1. Aktualności
  2. Polska
Polska

Dariusz Sapiński powtórzył apel o likwidację Funduszu Ochrony Rolnictwa

Źródło: Forum Mleczarskie
Autor: Janusz Górski
© grupa mlekovita

– Apeluję, by funkcjonujący w oderwanej od rzeczywistości rynkowej formie Fundusz Ochrony Rolnictwa zlikwidować lub co najmniej zawiesić wpłaty na FOR w tak trudnym dla polskiego mleczarstwa okresie – powiedział Dariusz Sapiński, Prezes Zarządu Grupy Mlekovita. Prezes największej polskiej spółdzielczej grupy mleczarskiej skierował do Prezesa Rady Ministrów, Marszałków Sejmu i Senatu, Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz organizacji branżowych postulat likwidacji Funduszu Ochrony Rolnictwa. To powtórzenie apelu z lutego 2024 r., kiedy to Dariusz Sapiński podczas spotkania branży mleczarskiej z Ministrem Rolnictwa i Rozwoju Wsi Czesławem Siekierskim powiedział: – Nas nie stać na kolejne podatki i dodatkowe fundusze (Fundusz Ochrony Rolnictwa). 

Od 1 stycznia 2024 r. podmioty skupujące produkty rolne od rolników, mające status czynnych podatników VAT, mają naliczać i wnosić obowiązkowe wpłaty na FOR. – Mlekovita zobowiązana jest wnieść kwartalnie składkę w wysokości ok. 1,5 mln złotych, co przekłada się na dodatkowy wydatek około 6 mln zł w skali roku – a zniesiona została zerowa stawka VAT na produkty spożywcze, w tym mleczarskie i relatywnie wysoko kształtują się notowania złotego osłabiające eksport – powiedział Prezes Zarządu Grupy Mlekovita Dariusz Sapiński. 

Obecnie największej grupy mleczarskiej w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej nie stać na ponoszenie tak dużego obciążenia dodatkową składką na rzecz Funduszu Ochrony Rolnictwa. FOR w efekcie zamiast pomóc, może wręcz zaszkodzić polskiemu mleczarstwu i zagrozić bytowi polskich rolników – dostawców mleka do polskich spółdzielni mleczarskich, którym spółdzielnie mleczarskie nie będą w stanie zapłacić należycie za dostarczony surowiec. Konsekwencją może być likwidacja gospodarstw produkujących mleko, gdyż przy obecnej presji cenowej ze strony rynku zakłady przetwórcze nie są w stanie pokryć ceną skupu surowca rentowności gospodarstw rolnych. 

Ostatnie wiadomości o firmie

Warte przeczytania