Aktualności wszystkich: 6 725

Strona 1 z 337
© hochland polska
Polska
Widzimy ogromny potencjał marki Almette i planujemy jej rozwój
© hochland polska

– Serki wiejskie są wolumenowo drugą największą kategorią rynku sera w Polsce oraz największym „białym” segmentem – powiedział Forum Mleczarskiemu Handel Jacek Wyrzykiewicz, PR & Marketing Services Manager w Hochland Polska. – Polska jest najbardziej „cottage’owym” krajem na świecie. Jemy rocznie prawie 65 tysięcy ton serków wiejskich, w dodatku co roku coraz więcej. Serki wiejskie są podstawą codziennej diety Polaków – doceniamy to, że są naturalne, lekkie i zdrowe, do tego łatwo i szybko można się nimi najeść.

 

pokaż
© forum mleczarskie
Unia Europejska
Lekkie odreagowanie na rynku unijnym
© forum mleczarskie

Przegląd najważniejszych wydarzeń z rynków „commodities” według Komisji Europejskiej:

  • ceny produktów mlecznych w UE w ciągu ostatnich 4 tygodni: masło: 447 €/100 kg (+1,3%), SMP: 233 €/100 kg (+2,4%), WMP: 334 €/100 kg (+2%), cheddar: 358 €/100 kg (+0,1% );
  • cena mleka spot IT nieznacznie w górę, obecnie na poziomie 52,5 c/kg (24.09.2023);
pokaż
© forum mleczarskie
Polska
Arla Foods w Polsce zwiększyła wolumen sprzedaży w 2022 r.
© forum mleczarskie

Druga połowa 2022 r. choć znacznie trudniejsza od pierwszej nie uniemożliwiła realizacji planu rocznego w polskim oddziale Arla Foods – dowiedziało się Forum Mleczarskie. Wolumen sprzedaży został oceniony jako zadowalający. Mimo trudności i wyzwań Spółka odnotowała wzrost wolumenu sprzedaży.

pokaż
© forum mleczarskie
Chiny
Import do Chin pozostanie istotny mimo wzrostu produkcji
© forum mleczarskie

Jako trzeci co do wielkości producent mleka na świecie i największy importer, Chiny stanowią bardzo ważną część światowego rynku mleczarskiego. W niedawnym raporcie Rabobanku zbadano, jak rozwój sytuacji w chińskim sektorze mleczarskim może wpłynąć na światowy handel produktami mlecznymi. Kluczowe punkty:

  • od 2002 roku chińska krajowa produkcja mleka potroiła się
  • coraz większa część stad utrzymywana jest w gospodarstwach w dużych (powyżej 1000 krów).
pokaż
© forum mleczarskie
Dania
Duński przemysł mleczarski skupia się wokół kontroli klimatycznej
© forum mleczarskie

Przemysł mleczarski w Danii działa na wielu frontach, aby przynieść korzyści klimatowi, a branża chce mieć możliwość dokumentowania prac mających na celu zmniejszenie śladu klimatycznego od gospodarstwa do chłodni. Dlatego właśnie duńskie Stowarzyszenie Mleczarzy zdecydowało się teraz udostępnić wszystkim mleczarniom członkowskim wspólny model dotyczący kontroli klimatycznej w gospodarstwach rolnych. Oferowany model i narzędzie opierają się na międzynarodowych standardach i zostały opracowane dla firmy Arla i są już w niej stosowane.

pokaż
© forum mleczarskie
Polska
Ipsos Food Trends 2023: Polacy mocno oszczędzają na jedzeniu
© forum mleczarskie

Jak wynika z danych firmy Ipsos aż 45% Polek i Polaków oszczędza na produktach żywnościowych. To wzrost o kilkanaście punktów procentowych w stosunku do ostatniej fali tego badania, przeprowadzonego w 2021 r. To tylko jedna z wielu informacji jakie można znaleźć w najnowszym wydaniu badania „Food Trends”.

pokaż
© zppm
Polska
Wspólny apel organizacji mleczarskich Polski i Ukrainy
© zppm

Podczas Międzynarodowego Forum Spółdzielczości Mleczarskiej, które w dniach 20-21 września 2023r. odbywało się w Białymstoku, organizacje mleczarskie z Polski i Ukrainy podpisały wspólny apel do władz obu krajów o wsparcie współpracy sektorów mleczarskich ponad politycznymi zawirowaniami.

pokaż
© forum mleczarskie
Polska
Strzałkowo (SMU) dalej inwestuje w fotowoltaikę
© forum mleczarskie

