Brak nadchodzących wydarzeń

Minione wydarzenia wszystkich: 42

Strona 1 z 3
9. Ogólnopolskie Święto Sera – Festiwal Serów i Twarogów Polskiego Mleczarstwa

Patronat honorowy: Marszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego Marcin Kuchciński, Prezydent Olsztyna Robert Szewczyk, Rektor Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie dr hab. inż. Jerzy Przyborowski, prof. UWM.

Organizatorzy: Samorząd Województwa Warmińsko-Mazurskiego

Urząd Miasta w Olsztynie

Katedra Mleczarstwa i Zarządzania Jakością Wydziału Nauki o Żywności Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie

Krajowe Stowarzyszenie Mleczarzy

Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie.

Patronat medialny:

Forum Mleczarskie

Polska Rolna

Przegląd Mleczarski

Radio UWM FM

Wiadomości Uniwersyteckie

Opieka medialna: TVP 3, TV Kortowo

Sobota, 7 września 2024, 10.00 - 18.00

Degustacja serów i twarogów na stoiskach Producentów

Oficjalne otwarcie 9. Ogólnopolskiego Święta Sera (11.00)

Serowy król i twarogowy król konkurs konsumentów

Konkursy tematyczne z nagrodami dla publiczności

W samo południe… bijemy serowy rekord w rozciąganiu sera mozzarella (12.00)

Ser na okrągło – w kuchni i gastronomii pokazy i degustacja (14.00)

Spacerkiem po hali technologicznej (15.00)

Przez dziurkę sera do kuchni pokazy kulinarne i degustacja

Laboratorium sera i twarogu pokazy technologiczno-laboratoryjne

Uliczka seromaniaków animacje, zabawy I konkursy z nagrodami dla dzieci.

 

Niedziela, 8 września 2024, 10.00 - 16.00

Degustacja serów i twarogów na stoiskach producentów

Serowy król i Twarogowy Król konkurs konsumentów

Śniadaniowe impresje degustacja zorganizowana przez studentów Wydziału Nauki o Żywności UWM w Olsztynie (11.00)

Konkursy tematyczne z nagrodami dla publiczności

Spacerkiem po hali technologicznej (12.00)

Ser na okrągło – w kuchni i gastronomii pokazy i degustacja (14.00)

Przez dziurkę sera do kuchni pokazy kulinarne i degustacja

Laboratorium sera i twarogu pokazy technologiczno-laboratoryjne

Uliczka seromaniaków animacje, zabawy i konkursy z nagrodami dla dzieci

Oficjalne zakończenie festiwalu rozstrzygnięcie konkursu

Konsumentów na najlepszy ser i twaróg, wręczenie pucharów i statuetek (15.00)

pokaż
Frizo Polish Food Cup

Wydarzenie odbędzie się w duchu rodzinnej atmosfery, dlatego Organizator przewidział część turniejową, zarówno w tenisie
ziemnym jak i stołowym, dedykowaną juniorom pod okiem doskonałych trenerów i mnóstwo innych atrakcji dla całych rodzin.

Część turniejowa
Tenis ziemny

Kategorie mężczyzn

  • <41 lat Kategoria Australian Open
  • 41-54 lat Kategoria US Open
  • 55-65 lat Kategoria French Open
  • 65+ Kategoria Wimbledon
  • Gra podwójna Open Kategoria Davis Cup

Kategorie kobiet

  • Open Kategoria Wimbledon
  • Gra Podwójna Open Kategoria Davis Cup.

Część Turniejowa

Kategorie mężczyzn

  • <41 lat kategoria Pingpongowi Herosi 
  • Kategorie mężczyzn
  • <41 Lat kategoria Pingpongowi Herosi
  • 41-54 Lat kategoria Rakietowi Wirtuozi
  • 55-65 kategoria Mistrzowie Rakiet
  • 65+ kategoria Elitarni Spinowcy
  • Gra Podwójna Open kategoria Legendarni Pingpongiści

Kategorie Kobiet

  • Open Kategoria Rakietowe Wirtuozki
  • Gra Podwójna Open kategoria Legendarne Pingpongistki

Kategorie Dzieci

Kategorie dziecięce zostaną potwierdzone w zależności od ilości zgłoszeń.

Ekskluzywna sesja Insight z byłym prezesem PKO BP

Podczas wydarzenia Organizator zaprasza na specjalną sesję dyskusyjną ze Zbigniewem Jagiełło, byłym Prezesem Zarządu PKO BP. Jest to okazja do zdobycia cennych informacji na temat perspektyw inwestycyjnych i finansowych w przyszłych środowiskach biznesowych.

Dyrektorem artystycznym podczas turnieju został znany polski kompozytor Krzesimir Dębski, który wraz z 16-osobową orkiestrą, uświetni turniej porywającymi występami.

Tomasz Zubilewicz, prezenter pogody w stacji TVN poprowadzi nas z uśmiechem przez wydarzenie, ale także, miejmy nadzieję, zapewni nam słoneczne niebo!

