Aparatura analityczna: Aparatura analityczna do mleka

Marek Gaworski
Forum Mleczarskie Biznes 2/2010 (08)

Przykład aparatury do oceny cytologicznej jakości mleka

Istotnym ogniwem jakościowej oceny mleka surowego przeznaczonego do przetwórstwa pozostaje analiza zagrożeń wynikających z udziału komórek związanych z zapaleniem wymienia krowy. Analizę zawartości komórek somatycznych prowadzi się z wykorzystaniem cytologicznego obrazu mleka, przy czym obraz ten, poza zidentyfikowanym stanem zapalnym wymienia zależy również od rasy krów, ich wydajności mlecznej, metod pozyskiwania (doju) mleka, okresu laktacji, a także stanu fizjologicznego zwierzęcia.

W grupie rozpowszechnionych rozwiązań do oznaczania liczby komórek somatycznych wyróżnia się metodę Fossomatic. Ta bardzo precyzyjna metoda polega na elektronicznym liczeniu impulsów fotooptycznych, które pochodzą z fluoryzujących kompleksów DNA (komórek somatycznych) i użytego w badaniu barwnika, tj. etylobromku. Oznaczenie automatyczną metodą fluorescencyjno-optyczną przeprowadza się z wykorzystaniem aparatu Fossomatic. Znane i stosowane w wielu laboratoriach urządzenie Fossomatic FC wyróżnia się szeregiem funkcjonalnych cech, wśród których można wymienić: wydajność pomiarów na poziomie od 200 do 600 próbek, system dodawania odczynników w układzie zamkniętym, wysoką, regulowaną dokładność działania i bezpieczne postępowanie z odpadami.

To nowoczesne urządzenie jest wyposażone w system pomp ciśnieniowych dla cieczy osłonowej, instalację do podgrzewania roztworu płuczącego, platformę oprogramowania (FOSS Integrator IMT), a także jest przystosowane do pozyskiwania pomocy w systemie on-line. Dzięki odpowiednio zaprojektowanej konstrukcji, użytkowanie aparatu cechuje wysoka niezawodność i łatwy dostęp do poszczególnych zaworów, przewodów doprowadzających, kuwety przepływowej, czujników i innych elementów wyposażenia.

Szczególnie wartościową opcją jest dostęp do platformy oprogramowania, która ułatwia obsługę w efekcie zintegrowanego badania mleka. Dla każdej próbki na ekranie wyników jest wyświetlany diagram PHA, który pomaga obsługującemu proces badania dokonywanie szybkiej i precyzyjnej oceny uzyskanych wyników. W pełni zintegrowana aplikacja syntetycznych próbek kontrolnych FMA stanowi o tym, że badania jakości są wykonywane sprawnie i bez nadmiernej uciążliwości. Sposób zestawienia wyników pozwala na ich opracowanie za pomocą arkusza kalkulacyjnego Excel z opcją graficznej prezentacji badań.

Podsumowując...

Dostawcy systemów do analizy mleka:

  • Bentley
  • Foss

Wykorzystanie specjalistycznej aparatury do badań mikrobiologicznej i cytologicznej jakości mleka stanowi kluczową przesłankę tworzenia sprawnie działającego systemu finansowego rozliczania z dostawcami mleka, monitorowania stanu warunków higienicznych i zagrożeń produkcji mleka w gospodarstwach, a także szybkiego reagowania w sytuacji niebezpieczeństwa włączenia do przetwórstwa mleka niespełniającego minimalnych standardów jakości. Stąd tak istotny pozostaje dostęp do nowoczesnych rozwiązań technicznych do analizy mleka, gwarantujących sprawne działanie systemu produkcji mleczarskiej.

Przytoczone rozważania na temat aparatury analitycznej do mleka nie wyczerpują w pełni problematyki badania mleka. Nie bez znaczenia pozostaje bowiem zwrócenie uwagi na potrzebę tworzenia systemu kompleksowej oceny jakościowych cech produktów mleczarskich ze stosowaną do tego aparaturą analityczną, co wymaga odrębnego omówienia.

Strona 3 z 3