Twarogi do pieczenia: Od sera do sernika

Joanna Górska
Forum Mleczarskie Handel 1/2012 (50)

Na polskim rynku mamy kilkunastu, czołowych producentów serów twarogowych mielonych. Do nich zaliczają się m.in. :Bieluch (SM), Czarnków (OSM), Dr. Oetker, Garwolin (OSM), Hajnówka (OSM), Jana (ŚSM), Kalisz (OSM), Krasnystaw (OSM), Lactalis Polska, Łowicz (OSM), Mlekovita (GK), Piątnica (OSM), Grupa Polmlek, Radomsko (OSM), ROTR (SM), Sokołów Podlaski (OSM), Wart-Milk (OSM) Wieluń (SDM) oraz Włoszczowa (OSM).

Bieluch (SM) w swojej ofercie posiada m.in. twaróg Bieluch mielony sernikowy. Jak podaje producent twarogi sernikowe są specjalnie przygotowywane w zakładzie pod kątem przeznaczenia ich na domowe cele kulinarne. Twaróg jest wstępnie obrabiany i nawet początkująca gospodyni bez specjalnego doświadczenia w tym zakresie, z łatwością upiecze sernik.

W Wielkopolsce przykładowo dużą popularnością cieszy się Twaróg Juliko oferowany przez Czarnków (OSM). Twaróg ten zawiera 24% tłuszczu, co nadaje swoisty wyraz wypiekom jak i naleśnikom oraz innym daniom na bazie sera. Obecnie firma oferuje twaróg sernikowy 1 kg, twaróg śmietankowy Juliko 1 kg i 500 g oraz twaróg waniliowy 500 g.

Marek Wojciechowski

Dział Marketingu w Czarnków (OSM)

Coraz szybsze tempo życia Polaków powoduje przesunięcie zainteresowania w stronę produktów częściowo lub całkowicie gotowych do użycia czy spożycia, dotyczy to w tej chwili także asortymentu twarogowego. Coraz mniej ludzi ma czas na „mielenie” i przygotowywanie twarogu na ciasta czy też na farsz naleśnikowy itp. Dzięki wygodnej formie jaką jest zamykane wieczkiem wiaderko, twarogi o gramaturze 500 i 1000 gramów zyskują na popularności z roku na rok. Ważnym atutem unowocześnionych w pewien sposób twarogów jest często ich metoda produkcji jaką jest ultrafiltracja – pozwala na wyeliminowanie laktozy oraz pozostawienie w gotowym produkcie ważnych dla przyswajania witamin i wapnia, albumin i globulin.

Rynek twarogów ma dwa okresy zwyżkowe: święta Wielkanocne oraz święta Bożego Narodzenia, poza tymi dwoma świętami jest rynkiem ustabilizowanym. Kategoria twarogów przez ostatnich kilka lat mocno się zmieniała, jednak osiąga powoli pewne nasycenie nowością i funkcjonalnością wiaderek.

Wiaderka to szybka i łatwa forma dla ludzi zapracowanych ceniących sobie wygodę, jednak nadal pozostaje spora liczba klientów pozostających wiernymi twarogom w formach tradycyjnych jak twarogi w kostkach opakowanych w pergamin lub foliowanych, a także twarogom typu krajanka. Obecnie Czarnków (OSM) produkuje i te tradycyjne, jak i wiaderkowe twarogi w wielu wariantach i wielu wartościach tłuszczowych. Jeżeli chodzi o rynek zbytu to twarogi w wersji klasycznej mają swoje miejsce na rynku tradycyjnym, a twarogi we wiaderkach umiejscowiły się bardziej w kanale handlu nowoczesnego.

Bardzo pochlebne opinie wśród klientek zbiera także Twaróg aksamitny firmy Dr. Oetker. Jest on rekomendowany głównie jako półprodukt do serników.

Mleczarnia Garwolin (OSM) z siedzibą w Woli Rębkowskiej w swojej ofercie posiada liczne twarogi. Usytuowanie geograficzne zakładu w centralnej części Polski pozwala na doskonałą możliwość dystrybucji towarów nie tylko na Mazowszu  ale także na terenie całego kraju.

Garwolin (OSM) w swojej bogatej ofercie posiada m.in. twaróg tłusty mielony w wiaderkach 1kg oraz w folii 500 g. Dzięki tradycyjnej recepturze twaróg garwoliński słynie jako naturalny produkt do wypieku wyśmienitych serników z każdego przepisu. Ponadto, mleczarnia posiada twarożek homogenizowany na „serniczek kremowy” w wiaderku 1 kg, który nie tylko stosowany jest przy wypieku sernika, ale również wykorzystywany jest do sernika na zimno, jakże lubianego przez najmłodszych smakoszy.

Strona 6 z 8