Aktualności Polska wszystkich: 3 094

Strona 1 z 155
© forum mleczarskie
Unia Europejska
Rosną dostawy mleka w Europie. Chiny zmniejszyły import mleka w proszku
© forum mleczarskie

Jak podaje Komisja Europejska:

• dostawy mleka w UE w styczniu 2023 r. są o 1,0% wyższe niż dostawy ze stycznia 2022 r.;
• ewolucja produkcji mleczarskiej w styczniu 2023 r. w porównaniu do stycznia 2022 r.: wzrost masła (+6,4%), OMP (+6,0%), śmietanki (+3,1%), mleka spożywczego (+0,8%), mleka fermentowanego (+ 1,1%) i serów (+0,9%) oraz spadek WMP (-8,4%) i mleka zagęszczonego (-4,7%);
• ceny masła w UE: 495 €/100 kg, -0,1% w ciągu ostatnich 4 tygodni;
• ceny OMP w UE: 256 €/100 kg, -2,9% w ciągu ostatnich 4 tygodni;
• ceny WMP w UE: 350 €/100 kg, -0,5% w ciągu ostatnich 4 tygodni;
• ceny sera cheddar w UE: 449 €/100 kg, -1,4% w ciągu ostatnich 4 tygodni.

pokaż
Polska
Arla Foods otwiera elektrownię słoneczną w Polsce

Przerwy w dostawie prądu były powtarzającymi się przeszkodami dla pracy 98 pracowników w zakładzie konfekcjonującym w Tychowie należącym do Arla Foods w Polsce. Już stanowiąca wyzwanie dla ciągłości biznesowej wojna na Ukrainie i wynikające z niej niedobory dostaw energii tylko uwydatniły potrzebę lepszego i bardziej zrównoważonego rozwiązania. Elektrownia słoneczna o mocy 1620 MWh rocznie została oficjalnie otwarta w mijającym tygodniu.

Produkując szacunkowo 1620 MWh rocznie, nowa elektrownia słoneczna będzie dostarczać około 85% całkowitego zużycia energii zakładu. A dzięki możliwości przechowywania dodatkowych 2,6 MWh w akumulatorze, inwestycja będzie mogła również częściowo zasilać obiekt w nocy, zwiększając stabilność.

pokaż
© forum mleczarskie
Polska
Mleczarnia Czarnków (OSM) ofiarą wzrostu cen energii. Odwołanie Zarządu
© forum mleczarskie

Jak dowiaduje się nieoficjalnie Forum Mleczarskie, w dniu wczorajszym, decyzją Rady Nadzorczej odwołani zostali Helmut Doliwa, Prezes Zarządu i Zofia Just, Wiceprezes Zarządu mleczarni Czarnków (OSM). Ich obowiązki pełnią Prokurenci i jeden z Członków Zarządu. Zmiany mają ścisły związek z sytuacją rynkową, o której w wywiadzie w Forum Mleczarskie Handel mówiła Wiceprezes Zofia Just. Pełna treść wywiadu znajduje się w opublikowanym niedawno Forum Mleczarskie Handel 2/23. 

W ostatnich dniach o problemach energetycznych mleczarni zrobiło się głośno za sprawą spotkań i interwencji członków Parlamentu. Po tym nastąpiło odwołanie Zarządu mleczarni.

pokaż
© forum mleczarskie
Polska
Rząd musi podjąć działania dla utrzymania produkcji żywności
© forum mleczarskie

Podczas Jubileuszowego X Kongresu Eksporterów Przemysłu Rolno-Spożywczego podczas panelu dyskusyjnego, Czesław Cieślak, Prezes Zarządu mleczarni Koło (OSM) zwrócił uwagę na następujący fakt: – Ostatni rok, który przyniósł znaczący wzrost eksportu może nas zmylić. Bardzo wysokie ceny, zwłaszcza czynników energetycznych, przełożyły się na ceny żywności. Mamy zatem w eksporcie głównie wzrost wartości i znacznie mniejszy wzrost masy – podkreślił Czesław Cieślak. – Przed Polską jest wielka szansa i należy zadać sobie pytanie, czy naprawdę nam wszystkim zależy na wzroście eksportu. Oczywiście wszyscy powinni powiedzieć „Tak”. Ale jak to się ma do unijnego Zielonego Ładu, gdzie zakłada się zmniejszenie produkcji żywności o 15% w ciągu kilku lat?

