Aktualności Polska wszystkich: 3 275

Strona 1 z 164
© forum mleczarskie
Dania
Duński przemysł mleczarski skupia się wokół kontroli klimatycznej
© forum mleczarskie

Przemysł mleczarski w Danii działa na wielu frontach, aby przynieść korzyści klimatowi, a branża chce mieć możliwość dokumentowania prac mających na celu zmniejszenie śladu klimatycznego od gospodarstwa do chłodni. Dlatego właśnie duńskie Stowarzyszenie Mleczarzy zdecydowało się teraz udostępnić wszystkim mleczarniom członkowskim wspólny model dotyczący kontroli klimatycznej w gospodarstwach rolnych. Oferowany model i narzędzie opierają się na międzynarodowych standardach i zostały opracowane dla firmy Arla i są już w niej stosowane.

pokaż
© forum mleczarskie
Polska
Ipsos Food Trends 2023: Polacy mocno oszczędzają na jedzeniu
© forum mleczarskie

Jak wynika z danych firmy Ipsos aż 45% Polek i Polaków oszczędza na produktach żywnościowych. To wzrost o kilkanaście punktów procentowych w stosunku do ostatniej fali tego badania, przeprowadzonego w 2021 r. To tylko jedna z wielu informacji jakie można znaleźć w najnowszym wydaniu badania „Food Trends”.

pokaż
© forum mleczarskie
Polska
Strzałkowo (SMU) dalej inwestuje w fotowoltaikę
© forum mleczarskie

Według Zarządu mleczarni Strzałkowo (SMU) w 2022 r. zrealizowane zostały zadania inwestycyjne polegające na modernizacji stacji mycia w systemie CIP i budowie jednotorowej stacji mycia CIP. To one pochłonęły większość budżetu przewidzianego na inwestycje. Mleczarnia zakupiła dodatkowo trzy samochody chłodni marki Fiat. 

pokaż
© forum mleczarskie
Polska
Skierniewice (OSM) wdrożą nowe produkty dla HoReCa
© forum mleczarskie

Jak dowiaduje się forummleczarskie.pl Zarząd mleczarni Skierniewice (OSM) planuje wdrażać nowe wyroby na bazie mozzarelli dla odbiorców sektora HoReCa. Ważnym zadaniem ma być także zwiększenie efektywności produkcji wyrobów proszkowych. Kolejnym zagadnieniem rozpracowywanym przez specjalistów w zakładzie ma być ograniczenie zużycia czynników energetycznych i zagospodarowanie tzw. „wody krowiej”.

pokaż
© skoczów (osm)
Polska
Mleczarnia Skoczów (OSM) walczy o byt
© skoczów (osm)

Działalność handlowa w zakresie sprzedaży własnych produktów nigdy nie była tak trudna w mleczarstwie jak w 2023 r. Tym bardziej widać, jak niewielkie zakłady mleczarskie przygniecione ogromnymi kosztami surowców zewsząd poszukują środków pieniężnych. W efekcie udaje im się utrzymać, ale ich odporność nie jest wieczna. Mleczarnia Skoczów (OSM) prowadziła działalność na terenie całego obszaru powiatu cieszyńskiego oraz bielskiego. – Byliśmy znaczącymi dostawcami nabiału w hurtowniach w Bielsku, Rybniku i Katowicach – powiedział Zarząd.

pokaż
© forum mleczarskie
Unia Europejska
Międzynarodowe rynki commodities odreagowują
© forum mleczarskie

Przegląd najważniejszych wydarzeń z rynków „commodities” według Komisji Europejskiej:

• ceny nabiału w UE w ciągu ostatnich 4 tygodni; masło: 441 €/100 kg (-0,6%), SMP: 228 €/100 kg (+0,6%), WMP: 328 €/100 kg (-0,7%), cheddar: 357 €/100 kg (-0,1) ;

• cena mleka spot IT wynosi 52,3c/kg (17.09.2023);

• UE pozostaje bardziej konkurencyjna cenowo w przypadku sera Cheddar, Oceania w przypadku SMP, WMP i masła;

• koszty paszy spadły o (-1,4%), a koszty energii wzrosły o 3% w 37. tygodniu w porównaniu do poprzednich 4 tygodni;

pokaż
© forum mleczarskie
Wielka Brytania
Arla Foods przejęła joint-venture
© forum mleczarskie

Obie firmy: Volac i Arla Foods Ingredients od ponad 10 lat czerpią korzyści z udanego wspólnego przedsięwzięcia 50:50 joint-venture z siedzibą w Taw Valley. MV Ingredients produkuje proszek permeatu i płynny WPC dla firmy Volac. Arla Foods Ingredients przejmie teraz firmę MV Ingredients, ale będzie przez pewien czas nadal dostarczać płynne WPC firmie Volac.

