Wywiady wszystkich: 192

Strona 1 z 10
© sertop
Sertop: 50 lat minęło
Rozmowa z Andrzejem Skapczykiem, Prezesem Zarządu firmy Sertop
© sertop

Janusz Górski: Panie Prezesie, firma Sertop obchodzi jubileusz 50-lecia swojej działalności. Jakie były kamienie milowe rozwoju przedsiębiorstwa?

Andrzej Skapczyk: W tym roku mija 50 lat od powstania firmy w Tychach. Historia naszego Zakładu sięga już okresu przedwojennego. Wówczas były na rynku dwie topialnie: jedna w Toruniu, a druga w Chorzowie. W 1949 roku topialnia w Chorzowie została upaństwowiona i przeniesiona do budynku przy Centralnej Spółdzielni Mleczarsko-Jajczarskiej.

pokaż
© grupa polmlek
Grupa Polmlek: Efekt ponad plan
Rozmowa z Joanną Kołodyńską, Dyrektor Marketingu Grupy Polmlek
© grupa polmlek

Janusz Górski: Marka Sery z Goliszewa to jedna z kilku marek Grupy Polmlek. Jaki był cel kampanii oraz do kogo chcieli Państwo dotrzeć ze swoim przekazem?

Joanna Kołodyńska: Marka Sery z Goliszewa dołączyła do portfolio Grupy Polmlek w 2022 roku. Tak naprawdę od początku wiedzieliśmy, że chcemy mocno wspierać ten brand i podkreślać jego znaczenie jako marki serów premium. Sery z Goliszewa to naprawdę wyjątkowe produkty wytwarzane od lat według dopracowanych receptur pod czujnym okiem doświadczonych serowarów. Wykorzystaliśmy to, że sery noszą nazwy związane ściśle z powieścią Władysława Reymonta „Chłopi”.

pokaż
© mlekpol (sm)
Mlekpol (SM): Łaciaty Lider Forum
Rozmowa z Dorotą Grabowską, Kierownik Działu Marketingu
© mlekpol (sm)

Janusz Górski: Marka Łaciate to mleczarski pionier polskiego rynku w portfolio głównie młodszych marek należących do mleczarni Mlekpol (SM). Proszę powiedzieć, jakie były cel kampanii oraz grupa docelowa?

Dorota Grabowska: „ŁaciaTY i JA i to, co ważne”, to kampania oparta na wykorzystaniu przysłów jako mądrości i wskazówek, które mogą przyświecać nam w życiu codziennym. ŁaciaTY stworzył współczesną formę sentencji/przysłów, które miały na celu pokazanie wszechstronności zastosowania serków marki Łaciate do bieżących potrzeb konsumentów. 

pokaż
© hochland polska
Hochland Polska: Serek wiejski nie musi być nudny
Rozmowa z Jackiem Wyrzykiewiczem, PR & Marketing Services Manager Hochland Polska
© hochland polska

Janusz Górski: Marka Almette weszła do segmentu serków wiejskich. Do kogo zdecydowali się Państwo dotrzeć, biorąc pod uwagę popularność serków typu cottage i dojrzałość tego rynku?

Jacek Wyrzykiewicz: Tradycyjny rynek serków wiejskich stanowił duże wyzwanie dla nowoczesnej marki, jaką jest Almette. Inspiracja w znalezieniu unikalnej drogi dla rozwoju na nowym rynku przyszła ze strony konsumentów, podkreślających, że lubią tego typu produkty, ale jednocześnie uznają je za nudne. Dlatego postawiliśmy na trzy warianty, a każdy z nich oferuje nie tylko odmienne walory smakowe, ale także różną gęstość i konsystencję.

pokaż
© mlekpol (sm)
Mlekpol (SM): Silne i znane marki odpowiedzią na kryzys
Rozmowa z Małgorzatą Cebelińską, Wiceprezes Zarządu mleczarni Mlekpol (SM)
© mlekpol (sm)

Janusz Górski: Niedługo mija rok od gwałtownej przeceny w eksporcie i na rynku krajowym. Zatrzymanie popytu i załamanie cenowe na rynku mleczarskim przechodzi do historii. Jak Państwo oceniają ten rok?