pokaż
© głuchów (osm)
Polska
Mleczarnia w Głuchowie przeszła lustrację sprawozdania finansowego
© głuchów (osm)

W dniu 28 lutego 2023 r. odbyło się Walne Zgromadzenie Członków mleczarni Głuchów (OSM). W wydarzeniu wziął udział Waldemar Broś Prezes Zarządu KZSM Zw. Rew., który omówił sytuacje na rynku mleczarskim w Polsce i na świecie. Pozytywną opinię nt. sprawozdania finansowego Spółdzielni wydał Tadeusz Maliborski, lustrator KZSM.

pokaż
© pim
Polska
Okres kryzysu to duże wyzwanie
© pim

Przed jakimi dylematami krótko- i długoterminowymi stoją zakłady mleczarskie, biorąc pod uwagę całokształt problematyki ich działania na rynku? – zapytaliśmy Agnieszkę Maliszewska, Wiceprezes COGECA i Dyrektor Polskiej Izby Mleka. – Na pewno redukcja kosztów tam, gdzie się da i poszukiwanie nowych rynków zbytu. Ten okres kryzysu to także duże wyzwanie dla organizacji branżowych, które muszą wspierać firmy w tym czasie. Dlatego jako Polska Izba Mleka intensyfikujemy nasze działania w obszarze wsparcia eksportu. To, co robiliśmy od lat, dziś jeszcze mocniej staje się codziennością naszego działania – dodała nasza rozmówczyni.

pokaż
© hochland polska
Polska
Roślinne alternatywy nie zawsze notują wzrosty
© hochland polska

– Wiemy z badań, że aż 30% konsumentów w Polsce świadomie ogranicza produkty zwierzęce w diecie, stąd otwarcie polskiego mleczarstwa na produkcję produktów wegańskich jest jak najbardziej uzasadnione. Żywność roślinna stanowi komplementarne rozwiązanie dla sektora mleczarskiego – zwraca uwagę Jacek Wyrzykiewicz, PR & Marketing Services Manager w Hochland Polska. – Wielkość sprzedaży roślinnych alternatyw dla nabiału rośnie w dwucyfrowym tempie (2021 vs 2020), głównie za sprawą zwiększającej się penetracji kategorii. W ujęciu kwartalnym wzrost wolumenu w Q2 2022 vs Q2 2021 był na poziomie blisko 50%, natomiast w Q3 kategoria zanotowała spadki, co z pewnością wiąże się z trudniejszą sytuacją konsumentów w okresie inflacji oraz niepewności gospodarczej. Natomiast oczekujemy, że w kolejnym roku dynamika kategorii powinna wrócić do dotychczasowych poziomów. 

pokaż
© pim
Polska
Koszty produkcji nabiału wzrosły w każdym zakresie
© pim

Czy gwałtowny wzrost kosztów będzie zjawiskiem trwałym i czy należy oczekiwać upadłości niektórych mniejszych i słabszych finansowo firm mleczarskich? Komu grozi taki scenariusz? Jaka będzie jego skala? O te kwestie zapytaliśmy Agnieszkę Maliszewską, Wiceprezes COGECA, Dyrektor Polskiej Izby Mleka. – Obawiam się, że wzrost kosztów produkcji (opakowania, energia, gaz, koszty pracownicze, komponenty do produkcji, transport itd.) będą niestety rosły dokładnie tak, jak rośnie dziś inflacja. A u nas rośnie wyjątkowo szybko i mam wrażenie, że zupełnie bez jakiejkolwiek kontroli. Każdy element produkcji zwiększył się w dość poważny sposób. 

pokaż
© zott
Rosja
Stanowisko firmy Zott wobec tzw. listy wstydu
© zott

Jak podaje w oświadczeniu firma Zott: – Wraz z rozpoczęciem agresywnej rosyjskiej wojny na Ukrainie, Yale School of Management zestawiła działalność biznesową w Rosji około 1 200 międzynarodowych firm i oceniła je według ustalonych przez siebie kryteriów. Początkowo była to prosta lista, na której przeciwstawiono firmy, które „wycofały się” i „pozostały”. Obecnie, lista składa się z pięciu kategorii, w których kompletność wycofania się jest oceniana według skali ocen od A do F.

pokaż
© intermarche
Polska
Dostawcy żywności weryfikują wielkość asortymentu
© intermarche

