Aktualności wszystkich: 6 035

Strona 1 z 302
© forum mleczarskie
Polska
Konflikt na Ukrainie to problem dla polskiego mleczarstwa

Zaostrzająca się sytuacja na granicach Ukrainy jest istotnym zagrożeniem dla wymiany handlowej z Polską. Ewentualny wybuch konfliktu zbrojnego zaburzy handel zagraniczny serami podpuszczkowymi, twarogowymi i jogurtami. Jaka jest ta wymiana?

pokaż
© danone
Polska
Danone w Polsce neutralny klimatycznie do 2050 r.

Danone Sp. z o.o. otrzymał międzynarodowy certyfikat B Corp poświadczający wysokie standardy zarządzania w zakresie zrównoważonego rozwoju. Jest on pierwszą spółką tej skali certyfikowaną jako B Corp w Polsce. Przynależność do ruchu B Corp to także zobowiązanie – do 2030 r. firma wdroży nowe praktyki i programy dot. aspektów zdrowotnych i w zakresie ochrony i odnowy zasobów planety.

pokaż
© euroser dairy group
Polska
Euroser Dairy Group zapowiada rozwój portfolio

– Nasze produkty są często prekursorami danych kategorii, wyróżniając się i zachęcając konsumentów do poznania nowych smaków – mówi Małgorzata Włodarczyk CMO & Vice Prezes Euroser Dairy Group. – Obserwujemy także co dzieje się na zagranicznych półkach sklepowych i badamy przełożenie tych możliwości na inne rynki.

pokaż
© mondelēz
Stany Zjednoczone Ameryki
Mondelēz. Przekąski zastępują tradycyjne posiłki

– Definicja przekąsek ewoluuje wśród konsumentów na całym świecie, co zmienia znaczenie przekąsek w życiu ludzi – powiedział Dirk Van de Put, Prezes i Dyrektor Generalny Mondelēz International. – Warto zauważyć, że konsumenci nadal wolą przekąski w ciągu dnia niż tradycyjne posiłki – ponieważ to narastające zachowanie przyspieszone przez trwającą pandemię, coraz częściej staje się częścią codziennego życia.

pokaż
© forum mleczarskie
Polska
Poważne wzrosty cen surowca w grudniu 2021 r.

Według Głównego Urzędu Statystycznego cena skupu mleka w grudniu 2021 r. wyniosła 184,13 zł/1 hl i była wyższa o 20,4% niż w grudniu 2020 r. Cena skupu mleka w odniesieniu do listopada 2021 r. była o 6% wyższa.

pokaż
© forum mleczarskie
Polska
UOKiK sprawdzi, czy sieci obniżyły ceny nabiału

– Za kilka dni, w trakcie codziennych zakupów, powinniśmy odczuć obniżki VAT na podstawowe produkty żywnościowe, wprowadzone w Rządowej Tarczy Antyinflacyjnej. Dziś na spotkaniu z branżą zaapelowałem o odpowiedzialne działania ze strony sprzedawców. Jest jeszcze czas na przemyślenie strategii cenowych przez sieci, tak aby klienci korzystnie odczuli zmiany wynikające z obniżki VAT-u na żywność – powiedział Tomasz Chróstny, Prezes UOKiK.

pokaż
© forum mleczarskie
Węgry
Rząd reguluje półkowe ceny mleka… na Węgrzech

Pomysł rządu Viktora Orbána polega na ustaleniu sztywnych cen detalicznych 7 produktów, w tym mleka, na poziomie z października 2021 r. Władze zamierzają zamrozić ceny na trzy miesiące i monitorować je. Regulacja oprócz mleka dotyczy cukru, mąki pszennej, oleju słonecznikowego i trzech typów mięsa. To odpowiedź na gwałtowny wzrost inflacji. Hungary Today przytacza badania mówiące, że tylko w hipermarketach ceny w styczniu 2022 r. już wzrosły średnio o 17,8% proc. w porównaniu ze styczniem 2021 r

pokaż
© Mejeriforeningen og Landbrug & Fødevarer
Dania
Eksport duńskich mleczarni podnosi się po spadku

Duński eksport nabiału wyglądał niekorzystnie przez pierwsze 5 miesięcy ubiegłego roku. Spadek ten był częściowo spowodowany tym, że mleczarnie miały trudności ze sprzedażą swoich drogich serów międzynarodowemu sektorowi gastronomicznemu z powodu pandemii SARS-CoV-2.

