Aktualności Polska wszystkich: 3 351

Strona 1 z 168
© grupa polmlek
Polska
Naszym priorytetem są najmniej przetworzone twarogi
© grupa polmlek

– Obserwując trendy żywieniowe i konsumenckie oraz przygotowując ofertę twarogową Grupy Polmlek do wiosennego i letniego sezonu, zauważyliśmy pewną prawidłowość. Konsumenci najchętniej sięgają po produkty z dwóch segmentów – twarogi tradycyjne, nieprzetworzone, z czystym składem, takie, jakie pamiętają od lat, oraz twarogi, które zaszeregowałabym do segmentu convenience – gotowe do pieczenia, zmielone, często już z dodatkami smakowymi – powiedziała Forum Mleczarskiemu Handel Joanna Kołodyńska, Dyrektor Marketingu, Grupy Polmlek.

pokaż
© forum mleczarskie
Polska
Czesław Cieślak odwołany ze stanowiska
© forum mleczarskie

Prezes Zarządu, Prezes Zarządu mleczarni Koło (OSM) kierował Spółdzielnią od 32 lat. Został odwołany przez Radę Nadzorczą. Obecnie obowiązki Prezesa przejął Zastępca Tadeusz Malczyk.

pokaż
© forum mleczarskie
Polska
Raport cenowy z UE i z handlu międzynarodowego
© forum mleczarskie

Przegląd najważniejszych wydarzeń z cotygodniowego raportu Komisji Europejskiej

  • ceny mleka spot spadają obecnie na poziomie 46 c/kg (18.02.2024);
  • ceny masła w UE: 548 €/100 kg, +1,5% w ciągu ostatnich 4 tygodni;
  • ceny OMP w UE: 251 €/100 kg, +0,1% w ciągu ostatnich 4 tygodni;
  • ceny WMP w UE: 361 €/100 kg, -0,5% w ciągu ostatnich 4 tygodni;
pokaż
© forum mleczarskie
Polska
Nie stać nas na 5 milionów zł nowego podatku
© forum mleczarskie

– Pan Minister powiedział, że łączy nas mleko, łączy nasz spółdzielczość. Branża mleczarska jest w dużym stopniu motorem napędowym gospodarki. Jednak są sygnały o coraz większych obciążeniach i malejących inwestycjach – powiedział Dariusz Sapiński, Prezes Zarządu Grupy Mlekovita podczas spotkania branży mleczarskiej z Ministrem Rolnictwa i Rozwoju Wsi Czesławem Siekierskim. – Spółdzielczość za pierwsze półrocze ubiegłego roku miała rentowność -0,45%. O czym to świadczy? Nas nie stać na kolejne podatki i dodatkowe fundusze (Fundusz Ochrony Rolnictwa – przypis Forum Mleczarskie). 

pokaż
© pim
Polska
Branża mleczarska Polski i Ukrainy o ryzyku utraty rynku
© pim

W ostatnich dniach w przestrzeni publicznej po obu stronach granicy pojawiły się informacje o planowanym zamknięciu ukraińskiego rynku dla polskich produktów mleczarskich. Dodatkowo ukraińskie sieci handlowe wysłały do polskich przetwórców mleka maile z niepokojącymi informacjami wskazującymi na ryzyko administracyjnego zamknięcia dostępu do rynku UA dla naszych produktów.

pokaż
© forum mleczarskie
Polska
Mlekovita wyeksportowała nabiał za 3 mld zł
© forum mleczarskie

W 2023 r. polskie firmy sprzedały za granicę towary rolno-spożywcze o rekordowej wartości 236 mld zł, czyli o 8,1% wyższą niż rok wcześniej. Sprzedaż żywności ma też coraz większe znaczenie w obrotach całego polskiego handlu zagranicznego. Znaczący udział w tej kategorii ma Mlekovita – nie tylko lider branży w Europie Środkowo-Wschodniej, ale i największy polski eksporter nabiału. – Sukces Mlekovity to nasze wspólne dzieło, całej społeczności skupionej wokół firmy, w tym producentów mleka. Cieszę się, że Mlekovita ma swój istotny udział w eksporcie polskiej żywności, a dzięki temu jesteśmy postrzegani jako ambasador Polski na świecie – powiedział Prezes Zarządu Grupy Mlekovita Dariusz Sapiński.

pokaż
© lidl polska
Polska
Świeże mleko prosto od krowy w sklepach Lidl Polska
© lidl polska

Lidl Polska rozszerzył swój asortyment o produkt, dzięki któremu wielu z nas wróci myślami do dawnych lat… W sklepach Lidl Polska znajdziemy świeże mleko prosto od krowy, które oferowane jest w szklanych butelkach. Jego dostawcą jest innowacyjne gospodarstwo Agrocoop. 

