Produkty dla dzieci: ABC Baby Foods

Joanna Górska
Forum Mleczarskie Handel 5/2009 (36)

Telewizyjna guma do żucia

Jednym z najbardziej popularnych i niezwykle skutecznym medium jest telewizja, która stopniowo odchodzi od pasm ogólnodostępnych na rzecz kanałów tematycznych dla dzieci. Wśród 15 najchętniej oglądanych wieczorynek jest aż 8 animacji Disneya. Wieczorynki Jedynki cieszą się największą popularnością na wsiach oraz w małych miastach.

W marketingu dziecięcym reklama ma jak gdyby dwóch odbiorców. Jednym jest dziecko, które wywiera wpływ na rodzica, aby takie dobro nabyć, a drugim rodzic, u którego rodzi się silna potrzeba nabycia danego dobra i sprawienia dziecku radości. Niektórzy producenci stosują ten podwójny przekaz reklamowy specjalnie skierowany do dzieci i do rodziców. Przykładem takiej strategii jest firma Zott z marką Monte, która oswaja nas ze swoimi produktami poprzez reklamy skierowane i do dzieci i do mam.

Prasa niejedno ma imię

Reklama prasowa marek dziecięcych stanowi pewne wyzwanie. Po pierwsze przekaz jest statyczny więc musi się czymś wyróżniać z natłoku reklam, a dodatkowo mnogość tytułów może przyprawić o ból głowy. Najczęściej reklamy pojawiają się w prasie poradnikowej dla mam, tj. Claudia, Poradnik Domowy, Naj i Przyjaciółka oraz typowych magazynach parentingowych (tj. Mamo To Ja, Twoje dziecko, Dziecko, Mamy Przedszkolaka). Odrębną kategorię stanowi prasa skierowana do dzieci a wiec m.in gazetki Witch, Kaczor Donald, Barbie, Świat przygód Hugo, Scooby Doo oraz kolorowanki.

Marketing internetowy

Kolejnym źródłem komunikacji z małym klientem jest marketing internetowy, który stanowi doskonałe źródło pozyskiwania nowych klientów. Nic dziwnego, komputer jest dzisiaj podstawowym narzędziem komunikacyjnym rodziców i stanowi dla małego człowieka wielką pokusę. Programy telewizyjne dla dzieci też są pełne informacji o komputerach. W domowym telewizyjnym przedszkolu dzieci zapoznają się z pojęciami: myszka, enter, delete. Od najmłodszego wieku można też wybierać spośród grających i migających zabawek imitujących laptopy. Jak wskazują badania aż 45% dzieci w wieku od 7 do 14 lat to już tzw. heavy users, którzy korzystają z internetu codziennie lub prawie codziennie. Najmłodsi najczęściej korzystają z komunikatorów, stron www, poczty e-mail, gier internetowych oraz grup dyskusyjnych. Przy tworzeniu stron dla dzieci specjaliści ds. tej grupy docelowej wskazują, iż punkt ciężkości takiej strony powinien się znaleźć na jej środku, stronę powinna cechować łatwa intuicyjna nawigacja, przyciski powinny być większe, by dziecko łatwiej mogło w nie trafić, serwisy powinny kolorowe, dynamiczne, z ograniczoną liczbą tekstu, oraz często aktualizowane. Podstawą jest sprofilowanie do grupy docelowej i kierowanie się zasadą „Zabawa, interakcja, zaangażowanie”. Elementami, które przyciągają małych użytkowników są konkursy, sondy oraz newslettery. Jednak najważniejszym elementem w marketingu internetowym dla dzieci jest nie tylko przyciągnięcie młodego użytkownika, ale i jego przytrzymanie. Zabawną stronę dla najmłodszych stworzyła m.in. Bakoma dla marki Bakuś, w której kolorowe zwierzątka zachęcają do wspólnej zabawy. Z kolei marka Rama (Unilever Polska) w ramach kampanii PowerKids stworzyła portal, który umożliwiał tworzenie własnych profili i ich rankingów, zawierał gry i zabawy. W internecie rozwinięto też historię związaną z bohaterami kart dołączanych do opakowań margaryny, zamieszczono również objaśnienia do przeprowadzania gier zręcznościowych. Użytkownicy mieli możliwość zaprezentowania filmów ze swoimi popisami. Według badań IAB Polska, coraz więcej czasu spędzamy surfując po cyberprzestrzeni. Internet staje się medium, stanowiącym miejsce rozrywki, w którym buszuje się bez skrępowania.

Strona 6 z 9