Najnowsze dane dotyczące eksportu za pierwsze 10 miesięcy 2021 r. są coraz lepsze za sprawą wzrostu cen od 10 do 20%. Warto przyjrzeć się jak zmieniał się duński eksport i jaki nabiał sprzedawał się najlepiej.

pokaż
© arla foods
Arabia Saudyjska
Arla Foods inwestuje na Bliskim Wschodzie

Jak podaje thenationalnews.com duńsko-szwedzka spółdzielnia mleczarska od września 2021 r. zwiększa inwestycje w Królestwie Arabii Saudyjskiej. Działania inwestycyjne objęły linie do produkcji śmietan oraz produkty pod marką Starbuck’s. W 2022 r. moce produkcyjne mają wzrosnąć o 10%. Dla Arla Foods rynek arabski jest centralnym punktem ekspansji produkcji mleczarskiej. Produkowane tu wyroby będą również eksportowane na rynki ościenne.

pokaż
© forum mleczarskie
Polska
Rekord skupu w mleczarni Mlekpol (SM)

Mleczarnia przekroczyła 2 mld litrów w skupie mleka w 2021 r. – Tak imponujący wynik został osiągnięty dzięki ciężkiej pracy blisko 9 tys. rolników-dostawców – informuje Edmund Borawski, Prezes Spółdzielni. Rekord ten pochodzi tylko z własnej bazy surowcowej z dynamiką 2,1% w stosunku do 2020 r.

Czterdzieści lat temu w powiecie grajewskim skupowano rocznie około 35 mln litrów mleka, obecnie to ponad 200 mln. Na początku lat 90. największe gospodarstwo rodzinne produkowało 60 tys. litrów mleka rocznie, teraz to blisko 3 mln litrów.

pokaż
© arla foods
Dania
Arla Foods podkręca ambicje klimatyczne

Arla Foods zdecydowała o wyśrubowaniu celu klimatycznego ze swojej działalności z 30 do 63% w 2030 r. Został on zatwierdzony przez inicjatywę Science Based Targets (SBT) jako zgodny z redukcją wymaganą do utrzymania globalnego ocieplenia na poziomie 1,5°C. To efekt m.in. przechodzenia na ciężarówki wolne od paliw kopalnych, ekologiczną energię elektryczną i rozwiązania niskoenergetyczne.

pokaż
© forum mleczarskie
Nowa Zelandia
Fonterra obniża prognozę skupu mleka w Nowej Zelandii

Fonterra zdecydowała się poinformować, że spodziewa się spadku skupu surowca na terenie Nowej Zelandii z 1,525 mln ton suchej masy mleka do 1,5 mln ton. Zdaniem Milesa Hurrella, Dyrektora Generalnego Fonterry, zróżnicowana pogoda i trudne warunki wzrostu w wielu częściach kraju na początku sezonu spowodowały, że rzeczywisty skup spadł.

– Spodziewaliśmy się poprawy warunków w okresie świąteczno-noworocznym, ale tak się nie stało. W rezultacie zrewidowaliśmy naszą prognozę 2021/22 w dół o 1,6%.

pokaż
© Ministerstwo Rolnictwa i Żywności Obwodu Moskiewskiego
Turcja
Turcja: Wirtualna rzeczywistość w produkcji mleka

Okulary VR potrafią sprawić, że nasze zmysły zostaną perfekcyjnie oszukane. To samo dotyczy zwierząt. Jaki może być tego efekt? Okazuje się, że obiecujący. Niemiecki tygodnik Der Spiegel opisał rolnika z Turcji Izzeta Kocaka, posiadającego farmę ze 100 krowami mlecznymi. Rolnik przekonał się, że zakładając krowom okulary uzyskuje większą produkcję mleka. Krowa w okularach jest przekonana, że zamiast w oborze jest na łące. Obraz jest łudząco podobny do tego, który widziałaby będąc na pastwisku.

pokaż
© haldiram
SIG wyposażył nowy zakład mleczarski

Firma SIG Combibloc została wybrana przez hinduskiego producenta przekąsek Haldiram's Nagpur jako dostawca urządzeń do napełniania aseptycznych opakowań kartonowych dla produktów o długim okresie przydatności do spożycia. Utworzenie zakładu mleczarskiego kosztem 12 mln euro świadczy o ambitnych planach producenta obecnego dotychczas na rynkach w Maharashtra (drugi pod względem liczebności stan w Indiach), Goa (znany ze względów turystycznych) i Chhatisgarh.

pokaż
© piątnica (osm)
Polska
Piątnica (OSM) kolejnym graczem w segmencie roślinnym