pokaż
© forum mleczarskie
Polska
Zmiany w mleczarni Gostyń (SM)
© forum mleczarskie

Jak donosi portal gostyn24.pl, trwający kryzys wymusił zmiany w Radzie Nadzorczej. Nieoficjalnie mówi się też o zmianie na stanowisku Wiceprezesa. Według wiedzy Forum Mleczarskiego nerwowość ma związek z gwałtownymi spadkami cen gotowych produktów w sytuacji niebotycznych kosztów energii. Mleczarnia w Gostyniu z racji profilu działalności (produkcja mleka zagęszczonego) jest przedsiębiorstwem o bardzo wysokich kosztach. To wymusiło na mleczarni obniżenie cen w skupie, co wywołało wśród dostawców wrzenie na przełomie I II kwartału. Spadek cen za surowiec w wielu zakładach rzuca jednak nowe światło na tę sytuację. Gostyń (SM) po prostu nie jest wyjątkiem w branży.

pokaż
© forum mleczarskie
Austria
Austriacy podsumowują sytuację w mleczarstwie
© forum mleczarskie

– Po gwałtownym wzroście cen i kosztów w zeszłym roku w wyniku niepewności wywołanej wojną na Ukrainie, sytuacja na rynku mleka ponownie się odwróciła. Presja cenowa, inflacja, ogólna niechęć do zachowań zakupowych, słabość ekonomiczna i utrzymujące się wysokie koszty determinują obecnie rynek mleka. Strategia zrównoważonego rozwoju i jakości staje się coraz ważniejsza i rozszerzana, szczególnie w obszarze dobrostanu zwierząt – powiedział Prezes Stowarzyszenia Austriackich Przetwórców Mleka (VÖM), Dyrektor Helmut Petschar na konferencji branżowej zorganizowanej wspólnie z Tirol Milch i Bundesanstalt Rotholz.

pokaż
© krośniewice (osm)
Polska
Duży spadek liczby dostawców mleka w Krośniewicach
© krośniewice (osm)

Zakłady mleczarskie w 2022 r. odczuwały znaczące wzrosty cen surowców, a od listopada gwałtowne pogorszenie warunków cenowych w transakcjach sprzedaży. W 2022 r. Spółdzielnia odnotowała wzrost kosztów produkcji: gazu +237%, energii elektrycznej +156%, materiałów bezpośrednich +253%, surowca +57%, paliw +23%. Jak zwraca uwagę Zarząd: – Jednocześnie przychody ze sprzedaży i zrównane z nimi, rok do roku, wzrosły o około 23%. Wysoka inflacja i wzrost kosztów produkcji, głównie pasz, nawozów i energii elektrycznej w gospodarstwach dostawców mleka, miały wpływ na liczne rezygnacje, głównie młodych rolników, z dalszej produkcji mleka. 

pokaż
© wieprz sm
Polska
Wieprz (SM) zwiększył liczbę obsługiwanych punktów handlowych, ale...
© wieprz sm

Jak dowiedziało się Forum Mleczarskie, mleczarnia Wieprz (SM) zwiększyła do 525 liczbę punktów handlowych, które obsługuje. Firma w 2022 r. kontynuowała proces inwestycji i zmodernizowała budynki hal produkcyjnych: masłowni, aparatowni i hali rozlewu. Jak trudny jest jednak biznes mleczarski i jak wysoko poszybowały koszty, świadczy fakt, że pomimo skoku przychodów w 2022 r. firma należała do grupy zakładów mleczarskich o ujemnym wyniku finansowym.

pokaż
© forum mleczarskie
Polska
Wieluń (SDM) zainwestował 7 mln zł. Ma też ciekawe plany
© forum mleczarskie

Jak podała Spółdzielnia, w zakładzie w 2022 r. poniesiono nakłady na zakup maszyn i urządzeń w kwocie 7 mln zł. Do najważniejszych działań inwestycyjnych należał zakup pojazdu z zabudową i cysterny do zwózki mleka oraz linii do produkcji serków Alima-Bis. Mleczarni udało się również zmodernizować budynek aparatowni i zamontować układy do odsalania i odmulania kotłów. Ważnym posunięciem był zakup pakowaczki do masła oraz modernizacja linii do produkcji jogurtów i linii do ultrafiltracji.

pokaż
© forum mleczarskie
Polska
Śrem (OSM) planuje remont masielnicy i zakup kotła parowego
© forum mleczarskie

W ramach działań inwestycyjnych i remontów w 2023 r. Zarząd zaplanował następujące działania uzależnione jednak od możliwości ekonomicznych: remont masielnicy w oddziale w Śremie oraz zakup windy towarowej w celu zagospodarowania wolnych przestrzeni magazynowych na piętrach w budynku magazynowym w tym samym oddziale. W planie jest także zakup sprężarki powietrza i kotła parowego.

