Aktualności produkcja wszystkich: 1 211

Strona 1 z 61
© forum mleczarskie
Unia Europejska
Ceny „commodities” ciągle na minusie
© forum mleczarskie

Jak podaje Komisja Europejska:

• ceny masła w UE: 658 €/100 kg, -3,3% w ciągu ostatnich 4 tygodni;

• ceny OMP w UE: 315 €/100 kg, -5,8% w ciągu ostatnich 4 tygodni;

• ceny WMP w UE: 445 €/100 kg, -4,3% w ciągu ostatnich 4 tygodni;

• ceny sera cheddar w UE: 470 €/100 kg, wzrost o +0,1% w ciągu ostatnich 4 tygodni;

pokaż
© forum mleczarskie
Polska
Ceny mleka w skupie wzrosły ponad 4% w skali miesiąca
© forum mleczarskie

Według Głównego Urzędu Statystycznego cena skupu mleka w październiku 2022 r. wyniosła 260,35 zł /1 hl i była wyższa o 59,0% niż w październiku 2021 r. Cena skupu mleka w odniesieniu do sierpnia 2022 r. była o 4,3% wyższa.

Najwyższe ceny w październiku 2022 r. wg województw: warmińsko-mazurskie 274,4 zł/1 hl; lubuskie 272,6 zł/1 hl; podlaskie 268,86 zł/1 hl.

pokaż
© mlekpol (sm)
Polska
Tadeusz Mroczkowski zastąpi Edmunda Borawskiego
© mlekpol (sm)

Od 01.01.2023 roku Mlekpol (SM) będzie zarządzana przez czteroosobowy Zarząd. Następuje również zmiana na stanowisku Prezesa Zarządu. — Po ponad 40 latach pracy moja rola w SM Mlekpol się kończy. Wiem jednak, że Spółdzielnię przekazujemy w dobre ręce – mówi Edmund Borawski, obecny Prezes Zarządu. Nowi członkowie Zarządu to eksperci z branży mleczarskiej, od lat związani zawodowo z SM Mlekpol. 

pokaż
© grupa mlekovita
Polska
Mlekovita otworzyła nową serownię
© grupa mlekovita

 – Sery z nowej linii produkcyjnej będą trafiać nie tylko na polskie stoły, ale i na rynki zagraniczne. Dzięki rozwijaniu możliwości produkcyjnych w naszych zakładach już teraz możemy co miesiąc dostarczać na rynek 8 tys. ton serów różnego typu – mówi Dariusz Sapiński, Prezes Zarządu Grupy Mlekovita. – Istotny jest również aspekt środowiskowy, gdyż zastosowana w nowej fabryce technologia zakłada zmniejszenie do minimum zużycia czynników energetycznych oraz wody, potrzebnych do produkcji najwyższej jakości sera.

pokaż
© fonterra
Chile
Fonterra sprzedaje Soprole
© fonterra

Fonterra ogłosiła zbycie swojej chilijskiej mleczarni Soprole. Zbycie obejmuje szereg transakcji, których łączna wartość wynosi 591,07 mld chilijskich peso (około 630 mln euro). Miles Hurrell, Dyrektor Generalny Fonterra, powiedział: – Proces dezinwestycji firmy Soprole formalnie rozpoczął się w kwietniu 2022 r., po wprowadzeniu strategii Fonterra do 2030 r. Kluczowym filarem naszej strategii jest skupienie się na mleku nowozelandzkim. Soprole to bardzo dobry biznes, ale nie opiera się na nowozelandzkim mleku ani wiedzy specjalistycznej. Jesteśmy teraz na końcu procesu dezinwestycji i zgodziliśmy się sprzedać Soprole firmie Gloria Foods - JORB.

pokaż
© forum mleczarskie
Polska
Wicepremier Henryk Kowalczyk rozmawiał z przedstawicielami branży
© forum mleczarskie

– Ten rok można byłoby uznać za udany – powiedział Waldemar Broś, Prezes Zarządu KZSM Zw. Rew. podczas konferencji otwierającej 29. targi Mleko-Expo w Warszawie. – W 2021 r. sektor mleczarski skupił 12 163 mln l mleka i było to 0,4% więcej niż roku poprzednim (12 109 mln l za 2020 r.). W 2022 r. szacuję, że będzie to 2% więcej tj. 12 400 – 12 450 mln litrów. 

pokaż
© forum mleczarskie
Francja
Grupa Bel zawarła kazeinowy sojusz
© forum mleczarskie

Bel Group, znany gracz na rynku przekąsek pod markami serowymi tj. Babybel, Krówka Śmieszka i Boursin oraz start-up Standing Ovation ogłosiły powstanie partnerstwa w celu produkcji kazeiny, głównego białka mleka w formie nieodzwierzęcej. We wrześniu bowiem Bel nabył udziały w Standing Ovation.

