Aktualności handel wszystkich: 626

Strona 1 z 32
© forum mleczarskie
Łowicz (OSM) wdraża dodatki funkcjonalne
© forum mleczarskie

– Doskonale zdajemy sobie sprawę z dobroczynności produktów mlecznych w szczególności produktów fermentowanych, zawierających dobroczynne mikroorganizmy – powiedziała Forum Mleczarskiemu Anna Siuda, Kierownik Marketingu Łowicz (OSM). – Zajmują wysoką pozycję w naszej diecie, w żywieniu dzieci, chorych czy rekonwalescentów, a ich spożycie i popularność wzrasta.

pokaż
© cmr
Polska
CMR: Lactalis liderem rynku mozzarelli w sklepach małoformatowych
© cmr

– Mozzarella to produkt, który spożywamy cały rok – mówi Forum Mleczarskiemu Magdalena Wilgatek, Business Development Manager w CMR. – Największą popularność zyskuje on w okresie letnim – od maja aż do września, kiedy to mamy dostępne świeże, krajowe pomidory, które często spożywamy właśnie w towarzystwie sera mozzarella. Najczęściej wybieramy opakowania o gramaturze do 150 g. Zdecydowanie rzadziej te większe – 250 czy 300 g. Warto podkreślić, że w ostatnim okresie większe opakowania wybieramy rzadziej niż przed rokiem, a przyczyny można doszukiwać się w obostrzeniach i nieco innych przyzwyczajeniach zakupowych klientów podczas pandemii.

pokaż
© forum mleczarskie
Polska
Hochland broni się przed kosztami
© forum mleczarskie

W 2021 r. spółka Hochland Polska zetknęła się z nowymi trudnościami, które były wynikiem pandemii COVID-19 – dowiaduje się Forum Mleczarskie. Gwałtowny wzrost cen surowców do produkcji oraz pozostałych kosztów, postawiły przed firmą kolejne ograniczenia. Spółka poradziła sobie z nimi, ale znalazło to odzwierciedlenie w osiągniętym przez spółkę – gorszym niż w latach ubiegłych – wyniku finansowym: nastąpił spadek zysku z 45,9 do 10,9 mln zł. Wzrost cen energii, gazu jak również zapowiadane kolejne podwyżki cen surowców wskazują, że 2022 rok też nie będzie należał do łatwych – podkreśla Hochland. Mając to na uwadze spółka podjęła działania zabezpieczające i już w roku 2020 oraz 2021, podpisała umowy na zakup gazu i energii na Giełdzie Towarowej (z gwarancją ceny zakupu) zabezpieczając w ten sposób swoje potrzeby na najbliższy okres. Pozwoliło to zbudować swoistą „poduszkę amortyzującą” w tym zakresie – dodaje Hochland Polska.

pokaż
© forum mleczarskie
Polska
Społeczność ukraińska ulgą dla firm w sytuacji wzrostu cen i ograniczenia popytu krajowego
© forum mleczarskie

Jak podaje Zarząd firmy Lactalis Polska, przewidywany znaczący wzrost kosztów produkcji wyrobów mleczarskich przełoży się na wzrost cen sprzedaży. To z kolei może spowodować znaczne ograniczenie popytu, które zostanie złagodzone przez wzrost populacji w Polsce wynikający z obecności w naszym kraju uchodźców z Ukrainy.

pokaż
© forum mleczarskie
Polska
Mlekovita będzie niezależna energetycznie. Firma idzie na rekord
© forum mleczarskie

– Dziennie możemy przetworzyć 8 mln litrów mleka. Choć ostatnie 2-3 lata są bardzo trudne, gdyż wielu dostawców rezygnuje z hodowli, u nas dynamika skupu to 104% – powiedział Dariusz Sapiński, Prezes Zarządu Grupy Mlekovita. – Nasze możliwości przerobowe są większe, więc mleko odtłuszczone, mleko pełne, koncentraty również kupujemy. Mamy 185 linii produkcyjnych. To wymaga zaś źródeł energii. Mlekovita już wcześniej zaczęła szukać innych źródeł energetycznych. Nie czekamy na gaz i prąd z sieci. We własnym zakresie produkujemy prąd. Obecnie kończymy instalację fotowoltaiczna o mocy 1,3 MW. Za 2 lata będziemy niezależni energetycznie – podkreślił Prezes.

