Branża Mleczarska 100 Firm

Aktualności: kraj (wszystkich: 2406, strona 3 z 161)

© sertop

Sertop: Spółka z polskim kapitałem

Źródło: Forum Mleczarskie   Dodano: 2020-11-13 11:14:21

– Tyski producent serków topionych posiada ponad pięćdziesięcioletnią tradycję wytwarzania swoich produktów na rynku krajowym – mówi Forum Mleczarskiemu Handel Aneta Będkowska Marketing Manager w Sertop. – Spółka przetrwała najtrudniejsze w polskiej gospodarce okresy i utrzymała swoją pozycję jednego z czołowych producentów serków topionych. Pomimo upływu czasu i zmian, które nastąpiły w Polsce, Sertop w dalszym ciągu posiada wyłącznie polski kapitał i nie jest częścią zagranicznego koncernu, a sama produkcja serków odbywa się wyłącznie na terenie naszego kraju.

czytaj więcej »

© intermasz

Intermasz: Techniki membranowe w coraz większym stopniu pomagają uzyskać specjalistyczne surowce

Źródło: Forum Mleczarskie Biznes   Dodano: 2020-11-06 09:59:14

– Techniki membranowe są obszarem ciągłych innowacji produktowych i technologicznych – mówi Forum Mleczarskiemu Biznes Marcin Skrzypek, Właściciel firmy Intermasz – Filtracja Membranowa. – Producenci membran oferują udoskonalone wyroby pozwalające na realizację nowych aplikacji, bądź też prowadzenie znanych wcześniej procesów w sposób bardziej wydajny i ekonomiczny. Dostawcy instalacji membranowych oferują z kolei nowe rozwiązania techniczne i technologiczne, zwiększając efektywność prowadzonych procesów membranowych. Obserwując tendencje na rynku europejskim i krajowym można zauważyć wzrost zainteresowania wykorzystaniem technik membranowych – zwłaszcza mikrofiltracji – do produkcji m.in. wyrobów mleczarskich o wydłużonym terminie przydatności lub też o lepszych parametrach jakościowych.

czytaj więcej »

Zentis Polska: Rośnie zainteresowanie prozdrowotnymi właściwościami żywności

Źródło: Forum Mleczarskie Biznes   Dodano: 2020-11-05 11:49:40

– Zentis Polska od ponad 25 lat zajmuje się przetwórstwem owoców, warzyw i innych surowców naturalnych – mówi Forum Mleczarskiemu Biznes Alicja Strus, Starszy Specjalista ds. Marketingu w firmie Zentis Polska. – To nasza codzienność, ale i pasja w działaniu. Podczas tworzenia receptur szczególną wagę przykładamy do najbardziej aktualnych potrzeb konsumentów. Zwłaszcza w ostatnim okresie znacząco wzrosło zainteresowanie odbiorców prozdrowotnymi właściwościami żywności. Dlatego też swoją uwagę skupiamy na komponentach, które mają wpływ na funkcjonalność produktów mlecznych i produktów alternatywnych pochodzenia roślinnego – podkreśla nasza rozmówczyni.

 

czytaj więcej »

© łowicz (osm)

Łowicz (OSM): Sery dojrzewające coraz ważniejszą przekąską z mleka

Źródło: Forum Mleczarskie Handel   Dodano: 2020-11-05 11:42:43

– W temacie przekąsek ważną rolę odgrywają sery dojrzewające – mówi Forum Mleczarskiemu Handel Iwona Grzybowska, Prezes Zarządu w mleczarni Łowicz (OSM). – Ten trend dotyczy szczególnie tych odmian serów, które można podać na desce lub wykorzystać do przekąsek i dań. Poza bezkonkurencyjnymi na polskich stołach serami typu holenderskiego – Goudą i Edamskim – swój moment mają również sery bardziej wyraziste w smaku – typu szwajcarskiego oraz wędzone.