Małgorzata Cebelińska: To był wyjątkowo trudny rok zarówno dla rolników, jak i przetwórców. SM Mlekpol pozyskuje mleko od ponad 8 tys. dostawców. W 14 zakładach produkcyjnych przetwarzamy dokładnie taką ilość mleka, jaką skupujemy, czyli około 2 miliardów litrów rocznie. Przewaga Mlekpolu polega na skali produkcji oraz na tym, że możemy elastycznie reagować na zmiany rynkowe, zwłaszcza że wytwarzamy wszystkie kategorie produktów nabiałowych.

pokaż
© euroser dairy group
Euroser Dairy Group: Stawiamy na jakość
Rozmowa z Małgorzatą Włodarczyk, Wiceprezes Zarządu i CMO Euroser Dairy Group
© euroser dairy group

Janusz Górski: Mijający 2023 rok zostanie zapamiętany jako rok niestabilności. Przeważająca część producentów w Polsce obniżała ceny produktów, próbując nie dopuścić do dalszego spadku wolumenów w kraju przy spadającym wartościowo eksporcie. Jak w tym czasie zachowywała się z Państwa perspektywy serowa półka premium?

Małgorzata Włodarczyk: Euroser Dairy Group posiada w swojej ofercie produkty premium, które nie reagują znacząco na niestabilność rynkową. Spółka jest właścicielem wielu marek, które przez długie lata obecności na rynkach europejskich wyrobiły sobie renomę oraz pewną pozycję na półkach sieci naszych partnerów. Nawet w czasach niestabilności gospodarczej w przypadku brandowych produktów z oferty Euroser Dairy Group lojalność klientów nie została zachwiana. 

pokaż
© kosów lacki (osm)
Kosów Lacki (OSM): Najgorsze mamy za sobą
Rozmowa z Andrzejem Minarczukiem, Prezesem Zarządu mleczarni Kosów Lacki (OSM)
© kosów lacki (osm)

Janusz Górski: Panie Prezesie, jak Pan by podsumował ten kończący się rok w kontekście sytuacji na rynku wewnętrznym i w eksporcie artykułów mleczarskich?

Andrzej Minarczuk: Dobiega końca dramatycznie trudny rok dla branży mleczarskiej. Jest wiele powodów, by ten rok uznać za najtrudniejszy w ostatnim dziesięcioleciu, a może i dwudziestoleciu. Spadki cen sprzedawanych produktów musiały przełożyć się na niższe ceny płacone rolnikom za mleko. 

pokaż
© zppm
ZPPM: Przed nami nowe wyzwania
Rozmowa z Marcinem Hydzikiem, Prezesem Zarządu Związku Polskich Przetwórców Mleka
© zppm

Janusz Górski: Panie Prezesie, spróbujmy dokonać podsumowania ostatnich miesięcy w handlu międzynarodowym commodities oraz w popycie krajowym. Jak wygląda sytuacja przez pryzmat twardych liczb w produkcji, eksporcie, imporcie i sprzedaży krajowej?

Marcin Hydzik: Mimo spadku cen mleka surowego o prawie 23% i zapowiedzi ograniczania produkcji w gospodarstwach skup mleka w Polsce w okresie od stycznia do lipca 2023 r. w porównaniu z analogicznym okresem roku poprzedniego wzrósł o 1,46%. W tym samym czasie produkcja OMP wzrosła o ponad 6%, serów o niemal 5% i produktów fermentowanych o prawie 4,5%.

pokaż
© zppm
ZPPM: Szanse i wyzwania w mleczarstwie AD 2024
Rozmowa z Marcinem Hydzikiem, Prezesem Zarządu Związku Polskich Przetwórców Mleka (ZPPM)
© zppm

Janusz Górski: Choć polska branża mleczarska przeżywa obecnie dekoniunkturę, to są obszary, których nie można lekceważyć w perspektywie długoterminowej – to sprawy związane z dekarbonizacją i rolnictwem węglowym. Proszę przybliżyć, jakie wyzwania stoją przed nami i branżą mleczarską w tym zakresie.

