Opakowania z polilaktydu (PLA) do wyrobów przemysłu mleczarskiego

dr inż. Hanna Żakowska
Przegląd Mleczarski 8/2009

Rozwój wiedzy w dziedzinie ochrony środowiska naturalnego, stopniowe wyczerpywanie się światowych zasobów ropy naftowej – surowca do produkcji klasycznych tworzyw sztucznych, a także problemy techniczne i ekonomiczne związane z recyklingiem odpadów opakowaniowych z tworzyw sztucznych, skłoniły naukowców do poszukiwań alternatywnych źródeł materiałów.

Jednym z rozwijanych kierunków badań były prace nad opracowaniem technologii wytwarzania polimerów biodegradowalnych, które mogłyby zastąpić tradycyjne tworzywa sztuczne, ale jednocześnie charakteryzowałyby się podobnymi właściwościami. Szczególne zainteresowanie dotyczyło polimerów produkowanych z naturalnych surowców odnawialnych dających się przerabiać na typowych urządzeniach do przetwórstwa tworzyw sztucznych. Przemysłową produkcję opakowań z polimerów biodegradowalnych na niewielką skalę datuje się od roku 1995. Obecnie ich wykorzystanie i skala zastosowań ma znacznie większy zakres.

W latach 2007-2008 światowe zdolności wytwórcze polimerów biodegradowalnych wynosiły już ponad 500 tys. ton, a w perspektywie roku 2011 mają zbliżyć się do poziomu 1 mln ton, co może być związane ze znacznym obniżeniem ich cen. Już dziś kształtują się na poziomie 2-10 Euro za kg.

Wg European Bioplastics zużycie polimerów biodegradowalnych na rynku europejskim w 2007 r. szacowane było na 75-100 tys. ton, co w porównaniu ze zużyciem klasycznych tworzyw sztucznych (około 48 mln ton) jest jeszcze bardzo niskie. Warto jednak zwrócić uwagę na dynamikę wzrostu produkcji polimerów biodegradowalnych, która oceniana jest na 25 % rocznie, co ilustrują rys. 1-2.

Rysunek 1. Wzrost produkcji polimerów biodegradowalnych


Źródło: szacunki European Bioplastics.

Rysunek 2. Wzrost zdolności produkcyjnych tworzyw biodegradowalnych do roku 2011


Źródło: szacunki European Bioplastics.

Strona 1 z 4