1. Aktualności
  2. Polska
Polska

Wdrożenie produktu high-protein możliwe dzięki wysokiej technice

Źródło: Forum Mleczarskie
Autor: Janusz Górski
© alima-bis

– Obserwowany coraz większy udział artykułów mleczarskich wpisujących się w trendy „czysta etykieta” czy „wysoka zawartość białka” jest efektem wysokiego poziomu, do jakiego doszło przez lata polskie mleczarstwo – powiedziała Forum Mleczarskiemu Biznes Aleksandra Olech, Project Manager Alima-Bis Food Processing Technology. – Większość zakładów korzysta z najnowszych rozwiązań technologicznych, w których to technologie membranowe stanowią istotne znaczenie. W przemyśle mleczarskim filtracje membranowe powszechnie wykorzystuje się do oczyszczania, frakcjonowania i zagęszczania różnych składników, zarówno w mleku, jak i w serwatce. Obecnie stanowią już nieodłączny element wyposażenia linii w zakładach tej branży. 

– Zaletą filtracji membranowych jest przede wszystkim brak ingerencji na poziomie biochemicznym w składniki odżywcze – dzięki czemu zachowane są najcenniejsze właściwości przetwarzanych surowców – z jednoczesnym uzyskaniem optymalnej wydajności i opłacalności produkcji. W rezultacie możliwe jest uzyskanie produktów o wysokiej wartości odżywczej, „czystych” pod względem składu, bez konieczności stosowania dodatków funkcjonalnych. Jeszcze do niedawna technologie membranowe, często stosowane w przemyśle, ograniczały się do zagęszczania serwatki jako produktu ubocznego celem późniejszej utylizacji. Dziś wszelkie kombinacje linii zawierających szereg filtracji różnego typu zapewniają pełne wykorzystanie surowców, rozwijając tym samym rynek coraz to ciekawszych i bardziej innowacyjnych produktów. Przykładem są produkty promowane jako prozdrowotne, o wyższej wartości i niskim stopniu przetworzenia. Na przestrzeni lat wiele procesów konwencjonalnych zostało zastąpionych przez technikę separacji membranowej celem poprawy jakości otrzymywanych produktów oraz tworzenia zupełnie nowych wyrobów. Obecnie zastosowanie mikrofiltracji czy ultrafiltracji w kierunku frakcjonowania składników i pozyskiwania najwyższej wartości z mleka (np. uzyskanie wysokiej zawartości białka czy pozyskiwanie wybranych frakcji białek) jest już nieodłącznym elementem technologicznym w produkcji na skalę przemysłową – dodała nasza rozmówczyni. 

– W praktyce linia technologiczna jest wyposażona w szereg urządzeń filtracyjnych połączonych i zsynchronizowanych ze sobą MF, UF, NF, RO celem przetworzenia całości surowca i wykorzystania wszystkich jego składników. Już zastosowanie samej ultrafiltracji oferuje szeroki wachlarz korzyści z jednego urządzenia, jak na przykład produkcja koncentratów czy izolatów białek, serów, serków, twarożków, deserów czy innych wyrobów galanterii mleczarskiej kierowanych dla osób aktywnych, preferujących zdrowy tryb życia. Dzięki rozwojowi technologii membranowych mleczarnie mogą rozszerzać produkcję i wprowadzać innowacyjne produkty, oferując konsumentom żywność najwyższej jakości o niskim stopniu przetworzenia – podsumowała Aleksandra Olech, Project Manager Alima-Bis Food Processing Technology.

© alima-bis

Warte przeczytania