Aktualności produkcja wszystkich: 1 612

Strona 1 z 81
© forum mleczarskie
Rośnie cena mleka w skupie
© forum mleczarskie

Według dostępnych statystyk z Komisji Europejskiej średnia cena mleka w gospodarstwie w UE wzrosła do 51,7 c/kg w październiku 2024 r., +4,2% w porównaniu do września 2024 r. i +16,6% w porównaniu do października 2023 r.; szacowana cena na listopad 2024 r. to 52,3 c/kg (+1,6%). 
W październiku 2024 r. ceny mleka surowego były niższe niż rok wcześniej tylko w 2 państwach członkowskich (Hiszpania, Portugalia), największe wzrosty odnotowano w Irlandii (+47%), Szwecji i Belgii (+34%).

pokaż
Francja
Grupa Bel przyspiesza dekarbonizację

Association de Producteurs Bel de l'Ouest (APBO) i Grupa Bel na nowo określiły ramy partnerstwa na rok 2025, skupiając się na dwóch głównych aspektach: sprawiedliwej wycenie za mleko i ambitnych celach w zakresie redukcji emisji dwutlenku węgla i metanu. Od 2017 r. obie strony ustalają cenę zakupu mleka i wolumen odbioru na nadchodzący rok tworząc stabilne warunki do wdrożenia zrównoważonych praktyk rolniczych. Ta współpraca odegrała zasadniczą rolę w napędzaniu znaczących zmian w produkcji mleka i szerszych praktykach rolniczych w kierunku zrównoważonego rozwoju.

pokaż
© ekoniva
Rosja
Grupa EkoNiva zwiększyła produkcję mleka o 8%
© ekoniva

Największy rosyjski holding mleczarski ogłosił wyniki operacyjne za okres od stycznia do września 2024 r. we wszystkich swoich głównych segmentach działalności: hodowli bydła mlecznego, przetwórstwie mleka i produkcji roślinnej. Zakłady przetwórcze EkoNiva wyprodukowały 241 700 ton gotowych produktów mlecznych, co stanowi wzrost o 22% w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku (styczeń – wrzesień 2023 r.: 198 100 ton). Produkcja świeżego mleka i tradycyjnych produktów mlecznych (śmietana, kefir, śmietana, twaróg, masło itp.) wzrosła o 20% do 227 900 ton (2023 r.: 189 400 ton), podczas gdy wolumeny jogurtów i produktów deserowych — w tym lodów — wzrosły o 36% do 6300 ton (2023 r.: 4600 ton), a sera — o 85% do 7600 ton (2023 r.: 4100 ton).

pokaż
© forum mleczarskie
Unia Europejska
Copa i Cogeca potwierdziły sprzeciw wobec umowy UE-Mercosur
© forum mleczarskie

W obliczu trwających negocjacji w sprawie umowy UE-Mercosur, Copa i Cogeca odbyły swoje narady w Brukseli w czwartek i piątek. Przyszły komisarz ds. rolnictwa i żywności, Christophe Hansen, dołączył do izby europejskich rolników i spółdzielni rolniczych, aby osobiście usłyszeć o jednomyślnym sprzeciwie wobec trwających negocjacji. Podpisanie umowy handlowej z krajami Mercosur na początku kadencji nowej Komisji stanowiłoby poważny cios dla europejskiego rolnictwa. Ten krok jest również sprzeczny z podejściem stawiającym dialog na pierwszym miejscu, promowanym przez przewodniczącą Ursulę von der Leyen.

pokaż
frieslandcampina
Holandia
Współpraca przy produkcji mleka zagęszczonego
frieslandcampina

Firmy mleczarskie Hochwald i FrieslandCampina zgodziły się połączyć siły w produkcji słodzonego i niesłodzonego mleka zagęszczonego w Holandii. Zostało to zapisane w umowie opiewającej na najbliższe lata. Plan zakłada przeniesienie produkcji słodzonego mleka zagęszczonego z FrieslandCampina do zakładu Hochwald w Bolsward do 1 czerwca 2026 r. Jednocześnie FrieslandCampina będzie produkować mleko zagęszczone w Leeuwarden dla zakładu w Bolsward. Ten krok umożliwi obu firmom poprawę zrównoważoności produkcji oraz zabezpieczenie ich konkurencyjności na rynku.

pokaż
© forum mleczarskie
Polska
Ceny surowca wzrosły w październiku o 5,7%
© forum mleczarskie