Według Zarządu mleczarni Strzałkowo (SMU) w 2022 r. zrealizowane zostały zadania inwestycyjne polegające na modernizacji stacji mycia w systemie CIP i budowie jednotorowej stacji mycia CIP. To one pochłonęły większość budżetu przewidzianego na inwestycje. Mleczarnia zakupiła dodatkowo trzy samochody chłodni marki Fiat. 

pokaż
© forum mleczarskie
Polska
Skierniewice (OSM) wdrożą nowe produkty dla HoReCa
© forum mleczarskie

Jak dowiaduje się forummleczarskie.pl Zarząd mleczarni Skierniewice (OSM) planuje wdrażać nowe wyroby na bazie mozzarelli dla odbiorców sektora HoReCa. Ważnym zadaniem ma być także zwiększenie efektywności produkcji wyrobów proszkowych. Kolejnym zagadnieniem rozpracowywanym przez specjalistów w zakładzie ma być ograniczenie zużycia czynników energetycznych i zagospodarowanie tzw. „wody krowiej”.

pokaż
© skoczów (osm)
Polska
Mleczarnia Skoczów (OSM) walczy o byt
© skoczów (osm)

Działalność handlowa w zakresie sprzedaży własnych produktów nigdy nie była tak trudna w mleczarstwie jak w 2023 r. Tym bardziej widać, jak niewielkie zakłady mleczarskie przygniecione ogromnymi kosztami surowców zewsząd poszukują środków pieniężnych. W efekcie udaje im się utrzymać, ale ich odporność nie jest wieczna. Mleczarnia Skoczów (OSM) prowadziła działalność na terenie całego obszaru powiatu cieszyńskiego oraz bielskiego. – Byliśmy znaczącymi dostawcami nabiału w hurtowniach w Bielsku, Rybniku i Katowicach – powiedział Zarząd.

pokaż
© forum mleczarskie
Unia Europejska
Międzynarodowe rynki commodities odreagowują
© forum mleczarskie

Przegląd najważniejszych wydarzeń z rynków „commodities” według Komisji Europejskiej:

• ceny nabiału w UE w ciągu ostatnich 4 tygodni; masło: 441 €/100 kg (-0,6%), SMP: 228 €/100 kg (+0,6%), WMP: 328 €/100 kg (-0,7%), cheddar: 357 €/100 kg (-0,1) ;

• cena mleka spot IT wynosi 52,3c/kg (17.09.2023);

• UE pozostaje bardziej konkurencyjna cenowo w przypadku sera Cheddar, Oceania w przypadku SMP, WMP i masła;

• koszty paszy spadły o (-1,4%), a koszty energii wzrosły o 3% w 37. tygodniu w porównaniu do poprzednich 4 tygodni;

pokaż
© forum mleczarskie
Wielka Brytania
Arla Foods przejęła joint-venture
© forum mleczarskie

Obie firmy: Volac i Arla Foods Ingredients od ponad 10 lat czerpią korzyści z udanego wspólnego przedsięwzięcia 50:50 joint-venture z siedzibą w Taw Valley. MV Ingredients produkuje proszek permeatu i płynny WPC dla firmy Volac. Arla Foods Ingredients przejmie teraz firmę MV Ingredients, ale będzie przez pewien czas nadal dostarczać płynne WPC firmie Volac.

pokaż
© forum mleczarskie
Polska
Zmiany w mleczarni Gostyń (SM)
© forum mleczarskie

Jak donosi portal gostyn24.pl, trwający kryzys wymusił zmiany w Radzie Nadzorczej. Nieoficjalnie mówi się też o zmianie na stanowisku Wiceprezesa. Według wiedzy Forum Mleczarskiego nerwowość ma związek z gwałtownymi spadkami cen gotowych produktów w sytuacji niebotycznych kosztów energii. Mleczarnia w Gostyniu z racji profilu działalności (produkcja mleka zagęszczonego) jest przedsiębiorstwem o bardzo wysokich kosztach. To wymusiło na mleczarni obniżenie cen w skupie, co wywołało wśród dostawców wrzenie na przełomie I II kwartału. Spadek cen za surowiec w wielu zakładach rzuca jednak nowe światło na tę sytuację. Gostyń (SM) po prostu nie jest wyjątkiem w branży.

pokaż
© forum mleczarskie
Austria
Austriacy podsumowują sytuację w mleczarstwie
© forum mleczarskie

– Po gwałtownym wzroście cen i kosztów w zeszłym roku w wyniku niepewności wywołanej wojną na Ukrainie, sytuacja na rynku mleka ponownie się odwróciła. Presja cenowa, inflacja, ogólna niechęć do zachowań zakupowych, słabość ekonomiczna i utrzymujące się wysokie koszty determinują obecnie rynek mleka. Strategia zrównoważonego rozwoju i jakości staje się coraz ważniejsza i rozszerzana, szczególnie w obszarze dobrostanu zwierząt – powiedział Prezes Stowarzyszenia Austriackich Przetwórców Mleka (VÖM), Dyrektor Helmut Petschar na konferencji branżowej zorganizowanej wspólnie z Tirol Milch i Bundesanstalt Rotholz.