Marcin Hydzik: Rzeczywiście, obecnie zarówno zakłady przetwórcze, jak i rolnicy są skoncentrowani na kryzysie na rynku mleka i trudno się dziwić. Trudna sytuacja, z którą mamy teraz do czynienia, spowoduje, że na rynku będziemy mieli zwiększoną falę przejęć i upadłości.

pokaż
© auchan polska
Auchan Polska: Produkty pierwszej potrzeby zyskują, ale…
Rozmowa z Robertem Sikorskim, Dyrektorem Grupy Produktów Świeżych w Auchan Retail Polska
© auchan polska

Janusz Górski: Panie Dyrektorze, ostatni rok przyniósł niezwykłą huśtawkę na rynku handlu żywnością, szczególnie po stronie nabiału. W opinii producentów nastąpił wręcz krach cenowy w obrocie międzynarodowym i krajowym. Miało to związek ze spadkiem popytu i pogorszeniem nastrojów konsumenckich wskutek inflacji. Chciałbym zapytać, jak zmienił się rynek nabiału na przestrzeni ostatniego roku.

Robert Sikorski: Ubiegły rok przyniósł duże zmiany na całym rynku spożywczym, w tym również nabiałowym. Wzrost cen surowców, koszty energii elektrycznej, gazu, koszty pracy przełożyły się na ceny oferowane przez producentów. Wzrost cen jest kwestią wrażliwą zarówno dla sprzedawcy, jak i konsumenta. 

pokaż
© piątnica (osm)
Piątnica (OSM): Silna marka to sposób na trudne czasy
Rozmowa ze Zbigniewem Kalinowskim, Prezesem Zarządu mleczarni Piątnica (OSM)
© piątnica (osm)

Janusz Górski: Panie Prezesie, jak wszyscy wiemy, w ostatnim kwartale 2022 r. wystąpiły symptomy krachu, który spełnił się w styczniu 2023 r. Minęło jednak trochę czasu… i zaczynamy się odbijać od dna. Jakie widzi Pan symptomy poprawy?

Zbigniew Kalinowski: Jednym ze znaków poprawy sytuacji jest fakt, że konsumenci po okresie dużego zaskoczenia i zaniepokojenia rosnącymi cenami wracają do swoich przyzwyczajeń zakupowych. Oczywiście nadal widoczna jest wrażliwość konsumentów na ceny, szukanie tańszych alternatyw, a co za tym idzie – wzrost zainteresowania markami własnymi. 

pokaż
© lidl
Lidl Polska: Lidlowe ceny i zrównoważona produkcja to część naszej misji
Rozmowa z Aleksandrą Robaszkiewicz, Head of Corporate Communications and CSR w Lidl Polska
© lidl

Janusz Górski: Całkowita sprzedaż produktów nabiałowych zatrzymała się w swojej dynamice pod koniec 2022 r. W pierwszym kwartale 2023 r. sieci handlowe usilnie pracowały nad pobudzeniem popytu w tej kategorii. Jakie działania realizował firma Lidl Polska w tym czasie?

Aleksandra Robaszkiewicz: W Lidl Polska tworzymy wartość dla klienta poprzez wypełnianie naszej codziennej misji, jaką jest zapewnianie społeczeństwu produktów spożywczych i najpotrzebniejszych artykułów wysokiej jakości w niskich, lidlowych cenach, wyprodukowanych w sposób zrównoważony. 

pokaż
© koło (osm)
Koło (OSM): Schody głęboko w dół
Rozmowa z Czesławem Cieślakiem, Prezesem Zarządu mleczarni Koło (OSM)
© koło (osm)

Janusz Górski: Jest Pan doświadczonym, wieloletnim menadżerem pracującym w branży mleczarskiej. Widział Pan rozmaite kataklizmy w branży nabiału. Może Pan je na chłodno porównać. Jak obecny kryzys wygląda na tle tych wcześniejszych?