Więcej na temat wydarzenia dowiedzą się Państwo tutaj:

https://frizo.pl/polish-food-cup/

 

pokaż
Rekord Polski największej ilość smażonego sera

Na Rynku w Pogorzeli woj. wielkopolskie około godziny 15:00 będzie miało miejsce ustanawianie rekordu Polski na największą ilość smażonego sera. Nad oceną rekordu będzie czuwać jedyna w całej Polsce firma zajmująca się certyfikowaniem Rekordów Polski. Głównymi organizatorami wydarzenia są: Gmina Pogorzela, MGOK Pogorzela, Pogorzelskie Towarzystwo Kulturalne i firma Sery Frąckowiak.

pokaż
Święto Twarogu

Nowa smaczna data

Trudno jest rządzić krajem, w którym jest 246 (inna wersja 365) gatunków sera, powinien powtórzyć za francuskim prezydentem - polski szef rządu i skorygować dane statystyczne. Dziś we Francji gatunków jest dużo więcej i statystyki są rozbieżne, a w Polsce jest podobnie – wyliczenia pokazują dane z dwoma zerami. Nasz kraj utrzymuje się w ścisłej światowej czołówce producentów sera na 5 pozycji – z 992 tys. ton (jak podaje PAP). Prawie 1/3 to eksport.

Polska serowa rośnie w siłę, zwłaszcza w kategorii serów zagrodowych, a polska kuchnia twarogami stoi (52 % produkcji). Obok dużych, przemysłowych fabryk sera, działa 1000 – 1500 serowarni zagrodowych. Bogata oferta twarogów i ich jakość skłoniła grono serowarów, krytyków kulinarnych, kucharzy do ustanowienia jeszcze w 2020 roku nowego święta – Dnia Twarogu. Ci aktywiści kulinarni uznali twaróg za nasze dobro narodowe, godne specjalnego uhonorowania. 

Za inicjatora uważa się Giena Mientkiewicza, najbardziej znanego znawcę sera, promotora i twórcę określenia „sery zagrodowe”. Ów ekspert podkreśla: – Twaróg jest charakterystyczny dla kuchni słowiańskiej, a szczególnie kuchni polskiej. W żadnej innej nie używa się tylu rodzajów twarogu i na tyle sposobów. Nie ważne, czy mówimy o sznece z glancem, gziku z pyrami, pierogu biłgorajskim, serniku krakowskim, zawsze myślimy o twarogu, bez którego tych przysmaków nigdy by nie było”. 

Polska ma historyczne podstawy do uważania się za kolebkę twarogu, dzięki odkryciu na Kujawach pochodzących sprzed 7 tysięcy lat ceramicznych cedzaków do wytwarzania właśnie twarogu.

Spośród całej rodziny twarogowej najbardziej cenione są sery kozie, po pierwsze, z uwagi na niebagatelne wartości odżywcze, po drugie, dlatego że na wytworzenie 1 kg tego nabiału trzeba zebrać 8 litrów mleka. Najlepiej od kóz hodowanych na terenach nieskażonych. 

Prozdrowotne sery Figa

W Mszanie na Podkarpaciu powstaje kozi nabiał i to od czasów zaistnienia tam pasterstwa wołoskiego w XV wieku. Na granicy Beskidu Niskiego i Bieszczadów, gdzie tereny wypasania zwierząt są zaliczane do najczystszych przyrodniczo miejsc w Polsce, pasie się stado 300 kóz należące do rodziny Maziejuków, prowadzących Gospodarstwo Ekologiczne Figa.

Gospodarstwo – członek Stowarzyszenia „Polska Ekologia” – specjalizuje się w tradycyjnym przetwarzaniu mleka niepasteryzowanego, sposobie zbliżonym do domowego wyrabiania serów.

Wawrzyniec Maziejuk, współpracownik – Nasze tradycyjne sery są produkowane z surowego, pełnego mleka z wykorzystaniem naturalnych mikroorganizmów naszego środowiska. Z mleka od zwierząt żywiących się na ekologicznych pastwiskach. Ocena mikrobiologiczna tradycyjnych serów twarogowych, w badaniach realizowanych przez pracowników naukowych IBPRS i SGGW, wykazała wysoki poziom drobnoustrojów kwasu mlekowego (Lactobacillus sp. Bifidobacterium i innych) o dobrych właściwościach technologicznych i żywieniowych. Do produkcji nie stosujemy żadnych dodatków. A jednak odpowiednio zapakowane twarożki, bundz, bryndza, czy ser farmerski dobrze znoszą warunki transportu na cały kraj”. 

Sery z Figi zdobyły uznanie wielu jurorów i sądów konkursowych. Wśród nagród znajdują się między innymi – Orzeł Polskiego Rolnictwa – („Wprost”  2018), Perła – 2009 i 2014 w konkursach Nasze Kulinarne Dziedzictwo, dyplom i tytuł Najlepszego Produktu Spożywczego – 2007 w plebiscycie Smaczne bo Podkarpackie. Ser kozi farmerski, wpisany na Listę Produktów Tradycyjnych, reprezentował polską żywność podczas obrad premierów w czasie polskiej prezydencji w UE.

Na walory serów wytwarzanych z naturalnych produktów i w naturalnych warunkach, dojrzewających w spokojnym tempie oraz bez chemicznych konserwantów zwrócił uwagę Piero Sardo, jeden z najwybitniejszych znawców serów na świecie, prezes Fundacji Slow Food na rzecz Bioróżnorodności, (poznał sery „Figi” podczas wizyty w Polsce). Takie właśnie są sery ekologiczne, rzecz jasna, certyfikowane. 

Potwierdzeniem wysokiej wartości odżywczej mleka koziego i jego przetworów jest fakt obecności ich w pożywieniu mieszkańców greckiej „wyspy dziewięćdziesięciolatków”, czyli Ikarii, słynącej z długiego życia tubylców. Tu trzeba dodać, że kozie mleko zawiera tryptofan, aminokwas będący prekursorem serotoniny – hormonu dobrego nastroju.