– Dla konsumentów dużą rolę odgrywa wygodne opakowanie. Ważne jest, aby zakupiony produkt mógł być błyskawicznie wykorzystany do przygotowania przekąski lub podany bezpośrednio na stół. Produktami z naszej oferty godnymi polecania jest Ser Księżak – ser typu szwajcarskiego, dostępny w plastrach w wygodnym o pakowaniu typu koperta oraz w formie porcji i bloku. Dzięki bogatemu oczkowaniu świetnie prezentuje się na stole – podkreśla Prezes mleczarni Łowicz (OSM).

czytaj więcej »

© radomsko osm

Mleczarnia Radomsko (OSM) w social mediach

Źródło: Radomsko (OSM)   Dodano: 2020-11-05 11:14:43

Radomszczańska mleczarnia wiosną 2020 r. zainspirowała wielu konsumentów do kupowania produktów rodzimej produkcji dzięki akcji „WspierajmyNasze”. Produkty polskie są nie tylko najwyższej jakości, ale zostały wytworzone blisko nas, a ich wytworzenie daje pracę ludziom mieszkającym często nawet w tym samym regionie. Hashtag #WspierajmyNasze jest wyróżnikiem prowadzonych działań marketingowych. Teraz mleczarnia Radomsko (OSM) zdecydowała się wejść do mediów społecznościowych tj. Facebook, Instagram, YouTube.

czytaj więcej »

Tetra Pak: Postęp w transformacji zrównoważonego rozwoju

Źródło: Tetra Pak   Dodano: 2020-11-05 09:56:29

Spółka Tetra Pak poinformowała w najnowszym Raporcie Zrównoważonego Rozwoju o postępach dotyczących umożliwiania transformacji zrównoważonego rozwoju w całym łańcuchu wartości oraz w trzech głównych obszarach swoich zobowiązań: ochrony żywności, ludzi i przyszłości. Następujące osiągnięcia i cele wspierają transformację zrównoważonego rozwoju marki.

Opakowania

Dążąc do stworzenia w pełni odnawialnego i nadającego się do recyklingu idealnego kartonu na napoje Tetra Pak:

· został pierwszym producentem opakowań kartonowych, który wprowadził na rynek w Europie papierowe słomki

· przyspieszył stworzenie portfolio ekologicznych opakowań, wprowadzając więcej opakowań na bazie roślinnej w Europie i na świecie. W Europie Wschodniej wprowadzono na rynek sześć nowych opakowań na bazie roślinnej, z których każdy zawiera około 80% materiałów pochodzenia roślinnego, określanych jako karton pochodzący z drewna i tworzyw sztucznych pochodzących z trzciny cukrowej

· dołączył do globalnego zobowiązania Ellen MacArthur Foundation (EMF) New Plastics Economy, deklarując między innymi zwiększenie poziomu recyklingu komponentów polimerowych, w tym  recyklingu materiałów z wewnątrz opakowań oraz do pełnego uprzemysłowienia produkcji słomek papierowych.

czytaj więcej »

Krasnystaw (OSM): Cypryjscy i tureccy technolodzy w zakładzie w Zamościu

Źródło: kurierlubelski.pl   Dodano: 2020-11-02 10:06:01

Jak informuje mleczarnia Krasnystaw (OSM) firma rozpoczęła produkcję sera Halloumi. – Nadarzyła się niepowtarzalna okazja do połączenia doświadczenia i tradycji z polskim surowcem. GFB Dairy Sp z o.o z siedzibą na Jana Pawła II w Warszawie, której Zarząd jest cypryjsko-turecki podjął się produkcji tego typu sera w Polsce, a dokładnie w Zamościu pod nadzorem technologów z Cypru i Turcji. Dzięki temu kontraktowi powstały nowe miejsca pracy. Ponownie przywrócono na ulicy Kilińskiego w Zamościu tradycje przemysłowe, gdyż wraz ze współpracą z regionem znów kwitnie tam działalność przemysłowa.

czytaj więcej »

Inauguracyjne spotkanie Porozumienia dla Mleczarstwa

Źródło: Forum Mleczarskie   Dodano: 2020-10-29 15:29:05

W dniu dzisiejszym odbyło się inauguracyjne spotkanie Porozumienia dla Mleczarstwa, w którym wzięli udział: Waldemar Broś (Krajowy Związek Spółdzielni Mleczarskich Zw. Rew.), Edward Bajko (Polska Izba Mleka), Leszek Hądzlik (Polska Federacja Hodowców Bydła i Producentów Mleka), Andrzej Szczepański (Krajowe Stowarzyszenie Mleczarzy) i Marcin Hydzik (Związek Polskich Przetwórców Mleka).

