Produkty ekskluzywne: Bogacz też musi jeść

Joanna Górska
Forum Mleczarskie Handel 1/2012 (50)

Choć rynek serów podpuszczkowych ekskluzywnych jest zdominowany przez ofertę serów importowanych, to należy dodać, że są spółdzielnie krajowe, które pozycjonują – z różnym szczęściem – produkty w omawianej kategorii. Należy jednak podkreślić, że wieloletnia koncentracja firm krajowych na sprzedaży serów na niską lub średnią półkę cenową doprowadziła do odcięcia ich od zasobnego klienta. Konsumenci po prostu już znaleźli intrygujące i bardzo ciekawe propozycje produktowe i przy obecnym nasyceniu rynku próba przebicia się producentów z ofertą napotyka na prawdziwą ścianę. W efekcie firmy te sprzedają swe sery albo za granicę, a w kraju niejednokrotnie w dyskontach.

Przyjrzyjmy się jednak tej w pełni zasługującej na uwagę ofercie. Stanowi ją przede wszystkim oferta Spomlek (SM) oraz mleczarni Skarszewy (SM). Linię serów ekskluzywnych ze Spomlek (SM) tworzą sery marki Old Poland: Bursztyn, Rubin, Grand Gouda i Grand Radamer. Serem z mleczarni Skarszewy (SM), który zwraca uwagę jest Szeneker.

Sery pleśniowe – książęta kategorii luksusowej

Najbardziej cenione przez polskich smakoszy ekskluzywne sery pleśniowe pochodzą z Francji (Camembert i Brie), Włoch (Gorgonzola), Niemiec (Cambozola), a w ostatnich latach także z Danii (Castello, Danablu) i Anglii (Stilton). Jak już wspomnieliśmy jest to kategoria o największym odsetku produktów ekskluzywnych, dodatkowo dostarczających wielu rozkoszy podniebienia.

W omawianej kategorii znajdują się sery z porostem lub przerostem pleśni, które zachwycają wyglądem, zapachem, kształtem. W tej grupie znajdują się zarówno sery wyrabiane z mleka krowiego oraz te, w skład których wchodzi mleko owcze i kozie. Warto przypomnieć, że sery pleśniowe są idealnym składnikiem sałatek, doskonale smakują z pieczywem. Są niezastąpionym składnikiem deski serowej.

Wśród najbardziej uznanych dostawców serów pleśniowych ekskluzywnych znajdują się m.in. firmy Lactalis Polska, Temar (PPH), Arla Foods, Euroser, Candia Polska oraz Eurial Polska.

Lactalis Polska ma w swojej ofercie ciekawą gamę serów z przerostem pleśni. Należą do nich m.in Bleu d’Auvergne oraz Bluetta występujące pod marką Président oraz Roquefort marki Societe. Kolejną firmą, która w swojej ofercie posiada ciekawe sery pleśniowe jest Arla Foods Polska. W ofercie Arla Foods Polska znajdują się sery Castello Danish Blue.


Spośród importerów Temar (PPH) reprezentuje wieloletnie doświadczenie w omawianej kategorii. W ofercie firmy znajduje się m.in. paleta niemieckich serów tj. Cambozola, Dorblu oraz Montagnolo, Mirabo, duński Danish Blue Cheese, francuskie Fourme d’Ambert i Roquefort oraz włoska Gorgonzola. W ofercie firmy Euroser znajdziemy m.in. ser Bergarder Blu – prawdziwego arystokratę wśród bawarskich serów pleśniowych, wonny w aromacie Bavaria Blu, Blue Star z Bawarii, Alpen Blu z niewielkimi grudkami szlachetnej pleśni, smakowity duński Danablau oraz Danish Blue, miękki dojrzewający włoski Gorgonzola, angielski Sage Derby i Blue Stilton. Firma Eurial Polska to importer takich specjałów jak Bleu Gaurmage, Bleu Cremeux oraz Prefozola. W obszarze serów z porostem pleśni warto zwrócić uwagę na Camembert marki Ligueil, Brie, Brique, La Galette marki Paysan Breton, oraz roladę pleśniową Gustine Camembert Merci Chef.



Strona 5 z 7