Czesław Cieślak: Pracuję ponad 30 lat na stanowisku Prezesa. Uważam, że w rolnictwie były okresy dobrej koniunktury i wzrostów cen, ale bywały i takie lata, kiedy trudno było wytłumaczyć, co wpłynęło na bardzo głębokie spadki. Powiedziałbym, że mniej więcej raz na 5 lat mamy rok do półtora bardzo dobrej koniunktury. Później następuje rok lub nieco dłużej głębokiego spadku. Następne dwa lata wyróżniają się średnim poziomem cen.

pokaż
Grupa Polmlek: Produkcja na rynek lokalny to za mało
Rozmowa ze Zbigniewem Józwikiem, Dyrektorem Operacyjnym nadzorującym serownię w Lidzbarku Warmińskim – Grupa Polmlek

Janusz Górski: Każdy serowar i kierujący serownią obserwuje rozwój technologii i techniki w serowarstwie. Najpierw jest to teoria, później praktyka w zakładzie mleczarskim. Co się zmieniło w produkcji serów od czasów, gdy rozpoczynał Pan pracę?

Zbigniew Józwik: Zmiany, które dokonały się w ciągu ostatnich 20 lat, są bardzo znaczące. Warto wspomnieć o tym, że nie było tak wystandaryzowanych kultur serowarskich wprost gotowych do użycia, do szczepienia mleka. Niewątpliwie dużym wyzwaniem było także zachowanie powtarzalności produktu końcowego. Dziś to wygląda zupełnie inaczej, bo zmieniła się też jakość surowca.

pokaż
© jerónimo martins
Jerónimo Martins: Naszą siłą jest jakość, cena i odżywczość produktów
Rozmowa z Mikołajem Galą, Dyrektorem Kategorii Nabiału w sieci Biedronka
© jerónimo martins

Janusz Górski: Od późnej jesieni 2022 r. w handlu pojawiały się sygnały o gaśnięciu dynamiki popytu, a nawet regresie sprzedaży nabiału. Takie dane można również dostrzec, śledząc dane agencji badawczych. Jak oceniają Państwo zmiany w zachowaniu konsumentów względem kategorii nabiału?

Mikołaj Gala: Na rynku dyskontowym nie dostrzegamy spadku zainteresowania produktami z kategorii nabiału. W sieci Biedronka odnotowujemy wzrost sprzedaży, co może wynikać ze zjawiska migracji klientów, którzy do tej pory dokonywali zakupów w hipermarketach, sklepach osiedlowych czy tradycyjnych. Dzieje się tak dzięki ciągłej optymalizacji asortymentu, utrzymaniu najniższych cen i najatrakcyjniejszym promocjom na rynku.

pokaż
© grupa polmlek
Grupa Polmlek: W dobie kryzysu oferujemy bezpieczeństwo
© grupa polmlek

Rekordowy przychód Grupy Polmlek – 9,8 mld złotych za 2022 r. – plasuje firmę na pierwszym miejscu polskiej branży mleczarskiej. Mleczarski gigant wyprzedził Grupę Mlekovita i Mlekpol. Według rankingu Rzeczpospolitej jest drugą firmą produkcyjną branży spożywczej po Maspeksie. Jak udało się zbudować spożywczego giganta ze 100% polskim rodowodem, a także o planach na przyszłość, udanych i możliwych akwizycjach, rozwoju biznesu w Maroko i współpracy z rolnikami – mówią Jerzy Borucki i Andrzej Grabowski, twórcy i właściciele Grupy Polmlek. 

pokaż
© kzsm zw. rew.
KZSM Zw. Rew.: Musimy złagodzić ten kryzys
Rozmowa z Waldemarem Brosiem, Prezesem Zarządu KZSM Zw. Rew.
© kzsm zw. rew.