– W czasach tak wysokiej inflacji cena staje się ważniejszym niż kiedykolwiek do tej pory kryterium wyboru dla klientów Intermarché – powiedziała Justyna Tederko, Dyrektor Departamentu Produktów Świeżych w Intermarché. – Coraz częściej klienci wybierają produkty tańsze, rezygnują z zakupu produktów brandowych, zastępując je marką własną, lub w ogóle rezygnują z zakupu pewnych artykułów.

pokaż
© glanbia
Irlandia
Glanbia sprzedaje wiodącego producenta mozzarelli
© glanbia

Glanbia i Leprino Foods Company ogłosiły, że podpisały niewiążącą umowę dotyczącą przejęcia przez Leprino Foods pełnej własności firmy Glanbia Cheese, wiodącego producenta mozzarelli w Europie, w skład której wchodzi Glanbia Cheese UK i Glanbia Cheese EU. Oczekuje się, że Glanbia otrzyma około 160 mln euro (w tym spłatę pożyczek akcjonariuszy) za sprzedaż swoich udziałów w Glanbia Cheese, z możliwością dodatkowej zapłaty warunkowej w wysokości do 25 mln euro w ciągu kolejnych 3 lat, w zależności od wyników biznesowych.

pokaż
© czarnków (osm)
Polska
Konsumenci nie mają środków finansowych
© czarnków (osm)

– W przypadku cen galanterii mleczarskiej obracamy się poniżej cen z listopada czy grudnia. Jednocześnie widzimy załamanie rynku konsumenta – powiedziała Forum Mleczarskiemu Zofia Just, Wiceprezes Zarządu mleczarni Czarnków (OSM). – W efekcie konsument nie będzie wybierał produktów pełnowartościowych i nie będą one miały szansy wzrostu. Sytuacja na rynku zmieniła się diametralnie od szybkich wzrostów cen do ich spadków. Czy nastąpi stagnacja produkcji czy może spadek? Jeśli rynek nie będzie chłonny, to i produkcja spadnie – dodała nasza rozmówczyni.

pokaż
© gfk polonia
Polska
Połowa handlu twarogami przechodzi przez dyskonty
© gfk polonia

– Za prawie 3/4 wartości zakupów twarogów odpowiadają sklepy wielkopowierzchniowe (hipermarkety, supermarkety i dyskonty), z czego dyskonty zagospodarowują ponad 44% rynku – powiedział Forum Mleczarskiemu Grzegorz Mech, Business Development Manager GfK Polonia Consumer Panels & Services. – Sklepy małopowierzchniowe / handel tradycyjny to nieco ponad 1/5 wartości zakupów. 

pokaż
© pim
Polska
Rolnicy i spółdzielczość mleczarska potrzebują zachęt
© pim

– Trzeba pamiętać o kilku bardzo ważnych elementach w obszarze strategii produkcji europejskiego mleka – powiedziała Forum Mleczarskiemu Agnieszka Maliszewska, Wiceprezes COGECA i Dyrektor Polskiej Izby Mleka. – Po pierwsze zmniejsza się liczba gospodarstw rolnych, w tym mlecznych. Europa się starzeje, europejski rolnik także. A nie obserwujemy szczególnych zachęt dla młodych rolników. Unijna nowa WPR nagradza w dużym stopniu gospodarstwa małe i średnie. Pamiętać jednak trzeba, że dziś zarobić można na skali produkcji. Rolnictwo musi być opłacalne dla rolników, ponieważ to bardzo ciężki kawałek chleba. Szczególnie w produkcji mleka. 

pokaż
© intermarche
Polska
Udział marki własnej Intermarché w kategorii nabiałowej wzrósł
© intermarche

– Wybuch wojny w Ukrainie miał i nadal ma ogromny wpływ na gospodarkę naszego kraju, w tym cały sektor handlowy – powiedziała Forum Mleczarskiemu Handel Justyna Tederko, Dyrektor Departamentu Produktów Świeżych w Intermarché. – W przypadku nabiału od początku wojny zaobserwowano zwiększone zamówienia na polskie produkty, m.in. na mleko UHT oraz masło i galanterię mające znaczący udział w sprzedaży. Wynikało to przede wszystkim z konieczności pomocy uchodźcom, którzy napłynęli do naszego kraju. Trwające działania wojenne doprowadziły do całkowitego zatrzymania lub przestojów wielu zakładów produkcyjnych, co spowodowało konieczność uruchomienia zakupów z zagranicy dla zachowania ciągłości i dostępności produktów na rynku ukraińskim.

