Branża Mleczarska 100 Firm

Aktualności: kraj - przetwórcy (strona 2 z 29)

© torpol

Torpol: Jakość i bezpieczeństwo

Źródło: Forum Mleczarskie Biznes   Dodano: 2021-08-30 09:33:10

W Torpol dbamy, aby proces produkcji worków nie niósł zagrożeń dla bezpieczeństwa żywności. Mamy świadomość, że właściwa ich identyfikacja pozwala uzyskać to, co powinno dawać wysokiej jakości opakowanie. Największym zagrożeniem dla opakowań dedykowanych żywności sproszkowanej, są najczęściej kontakty z zanieczyszczonymi powierzchniami linii produkcyjnych, powietrzem w pomieszczeniu produkcyjnym czy personelem.

Na cząstkach kurzu i kropelkach wody, umiejscowione mogą być komórki pleśni, drożdży, bakterii etc. Źródłem zanieczyszczeń mogą być również oderwane opiłki, pozostałości po środkach czyszczących czy strzępki z ubrań, dlatego w Torpol wykonujemy badania mikrobiologiczne, analizujemy ich wyniki, wzmacniając tym samym krytyczne punkty kontrolne na terenie zakładu produkcyjnego. Minimalizujemy udział czynnika ludzkiego i jego kontakt z opakowaniami, dbamy o odpowiednie przechowywanie gotowych wyrobów w czystych, suchych pomieszczeniach, właściwie przygotowujemy i zabezpieczamy do transportu.

czytaj więcej »

od lewej: Andrzej Kubiak – Z-ca Przewodniczącego Rady KZSM, Barbara Szczerba – Sekretarz Rady KZSM, Wojciech Wilamowski – Przewodniczący Rady KZSM, Waldemar Broś – Prezes Zarządu KZSM © kzsm

Zarząd KZSM z absolutorium

Źródło: KZSM   Dodano: 2021-08-27 09:14:58

W dniu 25 sierpnia 2021 r. odbył się Zjazd Delegatów KZSM Zw. Rew.

Delegaci przyjęli sprawozdanie z działalności KZSM Zw. Rew. od ostatniego Zjazdu, który był w 2019 r. oraz wysłuchali sprawozdania Rady również za okres od Zjazdu w 2019 r. Delegaci udzielili jednogłośnie absolutorium członkom Zarządu KZSM.

czytaj więcej »

© forum mleczarskie

Mlekpol (SM): Już ponad 4,5 mld zł przychodów i 1,98 mld litrów skupionego mleka

Źródło: Mlekpol (SM)   Dodano: 2021-08-26 10:16:53

24 sierpnia w Zakładzie Produkcji Sproszkowanych Wyrobów Mleczarskich w Mrągowie odbyło Zebranie Przedstawicieli Spółdzielni Mleczarskiej Mlekpol. Podczas spotkania omówiono sprawozdania finansowe i bilans Mlekpol (SM) za 2020 r. Zebranie Przedstawicieli udzieliło absolutorium Zarządowi mleczarni Mlekpol (SM). Dyskutowano także o dalszych inwestycjach i kierunkach rozwoju Spółdzielni.

– Za nami kolejny rok funkcjonowania naszej Spółdzielni, który ze względu na pandemię COVID-19 stanowił dla nas duże wyzwanie. Zmierzyliśmy się z wieloma wyzwaniami, które wymagały dużego zaangażowania i szybkiego działania, aby dostosować się do nowej sytuacji rynkowej. Ze względu na wstrzymanie funkcjonowania branży hotelarskiej i turystycznej musieliśmy m.in. poszukiwać nowych rynków zbytu dla sporej części naszego asortymentu oraz zmieniać profile produkcyjne. Mimo tych przeszkód osiągnęliśmy kolejny rekord w zakresie skupu i przetworzenia surowca w poszczególnych zakładach i utrzymaliśmy cenę dla hodowców. Choć czas był trudny, rozpoczęliśmy także inwestycje zwiększające wydajność spółdzielni, działając zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju. Nie byłoby to możliwe bez wielkiego zaangażowania dostawców mleka i pracowników naszej Spółdzielni. Chciałbym bardzo podziękować wszystkim, którzy codziennie przyczyniają się do sukcesu i rozwoju SM Mlekpol – skomentował Edmund Borawski, Prezes Zarządu Mlekpol (SM).

czytaj więcej »

© forum mleczarskie

Gostyń (SM) zmodernizował proszkownię Niro. W planie rozbudowa pakowania w puszki przez roboty