Nagrody dla twarożku z Koziej Farmy Złotnej 

Niedaleko Morąga, na granicy Warmii i Mazur Zachodnich Kozia Farma we wsi Złotna zdobywa nagrody za kozi nabiał z zagrodowej serowarni. Między innymi za śmietankowy Twarożek Oberlandzki z pasteryzowanego mleka, nagrodzony na ogólnopolskim festiwalu Święto Wina i Sera we Wrocławiu w 2014 r., na festiwalu Czas Na Ser w Lidzbarku Warmińskim oraz na Festiwalu Polskiego Mleczarstwa w Olsztynie. A w przydomowym bufecie można go posmakować w czasie degustacji np. w wersji słodkiej z konfiturą malinową. Sery podpuszczkowe komponuje się m.in. z kozieradką, lawendą, rozmarynem, tymiankiem lub czerwonym pieprzem. Dla odmiany, najdelikatniejszym serem jest Ricotta z serwatki.

Katarzyna Łaski prowadząca wraz z mężem Grzegorzem Kozią Farmę Złotną:

– Nasze kozy mają idealne warunki bytowania na zielonych terenach, na których gospodarujemy i dbamy o zachowanie bioróżnorodności. Na naszych łąkach rośnie wiele dzikich ziół, dzięki czemu ta zielona spiżarnia daje kozom urozmaicone pożywienie. Dla urozmaicenia zwierzęta dostają też do obgryzania świerkowe i liściaste gałęzie, korę ulubionych drzew, nie wspominając o ekologicznych jabłkach i dyniach”.

Kozia Farma Złotna to należące do Stowarzyszenia „Polska Ekologia” certyfikowane gospodarstwo ekologiczne, rozciągające się na 62 hektarach pól, łąk i pastwisk, które czekają na turystów, nie tylko z okazji święta. Hasło Agroturystyka z kozami – ekologiczne gospodarstwo rolne dla każdego! to zaproszenie do wykorzystania wszystkich walorów przyrodniczych.

Za posumowanie niech wystarczy zachęcająca ocena wspomnianego eksperta serowego Giena Mientkiewicza:

– Kozie twarożki są najdelikatniejsze, przypominają jedwab, morski piasek przesypujący się między palcami. Coś bardzo uległego, dopasowującego się, a jednak posiadającego swoją strukturę. W zapachu splatają się charakterystyczne dla kozich serów nuty bliskie naturze, świeże i kwaśne, jak zapach wierzbowych witek. Smakiem potwierdza swoją delikatność. Trochę kwaśności i słodkości”. 

Warto docenić twarogi, nie tylko w czasie ich święta, i pamiętać o zaletach tego pożywienia – efektu przyjaźni mleka z bakteriami kwasu mlekowego. Niech czas dobrego sera trwa cały rok, codziennie - na śniadanie, obiad, kolację. 

pokaż
21. Międzynarodowe Forum Spółdzielczości Mleczarskiej

Kolejna edycja największego wydarzenia branży mleczarskiej w Środkowo-Wschodniej Europie zbliża się wielkimi krokami! Już w dniach 4-5 września w samym centrum województwa podlaskiego - w Białymstoku, odbędzie się 21. Międzynarodowe Forum Społeczności Mleczarskiej.

Od ponad 20 lat wydarzenie niezmiennie cieszy się uznaniem przedstawicieli branży oraz organizacji rządowych z całego świata. Prelegentami Forum są czołowi eksperci z Polski i zagranicy, którzy podzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem w zakresie kluczowych wyzwań stojących przed branżą mleczarską. Uczestnicy mają okazję dowiedzieć się, jakie strategie sprawdzają się w innych krajach, co pozwala na lepsze zrozumienie globalnych trendów i dostosowanie ich do krajowych realiów. To także doskonała szansa dla producentów, przetwórców i spółdzielni mleczarskich, aby aktywnie kształtować przyszłość sektora. Forum to doskonała okazja do nawiązania kontaktów biznesowych, wymiany doświadczeń i poznania najnowszych trendów w branży.

Tematyka tegorocznej edycji Forum skupiać się będzie między innymi na wpływie wojny w Ukrainie na światowy rynek mleka, globalnych wyzwaniach dla sektora, wpływie sztucznej inteligencji oraz globalnej cyfryzacji na branżę mleczarską. Wszystkie te zagadnienia wymagają szeroko zakrojonej dyskusji, wymiany doświadczeń oraz nawiązywania współpracy. Udział w 21. Międzynarodowym Forum Społeczności Mleczarskiej to doskonała okazja do poznania sposobów na radzenie sobie z tymi wyzwaniami i zapewnienie dalszego rozwoju branży.

Serdecznie zapraszamy do udziału w największej konferencji sektora mleczarskiego w Środkowo-Wschodniej Europie.

Więcej informacji o Forum dostępnych na stronie https://2024.forum-mleczarskie.org/

Facebook: https://www.facebook.com/forumspolecznoscimleczarskiej

Twitter: https://twitter.com/IDCF_2024

LinkedIn: https://www.linkedin.com/in/international-dairy-cooperatives-forum-408397211/

 

pokaż
World of Private Label

2500 wystawców producentów z 70 krajów, 60 pawilonów narodowych i regionalnych z 34 krajów, ponad 1000 wystawców zrównoważonych produktów, ponad 600 produktów wybranych i prezentowanych na targach New Product Expo.

pokaż
Gulfood

Tegoroczny Gulfood to wystawcy i odwiedzający ze 127 krajów, ponad 5500 firm, ponad 200 prelegentów, 21 hal wystawowych. Więcej na:

https://www.gulfood.com/

 

pokaż
25. Seminarium „Postęp techniczny w przetwórstwie mleka Techmilk”

Postęp techniczny w przetwórstwie mleka - to kluczowe seminarium dla branży mleczarskiej w Polsce. 