pokaż
© czarnków (osm)
Polska
Powstała nienormalna sytuacja w mleczarstwie
© czarnków (osm)

– W ostatnim roku mieliśmy do czynienia ze znaczącymi wzrostach cen skupu mleka, kosztów pracy, zakupu opakowań i wszystkich dodatków do produkcji – powiedziała Forum Mleczarskiemu Zofia Just, Wiceprezes Zarządu mleczarni Czarnków (OSM). – Największy wzrost dotyczył cen surowca. Wszystkie wymienione pozycje drożały kilka razy. Zmiana cen surowca sięgała u nas 45%. Dzięki zakontraktowanym wcześniej czynnikom energetycznym, sytuacja nie była tak zła. Sytuacja wygląda jednak gorzej, gdy porównamy styczeń 2023 do grudnia 2022 r. Mamy bardzo znaczne wzrosty cen energii i gazu.

pokaż
© zppm
Polska
ZPPM przeciw Funduszowi Ochrony Rolnictwa
© zppm

W dniu 17 lutego 2023 r. Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, w ramach prowadzonych konsultacji społecznych zwróciło się do organizacji branżowych o opinie na temat projektu ustawy o Funduszu Ochrony Rolnictwa.

Poniżej prezentujemy stanowisko Związku Polskich Przetwórców Mleka dotyczące ww. projektu:

– Mimo, że idea ochrony dostawców produktów rolnych przed niezawinioną utratą dochodów jest nam bliska, uznajemy za niecelowe powołanie „Funduszu Ochrony Rolnictwa”.

Rozumiemy, że idea Funduszu Ochrony Rolnictwa wydaje się być dobrym pomysłem w kontekście roku wyborczego, ale pozwalamy sobie przypomnieć o dwóch nieudanych i równie populistycznych próbach utworzenia tzw. „funduszu stabilizacji dochodów rolniczych” (podejmowanych zarówno za rządów PiS, jak i koalicji PO-PSL) – które spotkały się z szeroką krytyką środowisk rolniczych i sektora przetwórczego.

pokaż
gfk
Polska
W zakupach twarogów liczy się marka producenta, ale popyt słabnie
gfk

– Porównując zmianę głównych wskaźników konsumenckich w okresie 2022 vs 2021 dla kategorii cheese fresh i segmentu twarogów, nie widzimy zdecydowanych różnic – powiedział Forum Mleczarskiemu Grzegorz Mech, Business Development Manager GfK Polonia Consumer Panels & Services. Jednak nasz rozmówca zwrócił uwagę na ważny aspekt: –  Widać wyraźnie, że twarogi straciły nabywców (strata na poziomie poniżej 1 punktu procentowego, co oznacza ok. 110 tys. gospodarstw domowych), podczas gdy cała kategoria w tym ujęciu zachowała się stabilnie.

pokaż
© pim
Polska
Sytuacja kryzysowa była sygnalizowana
© pim

– Faktycznie jesteśmy dziś jako sektor mleczarski w dość poważnej sytuacji kryzysowej – powiedziała Forum Mleczarskiemu Agnieszka Maliszewska, Wiceprezes COGECA i Dyrektor Polskiej Izby Mleka. – Ten moment był zapowiadany już kilka miesięcy wcześniej, kiedy światowe rynki zaczęły nerwowo reagować na wojnę w Ukrainie, drastycznie rosnące ceny gazu, energii elektrycznej i innych. Do tego wysoka inflacja, szczególnie w Polsce mocno zauważalna, stale rosnące koszty produkcji i do końca 2022 roku utrzymująca się na bardzo wysokim poziomie cena surowca spowodowały poważne perturbacje w sektorze mleka.

pokaż
© polmlek
Polska
Produkty wysokobiałkowe zyskują na popularności
© polmlek

– Produkty wysokobiałkowe to kategoria, która cieszy się wciąż rosnącą popularnością – powiedziała Forum Mleczarskiemu Joanna Kołodyńska, Dyrektor Marketingu Grupy Polmlek. – Polacy pokochali sport, dbają o zdrowy tryb życia, świadomie komponują diety. Po pandemicznej przerwie ponownie dużym zainteresowaniem cieszą się siłownie, kluby sportowe, centra fitnessu. Rośnie także popularność maratonów. Podsumowując, moda na bycie wysportowanym to nie tylko dominujący w mediach społecznościowych kult szczupłej sylwetki.

pokaż
Strona 1 z 155