pokaż
emmi
Szwajcaria
Emmi uruchomiło pionierską elektrownię słoneczną
emmi

Emmi, prywatna szwajcarska firma mleczarska zleciła budowę przemysłowej elektrowni słonecznej u genewskiego producenta TVP Solar. W zakładzie produkcyjnym Langnau pionierski system, wyposażony w około 100 kolektorów słonecznych, przekształca światło słoneczne w ciepło. W ten sposób Emmi dekarbonizuje i dywersyfikuje swoje dostawy energii, idąc ścieżką redukcji Netto 2050.

pokaż
© łowicz (osm)
Polska
Łowicz (OSM) zdecydował się na karton combibloc ECOPLUS
© łowicz (osm)

Mleczarnia w Łowiczu stara się być jednym z liderów zrównoważonego rozwoju w Polsce, stając się pierwszą w kraju, która zdecydował się na materiał opakowaniowy firmy SIG bez warstwy aluminium i pierwszym na świecie w kategorii śmietanek. Łowicz (OSM) jako jedna z pierwszych mleczarni na świecie stosuje najszybciej rozwijające się opakowania combibloc Midi, a także opakowanie kartonowe combibloc Slimline o objętości 500 ml oraz combibloc ECOPLUS. Daje to więcej możliwości, aby zaoferować detalistom i konsumentom jedno z najbardziej zrównoważonych rozwiązań opakowaniowych na rynku.

pokaż
© fonterra
Nowa Zelandia
Fonterra zwiększyła przychody o 11%
© fonterra

Fonterra zrealizowała w ostatnim roku obrachunkowym sprzedaż na poziomie 3,9 mln ton produktów (spadek o 4%). Jej przychody wyniosły 23,42 mld NZD (tj. 14,44 mld euro). Zysk po opodatkowaniu wyniósł 591 mln NZD (364,4 mln euro). Zadłużenie w firmy wzrosło z 4,3 mld do 5,3 mld NZD (3,3 mld euro).

pokaż
© forum mleczarskie
Unia Europejska
Ceny surowca w UE rosną, ceny półproduktów spadają
© forum mleczarskie

Jak podaje Komisja Europejska:

• średnie ceny skupu mleka w UE wzrosły o 4,1% we wrześniu 2022 r. (54,5 c/kg) i +46% w porównaniu z wrześniem 2021 r.; szacunkowa cena na grudzień 2022: 55,2 c/kg (+1,3%);

• ceny masła w UE: 670 €/100 kg, spadek o 4,3% w ciągu ostatnich 4 tygodni;

• ceny OMP w UE: 323 €/100 kg, spadek o 9,4% w ciągu ostatnich 4 tygodni;

• ceny WMP w UE: 456 €/100 kg, spadek o 4,4% w ciągu ostatnich 4 tygodni;

pokaż
© polska izba mleka
Polska
Dobrostan zwierząt to korzyści dla rolników i konsumentów
© polska izba mleka

– Jeżeli dobrostan jest na wysokim poziomie, zwierzęta są zdrowsze, wówczas są w stanie produkować więcej, a pozyskane od nich mleko czy mięso jest lepszej jakości – mówi Wojciech Barański, profesor Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie (Wydział Medycyny Weterynaryjnej). – Warto więc zadbać o dobrostan, czyli odpowiednie żywienie, dostęp do wody, dostosować budynki do wymagań zwierząt, czyli ich budowy, anatomii, potrzeb fizjologicznych oraz zapewnić odpowiednią opiekę weterynaryjną.

pokaż
© forum mleczarskie
Unia Europejska
Dalszy spadek cen półproduktów
© forum mleczarskie

Jak podaje Komisja Europejska:

• ceny masła w UE: 687 €/100 kg, -3,0% spadek w ciągu ostatnich 4 tygodni;

• ceny OMP w UE: 340 €/100 kg, -6,6% w ciągu ostatnich 4 tygodni;

• ceny WMP w UE: 468 €/100 kg, -2,8% w ciągu ostatnich 4 tygodni;

• ceny sera cheddar w UE: 469 €/100 kg, -1,8% w ciągu ostatnich 4 tygodni.

pokaż
© forum mleczarskie
Latteria Tinis: Popyt na mozzarellę rośnie
© forum mleczarskie

Zdaniem zarządu mleczarni Latteria Tinis będącej własnością North Coast S.A (Grupa Nuova Castelli, część Grupy Lactalis), na rynku unijnym wzrasta popyt na sery typu mozzarella. Jest to związane z nowoczesnym i zdrowym wizerunkiem serów, coraz częściej docenianym przez europejskich konsumentów. 