pokaż
Chiny
Grupa Bel przejęła 70% kapitału firmy Shandong Junjun Cheese

Pakiet kontrolny umożliwi Grupie Bel wejście w nowy etap ekspansji międzynarodowej i wzmocni ambicje rozwojowe Grupy dzięki najnowocześniejszym możliwościom produkcyjnym w Chinach. Bel oczekuje dwucyfrowego rocznego wzrostu w ciągu najbliższych czterech lat. Shandong Junjun Cheese ma siedzibę w północno-wschodnich Chinach – w czwartym co do wielkości obszarze produkcji mleka w kraju – i działa głównie jako współproducent z dużymi możliwościami finansowymi, przemysłowymi i badawczo-rozwojowymi. 

pokaż
© forum mleczarskie
Świat
USA może znacząco zwiększyć eksport serów
© forum mleczarskie

W opinii analityków z USDA eksport serów u największych państw – producentów zwiększy się w 2022 r. o 2% do 2,64 mln ton tym samym kontynuując wzrostowy trend ostatnich lat. 

Produkcja serów w Australii wyniesie 370 tys. ton w 2022 r., co oznacza spadek z 385 tys. tys. ton w 2021 r. Pamiętać trzeba jednak, że przetwórcy wciąż będą dokonywać wyborów pomiędzy serami a innymi commodities, w szczególności pełnym mlekiem w proszku (WMP). Przewiduje się, że eksport sera wzrośnie o 1% w 2022 r., osiągając 159 tys. ton.

pokaż
© hochland polska
Polska
Sery solankowe to kategoria sezonowa
© hochland polska

– Sery solankowe należą do najdynamiczniej rozwijających się segmentów rynku produktów mleczarskich – mówi Forum Mleczarskiemu Handel Jacek Wyrzykiewicz, PR & Marketing Services Manager w Hochland Polska. – Wartość rynku serów solankowych to według analityków ponad 120 mln zł rocznie. Kategoria jest jedną z bardziej podatnych na sezonowość. Kumulacja zainteresowania konsumentów serami typu feta przypada w okresie wiosny i lata. 

pokaż
© forum mleczarskie
Polska
Mleczarnia Radomsko (OSM) zlikwidowała nierentowne sklepy
© forum mleczarskie

W 2021 r. Spółdzielnia oprócz sprzedaży na eksport, sprzedaży na kraj (dostawy do sieci i do hurtowni handlu tradycyjnego) prowadziła sprzedaż przez 5 własnych hurtowni oraz 28 sklepów zakładowych. Dla porównania w 2020 r. liczba punktów sprzedaży wynosiła 38 placówek. Zarząd mleczarni podjął decyzję o likwidacji nierentownych sklepów. Zamknięto sześć placówek w Łodzi, jedną w Częstochowie, jedną w Płocku, jedną w Pabianicach i jedną w Radomsku w biurowcu firmy.

pokaż
© goldsteig
Niemcy
Lidl w Niemczech wycofuje ze sprzedaży ser Emmentaler
© goldsteig

Alert dotyczy sera Emmentaler tarty w opakowaniu 250 g marki Milbona. Produkt jest właśnie wycofywany ze sprzedaży w związku z ryzykiem obrażeń, jakie mogłyby spowodować niebieskie plastikowe ciała obce. Producentem feralnego sera jest Goldsteig Käsereien Bayerwald. 

pokaż
© forum mleczarskie
Holandia
Spadek skupu mleka o 4,6% u giganta z Holandii
© forum mleczarskie

