Opakowania z polilaktydu (PLA) do wyrobów przemysłu mleczarskiego

dr inż. Hanna Żakowska
Przegląd Mleczarski 8/2009

Amcor PET Packaging we współpracy z firmami Husky i NatureWorks LLC zaprojektował i wyprodukował kształtki wstępne (preformy), a następnie butelki z PLA. Nowo wprowadzane na rynek butelki nadają się do przechowywania olejów jadalnych, niegazowanej wody mineralnej, a także świeżego mleka (fot. 3.).

Foto 3. Butelka z PLA do świeżego mleka wprowadzona w USA przez firmę Iowa Dairy.


Źródło: http://www.packworld.com

Podsumowanie

Ze względu na zagrożenia dla środowiska, jakie stwarza przemysł petrochemiczny a także z uwagi na perspektywę wyczerpywania się zasobów naturalnych, wykorzystanie tworzyw sztucznych do produkcji opakowań jednorazowego użycia jest często kwestionowane przez organizacje ekologiczne. Jednocześnie stosunkowo drogie metody recyklingu odpadów z tworzyw sztucznych oraz konieczność ich segregacji na jednorodne polimery zmieniły nieco obraz tworzyw sztucznych jako optymalnych surowców do wytwarzania opakowań. Wydaje się nieuchronne w stosunkowo bliskiej perspektywie zastępowanie klasycznych tworzyw sztucznych polimerami nowej generacji, które można poddawać przemysłowym procesom kompostowania.

Obecnie jeszcze jedną z istotnych barier ograniczających zastosowania opakowań kompostowalnych jest ich cena. Drugim ważnym czynnikiem wpływającym negatywnie na możliwość wprowadzania na krajowy rynek opakowań kompostowalnych jest słabo rozwinięty system zbierania odpadów organicznych, z którymi powinny być gromadzone poużytkowe opakowania kompostowalne.

dr inż. Hanna Żakowska
Centralny Ośrodek Badawczo-Rozwojowy Opakowań, Zakład Ekologii Opakowań

Strona 4 z 4