Twarogi do pieczenia: Od sera do sernika

Joanna Górska
Forum Mleczarskie Handel 1/2012 (50)

Tajemnica dobrego sernika.

Tajemnica dobrego sernika tkwi przede wszystkim w dobrze dobranych składnikach. W zależności od przepisu stosuje się sery półtłuste lub tłuste. Wiele pań domu samodzielnie miele ser (nawet trzykrotnie) lub przepuszcza przez specjalną praskę do ziemniaków, ewentualnie sitko. We wszystkich sugestiach kulinarnych pojawia się uwaga, że ser powinien być lekki, puszysty i kremowy. Dlatego też dobrą alternatywą mogą być gotowe sery mielone oferowane na rynku, które wyręczają nas z tego niemiłego obowiązku. Aby masa serowa była puszysta poleca się także dodanie ugotowanego i rozgniecionego ziemniaka lub łyżki mąki ziemniaczanej. Białka powinny być ubite na sztywno i delikatnie połączone z masą serową. Bakalie sparzamy i oprószamy mąką i dodajemy do ciasta. Podczas pieczenia nie przekraczamy temperatury 180°C. I gotowe.

Ryszard Pizior

Dyrektor Działu Handlu i Marketingu we Włoszczowa (OSM)

Sery twarogowe to bardzo ważny oraz duży segment rynku, o który walczą producenci tych wyrobów. Zmiana stylu życia, poprawa stopy życiowej Polaków wpływa zdecydowanie na rozwój tendencji przesuwania się popytu w stronę cukierni i gastronomii. W dzisiejszych czasach ludzie coraz bardziej cenią wygodę i coraz częściej w wielu domach zanika tradycja domowych wypieków. Jednak nie znikają te tradycyjne specjały z polskiego stołu. Zmienia się tylko kanał jakim docierają one na to miejsce.

Dość stabilnym popytem przez cały rok cieszą się tradycyjne polskie sery twarogowe białe – popularne krajanki. Zupełnie inaczej jest z popularnymi twarogami na sernik pakowanymi w wiaderka 1 kg. Sprzedaż większości z nich poza świętami jest niewielka, natomiast w okresie przedświątecznym dynamicznie wzrasta, nawet kilkanaście razy. Każda sieć handlowa chce mieć w swojej ofercie świątecznej dobry twaróg na sernik w super cenie. Przyciąga on bowiem konsumentów i jest „nośnikiem” sprzedaży świątecznej. Produkty te bowiem gwarantują przygotowanie dobrego sernika bez dużego zaangażowania sił i środków. Większość z nich posiada przepis na sernik i praktycznie każdy może upiec dobry sernik i pochwalić się swoim talentem kulinarnym przy świątecznym stole. Jeśli jednak nie mamy czasu na pieczenie sernika, bez problemu możemy zamówić go w cukierni. Sprzedaż serów twarogowych do cukierni i gastronomii bardzo dynamicznie się rozwija, zaś popyt jest dość stabilny przez cały rok. W okresie przedświątecznym popyt ten rośnie, jednak wzrost ten jest co najwyżej dwu-, trzykrotny. W przypadku cukierni i gastronomii sery kulinarne pakowane są w opakowania o większej pojemności, przeważnie 10 kg.

Włoszczowa (OSM) posiada szeroką ofertę serów kulinarnych. Jednym z pierwszych produktów na rynku był gotowy twaróg na sernik w opakowaniu 1 kg. Jest to jeden z najlepiej rozpoznawalnych tego typu produktów dostępnych na rynku, cieszących się bardzo dużą popularnością i jest chętnie wybierany przez konsumentów. Produkt ten dostępny jest w większości sieci handlowych oraz placówkach handlu tradycyjnego. Jego zastosowanie nie sprowadza się jedynie do możliwości wykorzystania do wypieku sernika, ale może być wykorzystany do sporządzenia różnego rodzaju potraw. Poza tym produktem oferta handlowa twarogów kulinarnych została rozszerzona o produkty Premium – Rajskie twarogi w opakowaniach 175 g, 450 g i 1 kg. W ofercie mleczarni jest również popularna krajanka pakowana próżniowo w kawałki o wadze około 1 kg oraz stałej wadze 250 g.

Oferta handlowa dla cukierni i gastronomii to przede wszystkim gotowe nadzienie do bułek – cukierniczy Izabella pakowany w wiaderka o pojemności 11 kg, ser cukierniczy terminowany chudy i półtłusty – produkty typowe do wypieku serników, pakowane w wiaderka o poj. 11 kg oraz ser twarogowy półtłusty biały pakowany w kawałki o wadze 5-10 kg, mające zastosowanie do serników, pierogów i wielu innych potraw.

Ciekawostki

Sernik & wino czyli idealny deserowy duet
Czy wiedzą Państwo, że klasyczną rekomendacją dla sernika jest wino tokaj, pochodzące historycznie z obszarów dawnej monarchii Austro-Węgierskiej. Tokaj charakteryzuje idealna równowaga słodyczy i kwasowości oraz nuta suszonych owoców. Poczas leżakowania w beczce uwalniają się nuty waniliowe i migdałowe, co harmonizuje ze smakiem pełnego bakali sernika. Ser w cieście jest kwaskowaty, zatem ma ono balans słodyczy i kwasowości, który odnajdujemy także w winie.
Drugim trunkiem rekomendowanym do sernika jest Riesling. Cytrusowe nuty wina ładnie podkreślają aromat skórki pomarańczowej w serniku.



Strona 3 z 8