Produkty mleczne dla dzieci: Produkty mleczne w diecie dzieci

Joanna Górska
Forum Mleczarskie Handel 3/2010 (40)

Mleko i jego przetwory są także niezwykle bogatym źródłem witamin i składników mineralnych, które odgrywają istotną rolę w utrzymaniu organizmu dziecka w prawidłowej kondycji. Zawarta w mleku witamina A pomaga zachować sprężystość zewnętrznej warstwy skóry. Witamina A wspomaga także proces widzenia. Z kolei witamina B2 wspiera wytwarzanie energii we wszystkich komórkach organizmu. Jej deficyt może objawić się suchą i chropowatą skórą. Witamina B12 uczestniczy w budowie krwinek czerwonych, które przenoszą tlen i składniki odżywcze do wszystkich tkanek organizmu. Badania wykazują, że spożywanie mleka pozytywnie wpływa na sprawność umysłową, a szczególnie na pamięć.

Witamina D ułatwia wchłanianie wapnia i fosforu, co sprzyja zdrowemu rozwojowi kości i zębów. Z witaminą D silnie skorelowany jest wapń, który stanowi podstawę do mineralizacji kości oraz zębów. Silne i mocne kości są kluczem dla utrzymywania prawidłowej postawy. Potas zaś reguluje gospodarkę wodną oraz równowagę kwasowo-zasadową organizmu, co zapewnia zdrowie skóry, a także prawidłowe ciśnienie krwi. Wspomaga też pracę komórek nerwowych i mięśniowych. Niacyna wspiera produkcję energii we wszystkich komórkach w organizmie, a jej deficyt może prowadzić do stanów zapalnych skóry.

Kolejnym pierwiastkiem występującym w mleku jest fosfor, który wspiera wzrost i odbudowę komórek. Jest po wapniu głównym składnikiem kości i zębów. Uwalnia energię potrzebną do procesów biologicznych organizmu. Magnez zaś wspomaga pracę mięśni oraz uczestniczy w procesach uwalniania energii i reguluje funkcje układu nerwowego. Cynk wspomaga układ odpornościowy.


Zapotrzebowanie w zależności od wieku

Mimo że mleko krowie ma niewątpliwie wiele zalet to nie nadaje się do początkowego żywienia niemowląt, bowiem w porównaniu z mlekiem kobiecym zawiera za dużo soli mineralnych, które w znacznym stopniu obciążałyby nerki małego dziecka. Zawiera tłuszcz i białko o innym składzie aminokwasów. Dlatego też maluchy, które nie są karmione piersią, powinny być karmione specjalnie przygotowanym mlekiem modyfikowanym o składzie zbliżonym do składu mleka kobiecego.

Sytuacja powoli się zmienia, kiedy do menu dziecka wchodzą coraz to nowe potrawy. Im bliżej pierwszych urodzin dziecka tym więcej w codziennej diecie dzieci pojawia się nowych dań, które stopniowo wypierają mleko mamy lub mleko modyfikowane z butelki. Dietetycy zajmujący się żywieniem niemowląt zalecają, by tak układać dietę dziecka, aby w każdym posiłku poza obiadem było mleko lub jego przetwory. I tak, pod koniec pierwszego roku życia proponowany schemat sztucznego żywienia niemowląt zakłada, że dzienne menu dziecka powinno się składać z 7 posiłków dziennie, w których należy wykorzystywać systematyczne urozmaicone produkty mleczne. W 11. i 12. miesiącu życia niemowlę może już jeść po trosze jogurt naturalny i twarożek, pić kefir, kwaśne mleko i maślankę.

Zgodnie z powyższymi zaleceniami 2- i 3-latki powinny spożywać codziennie ok. 800-1000 mg wapnia. W drugim roku życia można podawać dzieciom jogurty naturalne, mleko acidofilne oraz niewielkie ilości serów żółtych i topionych. Uznaje się, że szklankę mleka zastępują dwa plasterki sera żółtego lub dwa trójkąciki topionego. Aby osiągnąć założony poziom wapnia należałoby podawać dziecku 4 plasterki żółtego sera, 3 szklanki mleka, 2 szklanki jogurtu, kefiru, maślanki lub 1 kg sera białego. Również nie powinniśmy zapominać, że masło, zawierające cenne witaminy, powinno na stałe gościć w menu malucha. Nie poleca się natomiast serów pleśniowych, ze względu na ryzyko zakażenia listerią.

Zwykłe mleko dzieci mogą pić dopiero po ukończeniu 3. roku życia. Typowy przedszkolak powinien pić wówczas około dwóch szklanek dziennie, jeść sery żółte, twarożki i jogurty. Kilkulatek może również pić mleko, które jest dodatkowo wzbogacane w wapń. Dla dziecka najlepsze jest mleko o zawartości tłuszczu 3,2% lub 2%. Starszym dzieciom (4-9 lat) powinniśmy dostarczać dziennie 800 mg, a nastolatkom (10-18 lat) aż do ok. blisko 1200 mg wapnia dziennie.

Strona 2 z 5