu KZSM Zw. Rew. Prezes Broś nawiązał do wielokrotnych prób zwrócenia uwagi na problemy branży mleczarskiej i sposobów ich rozwiązania poprzez interwencję przy niemożności namówienia do tego innych organizacji mleczarskich.

pokaż
© forum mleczarskie
Unia Europejska
W okresie styczeń-listopad w UE spadła tylko produkcja OMP
© forum mleczarskie

Przegląd najważniejszych wydarzeń według cotygodniowego raportu Komisji Europejskiej:

  • spadek ceny mleka spot, obecnie na poziomie 47 centów/kg (11.02.2024);
  • ceny masła w UE: 541€/100 kg, -0,1% w ciągu ostatnich 4 tygodni;
  • ceny OMP w UE: 249€/100 kg, -1,6% w ciągu ostatnich 4 tygodni;
  • ceny PMP w UE: 360€/100 kg, -1,1% w ciągu ostatnich 4 tygodni;
pokaż
© forum mleczarskie
Ukraina
Rośnie import serów i masła na Ukrainę
© forum mleczarskie

– Na dzień 1 lutego 2024 r. średnia cena mleka surowego wyniosła 14,19 hrywny i spadła o 0,13 hrywny w ciągu ostatniego miesiąca. Głównymi czynnikami, które wpłynęły na spadek cen mleka surowego, był rosnący import i spadek aktywności zakupowej Ukraińców – podał analityk Stowarzyszenia Producentów Mleka (AVM) Heorhiy Kukhaleishvili.

pokaż
© forum mleczarskie
Polska
Polmlek w 2024 roku stawia na wysokie technologie
© forum mleczarskie

– Analizując poszczególne segmenty sprzedaży Grupy Polmlek za 2023 rok – niemal do końca ostatniego kwartału trwała walka o utrzymanie wolumenów w poszczególnych sektorach. Wewnętrzne analizy pokazują, gdzie spieniężenie było najlepsze. Wszędzie tam, gdzie udało się w ciągu minionych lat wyprzedzić konkurencję, automatyzować proces, wprowadzać nowoczesne produkty, odejść od tradycyjnego modelu handlu, Polmlek odnotował utrzymanie lub wzrost sprzedaży – mówi komunikat Grupy. 

pokaż
© lactalis groupe
Francja
Grupa Lactalis pod lupą
© lactalis groupe

Jak podał francuski Le Monde, a za nim media z Belgii i Luksemburga, na wniosek Prokuratora Generalnego policja dokonała przeszukań w centrali Grupy w Laval oraz przynajmniej w dwóch innych lokalizacjach. Sprawa ma związek z podejrzeniem transferowania zysków z Francji do Belgii i Luksemburga celem uniknięcia płacenia podatków w latach 2009-2020.

pokaż
© forum mleczarskie
Szwecja
Nabiał „Made in Sweden” najchętniej kupowaną kategorią żywności
© forum mleczarskie

Jak podała LRF (Federacja Rolników Szwedzkich) na podstawie badania Sifo, istnieje zwiększone zapotrzebowanie na żywność produkowaną lokalnie, w Szwecji. Według Anny Karin Hatt, Prezes i Dyrektor Generalnej LRF, zainteresowanie lokalną żywnością jest duże, a rosnący popyt jest ważnym krokiem w kierunku wzmocnienia szwedzkiej samodzielności żywnościowej.

pokaż
© valio
Finlandia
Valio rozpoczyna restrukturyzację
© valio

Po trudnym 2023 r. Valio zdecydowało się rozpocząć proces restrukturyzacji. Proces obejmie 1170 osób w różnym zakresie, gdyż będzie miał wpływ na funkcjonowanie fińskiej centrali Valio, usług technicznych, konserwacyjnych i innych. Negocjacje będą dotyczyć potencjalnych zwolnień z pracy oraz istotnych zmian w warunkach zatrudnienia, takich jak zmiany w opisie stanowisk pracy lub zakresu obowiązków. Potencjalne redukcje zatrudnienia obejmą do 130 osób, a planowane istotne zmiany warunków zatrudnienia u 135 osób. 

pokaż
© danone
Polska
100% dostawców mleka do Danone z audytem rolnictwa regeneratywnego
© danone

W 100% gospodarstw dostarczających mleko na potrzeby produkcji produktów mlecznych Danone w Polsce zrealizowano audyt poziomu wdrożenia praktyk rolnictwa regeneratywnego. Tym samym firma dotrzymała danego w 2022 r. słowa i zakończyła audytowanie gospodarstw pod tym kątem przed końcem 2023 r. 

pokaż
© sig
Brazylia
SIG dostarczy nowe linie do napojów sojowo-owocowych
© sig

Mupy, marka napojów sojowych z sokiem owocowym, oraz SIG, wiodący dostawca rozwiązań w zakresie lepszych opakowań, podpisały umowę partnerską w celu dostarczania opakowań kartonowych i usług napełniania. Mupy prognozuje wzrost sprzedaży w nadchodzących latach, a rozwiązania opakowaniowe firmy SIG odegrają integralną rolę w osiągnięciu celu, jakim jest podwojenie obrotów do 2025 r. Mupy pod kierownictwem Alexandre'a Moreno osiągnęło przychody w wysokości 115 mln reali i wyprodukowało 11,7 mln litrów napojów sojowych z sokiem owocowym w 2023 r.

pokaż
© forum mleczarskie
Unia Europejska
Korekta na rynkach OMP i PMP
© forum mleczarskie

Przegląd najważniejszych wydarzeń według cotygodniowego raportu Komisji Europejskiej
• ceny mleka spot nieznacznie w dół, obecnie na poziomie 49 centów/kg (28.01.2024);
• ceny masła w UE: 537 €/100 kg, -1,6% w ciągu ostatnich 4 tygodni;
• ceny OMP w UE: 252 €/100 kg, -2,2% w ciągu ostatnich 4 tygodni;

pokaż
© fonterra
Nowa Zelandia
Fonterra instaluje kocioł elektrodowy w Edendale
© fonterra

W ramach kolejnego kroku w stronę wyjścia z węgla Fonterra ogłosiła, że zainstaluje 20-megawatowy kocioł elektrodowy w swoim zakładzie w Edendale w Southland. To kolejny krok dla Spółdzielni, która dąży do odejścia od węgla do 2037 r. i ograniczenia emisji z zakresu 1 i 2 o 50% do 2030 r. (w stosunku do poziomu bazowego z 2018 r.).

pokaż
© forum mleczarskie
Polska
Ceny surowca w grudniu wzrosły
© forum mleczarskie

Według Głównego Urzędu Statystycznego cena skupu mleka w grudniu 2023 r. wyniosła 211,51 zł /1 hl i była niższa o 23,2% niż w grudniu 2022 r. Cena skupu mleka w odniesieniu do listopada 2023 r. była o 2,1% wyższa.

pokaż
Strona 1 z 75