1. Aktualności
  2. Polska
Polska

Senacka Komisja Rolnictwa w Mlekpolu

Źródło: Mlekpol (SM)
Autor: Janusz Górski
© tomasz paczos, kancelaria senatu

Znaczenie województwa podlaskiego dla polskiej branży mleczarskiej, trudne kwestie związane z Zielonym Ładem, wymiana handlowa z Ukrainą czy dumping stosowany przez dyskonty – to tylko niewielka część zagadnień poruszonych podczas spotkania z Wiceministrem Rolnictwa i Rozwoju Wsi Stefanem Krajewskim, które odbyło się 11 kwietnia 2024 r. w siedzibie mleczarni Mlekpol (SM) w Grajewie. Debata, między innymi z udziałem prezesów i przewodniczących rad nadzorczych podlaskich spółdzielni mleczarskich oraz dostawców mleka, przebiegła w ramach wyjazdowego posiedzenia senackiej komisji rolnictwa i rozwoju wsi.

W wydarzeniu, poza zarządem i radą nadzorczą mleczarni Mlekpol (SM), uczestniczyli m.in.: prezes ARiMR wraz z dyrektor podlaskiego oddziału Agencji, przedstawiciele spółdzielni Mlekovita, Mońki (MSM), Hajnówka (OSM), Łapy (SM), Piątnica (OSM), a także prezes zarządu SOT oraz wójt gminy Grajewo.

W ramach wizyty odwiedzili oni grajewski zakład produkcyjny, m.in. aparatownię, nowoczesny dział UHT i masłownię. Następnie w sali konferencyjnej wydziału handlu rozmawiali na temat bieżących wyzwań, przed którymi stoją zarówno rolnicy-producenci mleka, jak i zakłady przetwórcze.

Dyrektor wydziału skupu SM Mlekpol Kazimierz Czernewski w swojej prezentacji zwracał uwagę na rozwój Podlasia, który nastąpił także dzięki dynamicznemu rozwojowi mleczarstwa.

– Dlaczego spotykamy się na Podlasiu? Ponieważ to właśnie tutaj działają największe spółdzielnie mleczarskie w Polsce. Na przestrzeni ostatnich 30 lat skup mleka w naszym regionie zwiększył się trzykrotnie. Zmianie uległy także profil produkcji oraz struktura upraw. Wzrost opłacalności produkcji mlecznej przełożył się na rozwój gospodarstw rolnych, poprawę warunków życia rolników oraz wyższy poziom dobrostanu zwierząt. A ponadto przyniósł unowocześnienie infrastruktury wiejskiej oraz wzrost zatrudnienia i rozwój lokalnych firm także w innych sektorach – podkreślał Kazimierz Czernewski.

Podczas rozmowy z wiceministrem oraz senatorami padły pytania m.in. o monitorowanie przestrzegania przez sieci handlowe limitów sprzedaży marek własnych oraz zwalczanie nieuczciwych praktyk handlowych, w wyniku których cena produktów nabiałowych jest przez nie zaniżana. Niektórzy uczestnicy postulowali także potrzebę dopłat do eksportu, zawieszenia 5% VAT-u na produkty mleczarskie czy ograniczenia biurokracji i uproszczenia różnych procedur. Nie zabrakło również pytań o Zielony Ład, dopłaty czy wykorzystanie środków z KPO.

– Wizyta komisji senackiej i wiceministra Krajewskiego w Mlekpolu pokazuje, iż nasza branża jest otwarta na dialog, nastawiona na wykorzystywanie naturalnego potencjału regionu Podlasia, jeśli chodzi o produkcję i przetwórstwo mleka i chce szukać rozwiązań, które pozwolą zarówno rolnikom-producentom, jak i przetwórcom na szybki i efektywny wzrost – komentował przebieg rozmów Tadeusz Mroczkowski, Prezes Zarządu Mlekpol (SM).

Po zakończeniu spotkania w siedzibie Mlekpolu delegacja senacka odwiedziła także gospodarstwo Jana Zawadzkiego, przewodniczącego rady nadzorczej Mlekpol (SM) oraz Mrągowo, gdzie działa jeden z największych w Europie zakładów proszkowniczych – Zakład Produkcji Sproszkowanych Wyrobów Mleczarskich Mlekpol (SM).

Fot. Tomasz Paczos, Kancelaria Senatu

Ostatnie wiadomości o firmie

Warte przeczytania