Porozumienie dla Mleczarstwa jest platformą do uzgadniania opinii producentów i przetwórców mleka w celu wypracowywania jednolitego stanowiska i koordynowania działań związków branżowych w mleczarstwie. Jest to pierwsza udana próba zjednoczenia wysiłków pięciu organizacji działających na tym samym rynku mleka.

czytaj więcej »

Limanowa (OSM): Mleczarnia z symboliczną stratą netto

Źródło: Forum Mleczarskie   Dodano: 2020-10-28 11:52:18

Jak przyznaje sama Spółdzielnia słabą stroną mleczarni jest brak nowoczesnych linii technologicznych, co przekłada się na wysoki stan zatrudnienia w przeliczeniu na wielkość produkcji. Bolączką jest także baza bardzo drobnych hodowców bydła i odbiorców, co wymusza rozbudowanie usług transportowych. Zaletą jest natomiast produkcja tradycyjnych wyrobów mleczarskich.

Mleczarnia w 2019 r. miała obrót w wysokości 29,94 mln zł wobec 31,17 w 2018 r.

czytaj więcej »

Miechów (OSM): Spadająca dynamika skupu

Źródło: Forum Mleczarskie   Dodano: 2020-10-28 11:19:34

Spółdzielnia tradycyjnie skupuje surowiec z terenu województw: świętokrzyskiego i małopolskiego od średnio 183 dostawców. Roczną dostawą pow. 100 tys. litrów mogło pochwalić się w 2019 r. 46 osób. Drobni hodowcy rezygnują jednak z produkcji mleka, a podobne zjawisko zaprzestania produkcji dotyka najstarszych hodowców. Niestety coraz trudniejsze warunki produkcji i zbytu spowodowały, że za 2019 r. Spółdzielnia miała stratę w wysokości 792 tys. zł, którą pokryto z funduszu zasobowego. Taką uchwałę podjęto 23 września 2020 r.

czytaj więcej »

© mlekovita

Mlekovita otwiera nowy sklep internetowy

Źródło: Grupa Mlekovita   Dodano: 2020-10-28 09:24:19

Mlekovita, największa grupa mleczarska w Europie Środkowo-Wschodniej, już wkrótce uruchomi kolejny sklep internetowy, realizując strategię społecznej odpowiedzialności. W odpowiedzi na potrzeby konsumentów powstaje e-sklep, w którym będzie można zamawiać produkty z szerokiej oferty Grupy Mlekovita. To drugi tego typu kanał sprzedaży – od września 2020 r. pod adresem sba.com.pl funkcjonuje sklep internetowy z produktami wysokobiałkowymi, powstały z myślą zarówno o osobach profesjonalnie uprawiających sport, jak również o amatorach, osobach aktywnych i dbających o zdrowy styl życia.

– W tym roku sytuacja rynkowa jest wyjątkowa, ale mimo to Mlekovita cały czas dynamicznie się rozwija, inwestując w swoje zakłady i linie produkcyjne, a także rozwijając nowe kanały sprzedaży. Cieszy nas, że uruchomiony nieco ponad miesiąc temu sklep internetowy sba.com.pl spotkał się z dużym zainteresowaniem klientów, którzy chętnie zaopatrują się w nim w nasze produkty o wysokiej zawartości białka, m.in. z linii Super Body Active (SBA) – mówi Prezes Zarządu Grupy Mlekovita Dariusz Sapiński. – Zachęceni powodzeniem tej formy sprzedaży, a także obserwując zwiększone zainteresowanie konsumentów zakupami online, z prawdziwą przyjemnością i dumą już wkrótce zaprosimy do naszego nowego e-sklepu, w którym dostępne będą wyroby mleczarskie z całej naszej szerokiej oferty. Zapewnienie klientom możliwości zrobienia szybkich, wygodnych i bezpiecznych zakupów przez internet jest dla nas niezwykle istotne, szczególnie w obliczu postępującej pandemii – dodaje.

czytaj więcej »

© temar (pph)

Temar (PPH): Zapotrzebowanie na produkty bezlaktozowe będzie rosnąć

Źródło: Forum Mleczarskie Handel   Dodano: 2020-10-27 10:21:03

– Popularność produktów bezlaktozowych w ostatnich dwóch dekadach miała tendencję wzrostową, co wiąże się z ich rosnącą dostępnością na rynku – mówi Forum Mleczarskiemu Handel Aleksandra Makowska, Marketing Manager w firmie Temar (PPH). – Wiele firm, dostrzegając potencjał tej kategorii wyrobów mlecznych, już wiele lat temu zaczęło wprowadzać do swojej oferty mleka i sery pozbawione laktozy. Przewiduje się, że zapotrzebowanie na te produkty będzie rosnąć w najbliższych latach z uwagi na coraz większą świadomość konsumentów w kwestii nietolerancji pokarmowych. Najbardziej powszechnym produktem z tej kategorii jest mleko bezlaktozowe oraz masło, jednak w sklepach pojawia się również coraz więcej pozbawionych tego dwucukru serów żółtych w plastrach, jak również jogurtów oraz śmietan. Dzięki temu osoby z nietolerancją laktozy, która jest jedną z najpowszechniejszych alergii pokarmowych, mogą delektować się smakiem mlecznych produktów bez obaw o swoje samopoczucie.