pokaż
© forum mleczarskie
Polska
Siekierski: Donald Tusk uważa, że oczekiwania Ukrainy są za daleko idące
© forum mleczarskie

Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Czesław Siekierski w trakcie spotkania z branżą mleczarskiej w dniu 16 lutego podsumował następująco argumenty strony ukraińskiej z prowadzonych negocjacji: – Po tamtej stronie słyszymy, musicie nam przyznać rację, bo my jesteśmy w tak trudnej sytuacji. Tylko, że my Polacy rozumiemy tę sytuację i sprawdziliśmy się w minionym okresie. Ale też nie możemy się zgodzić na to, aby jedna grupa społeczna poniosła tak duże obciążenia. Jednocześnie apeluję o rozwagę wszystkich rolników, bo musimy się tu wspólnie dogadać. 

pokaż
© forum mleczarskie
Polska
Czesław Siekierski: Rozmowy z Ukrainą na tematy rolne są wyjątkowo trudne
© forum mleczarskie

Podczas spotkania z przedstawicielami branży mleczarskiej w dniu 16 lutego Czesław Siekierski, Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi, zwrócił uwagę na problem liberalizacji handlu. – Byłem parokrotnie na granicy i myślę, że ta liberalizacja handlu w jakiś sposób trochę odzwyczaiła nasze służby kontrolne od procedury kontroli. Nie wszystko jest kontrolowane w takim zakresie jak powinno być. Są posądzenia o brak kompetencji, o nieprzestrzeganie zasad procedury kontroli i to będziemy wyjaśniać, ale też widzimy pewien postęp.

pokaż
© forum mleczarskie
Polska
Czesław Siekierski: Zielony Ład trzeba maksymalnie ograniczyć
© forum mleczarskie

Podczas spotkania z przedstawicielami branży mleczarskiej w dniu 16 lutego Czesław Siekierski, Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi skomentował obecne protesty rolnicze: – Są to protesty w słusznej sprawie. Rolnicy upominają się nie tylko o swoje sprawy, ale są też w trudnej sytuacji. Protesty wynikają z braku opłacalności i niskich dochodów. Wiemy, jakie są ceny zbóż, jakie są ceny nawozów, wiemy, jak się to bilansuje.

pokaż
© forum mleczarskie
Polska
Waldemar Broś: Konieczne przywrócenie interwencji na rynku mleka
© forum mleczarskie

– Myśmy już znacznie wcześniej mówili na Komisji Rolnictwa, że trzeba podjąć działania i urealnić ceny interwencyjne na rynku mleczarskim. Jest to dziś duży problem i gdybyśmy tego okresu nie przespali, myślę, że dzisiaj bylibyśmy w innym miejscu – powiedział 16 lutego 2024 r. na spotkaniu branży mleczarskiej Waldemar Broś, Prezes Zarządu KZSM Zw. Rew. Prezes Broś nawiązał do wielokrotnych prób zwrócenia uwagi na problemy branży mleczarskiej i sposobów ich rozwiązania poprzez interwencję przy niemożności namówienia do tego innych organizacji mleczarskich.

pokaż
© forum mleczarskie
Unia Europejska
W okresie styczeń-listopad w UE spadła tylko produkcja OMP
© forum mleczarskie

Przegląd najważniejszych wydarzeń według cotygodniowego raportu Komisji Europejskiej:

  • spadek ceny mleka spot, obecnie na poziomie 47 centów/kg (11.02.2024);
  • ceny masła w UE: 541€/100 kg, -0,1% w ciągu ostatnich 4 tygodni;
  • ceny OMP w UE: 249€/100 kg, -1,6% w ciągu ostatnich 4 tygodni;
  • ceny PMP w UE: 360€/100 kg, -1,1% w ciągu ostatnich 4 tygodni;
pokaż
© forum mleczarskie
Ukraina
Rośnie import serów i masła na Ukrainę
© forum mleczarskie

– Na dzień 1 lutego 2024 r. średnia cena mleka surowego wyniosła 14,19 hrywny i spadła o 0,13 hrywny w ciągu ostatniego miesiąca. Głównymi czynnikami, które wpłynęły na spadek cen mleka surowego, był rosnący import i spadek aktywności zakupowej Ukraińców – podał analityk Stowarzyszenia Producentów Mleka (AVM) Heorhiy Kukhaleishvili.

pokaż
© savencia fromage & dairy
Francja
Savencia Fromage & Dairy podsumowała 2023 r.
© savencia fromage & dairy