Według Głównego Urzędu Statystycznego cena skupu mleka w październiku 2024 r. wyniosła 220,23 zł/1 hl i była wyższa o 12,6% niż w październiku 2023 r. Cena skupu mleka w odniesieniu do września 2024 r. była o 5,7% wyższa. Najwyższe ceny w październiku 2024 r. wg województw: podlaskie 231,12 zł/1 hl, lubelskie 226,27 zł/1 hl, warmińsko-mazurskie 223,85 zł/1 hl.

pokaż
© grupa mlekovita
Polska
Mlekovita zorganizowała Ogólnopolski Kongres Energetyki, Logistyki i Transportu
© grupa mlekovita

– Spotykamy się tu, gdzie bije serce polskiego mleczarstwa, by wraz z firmami odpowiadającymi za różne obszary energetyczne, porozmawiać o usługach i produktach, ułatwiających codzienną pracę zakładów, a także o transformacji energetycznej i zapewnieniu bezpieczeństwa systemu energetycznego. Wyzwaniem dzisiejszych czasów jest też efektywne magazynowanie, skuteczna logistyka i transport, zachowując dbałość o najwyższą jakość wyprodukowanego asortymentu – mówił Prezes Zarządu Grupy Mlekovita Dariusz Sapiński podczas Kongresu.

pokaż
© almarai
Arabia Saudyjska
Almarai wybrał SIG jako partnera strategicznego w planie rozwoju
© almarai

Almarai, wiodąca na Bliskim Wschodzie firma z branży mleczarskiej i spożywczej, wybrała firmę SIG jako partnera strategicznego do swojego pięcioletniego planu rozwoju, którego celem jest wzmocnienie pozycji lidera na rynku i stymulowanie rozwoju zrównoważonych innowacji. W ciągu najbliższych pięciu lat SIG zamierza wspierać cele Almarai poprzez elastyczne rozwiązania produkcyjne, które są zgodne z ich celami zrównoważonego rozwoju. Strategiczny sojusz podkreśla wspólne zaangażowanie w odpowiedzialność za środowisko, a obie firmy badają innowacje SIG w zakresie opakowań, które zwiększą operacyjne i geograficzne oddziaływanie Almarai.

pokaż
Francja
Agrial i Savencia promują redukcję CO2 w gospodarstwach

Partnerstwo obu firm obejmuje 1300 dostawców wytwarzających 1 mld litrów mleka. Porozumienie ma być dowodem starań obu firm w zakresie redukcji emisji gazów cieplarnianych w sektorze mleczarskim. Obie organizacje będą wspierać rolników poprzez wstępną diagnozę w celu ustalenia planu działania, wdrożenie dźwigni postępu środowiskowego, a następnie ostateczną diagnozę pod koniec tego okresu z pomiarem wyników. Aby wesprzeć zobowiązania podjęte przez rolników, będą oni uprawnieni do „premii klimatycznej”.

pokaż
© cdi
Stany Zjednoczone Ameryki
California Dairies zamyka zakład w Kaliforni
© cdi

California Dairies największa spółdzielnia zajmująca się przetwarzaniem mleka w Kalifornii, produkująca około 40% mleka w Kalifornii ogłosiła, że zaprzestanie działalności w swoim zakładzie produkcyjnym w Los Banos w Kalifornii ze skutkiem natychmiastowym. Cały zakład zostanie zamknięty, co wpłynie na około 38 pracowników. – Zamknięcie zakładu w Los Banos było trudną decyzją, która nie została podjęta lekko – powiedział Brad Anderson, prezes i dyrektor generalny.

pokaż
© polindus
Polska
Marcin Dębowski dyrektorem zakładu Laktopol w Suwałkach
© polindus

Marcin Dębowski jest związany z Grupą Polindus od 2007 r. Początkowo zajmował się obsługą instalacji wyparno-suszarniczej, potem wieży CDI, następnie pracował na stanowisku brygadzisty w proszkowni. Od 2014 r. był kierownikiem zmiany. Od 2015 r. piastował stanowisko zastępcy kierownika produkcji. W 2019 r. został mianowany na kierownika produkcji. – Mamy nieskończony apetyt na rozwijanie swoich możliwości eksportowych – powiedział zapytany o przyszłość zakładu. – Tworzymy nowe produkty, ale dbamy też o utrzymanie niezmiennej wysokiej jakości naszych znanych brandów. Mamy wiele planów na nowe inwestycje. Jestem przekonany, że za 10 lat będziemy jeszcze bardziej widoczni na mapie świata, bo poszerzamy nieustannie zakres eksportu. 