Źródło: Forum Mleczarskie   Dodano: 2021-08-24 09:54:56

– Dzięki prowadzonym inwestycjom udoskonaliliśmy stan techniczny zakładu, automatyzację stosowanych linii technologicznych co znacznie wpłynęło na poprawę efektywności procesów produkcyjnych. Na inwestycje w roku 2020 zaplanowano 10 mln zł, wydatkowano 8,7 mln zł., w tym na inwestycje związane z powiększeniem zdolności produkcyjnych: 4,5 mln zł, zakup środków transportu 773 tys. zł, poprawę efektywności energetycznej procesów blisko 2 mln zł, dalej komputeryzację i wizualizację linii technologicznych 244 tys. zł, a na pozostałe środki trwałe stanowiące wyposażenie, sprzęt, modernizację budynków 2,07 mln zł.

czytaj więcej »

© forum mleczarskie

Gostyń (SM) planuje rozwijać produkcję serów twardych do 440 ton rocznie. Kończy zaś produkcję mleka UHT do detalu

Źródło: Forum Mleczarskie   Dodano: 2021-08-19 14:54:03

Najmłodszą grupą produktową spółdzielni specjalizującej się w produktach w proszku i produktach skondensowanych są sery dojrzewające. W 2020 r. stanowiły one razem z serwatką 1,3% wartości w strukturze sprzedaży. Jak wynika z zakładowego zestawienia produkcji, w 2020 r. w Gostyniu wytworzono 225 ton serów, ale nowy strategiczny kierunek produkcji otrzymał plan realizacji 440 ton na 2021 r. W zasadzie spółdzielnia planuje zwiększenie produkcji w każdej kategorii produktowej, ale interesujące jest, że dotyczy to także produktów, których produkcję zakład obniża: mleka spożywczego i UHT. O blisko 40% spadł bowiem w 2020 r wolumen produkcji mleka spożywczego świeżego i UHT. Mleko stanowiło już tylko 1% wartości netto sprzedaży.

Mleczarnia wskazuje przy tym: – W związku z agresywną polityką cenową oraz wzmocnionym promowaniem marek własnych mleka UHT w zaniżonych cenach przez sieci handlowe, co m.in. miało znaczny wpływ na spadek rentowności tego produktu, zapadła decyzja o zaprzestaniu produkcji mleka UHT. Produkt będzie dostępny do czasu wyczerpania zapasu kartoników.

czytaj więcej »

© mlekpol (sm)

Mlekpol (SM) inwestuje w energię odnawialną i ogranicza ślad węglowy

Źródło: Forum Mleczarskie   Dodano: 2021-08-18 15:26:50

Spółdzielnia Mleczarska Mlekpol rozwija swoje zakłady, realizując kolejne inwestycje. Te będą miały wpływ m.in. na poprawę jakości produktów i bezpieczeństwa samej produkcji. Działając zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju każde podjęte przedsięwzięcie jest przeprowadzane z myślą o lokalnej społeczności. W 13 nowoczesnych i wysoko wyspecjalizowanych zakładach przetwórczych należących do Mlekpol (SM) sukcesywnie realizowane są inwestycje finansowane zarówno ze środków Spółdzielni, jak i funduszy unijnych. Mlekpol bowiem regularnie ubiega się o granty w celu wdrażania innowacyjnych technologii i ulepszania poszczególnych fabryk.

czytaj więcej »

© forum mleczarskie

KeSeM: 46 mln zł przychodu i niepokojący spadek skupu mleka

Źródło: Forum Mleczarskie   Dodano: 2021-08-18 11:24:50

Z 25,85 mln litrów do 20,65 mln litrów mleka spadł wolumen pozyskanego surowca we włocławskiej mleczarni. Mleczarnia kompensowała to zmniejszonym przerzutem mleka i zmniejszoną produkcją mleka spożywczego o 30%. Mimo to produkcja twarogów spadła o 5% do 2076 ton. O 3% do 1 512 tys. l spadła produkcja innego, kluczowego produktu mleczarni jakim jest śmietana. Warto odnotować potrojenie produkcji napojów oraz jogurtów o 10%, choć wolumen ich produkcji ustępuje wyżej wymienionym kategoriom. Najlepszą rentowość osiągnięto na produkcji twarogów i napojów. Handel gwałtownie rosnącym wolumenem śmietany przerzutowej przyniósł natomiast wyraźne straty, podobnie duże straty przynosiła produkcja masła.

czytaj więcej »

© grupa mlekovita

Grupa Mlekovita stawia na czystą etykietę

Źródło: Grupa Mlekovita   Dodano: 2021-08-17 15:16:46

Grupa Mlekovita, lider branży mleczarskiej w Europie Środkowo-Wschodniej, w swojej działalności stawia na najwyższą jakość produktów. Powstają one z najlepszego surowca, dostarczanego przez 15 tysięcy rolników. Mlekovita dba również o to, aby produkty były jak najbardziej naturalne, czyli miały prosty skład.