Organizatorzy: 

Przewodniczący: dr hab. inż. Fabian Dajnowiec: fabian.dajnowiec@uwm.edu.pl

Sekretarz: dr inż. Józef Warechowski: jozef.warechowski@uwm.edu.pl

Katedra Inżynierii, Aparatury Procesowej i Biotechnologii Żywności, Wydział Nauki o Żywności, UWM w Olsztynie.

pokaż
Anuga Food Tec

Obszerny program Anuga FoodTec 2024, wiodących światowych targów dostawców dla przemysłu spożywczego i napojów, dzięki licznym formatom wydarzeń, przekaże ważne impulsy do dialogu między branżami. W ten sposób nacisk położony jest szczególnie na główny temat „Odpowiedzialność”. Program branżowy organizowany przez Niemieckie Stowarzyszenie Rolnicze (DLG) również podejmuje tematykę wyższego szczebla: dzięki kreatywnym, nowoczesnym formatom wydarzeń, takim jak „Science Slam”, „Open Expert Stage”, „Deep Dive” czy „Content Pro Contra”, oferuje różnorodne możliwości aktywnego zaangażowania i korzystania z rozległej wiedzy eksperckiej – priorytetem jest tutaj interakcja i międzynarodowe sieciowanie.

Scena Główna (Hala 9, B080/C081) przez cztery dni targów skupi się wokół tematu przewodniego „Odpowiedzialność” w łańcuchu dostaw żywności. Myśl skupiona wokół zrównoważonego rozwoju łączy się tym samym z odpowiedzialnością za rozwój innowacji i odpowiedzialną pracą we wszystkich procesach łańcucha tworzenia wartości. Tylko podejście holistyczne gwarantuje długoterminowe sukcesy: od branży dostawców, poprzez globalne zaopatrzenie w surowce, produkcję, pakowanie i logistykę, aż po gospodarkę energią lub wodą. Eksperci łańcucha dostaw żywności przedstawiają innowacyjne technologie, podejścia ekologiczne i społecznie akceptowalne procedury dotyczące przyszłości produkcji żywności i poddają je pod dyskusję. Spektrum tematyczne sięga m.in. od zrównoważonych opakowań, przejrzystych i społecznie akceptowalnych łańcuchów dostaw, alternatywnych białek, bezpieczeństwa żywnościowego, bezpieczeństwa żywności i zmian klimatycznych, ograniczania strat żywności, świeżości i intralogistyki poprzez optymalne zarządzanie energią i wodą po automatyzację, robotykę , cyfryzację i sztuczną inteligencję.

Etap Innowacji

Za pomocą jakich technologii i podejść które produkty spożywcze będą produkowane w przyszłości? Scena Innowacji (hala 5.2, C100/D119) postrzega siebie jako zespół doradców zajmujący się gospodarką jutra. Wspólnie z partnerami ze świata nauki, biznesu i sceny start-upów, wspólnie z zainteresowanymi gośćmi branżowymi tworzymy przyszłość na nowo. Tematy obejmują najnowsze osiągnięcia w dziedzinie technologii wytłaczania, podejścia do zrównoważonego rozwoju w łańcuchu tworzenia wartości żywności, rynki wzrostu, alternatywy dla mięsa i napoje na bazie roślin, duże zbiory danych, cyberbezpieczeństwo, konserwację predykcyjną itf.

Wydarzenie dotyczące przywództwa kobiet

Sukces wymaga różnorodności i wzorców do naśladowania. Podczas wydarzenia Female Leadership Event kobiety opowiadają o swojej ścieżce zawodowej i stojących przed nimi wyzwaniach oraz udzielają cennych wskazówek. W ten sposób szybko staje się jasne, jak ważna może być działająca sieć, w której łączą się kompetencje i wiedza specjalistyczna. Nacisk położony jest na profesjonalną wymianę i tworzenie sieci kontaktów. Wydarzenie odbędzie się w środę, 20 marca 2024 r. w godzinach 16.20 – 17.05. na scenie głównej (Hala 9, B080/C081).

Ceremonia wręczenia nagród: International FoodTec Award 2024

Nagrodą International FoodTec Award DLG i jej partnerzy honorują pionierskie osiągnięcia w zakresie innowacji, zrównoważonego rozwoju i wydajności w sektorze technologii żywności. W tym roku prestiżową nagrodą technologiczną wyróżnionych zostanie 14 innowacyjnych projektów z międzynarodowej branży spożywczej i zaopatrzenia w żywność. Cztery nowości otrzymały złotą nagrodę International FoodTec Award, a dziesięć wyróżniono srebrnym medalem. Ceremonia wręczenia nagrody International FoodTec Award odbędzie się we wtorek 19 marca 2024 r. w godzinach 17.30 – 19.00. na Scenie Głównej (Hala 9, B080/C081).

pokaż
Międzynarodowe Targi Spożywcze Anuga

Anuga Dairy to wiodące międzynarodowe targi branży mleczarskiej. W tegorocznej edycji Anuga Dairy bierze udział około 500 firm.

