Produkty ekskluzywne: Bogacz też musi jeść

Joanna Górska
Forum Mleczarskie Handel 1/2012 (50)
Cheddar należy do grupy serów podpuszczkowych dojrzewających półtwardych. Występuje w trzech odmianach: mild, medium oraz extra old. Cechuje go łagodny smak przechodzący w bardzo pikantny. Zawiera 50% tłuszczu w suchej masie. Doskonale komponuje się wraz z winem chardonnay oraz szampanem. Cheddar należy do serów bardzo przydatnych w kuchni. Dodawany jest do sosów, sufletów, sałatek i pizzy. Do najbardziej znanych i najważniejszych z punktu widzenia eksportu serów szwajcarskich należą: emmentaler oraz gruyere. Emmentaler cechuje się dużymi dziurami, łagodnym smakiem i miękką strukturą, ma wyraźnie słodkawy orzechowy smak. Jest łagodniejszy niż gruyere i przy gotowaniu rozciąga się na charakterystyczne nitki. Ser gruyere zaś ma gładki jednolity miąższ (z nielicznymi dziurkami, wielkości ziaren grochu) i naturalną skórkę brązowego koloru. Uważany jest za ser deserowy używany do wielu potraw; nieciągnący się podczas obróbki technologicznej. Raclette to z kolei ser o łagodnym, orzechowym smaku, od niego pochodzi tradycyjna potrawa szwajcarska z sera raclette, ziemniaków i korniszonów.

Sery białe świeże

Grupa serów białych kojarzona jest z produktami dostępnymi cenowymi, gdyż jej trzon stanowią znane nam rodzime twarogi. Jeśli jednak popatrzymy na półkę uważnie, to w grupie serów białych znajdziemy drogie sery feta, które wpisują się w filozofię produktów jeśli nie luksusowych, to na pewno z wyższej półki. Najbardziej ceniony ser feta pochodzi przy tym z terenów północnej Grecji. Kolejną kategorię dóbr z wyższej półki stanowią importowane sery włoskie: Ricotta, Mascarpone i Mozzarella (zwłaszcza z mleka bawolego).

Na polskim rynku włoskie sery białe reprezentowane są przez marki: E’Piu (Temar PPH), Saputo (Euroser), Granarolo (dystrybutor North Coast), Castelli i di Vittorio (dystrybuowane przez firmę Jansen). Grecką Fetę w swojej ofercie ma zaś Temar (PPH).

Sery podpuszczkowe żółte

Kategoria serów żółtych to z pewnością grupa produktów ekskluzywnych o największym wolumenie sprzedażowym, choć procentowo wyższy udział mają w swojej grupie ekskluzywne sery pleśniowe.

Sery żółte podpuszczkowe dzielimy się na sery twarde, zawierające mniej niż 50% wody i sery miękkie o zawartości powyżej 50% wody. Do najbardziej znanych serów z klasy premium występujących na polskim rynku należą sery angielskie, (tj. cheddar), sery szwajcarskie, (tj. ementaler, gruyere) oraz holenderskie, tj. oryginalna gouda.

Cheddar w wersjach ekskluzywnych jest importowany przez kilka firm. Najszerszą ofertę ma firma Jansen. W jej portfolio znajdziemy m.in. Cheddar Extra Mature Just Delicious, Cheddar Village Oak, Chedar z szałwią, Cheddar z Brandy i Porto. Kolejną firmą jest Euroser, która w swojej ofercie posiada m.in. Cheddar Pilgrims, Cheddar White, oraz Cheddar z Szałwią. Firma Temar (PPH) oferuje klasyczny Cheddar oraz Red Cheddar firmy IDB.

Oryginalne sery szwajcarskie są dostępne w Polsce za sprawą intensywnej aktywności firm Temar (PPH), Eurial Polska oraz Jansen. Sery z Eurial Polska typu ementaler pochodzą natomiast z regionów alpejskich z pogranicza Francji i Szwajcarii. Eurial Polska w swojej ofercie posiada m.in. Ementaler marki Paysan Breton, Ementaler marki Entremont oraz Cantorel. Eurial Polska dostarcza także ser Gruyere oraz Raclette marki Entremont.


Jansen oferuje z kolei sery Appenzeler, Diabolo, Emmentaler, Emmentaler Reserve, Gruyere, Gruyere Reserve, Mutschli, Raclette, Sbrinz, Tete De Moine, Tilsiter oraz Vacherin Fribourgeois. Warto jednak tu dodać, że oferta  firmy Jansen to nie do końca oferta dla osób chcących uchodzić za elitę. Firma proponuje bowiem produkty tych samych gatunków i marek po niższych cenach niż konkurencja, co stoi w opozycji do kreowania wizerunku produktu ekskluzywnego.

Oferta firmy Temar (PPH) koncentruje się na produktach ekskluzywnych i zawiera sprawdzone i cenione przez polskich bogaczy sery holenderskie firmy FrieslandCampina (Chevrette Frico, Edam Frico, Edam Red Hot Frico, Old Dutch Master, Maasdam), sery firmy Veldhuyzen z dodatkami smakowymi (Gouda Basiron z pomarańczą, z pomidorami, z bazylią, z wasabi, oraz sery szwajcarskie (Emmentaler marki Fromalp).

Temar (PPH) z powodzeniem od dłuższego czasu oferuje w Polsce także sery niemieckie podpuszczkowe z Kaeserei Champignon (Illertaler) oraz hiszpańskie sery firmy Garcia Baquero (gatunku manchego), francuskie Ermitage (gatunek Morbier) oraz włoskie firmy Zarpellon (Parmiggiano Reggiano).

Strona 4 z 7