Sery typu feta: Sukces wart fety

Joanna Górska
Forum Mleczarskie Handel 4/2016 (77)

Odmiany fety

Feta może być produkowana w wersjach od półtwardej (semi-hard) do delikatnej („firm”/„soft”). Fety typu „soft” (zwana czasami fetą francuską) są bardziej smarowne, ale uznawane są za produkty niższej jakości i sprzedawane po niższej cenie. Wysokiej jakości feta powinna być biała, o świeżym zapachu mleka, masła i jogurtu. W ustach powinna być wyczuwalna nuta słoności, umiarkowana kwasowość. Ser podczas konsumpcji w ostatniej fazie powinien być ostry „na wykończeniu” .Fachowcy opisują to jako smak „pieprz i imbir”, z odcieniem słodkości w tle.

Rozwój rynku fety

Feta stała się przysmakiem świata. Dlatego też oprócz wersji klasycznej na rynku występuje wiele jej wariantów. Można spotkać produkty marynowane, z dodatkami smakowymi oraz fetę kruszoną lub ciętą lub do smarowania.

Feta może być marynowana w oleju oraz ziołach, przyprawach oraz z dodatkiem skórki cytrynowej. Feta marynowana jest używana jako doskonała przekąska koktajlowa, składnik deski antipasti, sałatek oraz tostów na ciepło i zimno. Feta może być też produkowana w wersji z pesto, czosnkiem oraz oliwą smakową. Tego typu produkty mogą być dodawane do sałatek, tart oraz makaronów. Inną odmianą fety jest ta sprzedawana w kawałkach lub kruszona. Takie produkty są używane jak dodatek do sałat, makaronów oraz pizzy. Stanowią one wygodną formą sprzedaży fety, która w takiej postaci może zastąpić parmezan lub mozzarellę. Jedną z najnowszych wersji jest feta sprzedawana w postaci past do smarowania o różnych smakach.



Strona 2 z 5