W hali 10.1 reprezentowani są między innymi następujący wystawcy: Bayernland, Caeseria Cioffi, DMK, Fayrefield, Garmo, Geris Dairy, Goldsteig, Granarolo, Hochwald Foods, Hoogwegt, Milcobel, Nordex i Vandersterre.

Tegoroczna edycja Anuga Dairy może pochwalić się międzynarodowym składem. W sumie w targach biorą udział przedstawiciele 24 krajów. Oprócz Niemiec do czołowych krajów należą przede wszystkim Grecja, Włochy, Holandia, Hiszpania i Francja. Potwierdzono kolejne uczestnictwo m.in. Bułgarii, Danii, Dubaju, Estonii, Wielkiej Brytanii, Litwy, Austrii, Polski, Turcji, Ukrainy, USA i Cypru.

Szczególnie ze względu na swój kluczowy temat „Zrównoważony rozwój” Anuga poświęca szczególną uwagę „Alternatywom dla produktów mlecznych”, tak zwanym substytutom mleka, które odnotowują większą obecność niż w poprzednich latach, przede wszystkim w zakresie Anuga Innowacje. Roślinne zamienniki mleka i sera cieszą się nie tylko ogromną popularnością wśród konsumentów, ale także stają się coraz ważniejsze dla Anuga Dairy. Ponad 80 wystawców zaprezentuje w Anuga Dairy alternatywy roślinne i wegańskie.

W przypadku klasycznego mleka i przetworów mlecznych producenci stawiają przede wszystkim na nowe smaki, takie jak sery wzbogacone zielonym lub czerwonym pesto lub o dużej zawartości białka, a także na wdrażanie regionalnych składników, takich jak zioła, mleko sienne, a także organiczne mleko od krów karmionych trawą.

Rozwój rynku

Jeśli chodzi o wprowadzanie na rynek produktów mlecznych, według Innova Market Insights, Irlandia (+25%) i Słowenia (+22%) to najszybciej rozwijające się rynki (okres czerwiec 2017 r. - czerwiec 2022 r.). USA i Niemcy to czołowe rynki z największą liczbą wprowadzenia na rynek przetworów mlecznych w okresie od lipca 2021 r. do czerwca 2022 r. Liczba nowych wprowadzeń przetworów mlecznych spadła w ostatnich latach w Szwajcarii i Austrii. Wysokie zapotrzebowanie konsumentów występuje przede wszystkim na produkty roślinne (+33%), produkty wegańskie (+23%) i produkty bezcukrowe (+22%).

Anuga jest czynna codziennie dla gości branżowych w godzinach 10:00 – 18:00. od 07.-11.10.2023.

pokaż
XXXXII Konferencja Naukowo-Techniczna nt. Zrównoważone Zarządzanie Energią i Środowiskiem w Przemyśle Spożywczym

Stowarzyszenie Naukowo – Techniczne „Energia i Środowisko w Mleczarstwie” zaprasza na 

XXXXII Konferencję Naukowo-Techniczną Nt. Zrównoważone Zarządzanie Energią i Środowiskiem w Przemyśle Spożywczym w terminie 18 – 21 września 2023 r. Hotel Krasicki**** w Lidzbarku Warmińskim

Patronat Honorowy: J.M. Rektor UWM - dr hab. Jerzy A. Przyborowski, prof. UWM

Patronat Naukowy: Wydział Nauk Ekonomicznych, Uniwersytet Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie

Gospodarze Regionalni: Grupa Polmlek i Zamer

Zgodnie z wieloletnią już tradycją, Stowarzyszenie Naukowo – Techniczne „Energia i Środowisko w Mleczarstwie” organizuje w dniach 18 – 21 września 2023 roku w Lidzbarku Warmińskim, Hotelu Krasicki**** Konferencję Naukowo-Techniczną nt. „Zrównoważone zarządzanie energią i środowiskiem w przemyśle spożywczym”.

Rozszerzony w tym roku zakres tematyczny konferencji wynika z faktu, że aktualnie przedsiębiorcy przemysłu spożywczego, bardziej niż kiedykolwiek, podążają drogą transformacji w kierunku spełniania wymagań strategii zrównoważonego rozwoju, w tym polityki energetycznej i klimatycznej. Strategie te są koniecznością, ale również szansą dla przedsiębiorstw do inwestowania w nowe technologie. W praktyce jednak okazuje się, że osiągnięcie równowagi między wynikami finansowymi organizacji a wpływem jej działalności na otoczenie, przy jednoczesnej redukcji negatywnego wpływu działalności firmy na środowisko naturalne, nie jest takie proste w realizacji. W związku z tym celem konferencji będzie wymiana doświadczeń i poglądów oraz integracja środowiska naukowego i praktyków zainteresowanych problematyką zrównoważonego gospodarowania energią i środowiskiem w produkcji żywności. Prezentowane przez firmy korzyści możliwych do zastosowania nowych rozwiązań technologicznych i technicznych  ułatwią realizację strategii „Zrównoważonego Rozwoju” i „Europejskiego Zielonego Ładu” przez polski przemysł spożywczy, w tym głównie branżę mleczarską. 