czytaj więcej »

© łowicz (osm)

Łowicz (OSM): Coraz więcej deserów mlecznych z dodatkami zbożowymi

Źródło: Forum Mleczarskie Handel   Dodano: 2020-10-27 10:10:38

– Desery mleczne mają ważne zadanie zaspokajania chęci na słodką przekąskę i nasycenia głodu – mówi Forum Mleczarskiemu Handel Iwona Grzybowska, Prezes Zarządu w mleczarni Łowicz (OSM). – Oferta tej kategorii na rynku jest bardzo szeroka, dzisiaj klient może mieć spory dylemat w związku z wyborem. Wachlarz deserów rozpościera się od wersji pitnych po łyżeczkowe, miksy smakowe, rodzaje dodatków, po formy opakowań – butelki PET, opakowania szklane, kubeczki. Zauważamy rosnącą tendencję do stosowania składników zbożowych, crunchy, muesli, czyli połączenia produktu mlecznego z sycącymi dodatkami, które finalnie spełnią rolę zdrowej przekąski. Ma to silne powiązanie z trendem fit, bycia szczupłym, zdrowym. Najchętniej wybierane są desery „on the go”, w wygodnym opakowaniu, które umożliwia spożycie w ruchu, w trakcie jazdy samochodem lub w drodze do pracy – wylicza nasza rozmówczyni.

czytaj więcej »

© sertop

Sertop: Czy zmiany będą trwałe?

Źródło: Sertop / PR Club   Dodano: 2020-10-26 14:50:40

– Epidemia w znaczący sposób zmieniła preferencje konsumentów. Koszyki zakupowe zrobiły się większe, a wśród nich coraz częściej zaczęły pojawiać się produkty o długim okresie przydatności do spożycia, takie jak serek topiony, którym doskonale można zastąpić masło czy śmietanę w naszych kuchniach – mówi Aneta Będkowska Marketing Manager w Sertop. – Z naszych obserwacji wynika, że zmianom uległo także zapotrzebowanie na lokalne produkty premium, którymi w naszym przypadku są sery smażone oraz że zmniejszył się popyt na produkty z sektora HoReCa, który mocno odczuł skutki zamrożenia gospodarki.

czytaj więcej »

© forum mleczarskie

Ceny skupu mleka we wrześniu 2020 r.

Źródło: KZSM Zw. Rew za GUS   Dodano: 2020-10-22 11:16:49

Według Głównego Urzędu Statystycznego cena skupu mleka we wrześniu 2020 r. wyniosła 138,17 zł/1 hl i była wyższa o 5,3% niż we wrześniu 2019 r. Cena skupu mleka w odniesieniu do sierpnia 2020 r. była o 3,7% wyższa.

Najwyższe ceny we wrześniu 2020 r. wg województw:

podlaskie 147,08 zł/1 hl

warmińsko-mazurskie 142,65 zł/1 hl

lubuskie 141,48 zł/1 hl

Najniższe ceny we wrześniu 2020 r. wg województw:

małopolskie 125,03 zł/1 hl

świętokrzyskie 127,76 zł/1 hl

łódzkie 127,80 zł/1 hl

czytaj więcej »

copyright
Nathusius Investments Sp. z o.o. © 2008-2021
02-920 Warszawa
ul. Powsińska 23/6
tel.: 22 642 43 12, fax: 22 642 36 25

Serwis www.forummleczarskie.pl wykorzystuje ciasteczka (ang. cookies) w celu gromadzenia informacji, które pozwalają lepiej adaptować stronę do potrzeb i preferencji Czytelników oraz budować statystyki dotyczące oglądalności. Cookies można wyłączyć w każdej chwili w ustawieniach przeglądarki internetowej. Brak takiej zmiany oznacza możliwość zapisu w pamięci urządzenia. Więcej informacji znajdą Państwo w Polityce prywatności. Zamknij