Tłuszcze do smarowania: Między ceną a aspiracją

Joanna Górska
Forum Mleczarskie Handel 2/2012 (51)

Zalety i wady tłuszczów do smarowania

Zarówno masło jak i margaryna mają swoich zaciekłych zwolenników jak i przeciwników. Na przestrzeni czasu, w miarę jak oba produkty były badane i testowane, teorie na ich temat się zmieniały. Dziś większa część sporu ma charakter ideologiczny, większe znaczenie mają zaś indywidualne gusta i skojarzenia.

Zalety masła

  1. Masło powstaje podczas naturalnego procesu, zwanego zmaślaniem. Jest to produkt uznawany za naturalny, który cechuje przyjemny, mleczny smak i zapach. Masło jest tradycyjnym tłuszczem do smarowania i znalazło liczne zastosowania kulinarne.
  2. Uważa się, że spożywanie masła umożliwia zwiększoną absorpcję składników odżywczych z jedzenia; masło ma więcej naturalnie występujących składników odżywczych oraz witamin.
  3. Masło jest źródłem łatwo strawnego i najlepiej przyswajalnego tłuszczu zwierzęcego, który nie zawiera żadnych składników i dodatków chemicznych. Dlatego też, masło jako naturalny tłuszcz łatwo przyswajalny i sprzyjający budowie komórek zaleca się dzieciom do 7 roku życia (wg Instytutu Matki i Dziecka), kobietom w ciąży i karmiącym. Później powinno się go jeść w ograniczonych ilościach.
  4. Inna zaletą masła jest zawartość sprzężonego kwasu linolowego, który uważany jest za związek o właściwościach antynowotworowych.

Wady masła:

  1. Główną wadą masła jako tłuszczu zwierzęcego jest obecność nasyconych kwasów tłuszczowych (ok. 67% wagi), które niestety wpływają na wzrost poziomu złego cholesterolu (niskiej gęstości – LDL) we krwi, a co za tym idzie w konsekwencji zwiększają ryzyko zachorowania na miażdżycę i choroby krążenia. Przykładowo Amerykańskie Stowarzyszenie ds. Serca zaleca by ograniczyć tłuszcze nasycone do 7% całkowitej ilości kalorii, natomiast cholesterol do 200 mg dziennie. . Warto wiedzieć, że tylko 100 g masła extra zawiera aż 52 g tłuszczów nasyconych oraz 248 mg cholesterolu.
  2. Z technologicznego punktu widzenia masło powinno być przechowywane w niskich temperaturach co powoduje, że przyjmuje twardą, trudną do rozsmarowania konsystencję.
Rynek tłuszczów kształtuje cena i trendy na szczupła sylwetkę i ochronę zdrowia. Niższa cena produktów półtłuszczowych i 3/4 tłuszczu wynosi te produkty w rachunkach sprzedaży. Potrzeba ochrony zdrowia każe również częściej wybierać produkty obniżające poziom cholesterolu, tj. Benecol i Flora pro.activ. Wielu producentów próbuje skusić konsumentów dodatkiem składników mineralnych i witamin; problem jednak z tego typu działaniami polega na tym, że margaryny nikt nie kupuje ze względu na witaminy i minerały. To taki sam przypadek jak propozycja jedzenia cukierków z sokiem zawierającym witaminy.

Zalety margaryny

  1. Margaryna, z założenia, jako głównie produkt roślinny nie zawiera cholesterolu oraz mniejszą niż w maśle ilości nasyconych kwasów tłuszczowych.
  2. Jest źródłem nienasyconych kwasów tłuszczowych, które dobrze wpływają na nasz organizm, wykazując działanie kardioprotekcyjne. Margaryny dają pole do popisu tym producentom, którzy wzbogacają margaryny w stanole i sterole, które korzystnie działają na obniżanie poziom złego cholesterolu LDL co może być szczególnie istotne w przypadku osób starszych oraz cierpiących na choroby serca i układu krążenia.. Problemem tego typu produktów jest jednak wysoka cena w porównaniu do standardowych margaryn.
  3. Margaryna może poszczycić się także zawartością naturalnej wit. E, niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych – omega-3 i omega-6. Są one szczególnie przydatne w rozwoju, ale też pomagają w utrzymaniu prawidłowej lepkości krwi, biorą udział w regulacji gospodarki wodno-elektrolitowej, pozytywnie oddziałują na serce i układ krwionośny oraz obniżają poziom złego cholesterolu.
  4. Margaryny są obowiązkowo wzbogacane w witaminy A i D. Dlatego zawartość wit. A w margarynie jest porównywalną z tą w maśle, a zawartość wit. D jest 10 razy wyższa. Oprócz ryb margaryna jest głównym źródłem witaminy D w diecie.
  5. Margaryny są bardzo smarowne i zawsze miękkie niezależnie od temperatury.
  6. Margaryna, w zależności od rodzaju, może zawierać od 20% do 80% tłuszczu.
Strona 2 z 6