pokaż
© forum mleczarskie
Francja
Inauguracja serowni Luçon
© forum mleczarskie

21 października 2022 r. Arnaud Degoulet, Prezes Agrial i Ludovic Spires, Dyrektor Generalny Agrial otworzyli fabrykę sera w Luçon odbudowaną po pożarze w lutym 2020 r. Dzięki tej lokalizacji i jej synergii z serownią w Herbignac (w regionie Pays de la Loire), Agrial umacnia pozycję lidera w produkcji i przetwórstwie mozzarelli (ser do pizzy) we Francji poprzez potencjał 70 tys. ton rocznie.

pokaż
© spomlek (sm)
Polska
Edward Bajko odchodzi, Paweł Gaca będzie Prezesem Spomleku
© spomlek (sm)

Po 14 latach Prezes Edward Bajko żegna się ze stanowiskiem Prezesa Zarządu mleczarni Spomlek (SM). Na jego następcę Rada Nadzorcza powołała Wiceprezesa Pawła Gacę. – To była bardzo trudna decyzja, ale firma jest w bardzo dobrej kondycji, a ja potrzebuję odpocząć, dlatego uznałem, że to dobry czas na pożegnanie się z funkcją prezesa. Brzmi to prozaicznie, ale będę spełniał swoje marzenia i realizował plany, które trudno było pogodzić z codziennymi obowiązkami służbowymi. Zostawiam godnego następcę, który będzie kontynuował naszą wspólnie wybraną drogę rozwoju firmy – mówi Edward Bajko.

pokaż
© forum mleczarskie
Polska
Siedlce (OSM) zainwestowały 1,73 mln zł
© forum mleczarskie

Mleczarnia w Siedlcach generuje rocznie przychody ze sprzedaży wyrobów własnych i usług w kwocie 169,39 zł (2021 e.). Warto zauważyć, że wartość ta była wyższa od tej z 2020 r. o 21%. Jak podaje mleczarnia, dział produkcji przyjął do przerobu 54,51 mln litrów mleka z własnego terenu. Całość mleka przeznaczonego na produkcję wyrobów marki OSM Siedlce i na produkcję usługową wyniosła 72,79 mln litrów. 

pokaż
© forum mleczarskie
Unia Europejska
Spadają dostawy mleka w UE, produkcja i ceny: proszków, tłuszczów, serów
© forum mleczarskie

Jak podaje Komisja Europejska:

• ceny masła w UE: 692 €/100 kg, -3,5% w ciągu ostatnich 4 tygodni;
• ceny OMP w UE: 358 €/100 kg, -2,6% w ciągu ostatnich 4 tygodni;
• ceny WMP w UE: 476 €/100 kg, -1,9% w ciągu ostatnich 4 tygodni;
• ceny sera cheddar w UE: 469 €/100 kg, -2,6% w ciągu ostatnich 4 tygodni;
• ceny mleka spot IT wykazujące niewielki spadek do 67,8 centa/kg (23.10.2022);

pokaż
© forum mleczarskie
Polska
Sertop odczuł gwałtowne wzrosty cen surowców
© forum mleczarskie

Jak dowiaduje się Forum Mleczarskie, gwałtowne zmiany cen surowców wykorzystywanych przez firmę w procesie produkcyjnym miały istotny, negatywny wpływ na osiągane wyniki firmy Sertop już w 2021 r. W 2021 r. przychody ze sprzedaży produktów, towarów i materiałów wyniosły 69 mln zł, co jest wartością o 6% wyższą od 2020 r. – Staraliśmy się dążyć do równowagi cenowej pomiędzy ponoszonymi kosztami produkcji a cenami sprzedaży naszych produktów, ale sukces osiągnęliśmy tylko w postaci wzrostu sprzedaży – podała firma.

pokaż
© hochland polska
Polska
Hochland Polska uruchomi instalację kogeneracyjną w zakładzie w Węgrowie
© hochland polska

W najbliższym listopadowym numerze Forum Mleczarskiego Handel rozmawiamy m.in. z Jackiem Wyrzykiewiczem, PR & Marketing Services Managerem m.in. na temat niestabilnych i wysokich cen energii. 

– Wraz z napływem kolejnych doniesień o wysokich cenach energii, o możliwych brakach w zaopatrzeniu w węgiel oraz gaz, przedsiębiorcy coraz bardziej obawiają się blackoutów i szykują awaryjne rozwiązania – powiedział Jacek Wyrzykiewicz. – My wnioskowaliśmy o wyłączenie zakładów przemysłu spożywczego z ograniczeń w dostawie energii oraz – alternatywnie – o inny sposób naliczania mocy minimalnych. 

pokaż
Strona 1 z 61