Opakowania z polilaktydu (PLA) do wyrobów przemysłu mleczarskiego

dr inż. Hanna Żakowska
Przegląd Mleczarski 8/2009

Na rynkach światowych dostępnych jest już wiele rodzajów i odmian polimerów biodegradowalnych. Ze względu na właściwości, rosnące zdolności produkcyjne oraz atrakcyjną cenę, na szczególną uwagę zasługuje grupa polilaktydów NatureWorks (Cargill Dow), poliestrów uzyskiwanych z kwasu polimlekowyego. Polimery NatureWorks PLA są wytwarzane w wielu odmianach wykorzystywanych do:

  • produkcji giętkich materiałów opakowaniowych (folie dwuosiowo orientowane, folie wielowarstwowe z warstwą zgrzewalną),
  • wytłaczania folii sztywnych i termoformowania,
  • formowania opakowań metodą wtrysku,
  • laminowania papieru metodą wytłaczania.

Obecnie z materiałów tych produkuje się różne opakowania: kubki, pojemniki i tacek, a także butelki oraz torby foliowe i owinięcia, a nawet etykiety, w tym w formie termokurczliwych rękawów.

Recykling organiczny biodegradowalnych odpadów opakowaniowych

Najbardziej przyjazne dla środowiska są opakowania biodegradowalne wytwarzane z surowców naturalnych corocznie odnawialnych, które po zużyciu można poddać recyklingowi organicznemu – kompostowaniu. Zamknięty cykl obiegu takich opakowań przedstawiono na rys. 3.

Rysunek 3. Zamknięty cykli obiegu opakowań biodegradowalnych


Systemy zbiórki biodegradowalnych odpadów opakowaniowych są tańsze niż systemy recyklingu materiałowego odpadów opakowaniowych z tworzyw sztucznych. Wymagane jest jednak potwierdzenie, że opakowania spełnienia wymagania związane z przydatnością do kompostowania. W Unii Europejskiej obowiązuje zharmonizowana z Dyrektywą 94/62/EC norma EN 13432:2000, która wprowadziła kryteria oceny opakowań przydatnych do recyklingu organicznego.

Z uwagi na złożoność procedur związanych z oceną materiału opakowaniowego pod kątem biodegradacji, a następnie wykorzystania w procesie kompostowania, w wielu państwach wprowadzono systemy certyfikacji. Opakowania, które uzyskały certyfikat powinny być znakowane specjalnym znakiem w celu poinformowania użytkowników, że podlegają one zbiórce razem z odpadami organicznymi. Największe znaczenie w Europie ma certyfikacja prowadzona w Niemczech przez DIN CERTCO. W Polsce uprawnienia DIN CERTCO do prowadzania certyfikacji wyrobów przydatnych do kompostowania oraz przyznawania znaku przedstawionego na rys. 4. uzyskało akredytowane przez PCA Centrum Certyfikacji mieszczące się w Centralnym Ośrodku Badawczo-Rozwojowym Opakowań w Warszawie.

Rysunek 4. Znak informujący o tym, że opakowanie ulega biodegradacji i nadaje się do kompostowania (uzyskało certyfikat DIN CERTCO)


Fazy procesu biodegradacji i kompostowania termoformowanego kubka z polilaktydu przedstawiono na rys. 5.

Rysunek 5. Przebieg procesu kompostownia termoformowanego kubka


Źródło: http://www.voges.nl

Strona 2 z 4