pokaż
© krośniewice (osm)
Polska
Duży spadek liczby dostawców mleka w Krośniewicach
© krośniewice (osm)

Zakłady mleczarskie w 2022 r. odczuwały znaczące wzrosty cen surowców, a od listopada gwałtowne pogorszenie warunków cenowych w transakcjach sprzedaży. W 2022 r. Spółdzielnia odnotowała wzrost kosztów produkcji: gazu +237%, energii elektrycznej +156%, materiałów bezpośrednich +253%, surowca +57%, paliw +23%. Jak zwraca uwagę Zarząd: – Jednocześnie przychody ze sprzedaży i zrównane z nimi, rok do roku, wzrosły o około 23%. Wysoka inflacja i wzrost kosztów produkcji, głównie pasz, nawozów i energii elektrycznej w gospodarstwach dostawców mleka, miały wpływ na liczne rezygnacje, głównie młodych rolników, z dalszej produkcji mleka. 

pokaż
© wieprz sm
Polska
Wieprz (SM) zwiększył liczbę obsługiwanych punktów handlowych, ale...
© wieprz sm

Jak dowiedziało się Forum Mleczarskie, mleczarnia Wieprz (SM) zwiększyła do 525 liczbę punktów handlowych, które obsługuje. Firma w 2022 r. kontynuowała proces inwestycji i zmodernizowała budynki hal produkcyjnych: masłowni, aparatowni i hali rozlewu. Jak trudny jest jednak biznes mleczarski i jak wysoko poszybowały koszty, świadczy fakt, że pomimo skoku przychodów w 2022 r. firma należała do grupy zakładów mleczarskich o ujemnym wyniku finansowym.

pokaż
© forum mleczarskie
Polska
Wieluń (SDM) zainwestował 7 mln zł. Ma też ciekawe plany
© forum mleczarskie

Jak podała Spółdzielnia, w zakładzie w 2022 r. poniesiono nakłady na zakup maszyn i urządzeń w kwocie 7 mln zł. Do najważniejszych działań inwestycyjnych należał zakup pojazdu z zabudową i cysterny do zwózki mleka oraz linii do produkcji serków Alima-Bis. Mleczarni udało się również zmodernizować budynek aparatowni i zamontować układy do odsalania i odmulania kotłów. Ważnym posunięciem był zakup pakowaczki do masła oraz modernizacja linii do produkcji jogurtów i linii do ultrafiltracji.

pokaż
© forum mleczarskie
Polska
Śrem (OSM) planuje remont masielnicy i zakup kotła parowego
© forum mleczarskie

W ramach działań inwestycyjnych i remontów w 2023 r. Zarząd zaplanował następujące działania uzależnione jednak od możliwości ekonomicznych: remont masielnicy w oddziale w Śremie oraz zakup windy towarowej w celu zagospodarowania wolnych przestrzeni magazynowych na piętrach w budynku magazynowym w tym samym oddziale. W planie jest także zakup sprężarki powietrza i kotła parowego.

pokaż
© forum mleczarskie
Unia Europejska
Commodities jeszcze nie na fali
© forum mleczarskie

Przegląd najważniejszych wydarzeń z rynków „commodities” według Komisji Europejskiej:

• ceny nabiału w UE w ciągu ostatnich 4 tygodni: masło: 438 €/100 kg (-2,2%), SMP: 227 €/100 kg (-0,2%), WMP: 327 €/100 kg (-1,7%), cheddar: 358 €/100 kg (0,0%);

• cena mleka spot IT nieznacznie wzrosła, obecnie na poziomie 52,3 c/kg (10.09.2023);

pokaż
© danone
Polska
Danone z pompą rozpoczyna rozbudowę zakładów Nutricia
© danone

W obecności CEO firmy Danone Antoine’a de Saint-Affrique oraz przedstawicieli władz i administracji samorządowej oficjalnie rozpoczęto wartą 230 mln złotych, największą inwestycję w historii należących do Danone Zakładów Produkcyjnych Nutricia w Opolu. Obok wytwarzanych tu obecnie produktów marek tj. jak BoboVita czy Bebilon 2 i Bebiko 2, w nowym wydziale powstawać będą specjalistyczne produkty żywienia medycznego. Dzięki temu opolska fabryka rozpocznie działania w nowej kategorii, rozszerzając swoją rolę w zapewnieniu bezpieczeństwa żywnościowego kraju oraz polskich pacjentów.

pokaż
Strona 1 z 337