Spółka z Francji kontrolująca w Polsce Mleczarnię Turek i firmę Sery ICC Pasłęk wyliczyła, że na 31 grudnia 2023 r. skonsolidowana sprzedaż wyniosła 6,791 mld euro. To wzrost o 3,7%. Jest on wynikiem silnego wzrostu organicznego +11,6% i efektu strukturalnego (+2,1%), głównie dzięki konsolidacji spółki Williner. Na to jednak nałożyła się w IV kwartale dewaluacja argentyńskiego peso oraz wahania kursów walut Chin, Rosji i USA w stosunku do euro, co dało efekt -10%.

pokaż
© forum mleczarskie
Polska
Polmlek w 2024 roku stawia na wysokie technologie
© forum mleczarskie

– Analizując poszczególne segmenty sprzedaży Grupy Polmlek za 2023 rok – niemal do końca ostatniego kwartału trwała walka o utrzymanie wolumenów w poszczególnych sektorach. Wewnętrzne analizy pokazują, gdzie spieniężenie było najlepsze. Wszędzie tam, gdzie udało się w ciągu minionych lat wyprzedzić konkurencję, automatyzować proces, wprowadzać nowoczesne produkty, odejść od tradycyjnego modelu handlu, Polmlek odnotował utrzymanie lub wzrost sprzedaży – mówi komunikat Grupy. 

pokaż
© auchan polska
Polska
Przyspiesza zielona transformacja energetyczna Auchan w Polsce
© auchan polska

Firma Auchan Polska podpisała umowy gwarantujące zaopatrzenie sklepów sieci w energię solarną o łącznym wolumenie blisko 139 GWh rocznie. Energia pochodzić będzie z polskich farm fotowoltaicznych firmy GoldenPeaks Capital, z którą sieć zawarła 12-letnią umowę zakupu energii (PPA), a także z własnych instalacji fotowoltaicznych Auchan, realizowanych we współpracy z firmą Helexia. Obie inwestycje w skali jednego tylko roku pozwolą ograniczyć emisję CO2 o 88 tys. ton.

pokaż
© danone
Polska
100% dostawców mleka do Danone z audytem rolnictwa regeneratywnego
© danone

W 100% gospodarstw dostarczających mleko na potrzeby produkcji produktów mlecznych Danone w Polsce zrealizowano audyt poziomu wdrożenia praktyk rolnictwa regeneratywnego. Tym samym firma dotrzymała danego w 2022 r. słowa i zakończyła audytowanie gospodarstw pod tym kątem przed końcem 2023 r. 

pokaż
© polska izba mleka
Polska
Agnieszka Maliszewska na spotkaniu z JKM Fryderykiem X
© polska izba mleka

Król Danii Fryderyk X w dniach 31 stycznia – 2 lutego składa wizytę w Rzeczpospolitej Polskiej. Jest to jego pierwsza zagraniczna wizyta, w której towarzyszą mu Minister Spraw Zagranicznych Lars Løkke Rasmussen, Minister Klimatu, Energii i Gospodarki Komunalnej Lars Aagaard oraz Minister Żywności, Rolnictwa i Rybołówstwa Jacob Jensen, a także duńska delegacja biznesowa składająca się z 38 firm. Do udziału w wydarzeniach z tym związanych zaproszono Agnieszką Maliszewską – Dyrektor Biura Polskiej Izby Mleka.

pokaż
© uniwersytet warmińsko-mazurski
Polska
Nie żyje prof. Stefan Ziajka
© uniwersytet warmińsko-mazurski

Odeszła wielka postać polskiego mleczarstwa, prof. dr. hab. inż. Stefan Ziajka, emerytowany Kierownik Katedry Mleczarstwa i Zarządzania Jakością, Wydziału Nauki o Żywności Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Dziekan Wydziału Nauki o Żywności w latach 2005-2008 i Prodziekan ds. Nauki w latach 2002-2005. Wśród wielu aktywności również Członek Rady Programowej Forum Mleczarskiego. Jak poinformowała Katedra Mleczarstwa i Zarządzania Jakością UWM: – Z ogromnym smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Profesora Stefana Ziajki w dniu 26 stycznia 2024 r. Odszedł wspaniały nauczyciel, mentor, wychowawca wielu pokoleń kadry mleczarskiej, wybitny naukowiec i praktyk zasłużony dla polskiego mleczarstwa. 

pokaż
© forum mleczarskie
Polska
Ceny surowca w grudniu wzrosły
© forum mleczarskie

Według Głównego Urzędu Statystycznego cena skupu mleka w grudniu 2023 r. wyniosła 211,51 zł /1 hl i była niższa o 23,2% niż w grudniu 2022 r. Cena skupu mleka w odniesieniu do listopada 2023 r. była o 2,1% wyższa.

pokaż
Strona 1 z 168