Rozwój sytuacji na rynku w drugiej połowie 2022 r. będzie niepewny ze względu na wojnę na Ukrainie, pandemię koronawirusa, rosnące koszty i możliwy wpływ rządowej polityki w zakresie obniżenia emisji azotu przyznaje Zarząd holenderskiego potentata mleczarskiego. W związku z niepewnymi perspektywami nie będzie dodatkowej płatności gotówkowej dla rolników. Hein Schumacher, Dyrektor Generalny FrieslandCampina skomentował najpierw wyniki finansowe za pierwszą połowę roku, a następnie dodał: – Patrzymy wstecz na dynamiczną pierwszą połowę 2022 r. Moje pierwsze przemyślenia to propozycje azotowe Rady Ministrów i reakcje rolników, wojna na Ukrainie i jej wpływ na gospodarkę światową, a także ekstremalna inflacja, z którą mamy do czynienia.

pokaż
Polmlek kupuje od Grupy Bel udziały w Maroku

Grupa Bel i Grupa Polmlek ogłosiły, że podpisały umowę sprzedaży udziałów francuskiego giganta Bel w spółce Safilait oraz farmy Tarmast, która zaopatruje Safilait w Maroku. Jest to dla Safilait szansa na związanie swojej przyszłości z Polmlek, głównym polskim graczem mleczarskim, który zamierza inwestować w rozwój i wzrost swojej podstawowej działalności w ramach strategii ekspansji międzynarodowej.

pokaż
© polska izba mleka
Wietnam
Agnieszka Maliszewska i jej udział w Misji Wysokiego Szczebla z komisarzem Wojciechowskim
© polska izba mleka

Trwa Misja Wysokiego Szczebla Europejskiego Komisarza do spraw Rolnictwa Janusza Wojciechowskiego w Wietnamie i Singapurze. W delegacji bierze udział Agnieszka Maliszewska, Dyrektor Polskiej Izby Mleka, Pierwsza Wiceprzewodnicząca COGECA. Rozmowy dotyczyły najważniejszych kwestii związanych z sektorem mleczarskim. Uczestnicy spotkania, w tym Europejski Komisarz do spraw Rolnictwa Janusz Wojciechowski, Sekretarz Generalny Europejskiego Stowarzyszenia Mleczarzy Alexander Anton, dyskutowali na tematy dotyczące problemów całego sektora mleczarskiego, m.in. o trudnościach w dostawach gazu czy eksportu europejskich produktów.

pokaż
© hochland polska
Polska
Przed nami dalsze wzrosty cen. Popyt może wyhamować
© hochland polska

Wojna w Ukrainie, rosnące ceny gazu i energii elektrycznej, coraz wyższe stopy procentowe NBP oraz potencjalna kolejna fala pandemii COVID-19 – wszystkie te wydarzenia sprawiają, że przed nami dalsze wzrosty cen. Co więcej, na horyzoncie pojawiają się nowe zagrożenia, niezwykle istotna dla zakładów przetwórstwa – zmiana przepisów dotyczących ograniczeń w dostawach energii.

pokaż
eLeader
Polska
Danone stawia na nowe narzędzie raportowania ze sklepów
eLeader

Szósty zmysł handlowców – tak nazywane są rozwiązania oparte na sztucznej inteligencji, które wprowadzają zupełnie nową jakość w zarządzaniu dostępnością produktów na półkach sklepowych. Po polski patent technologiczny eLeader Shelf Recognition AI, właśnie sięgnęły spółki Danone, a wdrożenie rozwiązania na terenie całej Polski powierzono lubelskiej firmie eLeader. Dzięki tej innowacji firmy mogą znacznie szybciej identyfikować potrzeby konsumentów i skuteczniej na nie odpowiadać, tym samym umacniając pozycję rynkowego lidera.

pokaż
© forum mleczarskie
Polska
Mleczarnia Sierpc (OSM) wyda 30 mln zł na inwestycje. Jest warunek.
© forum mleczarskie

