Aparatura analityczna: Aparatura analityczna do mleka

Marek Gaworski
Forum Mleczarskie Biznes 2/2010 (08)

Przykłady aparatury do badania mikrobiologicznej jakości mleka

Instrumentalne metody badania mikrobiologicznej jakości mleka opierają się na wykorzystaniu specjalistycznych aparatów, wśród których można wymienić takie urządzenia, jak: BactoScan, BacTrack, Bactocount, a także Bentley BactoCount IBC.

Ogólna zasada działania większości przytoczonych urządzeń do badania mikrobiologicznej jakości mleka polega w zarysie na mechaniczno-enzymatycznym przygotowaniu próbki i określeniu liczby bakterii przy wykorzystaniu mikroskopu epifluorescencyjnego, którego praca jest połączona z minikomputerem stanowiącym wyposażenie aparatu.

Urządzenie BactoScan charakteryzuje się wysoką dokładnością zliczania komórek bakteryjnych w mleku, krótkim, bo wynoszącym do 9 minut czasem potrzebnym do uzyskania wyników badań, przede wszystkim zaś pełną automatyzacją oznaczania higienicznej jakości mleka surowego, wynikającą z automatyzacji poszczególnych funkcji roboczych przy ograniczonym współudziale części ruchomych. Takie cechy, wyróżniające dostępne w ofercie urządzenie BactoScan FC uzupełniają inne, równie ważne opcje robocze, a wśród nich możliwość doboru liczby wykonywanych próbek na godzinę (50, 100, 150 próbek na godzinę, z możliwością dalszego zwiększenia wydajności) oraz dobór czułości pracy urządzenia, uwzględniającej dwa podstawowe zakresy: wysoką czułość (od 5000 do minimum 20 milionów IBC/ml) i niską czułość (od 100 000 do 20 milionów IBC/ml). Uwzględnione w procedurze działania bakteryjne próby kontrolne stanowią o właściwym działaniu w ciągu całego dnia pracy, gwarantując standaryzację instrumentów pracujących w tym samym bądź różnych laboratoriach i sprzyjając w każdych warunkach uzyskaniu wiarygodnych wyników badań. Równie istotnymi, podkreślanymi przez producenta cechami jest korzystanie z precyzyjnie dobranego zestawu odczynników z możliwościami prostego i szybkiego operowania odczynnikami, przekładającymi się na oszczędności w ich zużyciu i ograniczenie ilości koniecznych do zagospodarowania odpadów. Aparat jest przystosowany do mierzenia z tą samą dokładnością zarówno zimnych jak i ciepłych próbek (w zakresie temperatur 2-42°C), bez konieczności wstępnych przygotowań. W efekcie analizy zimnych próbek ogranicza się ryzyko namnażania bakterii przed analizą, a także skraca czas operowania próbką.

W procedurze prowadzenia badań podkreślana jest również wysoka niezależność od operatora (obsługującego aparat), co z jednej strony wpływa na stabilność warunków poszczególnych badań, z drugiej zaś ogranicza nakłady ponoszonej pracy i jej ewentualną uciążliwość. Jak przystało na nowoczesną aparaturę, BactoScan wyróżnia się szeroką gamą użytecznych funkcji roboczych, wszechstronnym oprogramowaniem i łatwością wyszkolenia w zakresie jego obsługi, a także prostotą konserwacji urządzenia.

Dostępne w ofercie rozwiązanie Bentley BactoCount IBC jest przykładem kolejnego urządzenia przystosowanego do w pełni zautomatyzowanego badania próbek mleka, wykorzystującego metodę cytometrii w przepływie do szybkiego określania liczby bakterii w jednostce objętości mleka. Aparat jest przystosowany do analizy od 50 do 150 próbek na godzinę, łatwej interpretacji danych przy wykorzystaniu standardowego komputera i równie łatwego utrzymania urządzenia w pełnej gotowości do pomiarów. Stosunkowo szeroki zakres możliwej do uzyskania wydajności pracy (liczby badanych próbek na godzinę) stanowi o przystosowaniu urządzenia do pracy w laboratoriach obsługujących zróżnicowaną liczbę dostawców współpracujących z zakładami przetwórstwa mleka.

Istotnym uzupełnieniem wspomnianej oferty jest urządzenie Bentley BactoCount IBC-M, będące aparatem półautomatycznym do szybkiego liczenia komórek bakteryjnych w próbce mleka. Charakterystyczną cechą tego rozwiązania jest możliwość pełnego przygotowania próbki w czasie nie dłuższym niż 10 minut i analiza próbki w ciągu niespełna jednej minuty. Procedura przygotowania próbki do badania jest tak zaplanowana, by nie nastręczała trudności osobie pracującej w laboratorium. Chociaż urządzenie pracuje w systemie półautomatycznym, to w jego wyposażeniu uwzględniono standardowy komputer służący zestawianiu i opracowywaniu wyników badań poszczególnych próbek mleka surowego.

Półautomatyczna wersja analizatora mikrobiologicznej jakości mleka stanowi także uzupełniającą opcję przedstawionego wcześniej urządzenia BactoScan FC. Półautomatyczne aparaty są na ogół przeznaczone dla laboratoriów przeprowadzających mniejszą liczbę analiz, gdzie nie ma potrzeby osiągania wysokich wydajności badania próbek mleka, przy równoczesnej możliwości obniżenia wysokości nakładów inwestycyjnych na wyposażenie laboratorium w techniczny system do badania mikrobiologicznej jakości mleka.

Strona 2 z 3