Twarogi: Polskie twarogi w erze fitspiration i fit influencerów

dr hab. inż. Marlena Piekut, prof. PW, Politechnika Warszawska
Forum Mleczarskie Handel 2/2023 (116)

Małgorzata Cebelińska, Wiceprezes Zarządu Mlekpol (SM)Małgorzata Cebelińska

Wiceprezes Zarządu Mlekpol (SM)

Twaróg to tradycyjny polski produkt mleczarski, chętnie wybierany nie tylko na śniadanie, ale także do szerokiego zastosowania w kuchni. Dlatego nie grozi mu spadek popytu. W zależności od upodobań Polacy mają do wyboru różne formy: kostki, krążki, klinki czy krajankę. Mlekpol posiada szeroką ofertę twarogów z różną zawartością tłuszczu pod markami Mlekpol, Rolmlecz czy Mazurski Smak. Są one znane i cenione przez kupujących w całej Polsce i krajach sąsiadujących ze względu na wysoką jakość, dużą wartość odżywczą, prosty skład i tradycyjny smak. Co więcej, jest wiele produktów uzupełniających tę kategorię, tj. różnego rodzaju twarożki, jak grani marki Osowa czy serki wiejskie Łaciate, które są bardzo dobrym wyborem na szybkie śniadanie lub na przekąskę w szkole, w pracy czy na uczelni. W tej kategorii nadal najpopularniejszy jest wariant naturalny, jednak konsumenci coraz częściej sięgają też po twarożki w wersjach smakowych – wytrawne, jak np. grani ze szczypiorkiem lub twarożek Mazurski Smak ze śmietanką, cebulką i pieprzem, albo też serek wiejski z wsadem owocowym, czyli na słodko. Poza tradycyjnym twarogiem do wypieków często stosowane są twarogi sernikowe marki Mlekpol o zawartości tłuszczu 7% lub 18% w wygodnych kilogramowych wiaderkach, które cieszą się szczególnym zainteresowaniem w okresach okołoświątecznych. Aby odpowiedzieć na potrzeby konsumenckie związane z koniecznością ograniczania wydatków, Mlekpol (SM) oferuje twarogi w dużych gramaturach i w różnych rodzajach opakowań: w krążkach 450 g, w kostce 700 g i w formie krajanki 700 g, a także w mniejszych formatach, które w wypadku niewielkich gospodarstw domowych zapobiegają marnowaniu żywności. Przyglądając się półce sklepowej i analizując potrzeby detalistów, jesteśmy pewni, że tradycyjny twaróg krajanka będzie cieszył się stałym, dużym zainteresowaniem, natomiast twaróg w klinku to dzisiaj najchętniej poszukiwana forma opakowania. Z myślą o zabieganych w ofercie Mlekpolu są twarogi mielone, np. trzykrotnie mielony, który jest doskonały do przyrządzania deserów na zimno albo past, mas i nadzienia, między innymi do naleśników. Konsumenci powszechnie stosują twaróg w kuchni również ze względu na aspekt prozdrowotny, związany z prostą i czystą etykietą, a skłonność do dostarczania sobie przez nich przyjemności z jedzenia i zwrot w kierunku tak zwanego „comfort food” mogą powodować, że coraz częściej będą oni sięgać po na przykład słodkie twarożki.

maluta twaróg mielonyMaluta Nowy Dwór Gdański (OSM) jako czołowa polska mleczarnia promująca wyroby mleczarskie z mleka od krów wypasanych na łąkach Żuław proponuje następujące twarogi:

  • Maluta twaróg półtłusty wysokobiałkowy 200 g,
  • Maluta twaróg półtłusty 260 g klinek,
  • Maluta twaróg półtłusty mielony 3-krotnie 200 g,
  • Maluta Twaróg mielony 3-krotnie świeży 1 kg.

W ofercie Lactalis Polska znajdują się zarówno twarożki do smarowania naturalne i smakowe. Silną pozycję na rynku omawianej kategorii zajmuje natomiast Président Twaróg Sernikowy w wiaderku 500 g oraz Twaróg Śmietankowy Président 1 kg w opakowaniu tego samego typu. Produkty sernikowe marki Président są wiodącymi produktami w swojej klasie.

president twaróg capri mazurski smakBychawa (OSM) proponuje wysokiej klasy tradycyjne, ręcznie formowane twarogi ziołowe w klinku na tackach Lublanka Twarogi z Bychawy. Pod tą marką znajdują się także twarogi tłuste i półtłuste tradycyjne naturalne również na tackach. W ofercie znajdują się także twarogi w formie kostki stołowej.

Milkpol oferuje twarogi smakowe (pieprz-czosnek i gyros) pod marką Gusto w plastrach w opakowaniach 150 g oraz w kawałkach ok. 300 g (wędzony, naturalny, papryka, gyros). W ofercie firmy dostępne są też twaróg tłusty, półtłusty, chudy oraz twaróg wiejski w kawałkach ok. 300 g i 600 g. 

Piaski (OSM) oferują twarogi Piaseckie półtłuste w formie krajanki 250 g i ok. 330-500 g, śmietankowe w kostkach 230 g oraz śmietankowe premium ok. 400-500 g, a także twaróg sernikowy Piasecki w wiaderkach 1 kg. 