Obrady konferencji nadal będą koncentrować się wokół hasła prof. Janusza Budnego „…łączyć tych, którzy potrzebują z tymi, którzy potrafią…”, dlatego w tym roku, merytoryczna jej część odbywać się będzie w trzech sesjach: 1. referaty naukowe, 2. panel dyskusyjny oraz 3. prezentacje przyjaznych dla środowiska i energooszczędnych rozwiązań technicznych przeznaczonych dla sektora produkcji żywności. Z wdrożonymi oraz oferowanymi nowoczesnymi rozwiązaniami technicznymi na rzecz zrównoważonego gospodarowania energią i środowiskiem, uczestnicy konferencji będą mogli zapoznać się w drugim dniu konferencji u tegorocznych Gospodarzy Regionalnych: w Zakładzie Mleczarskim w Lidzbarku Warmińskim, który jest największym i najdynamiczniej rozwijającym się zakładem w Grupie Polmlek oraz w firmie Zamer Zdzisława Żuromskiego, specjalizującej się w instalacjach i produkcji urządzeń energetycznych już od 1988 r.

Do udziału w Konferencji zapraszamy: Prezesów i Dyrektorów przedsiębiorstw przemysłu spożywczego, w tym mleczarskich, ich zastępców, głównych mechaników i energetyków, pracowników firm i instytucji technicznych, właścicieli firm specjalistycznych, pracowników firm projektowych oraz pracowników naukowych, zainteresowanych problematyką zrównoważonego zarządzaniem energią 
i środowiskiem.

Rada Programowa

Przewodnicząca Konferencji: dr hab. inż. Katarzyna Banach, prof. UWM

Prof. dr hab. inż. Janusz Budny, przewodniczący w latach 1982-2016

Członkowie komitetu organizacyjnego: 

Mgr inż. Marcin Witulski – Prezes Polmlek sp. z o.o. 

Mgr inż. Zdzisław Żuromski – Prezes firmy Zamer

Sekretariat konferencji: Anida Micińska, tel. 698 663 828, e–mail: konferencja@snt-eis.pl

Przewodnicząca konferencji: Katarzyna Banach, tel. 664 012 308

W ramach uczestnictwa w konferencji proponujemy:

  • udział przedstawicieli nauki i firm w obradach i panelu dyskusyjnym,
  • prezentację referatów naukowych,
  • prezentację referatów /oferty firm/ dotyczących rozwiązania organizacyjnego, technicznego lub technologicznego, związanego z zrównoważonym zarządzaniem energią i środowiskiem.
  • prezentowanie oferty Firmy przy stoisku /w lobby/ w trakcie obrad Konferencji – szczegóły techniczne będą ustalane z hotelem po deklaracji firm.

Nadesłane referaty zostaną umieszczone w materiałach konferencyjnych (elektronicznych).

Ważne terminy i opłaty

Nadsyłanie formularzy zgłoszeniowych, dostępnego na stronie Stowarzyszenia https://snt-eis.pl 15 lipca 2023 r.
Wniesienie opłaty 30 lipca 2023 r.
Nadsyłanie: referatów, kart informacyjnych i oferty firm na e-mail: konferencja@snt-eis.pl: 31 sierpnia 2023
 Opłata konferencyjna – 2 500 zł obejmuje koszty: udziału w obradach, zakwaterowanie z wyżywieniem, uroczystą kolację i materiały konferencyjne (w formie elektronicznej).

Wpłaty należy dokonać do 30 lipca 2023 r. na  konto: Stowarzyszenie Naukowo - Techniczne „Energia i środowisko w mleczarstwie” 10-957 Olsztyn, Pl. Cieszyński 1

Bank PKO BP SA12 1020 3541 0000 5102 0011 5055 z dopiskiem: „Konferencja 2023, imię i nazwisko uczestnika/ów”.

Dodatkowymi kosztami są objęte: 

  • zakwaterowanie w pokoju 1-osobowym (ilość ograniczona, decyduje kolejność nadsyłanych zgłoszeń)
  • kolacja w dniu przyjazdu (18 września 2023 r.) 
  • stoisko wystawiennicze lub prezentacja (referat) z ofertą firmy,

które będą rozliczane w recepcji hotelu.

Warunki Rezygnacji:

  • Organizatorzy nie zwracają wpłaty w przypadku rezygnacji po 31 sierpnia 2023 r.
  • Zwrot kosztów uczestnictwa możliwy będzie po przedłożeniu Organizatorowi informacji 
    o rezygnacji z udziału w konferencji, drogą mailową konferencja@snt-eis.pl

Dokładny program Konferencji zostanie przedstawiony w II komunikacie

pokaż
Innodairy: 29. Sympozjum Technika i Technologia w Przemyśle Mleczarskim

Organizator, Firmy: AAK, ADM Wild, A-Lima Bis, ATM, Calvatis, Chr. Hansen, Diversey, Doehler, Ecolab, Elopak, Elstar Oils, Epuro, Foss, GEA, Kersia, Multivac, Netzsch, Neumo, Noack, Optiflow, PGI, Tetra Pak, Tewes-Bis, Trepko, Vimax, Zentis, mają zaszczyt zaprosić do udziału w Sympozjum, które odbędzie się w Hotel Mrągowo Resport&Spa.

SZANOWNI PAŃSTWO,

 

Już po raz 29. serdecznie zapraszamy do uczestnictwa w Sympozjum INNODAIRY. TECHNIKA I TECHNOLOGIA W PRZEMYŚLE MLECZARSKIM, które niezmiennie od wielu lat stanowi doskonałą płaszczyznę do wymiany informacji, doświadczeń i najlepszych praktyk w zakresie innowacyjnych rozwiązań technicznych, technologicznych, diagnostycznych oraz produktowych dla przemysłu mleczarskiego.

 

Rozwój przedsiębiorstw w dużej mierze uwarunkowany jest swobodnym i pełnym przepływem informacji, a możliwe jest to dzięki zaangażowaniu, wsparciu oraz aktywnej obecności podczas Sympozjum przedstawicieli szeregu instytucji, firm pracujących  na rzecz polskiego mleczarstwa  oraz świata nauki.