Janusz Górski: Zanim przejdziemy do najbardziej gorących tematów naszej rozmowy, spróbujmy podsumować kluczowe dane liczbowe charakteryzujące krajową branżę mleczarską za 2022 r.

Waldemar Broś: Rok 2022 był najlepszym rokiem dla polskiego mleczarstwa. Osiągnęliśmy najwyższy skup: 12,453 mld litrów mleka wobec 12,166 mld litrów w 2021 r., co oznacza wzrost o 2,4%. Jako cały sektor mleczarski płaciliśmy też rolnikom najwyższą cenę: 2,30 zł wobec 1,57 zł za litr w 2021 r. Jednak taką cenę jak w 2022 r. trudno będzie uzyskać w roku obecnym.

pokaż
© spomlek (sm)
Spomlek (SM): W lutym spełniła się obietnica krachu
Rozmowa z Pawłem Gacą, Prezesem Zarządu mleczarni Spomlek (SM)
© spomlek (sm)

Janusz Górski: Jest Pan Prezesem Zarządu Spomlek (SM) od 1 stycznia 2023 r., ale w pracuje Pan w Radzyniu od 2008 r. Mimo to chciałbym zapytać: poprzednia zmiana na stanowisku Prezesa Zarządu przyniosła wręcz rewolucyjne zmiany dla mleczarni Spomlek (SM). Jak będzie w Pana przypadku? 

Paweł Gaca: Zmiana, która miała miejsce w 2008 r., wzięła się z tego, że nowy Prezes, Edward Bajko, nie zgadzał się z polityką swojego poprzednika. Ścierały się wtedy ze sobą dwie różne wizje działania. W obecnej sytuacji nie ma o tym mowy. Przez ostatnie 14 lat uczestniczyłem w zarządzaniu i byłem współtwórcą obecnej koncepcji zarządzania firmą. Na fundamentach zbudowanych razem z Prezesem Edwardem Bajko chcę dalej budować firmę.

pokaż
© mlekpol (sm)
Mlekpol (SM): Potrafimy dostosować się do potrzeb rynku
Rozmowa z Tadeuszem Mroczkowskim, Prezesem Zarządu Mlekpol (SM)
© mlekpol (sm)

Janusz Górski: Jest Pan Prezesem Zarządu mleczarni Mlekpol (SM) od 1 stycznia 2023 r. Jedną z pierwszych Pana decyzji było zaproponowanie przejęcia mleczarni Jogo (ŁSM) członkom tej spółdzielni. Dlaczego zdecydowali się Państwo akurat na Jogo i czy ten niepewny czas sprzyja dobrym przejęciom?

Tadeusz Mroczkowski: Obecna sytuacja gospodarcza sprzyja połączeniom w branży mleczarskiej, bo mniejsi producenci, doświadczając wzrostu kosztów produkcji, borykają się z coraz większymi trudnościami, także pod względem konkurencyjności na rynku. Więksi gracze radzą sobie z tym lepiej. Istniejący w ŁSM potencjał produkcyjny i kwalifikacje tamtejszej załogi zostaną wykorzystane w pierwszej kolejności do rozwoju produkcji wyrobów fermentowanych w butelkach PET i lodów, co poszerzy ofertę Mlekpolu.

pokaż
ZPPM: Tracimy przewagę nad zagranicznymi konkurentami
Rozmowa z Marcinem Hydzikiem, Prezesem Zarządu Związku Polskich Przetwórców Mleka

Janusz Górski: Panie Prezesie, mówiło się, że pierwszy kwartał skumuluje największe problemy kosztowe i ich skutki w krajowym mleczarstwie. Czy najgorsze mamy za sobą?

Marcin Hydzik: Jak pokazały ostatnie lata, rzeczywistość potrafi zaskakiwać, więc daleki jestem od definitywnych stwierdzeń. Jednakże aktualne trendy cenowe nie napawają optymizmem.

pokaż
Strona 1 z 10