pokaż
© seen technologie
Polska
Priorytetem mleczarni są redukcja emisji oraz efektywne zarządzanie zasobami wodnymi
© seen technologie

Zapytaliśmy Dariusza Jasaka, Prezesa Zarządu SEEN Technologie jakie najciekawsze pomysły warto wdrożyć w zakładach mleczarskich i jakie są potrzeby małych oraz dużych mleczarni. – W zakładach mleczarskich, niezależnie od ich wielkości, wdrażanie nowoczesnych technologii i innowacyjnych rozwiązań jest kluczowe dla zwiększenia efektywności i zrównoważonego rozwoju. Małe i duże mleczarnie mogą skorzystać z podobnych rozwiązań, z tym że ich skala oraz stopień zaawansowania będą dostosowane do wielkości zakładu. Dla mniejszych zakładów szczególnie istotne są kosztowo efektywne rozwiązania. Wdrożenie systemów recyklingu wody, które umożliwiają jej wielokrotne wykorzystanie, prowadzi do redukcji zużycia i obniżenia kosztów operacyjnych. Choć technologie uzdatniania wody mogą być początkowo kosztowne, przynoszą one znaczące oszczędności w dłuższym okresie. 

pokaż
Nowa Zelandia
Fonterra sprzeda działy konsumenckie

Fonterra Co-operative Group przedstawiła aktualizację swoich prac nad zbadaniem potencjalnych opcji sprzedaży globalnego działu konsumenckiego, a także zintegrowanych przedsiębiorstw Fonterra Oceania i Fonterra Sri Lanka. Miles Hurrell, Dyrektor Generalny powiedział, że po szczegółowej fazie określania zakresu, spółdzielnia zdecydowała się kontynuować proces sprzedaży tych przedsiębiorstw. – Od czasu naszego ogłoszenia w maju 2024 r. współpracujemy z naszym zespołem doradców w celu oceny potencjalnych opcji sprzedaży, aktywów i przedsiębiorstw w zakresie oraz najlepszej ścieżki do maksymalizacji wartości dla naszej spółdzielni. 

pokaż
Polska
Skład oraz objętość odpadów mleczarskich są największym wyzwaniem

Zapytaliśmy Dariusza Jasaka, Prezesa Zarządu SEEN Technologie jakie zagadnienia techniczne i technologiczne związane z przetwarzaniem odpadów mleczarskich stanowią największe wyzwania.

– Przetwarzanie odpadów mleczarskich wiąże się z licznymi wyzwaniami technicznymi i technologicznymi, które wymagają zaawansowanych rozwiązań oraz innowacyjnego podejścia. Kluczowym problemem jest efektywne przekształcanie tych odpadów w energię – podkreślił nasza rozmówca. – Odpady takie jak serwatka czy pozostałości z produkcji mleka są bogate w substancje organiczne o potencjale energetycznym. Jednak zróżnicowany skład oraz duża objętość tych odpadów stawiają przed technologiami przetwarzania istotne trudności. 

pokaż
© piątnica (osm)
Polska
Zmiana Zarządu w mleczarni w Piątnicy
© piątnica (osm)

Zbigniew Kalinowski, Prezes Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej w Piątnicy, z dniem 31 października kończy pracę w Spółdzielni, przechodząc na zasłużoną emeryturę. Rada Nadzorcza Spółdzielni powołała nowy Zarząd, który obejmie obowiązki 1 listopada br. Zbigniew Kalinowski kierował Spółdzielnią w Piątnicy przez ponad 40 lat. W tym czasie z niewielkiego zakładu zaopatrującego w nabiał Łomżę i okolice, stała się ona wiodącą spółdzielnią mleczarską w Polsce, której produkty należą do najczęściej wybieranych wśród wszystkich marek FMCG. Spółdzielnia jest cenionym pracodawcą, a od przeszło dwóch dekad z dumą płaci swoim rolnikom najwyższą cenę za najlepszej jakości mleko.

pokaż
© seen technologie
Polska
Innowacje w mleczarstwie wymagają wizji i determinacji
© seen technologie

Zapytaliśmy Dariusza Jasaka, Prezesa Zarządu SEEN Technologie o to co jest największą barierą we wdrażaniu nowych technologii. Czy jest to specyfika surowca, oczekiwanie na środki z KPO lub inne unijne fundusze czy jeszcze inne przeszkody? 