INNODAIRY to czas i miejsce do poznania  innowacyjnych rozwiązań, nawiązywania kontaktów biznesowych, ale także relaksu. Niewątpliwym atutem naszego wydarzenia jest malownicze położenie HOTELU MRĄGOWO RESORT & SPA, w sercu Mazur, nad jeziorem Czos w Mrągowie, w którym się spotykamy.

 

W IMIENIU ORGANIZATORÓW

dr hab. Justyna Żulewska, prof. UWM

Przewodnicząca

Komitetu Organizacyjnego

pokaż
Euromlecz 2022. Konferencja Mleczarstwa Polskiego, Ciechocinek

Jest to jedno ze znaczących wydarzeń polskiego mleczarstwa, gdzie zjeżdżają się zarządy i przedstawiciele środowiska mleczarskiego (w tym prezesi spółdzielni mleczarskich z całej Polski). Lista zapraszanych gości na konferencje Euromlecz jest zawsze wysoka, stąd Organizator spodziewa się wysokiej frekwencji. Ze względu na ograniczone możliwości zapewnienia noclegów, Organizator prosi o jak najszybsze potwierdzenie uczestnictwa poprzez wypełnienie załączonego formularza. 

Koszt uczestnictwa w konferencji wynosi 975 zł od jednej osoby i 1590 zł od dwóch osób w pokoju 2 osobowym. Koszt zawiera udział w konferencji (w tym we wszystkich imprezach kulturalno-rozrywkowych), bankiet, noclegi, wstęp na baseny i do zespołu saun. Proponujemy Państwu również możliwość umieszczenia roll-up i kolportażu materiałów reklamowych w miejscu trwania konferencji w cenie 2500 zł.

Formularze zgłoszeniowe prosimy kierować na adres: euromlecz@podtezniami.pl
Informacje szczegółowe na temat konferencji oraz zgłoszenie rezerwacji w sekretariacie Kliniki pod nr telefonu 54 416 70 08 u Pani Anny Gorzkiewicz.

pokaż
41. Konferencja Naukowo-Techniczna nt. Problemy gospodarki energią i środowiskiem w mleczarstwie

Organizatorzy mają zaszczyt zaprosić na 41. Konferencję Naukowo-Techniczną pt. „Problemy gospodarski energią i środowiskiem w mleczarstwie”. Konferencja o takim tytule odbędzie się już po raz czterdziesty pierwszy.

"Do udziału w Konferencji zapraszamy: Prezesów i Dyrektorów przedsiębiorstw mleczarskich, ich zastępców, głównych mechaników i energetyków, pracowników firm i instytucji technicznych, właścicieli firm specjalistycznych, pracowników firm projektowych oraz pracowników naukowych, zainteresowanych gospodarką energią i środowiskiem.

Gospodarzami regionalnymi konferencji będą:

1. Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Myszkowie

OSM w Myszkowie powstała 1 stycznia 1989 r., ale jej historia sięga lat 60., kiedy to pierwszy Zakład Mleczarski istniał w Niegowie. Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Myszkowie przerabia rocznie ok. 18 mln litrów mleka, skupionego od ponad 400 dostawców. Surowiec pochodzi z czystych, ekologicznych gospodarstw usytułowanych na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. Jest producentem głównie serów żółtych typu holenderskiego, mleka spożywczego, śmietany, kefiru i koncentratu serwatki. Artykuły mleczarskie dostarcza na rynek lokalny, Śląska i sieci wielkopowierzchniowych. Prezesem Zarządu Spółdzielni jest obecnie Joanna Kaptacz.

2. PPrzedsiębiorstwo Produkcji i Montażu „MontSpoż już od ponad 30 lat działa w obszarze produkcji maszyn i urządzeń ze stali kwasoodpornej. Na przestrzeni lat firma na czele z prezesem inż. Alojzym Kwiatkowskim, stała się cenionym i uznanym na rynku producentem zbiorników wykonanych ze stali kwasoodpornych oraz wyspecjalizowała się w projektowaniu, wykonywaniu oraz serwisie maszyn dla przemysłu spożywczego, chemicznego i farmaceutycznego. Jakość świadczonych usług, kompleksowa obsługa oraz indywidualne podejście do klienta pozwoliła na trwałą współpracę z największymi potentatami z wyżej wymienionych branż.

Obrady Konferencji będą się odbywać w dniach 5-8 września 2022 r. w Hotelu Kmicic Belvedere & Spa w miejscowości Złoty Potok w Jurze Krakowsko Częstochowskiej - Krainie pełnej lasów, jezior i tajemniczych starych zamków (https://www.hotel-kmicic.pl/). Ten uroczy hotel usytuowany jest naprzeciwko rzeki, 9 km od rezerwatu przyrody Parkowe, 5 km od zamku Ostrężnik i 2 km od Groty Niedźwiedziej."

 

Prezes Zarządu Stowarzyszenia N-T„Energia i środowisko w mleczarstwie”, Przewodniczący Konferencji prof. dr hab. inż. Ryszard Żywica, prof. zw.

Przewodnicząca Komitetu Organizacyjnego Konferencji dr inż. Mirosława Witkowska-Dąbrowska

 

Rada Programowa

Przewodniczący Konferencji: prof. dr hab. inż. Ryszard Żywica, prof. zw.