Debiut mleczarni Piątnica (OSM) nie jest pierwszym ani ostatnim takim przedsięwzięciem na wzrostowym rynku produktów dla osób zmniejszających spożycie wyrobów odzwierzęcych. Wcześniej w segment ten zainwestowała mleczarnia Łowicz (OSM) z marką Bez Deka Mleka, Grupa Polmlek (marka Nutri Vege), firmy Magda (marka PlantOn) oraz Hochland Polska (marka Simply V). Piątnica (OSM) debiutuje z produktami owsianymi i sojowymi. Na rynku wciąż nie ma zapowiadanych w swoim czasie produktów roślinnych z mleczarni Mlekpol (SM). 

pokaż
Australia
Anemiczny prognozowany wzrost produkcji mleka w Australii

Według amerykańskiego Departamentu ds. Rolnictwa (USDA) produkcja mleka w 2022 r. w Australii wzrośnie umiarkowanie do 9,1 mln ton tj. o ledwie 1%. To niewiele zważywszy, że poprzednio Australia notowała znaczące spadki wskutek niedoboru siły roboczej w stanach tradycyjnie odpowiadających za największe wolumeny produkcyjne (wskutek pandemii SARS-CoV-2). Innym powodem były rekordowo wysokie ceny wołowiny. Odnotowane później wyższe od przeciętnych opady stworzyły bardzo dobre warunki paszowe, ale ceny mleka pozostały wysokie. Amerykańscy analitycy przewidują, że wpływ czynników negatywnych pozostanie silniejszy i nie pozwoli na istotniejszy wzrost produkcji.

pokaż
Indie
Tu produkcja mleka wzrośnie o 130 mln ton do 2033 r.

Amerykański Departament ds. Rolnictwa (USDA) prognozuje, że produkcja płynnego mleka w okresie styczeń-grudzień 2022 w Indiach wyniesie 203,5 mln ton. Oznacza to zmianę rzędu +2%. To ważna informacja, gdyż Indie są największym producentem i konsumentem mleka na świecie. USDA zwraca uwagę, że około 46% wyprodukowanego mleka jest spożywane u rolników lub sprzedawanych na obszarach wiejskich konsumentom. 54% produkcji mleka jest sprzedawane do spółdzielni mleczarskich i zakładów prywatnych.

pokaż
Włochy
Calisto Tanzi, twórca mleczarskiego imperium Parmalat nie żyje

Przedsiębiorczy włoski mleczarz zmarł w szpitalu w Parmie w wieku 83 lat na chorobę płuc. To on przeobraził mały zakład mleczarski, który odziedziczył po swoim dziadku w prawdziwe imperium. W ciągu 40 lat zbudował przedsiębiorstwo działające w wielu krajach świata, posiadające ponad 130 zakładów produkcyjnych. Tanzi był właścicielem klubu piłkarskiego AC Parma, stacji telewizyjnej, sponsorował wyścigi Formuły 1 i wiele innych.

pokaż
© kaufland markety
Polska
Kaufland ukarany kwotą 140 mln zł

Spółka Kaufland Polska Markety wymagała od dostawców obniżenia ceny produktów rolnych i spożywczych już po ich sprzedaży, nieuczciwie wykorzystując swoją przewagę kontraktową. Prezes UOKiK Tomasz Chróstny nałożył na Kaufland Polska Markety blisko 140 mln zł kar w dwóch decyzjach stwierdzających niezgodne z prawem praktyki. Pierwsza decyzja dotyczy relacji sieci z dostawcami produktów rolnych i spożywczych. Przedsiębiorca ustalał warunki współpracy z niektórymi z nich już po rozpoczęciu danego roku. W takich sytuacjach, przy przedłużających się negocjacjach umowy na kolejny rok, dostawca nie wiedział, na jakich warunkach realizował dostawy w okresie od początku roku do dnia podpisania umowy. 

pokaż
© forum mleczarskie
Szwajcaria
Migros dąży do zmniejszenia emisji o 70%

Szwajcarska spółdzielnia handlowa Migros wraz z firmą Empa poinformowała, że posiada oprogramowanie, które wyświetla cały przepływ towarów w czasie rzeczywistym. Rozwiązanie nosi nazwę „M Opex Tower”. Dzięki niemu logistyka ma być w założeniu wydajniejsza i bardziej ekologiczna. Narzędzie odwzorowuje w czasie rzeczywistym przepływ towarów na drogach, kolei i wodzie w oparciu o cyfrową kopię całego łańcucha dostaw. Następnie algorytm oblicza optymalny środek transportu pod względem emisji. 

pokaż
Strona 1 z 302