Austria: Sery znad modrego Dunaju

Joanna Górska
Forum Mleczarskie Handel 6/2015 (73)

Kuchnia austriacka

Tradycyjna kuchnia austriacka, jest bardzo różnorodna i można w niej odkryć wielonarodowościowe wpływy sięgające korzeniami cesarstwa austro-węgierskiego. W kuchni narodowej Austrii można znaleźć wpływy z Węgier, Włoch, Niemiec, Czech lub nawet Francji. Kuchnia austriacka znana jest z dużego wyboru tradycyjnych dań, potraw mącznych i piwa. Do najbardziej znanych potraw należą: słynny sznycel po wiedeńsku, smakowite pierogi oraz różnego rodzaju knedle i kluseczki.

Wielkim sentymentem kulinarnym cieszą się w Austrii sery stanowiące tradycyjną przekąskę do chleba lub dodatek do potraw serwowanych do kufla piwa bądź szklaneczki wina. Wiele regionów Austrii ma własną wieloletnią tradycję serowarską. Przykładowo, w Vorarlbergu (zachodni region Austrii) od wieków w prawie niezmieniony sposób produkowany jest słynny ser górski Bergkaese. Mleko, z którego przygotowywany jest ten wyrazisty w smaku ser jest niezwykle aromatyczne dzięki przeniknięciu do jego wnętrza bukietu zapachowego soczystych łąk, kwiatów i ziół z alpejskich stoków. Unikatowym przykładem serowarstwa austriackiego jest pokryty zielonkawoszarą pleśnią tzw. szary ser – Graukäse – pochodzący z Tyrolu. Ser ten wyrabiany jest ręcznie ze zsiadłego mleka i pozostawiony do dojrzenia przez kilka tygodni w specjalnie przystosowanych piwnicach. Ma charakterystyczny korzenno-aromatyczny smak i używany jest w wielu typowych tyrolskich potrawach.

Najciekawsze sery z Austrii

Moosbacher to ser produkowany w Voitsbergu w regionie Styria. Jest to klasyczny austriacki ser dojrzewający wyprodukowany z pasteryzowanego mleka krowiego. Wyróżnia go łagodny, pełny, lekko pikantny (ze słodkim) smak. Miąższ charakteryzuje soczysta konsystencja z okrągłymi, dużymi dziurami. Czas dojrzewania: 2 miesiące. Ser używany jest jako składnik deski serowej, jako koreczki przekąskowe, dodatek do zup serowych, sosów i do zapiekania.

Chorherrenkaese, czyli ser zakonników, pochodzi z Voitsbergu w regionie Styria (Górna Austria). Jest to półtwardy ser produkowany wg starych zakonnych receptur, z pasteryzowanego mleka krowiego. Ser ma delikatny, łagodny smak z lekko pikantnym posmakiem. Produkt charakteryzuje kremowy, maślany, delikatny miąższ z dużą ilością maleńkich oczek. Ser pokryty jest charakterystyczną białą skórką. Chorherrenkaese polecany jako składnik przystawek i dań typu finger food, saszłyków i sałatek; rekomendowany do piwa i młodego wina.

Braukaese to ser półtwardy podpuszczkowy z regionu Vorarlberg; wyprodukowany z pasteryzowanego mleka krowiego. Ma łagodny, lekko słodki aromatyczny smak. Cechuje go żółty, o jednolitej konsystencji, miąższ. Ser pokryty jest ciemną naturalną skórką. Dojrzewa przez 3 miesiące. W trakcie dojrzewania jest przemywany ekstraktem piwnym. Stosuje się go jako przekąską do piwa, do przystawek.

Bergkaese to ser alpejski podpuszczkowy twardy produkowany z surowego mleka krowiego. Ser ma mocny aromat z nutą orzechową w tle. Miąższ tego sera jest jasnożółty, z nielicznymi dziurami lub pęknięciami. Ser dojrzewa 3 miesiące. Jest to tradycyjny ser do pieczywa, serwowany na przekąskę oraz jako dodatek do dań ciepłych i zimnych.

Holunder to ser tłusty produkowany w austriackiej części Bawarii na górskich łąkach pełnych kwiatów i ziół. Ser ten wytwarza się z mleka krowiego niepasteryzowanego. Ma smak łagodny pełny, kremowy, o mocnym zapachu. Miąższ jednolity w konsystencji, otoczony ciemną skórką. Jest to tradycyjny ser do chleba, na przekąskę oraz dodatek do dań ciepłych i zimnych.

Mostkaese to ser tłusty z alpejskiego pasteryzowanego mleka krowiego, o bardzo mocnym, ostrym zapachu. Miąższ charakteryzuje zwarta konsystencja, z pojedynczymi niewielkimi dziurami. Ser dojrzewa w trakcie 3 miesięcy, podczas których przemywany jest wyciągiem z jabłek i gruszek. To ser doskonały na przekąskę, do chleba oraz do wzbogacania potraw ciepłych i zimnych.

Pfeffertaler to ser tłusty półtwardy z alpejskiego mleka krowiego pasteryzowanego. Miąższ ma elastyczny, z małymi dziurkami z dodatkiem szlachetnego pieprzu, który nadaje mu zdecydowany ostry smak. Ser pokryty jest jasnobrązową, naturalną, suchą skórką; dojrzewa min. 3 miesiące. Ser doskonały na przekąskę, do chleba oraz do wzbogacania potraw.

Silbertaler to tłusty ser twardy z pasteryzowanego mleka krowiego, o smaku delikatnie pikantnym. Miąższ sera jest zwarty, twardy, jasnożółty W czasie 3-miesięcznego dojrzewania naturalna skórka jest nacierana węglem roślinnym. Ser dojrzewa na deskach świerkowych. Doskonały na przekąskę, do chleba oraz do wzbogacania potraw ciepłych i zimnych.

Weinkaese to ser tłusty z alpejskiego regionu Vorarlberg, produkowany z pasteryzowanego mleka krowiego. W 2009 r. uzyskał tytuł Käse Kaiser. Ser wyróżnia delikatnie śmietankowy smak oraz twarda jednolita konsystencja miąższu. Ser dojrzewa 4 miesiące, podczas których przemywany jest czerwonym winem. Dzięki temu zabiegowi uzyskuje charakterystyczny aromat, a naturalna skórka ciemnieje. Ser doskonały na przekąskę, do chleba oraz do wzbogacania potraw ciepłych i zimnych.

Strona 4 z 4