Radomsko (OSM) proponuje twarogi Ale! chude, półtłuste, tłuste w krążkach 300 g oraz Hej! – twaróg chudy, półtłusty, tłusty 1 kg, a także sernikowy w wiaderkach 1 kg. W ofercie dostępne są też twarogi Hej! delikatesowe półtłuste ok. 300 g.

Joanna Kołodyńska, Dyrektor Marketingu Grupy PolmlekJoanna Kołodyńska

Dyrektor Marketingu Grupy Polmlek

Twarogi Polmlek, świeże, pyszne, certyfikowane w systemie „Jakość Tradycja”, dostępne są w różnych wariantach tłuszczowych i smakowych. Pieczęć „Jakość Tradycja” gwarantuje m.in. tradycyjną, niezmienną od lat recepturę, lokalne pochodzenie surowca, prosty skład i niski stopień przetworzenia. Jest to smak, który pamiętamy z dzieciństwa. Certyfikatem mogą poszczycić się klinki Polmlek, twarożki formowane: chudy, półtłusty, tłusty i śmietankowy. Warto też pamiętać o pysznym serku typu włoskiego Capresi, naturalnym serku wiejskim, w którym świeże ziarno twarogowe oblane jest pyszną śmietanką, a także o serkach puszystych Polmlek w nowych opakowaniach i w ulubionych smakach: ziołowym i śmietankowym (wytrawne) oraz jabłkowym z rodzynkami i orzechowym (słodkie, deserowe). Kategoria twarogów jest niezmiennie popularna wśród Polaków. Są one obecne w polskiej kuchni na co dzień, jako element zbilansowanej diety, źródło wapnia, białka, lecz także od święta, jako składnik tradycyjnych wypieków, potraw świątecznych czy deserów. Stąd pewna sezonowość w sprzedaży twarogów. Najczęściej wybieramy porcje 150-200 g. Pozwalają one na szybkie spożytkowanie produktu, który najlepiej smakuje od razu po otwarciu. W okresach przedświątecznych wzrasta sprzedaż większych gramatur – twarogu typu krajanka, twarogów mielonych w wiaderkach. Jak pokazały pierwsze święta w okresie szalejącej inflacji, Polacy nie rezygnują z zakupów tych najbardziej podstawowych produktów, które pozwalają na przygotowanie tradycyjnych dań. Rezygnują raczej z produktów luksusowych. Kategoria twarogowa zachowuje się dość stabilnie. 

twarogi mazurski smak piaseckiMleczarnia Wieluń (SDM) to zakład mleczarski z ponad 80-letnią tradycją, który powstał na podwalinach Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej i wcześniej działającej Okręgowej Mleczarni Spółdzielczej Wielunianka. Obecnie jest jednym z większych producentów wyrobów nabiałowych w regionie łódzkim. Mleczarnia proponuje Mój Ulubiony twaróg tłusty w postaci klinka ok. 500 g. W ofercie jest też twaróg półtłusty w kostkach 250 g, także w formie mielonej, półtłusty w pergaminie w kostkach ok. 800-1000 g, twaróg tłusty w postaci klinka ok. 350-400 g i kostki ok. 250-300 g, a także twaróg chudy i półtłusty w kostkach ok. 250-350 g i 400-500 g. 

Mleczarnia Skała (OSM) prowadzi swoją działalność od 1957 r. Produkty są wyrabiane z mleka od krów wypasanych na terenie Jury Krakowsko-Częstochowskiej, a cały proces produkcji przebiega w oparciu o tradycyjne receptury. Skała (OSM) posiada szeroką ofertę serów twarogowych: Jurajski twaróg chudy, półtłusty i tłusty w formie krajanki, twarożek Krakowski chudy, półtłusty i tłusty w kostkach 200 g, twaróg Ojcowski tłusty w formie klinka, a także Jurajski twaróg sernikowy ze Skały w wiaderkach 1 kg. 

włoszczowa twaróg krajanka

Wart-Milk (OSM) oferuje twarogi półtłuste, tłuste i śmietankowe w formie klinka 250-350 g lub kostki 250 g, a także sernikowe Mu! o zawartości tłuszczu 4% oraz o zawartości tłuszczu 15%, oba w wiaderkach 1 kg. 

Włoszczowa (OSM) oferuje twaróg półtłusty w formie krajanki (400 g i 1 kg) oraz w formie kostki (250 g), a także twaróg na sernik w wiaderkach 1 kg. 

Literatura

  1. Folkvord, F., Roes, E., & Bevelander, K. (2020). Promoting healthy foods in the new digital era on Instagram: an experimental study on the effect of a popular real versus fictitious fit influencer on brand attitude and purchase intentions. BMC Public Health, 20 (1), 1-8.
  2. Malczyk, E., Malczyk, A., & Krawczyk, A. (2021). Zachowania Żywieniowe Grupy Polaków Mieszkających w Polsce i w Wielkiej Brytanii. Bromat. Chem. Toksykol., 54 (2): 75-92.
Strona 4 z 4