Zarząd mleczarni Sierpc (OSM) może uznać 2021 r. za pomyślny. Wartość sprzedaży wyniosła 831,97 mln zł wobec 723,68 mln zł w 2020 r. Zysk netto wyniósł 15,3 mln zł. Pod względem skupu surowca dynamika wyniosła0,4%. Skup wyniósł 353,12 mln litrów. Ilość dostawców na 31 grudnia 2021 r. to 1800 osób i zmalała o 42 gospodarstwa. Przyjęcia nowych dostawców są ograniczone (w 2021 r. przyjęto 34 osoby). Mleko skupowane jest głównie w województwie mazowieckim (1473 dostawców.) oraz w województwie kujawsko-pomorskim (292 dostawców)

pokaż
© publiceye
Szwajcaria
Nestlé próbowało wpływać na sposób etykietowania w Meksyku
© publiceye

Organizacja pozarządowa PublicEye oraz nadawca publiczny RTS bazując na ustawie o wolności informacji ujawnili, że koncern Nestlé wzywał szwajcarskich urzędników z Sekretariatu Stanu ds. Gospodarczych (SECO) do lobbowania przeciwko meksykańskiemu systemowi etykietowania. System z Meksyku ostrzega bowiem przed śmieciowym jedzeniem poprzez czarne etykiety umieszczane na niezdrowych pakowanych produktach spożywczych. Jak podał PublicEye, obawy Nestlé były zgłaszane poprzez SECO bezpośrednio do rządu Meksyku oraz do Światowej Organizacji Handlu (WTO). RTS właśnie dotarł do korespondencji mailowej między Nestlé a SECO.

pokaż
© grupa lactalis
Francja
Wyniki Grupy Lactalis pod presją
© grupa lactalis

– Wydarzeniami gospodarczymi definiującymi rzeczywistość są: eksplozja inflacji spowodowana najpierw pandemią, a teraz wojną na Ukrainie – powiedział Emmanuel Besnier, Prezydent Grupy Lactalis. – Świat rolnictwa, przetwórców i dystrybutorów ma już bardzo niskie marże, dlatego wzięcie nich na własne barki jest niemożliwe, a przeniesienie na konsumentów przynajmniej częściowo nieuniknione. Inflacyjny kontekst doprowadził wyniki Grupy Lactalis za 2021 lekko w dół. Pomimo tej trudnej sytuacji Grupa Lactalis nadal się rozwija i inwestuje. 

pokaż
© forum mleczarskie
Polska
Gostyń (SM): Nasz udział w rynku to 80% produkcji krajowej
© forum mleczarskie

– W roku 2021 przerobiliśmy 222,8 mln litrów mleka oraz 1,36 tys. litrów zakupionej śmietany. Spółdzielnia niezmiennie od lat jest liderem w produkcji mleka zagęszczonego. Nasz udział w rynku kształtuje się na poziomie 80% produkcji krajowej. Zaznaczyć należy, że cała produkcja ukierunkowana jest pod zapotrzebowanie rynku i spełnia oczekiwania kontrahentów – mówi zarząd mleczarni Gostyń (SM).

pokaż
© forum mleczarskie
Polska
Produkty wege nie niosą korzyści Łowiczowi
© forum mleczarskie

W strukturze przychodów ze sprzedaży wyrobów największy udział zarówno w 2020 r jak w 2021 r. przypada na mleko spożywcze (około 31%). Jednak jego wolumen spadł. Na uwagę zasługują łowickie sery dojrzewające: ich wolumen i wartość sprzedaży w strukturze sprzedaży ogółem prawie czterokrotnie przewyższa udział twarogów, które również wykazały dużą dynamikę w wolumenie i wartości sprzedaży. Podobnie śmietanka i śmietana: wolumen i wartość sprzedaży wykazywały tendencję wzrostową.  Rosła sprzedaż serów topionych i rolad i serów typu feta. Podwojono sprzedaż jogurtów,

pokaż
Strona 1 z 32