Produkty mleczne pełnią bardzo ważną rolę w diecie człowieka, stały się niezbędne do utrzymania dobrego stanu zdrowia, ale także urody i dobrej kondycji. Z natury charakteryzują się prostym, krótkim składem – często są to tzw. produkty jednoskładnikowe, jak mleko czy masło, produkowane wyłącznie z jednego składnika, bez żadnych dodatków. Z najwyższej jakości mleka powstaje też cały wachlarz innych różnorodnych produktów, np. sery i serki, śmietany i śmietanki, mleczka smakowe czy produkty fermentowane – jogurty, kefiry, maślanki.

– Producenci muszą nadążać za aktualnymi trendami. Konsumenci są bowiem coraz bardziej świadomi i oczekują nie tylko nowych wyrobów czy smaków, ale również tego, aby produkty spożywcze miały prosty, krótki skład, czyli tzw. „czystą etykietę”. Mlekovita stawia na naturalność produktów i proponuje konsumentom wyroby o takim krótkim składzie. Oprócz naszych sztandarowych produktów, jak masło, twarogi czy mleko, prosty skład mają także nasze tegoroczne nowości, czyli np. jogurty Dar Pure czy serki homogenizowane Polskie – mówi Prezes Zarządu Grupy Mlekovita Dariusz Sapiński.

czytaj więcej »

© forum mleczarskie
© forum mleczarskie

Sierpc (OSM) planuje pobić rekord produkcji 23 tys. ton serów podpuszczkowych

Źródło: Forum Mleczarskie Handel   Dodano: 2021-08-13 11:52:46

Rekord może zostać pobity, gdyż rośnie skup mleka i sprzedaż serów. Mleczarnia w 2020 r. skupiła 351,86 mln litrów mleka i w stosunku do 2019 r. skup wzrósł o ponad 15 mln l tj. o 4,6%. Pomimo, że z grona 1842 dostawców ubyły 62 gospodarstwa, to przyjęto tylko 10 nowych. Przyjęcia nowych dostawców są bowiem ograniczone. Mleczarnia Sierpc (OSM) stosuje przy tym od dawna bardzo dobre ceny skupu: średnia cena mleka brutto w skupie wyniosła 1,57 zł, netto 1,49 zł. Jak podkreśla Zarząd mleczarni cena brutto w kraju wyniosła w tym czasie 1,46 zł brutto, a na Mazowszu 1,39 z brutto. Zwłaszcza w drugiej połowie roku po wypłatach premii przewaga mleczarni Sierpc (OSM) była szczególnie widoczna. Większość skupowanego mleka (68,7%) pochodzi z gospodarstw sprzedających ponad 180 tys. l mleka rocznie.

czytaj więcej »

Hajnówka (OSM) poszerza bazę surowcową

Źródło: Forum Mleczarskie   Dodano: 2021-08-09 12:06:23

W 2020 r. Spółdzielnia skupiła 58,71 mln l mleka, co stanowiło 116,5% w stosunku do 2019 r. Jak podaje Zarząd mleko odbierane było w 2020 r. od 535 dostawców, którzy dostarczyli 88,13% ogólnej ilości skupionego przez Spółdzielnię surowca. Ilość dostawców na koniec roku zmalała i na dzień 31 grudnia 2020 r. mleko dostarczało – 769 producentów tj. o 69 mniej jak w roku poprzednim (większość z nich przyszła z sąsiedniej Spółdzielni).

Surowiec ze skupu przetworzony został na: twarogi 1 329 t., sery dojrzewające 2.054 ton i masło 352 tony. Spółdzielnia sprzedała swoje wyroby za 93,14 mln zł. Przychody ogółem wyniosły 94,5 mln zł wobec 86,76 mln zł za 2019 r. W przychodach eksport stanowił 4,8% wartości sprzedaży wyrobów. Wynik netto wyniósł 316 tys. zł i był stabilny wobec lat poprzednich.

czytaj więcej »

po prawej Piotr Borowski, Prezes Zarządu Strzałkowo (SMU) © forum mleczarskie

Strzałkowo (SMU) zainwestowała w produkcję masła i pakowanie napojów mlecznych

Źródło: Forum Mleczarskie   Dodano: 2021-08-04 21:50:32

W 2020 r. Spółdzielnia poniosła nakłady na zakup linii do produkcji masła w wysokości blisko 425 tys. zł oraz kolektorów słonecznych za 285 tys. zł. To jedne z największych wydatków inwestycyjnych w Spółdzielni w ostatnim czasie. Mleczarnia prowadziła także prace modernizacyjne: wydała 201 tys. zł na podczyszczalnię ścieków i automat pakujący za 70 tys. zł.

