Produkty regionalne: Niewykorzystane walory

Janusz Górski
Forum Mleczarskie Handel 4/2012 (53)

Jedyną dużą firmą, która w kompleksowy sposób zajęła pozycję w niszy produktów regionalnych jest Mlekovita (GK), która wytwarza produkty linii „Zakopiańskie Specjały” w samym sercu Tatr, w Zakopanem i dystrybuuje je na terenie całego kraju. Linia ta obejmuje:

  • Gołkę Zakopiańską (135 g, 500 g)
  • Gołkę Zakopiańską (400 g) w formie warkocza
  • Mini Gołkę Zakopiańską (120 g)
  • Mini Roladę Ustrzycką; (300 g) kawałek, plastry (150 g)
  • Faruki – ser podpuszczkowy, niedojrzewający, parzony (100 g)
  • Bryndzę Zakopiańską (120 g).

Ser Koryciński „Swojski”

Przypomina spłaszczoną kulę o eliptycznym przekroju z licznymi dziurami różnej wielkości i kształtu. Najczęściej spotyka się ser o średnicy 25-40 cm. Waga od 2 kg do 4 kg. Konsystencja takiego sera jest gąbczasta – twardnieje w zależności od okresu leżakowania. Ser wyróżnia się łagodnym śmietankowym smakiem i barwą kremowożółtą.

Tajemnica produkcji tego sera polegała na zastosowaniu odpowiedniego enzymu, który powodowałby ścięcie się świeżego mleka. Enzym ten produkowano jako proszek ze startych, wcześniej wysuszonych cielęcych żołądków. Świeże mleko podgrzewano, przyprawiano do smaku (głównie solą) i dodatkowo szczyptą proszku. Następowało szybkie ścięcie się mleka i wydzielenie się serwatki. Po dokładnym wyciśnięciu formowano ser w charakterystyczny, kulisty, lekko spłaszczony kształt i układano w specjalnych drewnianych formach, nacierając go wcześniej dookoła solą. W formach przenoszono ser do kamiennej piwnicy i układano wśród pospółki z wymłóconej cepem żytniej słomy. Tam leżakował przez wiele tygodni obrastając pleśnią. Dziś umiejętność produkcji takiego sera zachowały jeszcze niektóre gospodynie z okolic Korycina. Wytwarzają go tradycyjną technologią, jedynie proszek z cielęcych żołądków zastąpiony został podpuszczką stosowaną w mleczarstwie.

(Źródło: MRiRW)

Bryndza

Wytwarzana jest z mleka owczego często z dodatkiem mleka krowiego. Charakteryzuje się pikantnym, kwaskowatym smakiem. Ten biały, wilgotny ser używany był do pieczywa lub jako składnik farszów, klusek, knedli i pierogów oraz do pieczenia. Obecnie wytwarza go Mlekovita (GK) pod nazwą Bryndza Zakopiańska oraz Sanok (OSM) pod nazwą Bryndza Podkarpacka.

Ciekawy produkt

Korbacik – serowy warkoczyk (naturalny i wędzony) – to produkty z sera parzonego, wędzone lub niewędzone, w kształcie małego biczyka o długości od 10 do 50 cm. Jest on wyrabiany przy użyciu tradycyjnej metody, zgodnie z którą sfermentowany, częściowo dojrzały ser w grudkach jest parzony w gorącej wodzie, a następnie wyciągany w długie nitki, znane pod tradycyjną nazwą vojky. Nitki te są następnie zaplatane na kształt małego biczyka. Swoje charakterystyczne właściwości organoleptyczne serki te zawdzięczają włóknistej konsystencji nitek wyciąganych z sera parzonego.

Warkoczyk wędzony – ma barwę od żółtej do złocistożółtej, zapach dymu (wędzenie dymem z drewna olchowego). Warkoczyk naturalny ma barwę od białej do kremowobiałej bez aromatu dymu. Produkty te są wytwarzane nadal tymi metodami w Milktrade w Czechach. Firmie tej udało się z produktów z ubogiej kuchni góralskiej stworzyć rzadki, a przez to wyjątkowy produkt.

Producent: Milktrade.



Strona 3 z 5