pokaż
© danone
Polska
Danone z pompą rozpoczyna rozbudowę zakładów Nutricia
© danone

W obecności CEO firmy Danone Antoine’a de Saint-Affrique oraz przedstawicieli władz i administracji samorządowej oficjalnie rozpoczęto wartą 230 mln złotych, największą inwestycję w historii należących do Danone Zakładów Produkcyjnych Nutricia w Opolu. Obok wytwarzanych tu obecnie produktów marek tj. jak BoboVita czy Bebilon 2 i Bebiko 2, w nowym wydziale powstawać będą specjalistyczne produkty żywienia medycznego. Dzięki temu opolska fabryka rozpocznie działania w nowej kategorii, rozszerzając swoją rolę w zapewnieniu bezpieczeństwa żywnościowego kraju oraz polskich pacjentów.

pokaż
© pajęczno (osm)
Polska
Pajęczno (OSM) znów z mniejszym skupem mleka
© pajęczno (osm)

W 2022 r. skup mleka w Spółdzielni Pajęczno (OSM) wyniósł 11,102 mln litrów i był o 10% niższy od skupu z 2021 r., w którym dynamika skupu była niższa o 7%. Produkcja mleczarni skupiła się na OMP, maśle, serach typu holenderskiego i szwajcarskiego. Na inwestycje wydano 0,28 mln zł. 

pokaż
© uokik
Polska
Carrefour Polska pod lupą UOKiK
© uokik

Carrefour Polska może nieuczciwie wykorzystywać przewagę kontraktową wobec dostawców produktów rolno-spożywczych. Prezes UOKiK Tomasz Chróstny postawił zarzuty spółce. Zastrzeżenia budzi nieuzasadnione pobieranie opłat od kontrahentów za transport towarów z magazynu centralnego do sklepów sieci. 

pokaż
© forum mleczarskie
Polska
Maluta zwiększa sprzedaż do sieci handlowych
© forum mleczarskie

Spółdzielnia Maluta Nowy Dwór Gdański (OSM) to producent serów twardych, jogurtów i innych napojów fermentowanych, masła, twarogów i śmietan. Kategorie te stanowią 90% wartości sprzedaży Spółdzielni. Struktura przychodów potwierdza równoważenie asortymentów, co zabezpiecza Spółdzielnię przed nieprzewidywalną zmianą koniunktury na wyroby trwalsze jak mleko w proszku czy sery dojrzewające. Firma zakłada dalszą potrzebę zwiększania sprzedaży do sieci handlowych jak i w kanale HoReCa, które łącznie dają firmie 60% przychodów. 

pokaż
© forum mleczarskie
Polska
Mleczarnia Łobżenica (OSM) zainwestuje w pakowanie galanterii
© forum mleczarskie

Zarząd spółdzielni zrealizował szereg inwestycji dotyczących skupu i przetwórstwa mleka. Jak podał Zarząd: – Zamontowaliśmy zbiornik pionowy do mleka o pojemności 25 m3, zakupiliśmy i zamontowaliśmy dwa kotły twarożkarskie o pojemności 10 m3 każdy. Co równie istotne mleczarnia wpłaciła zaliczkę na zakup autocysterny do zwózki surowca marki MAN i jest w trakcie zakupu automatu pakującego w kubki do galanterii mlecznej. 

pokaż
© forum mleczarskie
Polska
Kosów Lacki (OSM) aktywnie w handlu i inwestycjach
© forum mleczarskie

Kosów Lacki (OSM) w 2022 r. zwiększył sprzedaż asortymentu nabiałowego do kolejnych sieci handlowych i placówek. Spółdzielnia z Kosowa Lackiego nawiązała współpracę z siecią Intermarche oraz poszerzyła współpracę z Eurocash. Warte odnotowania były także: współpraca z Bakomą, Bissa, Baltic Trade, Natura i Lumat. Produkty Kosowa pojawiły się pod marką własną sieci Biedronka, Stokrotka i Dino.

pokaż
© cmr
Polska
Dyskonty zwiększyły sprzedaż masła
© cmr

– W przypadku kategorii tłuszczów do smarowania – masła, margaryn oraz miksów maślanych – wyraźnie widać trend przenoszenia się klientów z zakupami do dyskontów – powiedział Nikodem Pankowiak, Analityk Danych Sprzedażowych, CMR w Forum Mleczarskie Handel 5/2023. – Ten kanał w okresie kwiecień 2022 – marzec 2023 odpowiadał już za sprzedaż 29% opakowań miksów, 50% opakowań margaryny i aż 64% opakowań masła. Znaczenie tego kanału, związane z rosnącymi cenami, konsekwentnie rośnie.

pokaż
Strona 1 z 164