Planowane nakłady na 2021 r. dotyczą przedsięwzięć polegających m.in. na...

czytaj więcej »

© forum mleczarskie

Olecko (OSM) notuje wzrost produkcji twarogów i serów twardych

Źródło: Forum Mleczarskie   Dodano: 2021-08-02 20:47:04

W Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej w Olecku w 2020 r. skupiono w 2020 r. 50,24 litrów mleka, co oznacza wzrost o 1,3%. W obszarze przychodów netto ze sprzedaży produktów, towarów i materiałów odnotowano 79,04 mln zł (w 2019 r. było to 78,1 mln zł). Same przychody ze sprzedaży produktów własnych wyniosły 77,39 mln zł, a przychody ogółem: 80,87 mln zł. Rok 2020 zamknął się zyskiem netto w kwocie 562 tys. zł.

czytaj więcej »

© forum mleczarskie

Łask (OSM): Mleczarnia planuje inwestycje w konfekcjonowanie i próżniowe pakowanie serów i twarogów

Źródło: Forum Mleczarskie   Dodano: 2021-07-30 09:00:26

Ja podaje Zarząd mleczarni, w 2020 r. dynamika skupu w stosunku do roku 2019 wyniosła 98,4%. Spółdzielnia skupiła ogółem 11,47 mln litrów mleka. Z zakupionego surowca wyprodukowano 932 tys. l mleka spożywczego, 290 ton serów dojrzewających, 403 tony twarogów, 187 tys. l śmietany normalizowanej, 206 ton masła, oraz 374 tys. l maślanki.

Jak podkreśla Zarząd: – Nasze wyroby są tradycyjne, zdrowe i bezpieczne. Wiele wysiłku wkładamy, aby uwidocznić i podkreślić ich atrakcyjność. Dużym zainteresowaniem konsumentów cieszą się produkowane przez nas: twaróg półtłusty krajanka, twaróg śmietankowy oraz klinek. Wszystkie te produkty pozwalają na korzystne spieniężanie przerobionego surowca dlatego będziemy dokładać wszelkich starań, aby zwiększać ich produkcję.

czytaj więcej »

KaMos (SM): Spółdzielnia stabilizuje przychody i zmniejsza straty

Źródło: Forum Mleczarskie   Dodano: 2021-07-28 13:49:30

Dla wielu spółdzielni mleczarskich ostatnie lata nie należały do łatwych. Mleczarni KaMos (SM) udało się jednak poprawić sytuację: jej przychody ze sprzedaży ogółem za 2020 r. w wysokości 25,26 mln zł tylko nieznacznie zmieniły się w porównaniu do wyniku z 2019 r.: 25,53 mln zł. Bardzo istotne znaczenie miało jednak zmniejszenie straty netto: w 2020 r. spadła ona bowiem do poziomu 30 tys. z poziomu 104 tys. zł w 2019 r. Stratę bilansową Spółdzielnia pokryła z funduszu zasobowego.

czytaj więcej »

© sokołów (zm)

Sokołów (ZM): Sprzedaż towarów rośnie szybciej niż sprzedaż wyrobów

Źródło: Forum Mleczarskie   Dodano: 2021-07-27 11:07:26

Mleczarnia zlokalizowana w Sokołowie Podlaskim osiągnęła w 2020 r. dodatnią dynamikę sprzedaży. Zwraca uwagę jednak szybszy wzrost sprzedaży towarów z 54,96 do 59,81 mln zł (+8,8% wzrostu). Sama sprzedaż wyrobów to już mniejsza kwot i słabsza dynamika. W 2019 r. było to 31,79 mln zł wobec 33,82 mln zł w 2020 r. (6,4% wzrost). W ostatnim roku przychody ogółem osiągnęły poziom 94,69 mln zł wobec 87,1 mln zł w 2019 r. Rok obrotowy 2020 firma zamknęła zyskiem netto w kwocie 5,76 mln zł.

czytaj więcej »

copyright
Nathusius Investments Sp. z o.o. © 2008-2021
02-920 Warszawa
ul. Powsińska 23/6
tel.: 22 642 43 12, fax: 22 642 36 25

Serwis www.forummleczarskie.pl wykorzystuje ciasteczka (ang. cookies) w celu gromadzenia informacji, które pozwalają lepiej adaptować stronę do potrzeb i preferencji Czytelników oraz budować statystyki dotyczące oglądalności. Cookies można wyłączyć w każdej chwili w ustawieniach przeglądarki internetowej. Brak takiej zmiany oznacza możliwość zapisu w pamięci urządzenia. Więcej informacji znajdą Państwo w Polityce prywatności. Zamknij