– Największą barierą we wdrażaniu nowych technologii w sektorze mleczarskim jest często specyfika samego surowca, czyli mleka i przetworów mlecznych – powiedział nasza rozmówca. – Te produkty wymagają szczególnej uwagi ze względu na swoje przeznaczenie spożywcze. Na przykład zastosowanie technologii pozwalającej na odzysk wody i jej ponowne wykorzystanie w procesie produkcyjnym może tu rodzić opory psychologiczne. O ile „odzyskana” woda jest powszechnie akceptowana do celów technicznych, to już jej kontakt z produktami spożywczymi budzi obawy. 

pokaż
© forum mleczarskie
Unia Europejska
Unijna prognoza dla rynku masła i proszków 2024-25
© forum mleczarskie

Jak podkreślił krótkoterminowy raport Komisji Europejskiej w 2024 r. ceny surowego mleka w UE ustabilizowały się na poziomie znacznie przekraczającym średnią z ostatnich 5 lat. Chociaż warunki pogodowe były niekorzystne w niektórych regionach i w różnych porach roku, dostępność i jakość pastwisk i paszy wystarczały do utrzymania stabilnych dostaw mleka. Przy zawartości suchej masy mlecznej wzrastającej tylko nieznacznie (+0,1%), dostawy mleka w UE nieznacznie wzrosną w 2024 r. (+0,5%, wliczając dodatkowe dostawy z powodu roku przestępnego), ponieważ wzrost wydajności mlecznej w UE (+0,9%) równoważy spadek pogłowia bydła mlecznego (-0,3%).

pokaż
© mlekpol (sm)
Polska
ESG stało się istotnym elementem strategii biznesowej Mlekpolu
© mlekpol (sm)

– Spółdzielnia Mleczarska Mlekpol w Grajewie, podobnie jak inne przedsiębiorstwa z sektora rolno-spożywczego, stopniowo włącza się w proces przygotowań do raportowania niefinansowego – powiedziała Anna Goliczewska, Dyrektor ds. Zrównoważonego Rozwoju Mlekpol (SM). – Zebranie wiarygodnych, szczegółowych i przejrzystych danych wymaga integracji wielu elementów, w procesach zarządzania całą Spółdzielnią oraz łańcuchem dostaw. To proces wieloetapowy, który obejmuje m.in. diagnozę obecnej sytuacji, identyfikację kluczowych kwestii w raportowaniu, gromadzenie danych o emisjach CO2, zużyciu wody i energii, ilości odpadów czy dobrostanie zwierząt.

pokaż
© seen technologie
Polska
Wdrażanie nowych rozwiązań stało się strategicznym wyborem
© seen technologie

Zapytaliśmy Dariusza Jasaka, Prezesa Zarządu Seen Technologie o to jak coraz bardziej wymagające warunki działania wielu przedsiębiorstw w branży spożywczej tworzą dylemat: realizować czy przekładać zaplanowane inwestycje. Jak wygląda to w branży mleczarskiej? – Branża mleczarska, podobnie jak cała branża spożywcza, przechodzi obecnie dynamiczne zmiany, które wymagają od firm rozwagi i ostrożności w zarządzaniu zasobami. 

pokaż
Świat
Spada produkcja masła w Europie, rosną ceny

Najważniejsze informacje z krótkoterminowego raportu Komisji Europejskiej z rynku mleczarskiego:

  • styczeń-sierpień 2024 r.: skup mleka krowiego w UE wzrósł o +0,5%; (+0,1% po uwzględnieniu roku przestępnego); w sierpniu 2024 r. skup spadł o -1,4%;
  • najwyższy skup mleka w okresie styczeń-sierpień 2024 r. (po uwzględnieniu roku przestępnego): Estonia (+6,6%), Litwa (+4,5%) i Austria (+4,4%); a największe spadki: Bułgaria (-5,9%), Irlandia (-4,9%) i Niderlandy (-2,3%);
  • w sierpniu 2024 r. produkcja mleka wzrosła o +2,8% w Australii i o +9% w Nowej Zelandii, podczas gdy spadła o -0,1% zarówno w USA, jak i Wielkiej Brytanii.
pokaż
Strona 1 z 81