Segmentacja rynku: M2M: mężczyźni na celowniku

Joanna Górska
Forum Mleczarskie Handel 1/2012 (50)

Zdrowie mężczyzn a produkty mleczarskie

Spożywanie mleka i jego przetworów pozytywnie wpływa na organizm i jego kondycję z kilku powodów. Pierwszym jest to, że mleko jest doskonałym źródłem białka, wapnia, fosforu, magnezu oraz cennych frakcji tłuszczów. Odpowiednia konsumpcja mleka i produktów mlecznych (począwszy od wczesnego dzieciństwa i przez całe życie) pomaga w budowie mocnych kości i chroni je przed chorobami tj. jak osteoporoza w późniejszym wieku. Okazuje się jednak, że problem dotyczy zarówno kobiet jak i mężczyzn.

Kolejnym problemem są słabe zęby, do budowy których niezbędne są wapń i fosfor, a których doskonałym źródłem jest właśnie mleko oraz jego przetwory. Badania sugerują, że spożywanie mleka zmniejsza skutki próchnicy zębów. Najbardziej obficie w mleku występuje kazeina, wbudowuje się w cienką warstwą w szkliwo chroniąc zęby przed utratą wapnia i fosforu podczas kontaktu z kwasami. Dlatego też wielu dentystów zaleca mleko jako jeden z najbezpieczniejszych napojów między posiłkami.

Kolejną przypadłością mężczyzn jest podwyższone ciśnienie krwi, które zwiększa niestety ryzyko choroby niedokrwiennej serca, zawału serca i udaru mózgu. Uważa się, że przyczyną tzw. samoistnego nadciśnienia tętniczego mogą być czynniki dziedziczne, ale także złe nawyki żywieniowe i brak konsekwencji w przyjmowaniu leków. Osoby cierpiące na nadciśnienie tętnicze powinny dążyć do normalizacji masy ciała, ograniczyć spożywanie alkoholu, nie dodawać soli do potraw i wybierać produkty spożywcze z niską jej zawartością. Ponadto szacuje się, że zwiększenie spożycia potasu o 2,3-3,1g na dobę może spowodować zmniejszenie śmiertelnych powikłań ciśnienia tętniczego nawet o 25%. Taką ilość potasu można znaleźć w jednym bananie, dużej szklance soku pomarańczowego, a także w wielu innych owocach, warzywach oraz mleku. Coraz więcej badań sugeruje, że spożywanie każdego dnia 3 porcji mleka lub jego ekwiwalentów oraz 5 porcji owoców i warzyw wraz z obniżeniem ilości soli w diecie może przyczynić się do zmniejszenia ciśnienia. Uważa się, że odpowiedzialne za to są m.in. zawarte w mleku wapń, potas oraz magnez.

Kolejnym problemem mężczyzn są choroby układu krążenia. Niestety, w cywilizowanym świecie zawały wciąż pozostają najczęstszą przyczyną zgonów. Ich przyczyną jest usztywnienie ścian, a w końcu zatykanie się tętnic wieńcowych zaopatrujących serce w krew i składniki odżywcze. Na wzrost ryzyka chorób serca u mężczyzn wpływa wiele czynników, m.in.: tzw. gorszy profil lipidowy, nadwaga, spożywanie większej ilości tłuszczów zwierzęcych, palenie tytoniu, brak aktywności fizycznej, obciążenia genetyczne, niewyrównana cukrzyca. Badania wskazują, że włączenie do diety mleka i produktów mlecznych może korzystnie wpłynąć na ryzyko chorób układu krążenia. Badania wskazują, iż, spożycie dużej ilości wapnia może zmniejszyć ilość złego cholesterolu we krwi oraz zwiększyć niski poziom tzw. dobrego cholesterolu i tym samym zmniejszyć ryzyko chorób układu krążenia. Dodatkowo, wapń wiąże w jelitach szkodliwe tłuszcze i tym samym przyczynić się do ich absorpcji, co z kolei zapobiega podwyższeniu ich obecności we krwi.

Kolejnym grzechem mężczyzn jest otyłość. Mężczyźni, a może także ich partnerki powinni pamiętać, aby utrzymać odpowiednią wagę poprzez ograniczenie spożycia tłuszczów nasyconych znajdujących się w tłustych mięsach, pasztetach, sosach bądź zupach itp. Powinni unikać też spożywania węglowodanów oczyszczonych. W przeciwieństwie do popularnego przekonania, że mleko tuczy, to właśnie ludzie, którzy piją go dużo i jedzą produkty wytwarzane z niego (z wyjątkiem obfitych porcji serów dojrzewających i pleśniowych) są szczuplejsi.

Otyłość bardzo często powiązana jest z cukrzycą II stopnia. Uważa się, że regularne picie mleka o obniżonej zawartości tłuszczu pomaga regulować ryzyko wystąpienia cukrzycy II stopnia, zarówno u dzieci jak i u dorosłych. Wskazuje się tu szczególnie na silną zależność między tym schorzeniem, a piciem odtłuszczonego mleka. Uważa się, że korelacja wynika z faktu, iż mleko to produkt o niskim indeksie glikemicznym oraz zawiera relatywnie duże ilości magnezu i wapnia, co pozwala na kontrolę poziomu cukru we krwi.

Jednym z częściej występujących problemów zdrowotnych mężczyzn jest unikanie lub zapominanie o odpowiednim nawodnieniu organizmu. Żywieniowcy rekomendują wypijanie 6-8 szklanek napojów dziennie. Mężczyźni zapominają, że brak nawodnienia upośledza pamięć, osłabia koncentrację oraz pozostawia wrażenie wiecznej irytacji i złego samopoczucia. Mleko uważane jest za doskonały ekwiwalent wody i napojów. Dostarcza nie tylko wody do organizmu, ale jest także źródłem cennych składników odżywczych.

Strona 6 z 7