Przewodnicząca Komitetu Organizacyjnego:

dr inż. Mirosława Witkowska-Dąbrowska

Członkowie komitetu organizacyjnego:

mgr inż. Jan Marjanowski – Przewodniczący Rady Programowej Stowarzyszenia N-T/Właściciel Przedsiębiorstwa Marcor

Joanna Kaptacz – Prezes Zarządu Myszzków (OSM)

inż. Alojzy Kwiatkowski, Prezes Przedsiębiorstwa Produkcji i Montażu MontSpoż

 

Sekretariat konferencji:

Anida Micińska

Tel. 698 663 828 / 606 488 745 (w godz. 10.00 – 15.00)

e–mail: konferencja.energia@gmail.com;

anida.micinska@uwm.edu.pl;

m.witkowska@uwm.edu.pl

 

Celem Konferencji jest wymiana doświadczeń i poglądów oraz integracja środowiska naukowego i praktyków zainteresowanych problematyką gospodarki energią i środowiskiem w produkcji i przetwórstwie żywności. Prezentowane innowacyjne rozwiązania techniczne ułatwią realizację strategii „Zrównoważonego Rozwoju” i „Zielonego Ładu” przez polską branżę mleczarską.

 

Ważne terminy i opłaty

Uprzejmie prosimy o wypełnienie formularza zgłoszeniowego uczestnictwa w tegorocznej konferencji, dostępnego pod linkiem:

https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSe6M7ihosm7wTdBGSN0jxgCwIQ9Z167WQC9Q1mhRqL4Fg-Qlg/viewform?usp=sf_link

 

pokaż
XV Euroforum Polskiego Mleczarstwa

Podczas Euroforum odbędą się:

Krajowa Ocena Przetworów Mlecznych i Konkurs „Produkt Mleczny Roku 2022”.
IV edycja Konkursu „Innowacje Techniczne i Technologiczne w Mleczarstwie”.
Seminaria poświęcone problematyce sektora mleczarskiego z uwzględnieniem aktualnej sytuacji w mleczarstwie i wyzwań przed nim stojących.
Sympozjum techniczno-technologiczne. 
Jubileusz 25-lecia Polskiego Komitetu Międzynarodowej Federacji Mleczarskiej FIL/ IDF.
Uroczysta Gala z wręczeniem medali i statuetek laureatom ww. Oceny i konkursów.

Organizatorami XV Euroforum Polskiego Mleczarstwa są: Krajowe Stowarzyszenie Mleczarzy, Krajowy Związek Spółdzielni Mleczarskich oraz Polski Komitet Międzynarodowej Federacji Mleczarskiej FIL/IDF.

pokaż
E-commerce Summit

Bezpłatna Konferencja – E-commerce Summit Światowe trendy w handlu internetowym Już 28 listopada w Warszawie odbędzie się Konferencja E-commerce Summit, która m.in. pozwoli odpowiedzieć na pytanie - jak pozostać w czołówce sprzedaży detalicznej online i opracować najbardziej skuteczną strategię dla swojej firmy. Tematyka wydarzenia będzie dotyczyła różnych aspektów postępu i rozwoju e-commerce, e-biznesu oraz e-usług.

pokaż
Polagra-Food

Targi Polagra Food to miejsce dialogu pomiędzy producentami i dystrybutorami żywności. Targi Polagra Food to wydarzenie o charakterze B2B skoncentrowane na budowaniu relacji handlowych na linii producenci żywności – odbiorcy biznesowi – kupcy z sieci handlowych oraz hurtownicy i detaliści z branży spożywczej

pokaż
Ogólnopolskie Święto Sera - VII Festiwal Serów i Twarogów Polskiego Mleczarstwa

Organizatorami są: Uniwersytet Warmińsko- Mazurski w Olsztynie, Wydział Nauki o Żywności, Katedra Mleczarstwa i Zarządzania Jakością Samorząd Województwa Warmińsko-Mazurskiego Urząd Miasta w Olsztynie Krajowy Związek Spółdzielni Mleczarskich Zw. Rew. w Warszawie

pokaż
Chleb Ser Wino

To Festiwal sławiący polskie naturalne produkty, rodzimą kuchnię, tradycje i to co na naszych stołach najlepsze. Sandomierz od dłuższego czasu kojarzy się z dobrym jedzeniem, winem i owocami, bo przecież okolica słynie z wielkich sadów owocowych, a niezaprzeczalne walory turystyczne ściągają tu całe rodziny. Na sandomierskim Rynku będzie sporo atrakcji zarówno dla zwiedzających i wystawców - pokazy, degustacje, animacje oraz Festiwalowa Kawiarenka w której odbywać się będą spotkania i prezentacje gości specjalnych. Odbędzie się sporo pokazów; pieczenia chleba, robienia pierogów, pokazów kulinarnych i prawdziwie spektakularne show gotowania, takich z ogniem, dymem, azotem, gdzie swój kunszt pokażą wspaniali, słynni kucharze.

pokaż
Trepko: V Konferencja i Pokaz Maszyn Pakujących

Konferencja i wystawa umożliwią Państwu zapoznanie się z szerokim asortymentem urządzeń m.in. liniowym automatem do aseptycznego napełniania i zamykania, różnymi modelami rotacyjnych automatów pakujących, automatami do formowania i owijania kostek, pełnym zakresem rozwiązań pakowania zbiorczego, naszymi najnowszymi osiągnięciami w zakresie technologii formowania, napełniania i zamykania (FFS), a także w pełni kompleksowymi automatami do napełniania butelek.

pokaż
Strona 1 z 3