Produkty regionalne: Niewykorzystane walory

Janusz Górski
Forum Mleczarskie Handel 4/2012 (53)

Wyroby regionalne z zagranicy

Spośród importerów, które aktywnie działają w segmencie produktów mlecznych regionalnych jest czeska firma Milktrade oraz słowacka Gazda (reprezentowana przez Marteks). Milktrade oferuje warkoczyki wędzone pikantne, serowe pałeczki wędzone, serowe warkoczyki wędzone, ser Janosika, serowe nici góralskie wędzone.

Jak mówi Marta Badocha Przedstawiciel firmy Milktrade Polska regionalna kuchnia góralska ukształtowana została w trudnych warunkach klimatycznych i materialnych. Twarde warunki klimatyczne i ubóstwo kamiennej gleby czyniło pożywienie jednostajnym i spartańskim. Do podstawowych potraw zaliczano to wszystko, co ubogie góralskie gospodarstwo wyprodukowało na własne potrzeby. Jednak wśród produktów z góralskiej kuchni były takie, które górale spożywali sporadycznie, od święta, ponieważ stanowiły środek płatniczy – do nich należało mleko słodkie i kwaśne, sery białe.

W opinii Marty Badochy, przedstawicielki firmy Milktrade Polska droga produktów tego rodzaju na stoły Polaków jest bardzo trudna, co wynika z braku wiedzy i coraz powszechniejszego podejścia: co zyskam jak będę to kupować? Mimo to kształtuje się nowa grupa konsumentów tego typu żywności. Zainteresowanie takimi nowymi i nieco „dziwnymi” produktami jest bardzo duże, co objawia się wzrostem sprzedaży oraz bogatym asortymentem na półkach. Zamiłowanie do tradycyjnych metod produkcji po stronie dostawców ma przynieść dokładne odwzorowanie najlepszych walorów sensorycznych i w efekcie – uznanie ze strony konsumentów.

Marteks proponuje wyroby tradycyjne marki Gazda pochodzące z rejonów górskich. Charakteryzują się one wysoką jakością, tradycyjnym sposobem produkcji, oryginalnym opakowaniem oraz rzadkimi walorami smakowymi. Najważniejsze kategorie to: sery twarde, sery twarde smakowe, sery góralskie wędzone i naturalne, sery typu kaszkawał, bryndza, serki fromage, a także przetwory mleczarskie z mleka koziego i owczego. W grupie serów twardych uwagę zwracają dredy serowe naturalne, wędzone i smakowe, parzenica wędzona, ser Koliba (porcja i blok), a w grupie serków bryndzarka o smaku szczypiorku, czosnku, naturalny (130 g), dalej tradycyjna bryndza (125 g, 1 kg) oraz bryndza dębowa (250 g). Warto zwrócić uwagę na ser gazdowski naturalny i wędzony, a następnie twarde sery Zbójnicki i Jawornik (blok i kawałek 300 g).

Ciekawą propozycją są sery regionalne stworzone z myślą o najmłodszych: serowe gazdusie 100 g oraz przeznaczone już dla klienta uniwersalnego sery Gazda dedułki, pakowane pojedynczo i w wielopakach.

Oscypek, oszczypek

To bodaj najsłynniejszy polski produkt regionalny. Jest to twardy wędzony ser przygotowywany z mleka owczego, dziś chroniony przez prawo unijne (status Chronionej Nazwy Pochodzenia PDO). Powinien ważyć od 60 do 80 dag i mierzyć od 17 do 23 cm.

Oryginalny oscypek jest lekko słony z posmakiem wędzenia, twardy, o miąższu elastycznym. Barwa po przekrojeniu lekko kremowa, przy skórce ciemniejsza. Produkt dostępny jest w kształcie osełki, wrzeciona, z typowym dla regionu zdobieniem brzegów.

(Źródło: MRiRW)



Strona 5 z 5