Produkty Light: Trend light uwodzi Europę

Joanna Górska
Forum Mleczarskie Biznes 3/2009 (06)

Mleczarstwo a trend light

Produkty niskokaloryczne powstały w odpowiedzi na coraz częściej pojawiające się problemy zdrowotne. Nie można zapomnieć, iż produkty mleczne (takie jak mleko, jogurty i sery) są źródłem niezbędnych składników odżywczych pozwalających zachować dobry stan zdrowia. Do składników tych zaliczyć można białko, cynk, niektóre witaminy z grupy B oraz wapń umożliwiający budowanie mocnych kości. National Osteoporosis Society wskazuje, iż 1 na 2 kobiety i 1 na 5 mężczyzn w wieku ponad 50 lat jest narażonych na ryzyko osteoporozy, a spożywanie produktów mlecznych ma duży wkład w zabezpieczenie przed tą chorobę. Zaskakującym dla wielu klientów może być fakt iż mleko odtłuszczone zawiera więcej wapnia niż pełnotłuste. W badaniach opublikowanych Archives of Internal Medicine na podstawie badań prowadzonych przez 12 lat na grupie 41 254 osób w średnim wieku – okazało się, iż osoby konsumujące produkty niskotłuszczowe, zachowujące dietę i prowadzące ćwiczenia fizyczne mają niższą podatność na cukrzycę typu II.

Innymi słowy inteligentne spożywanie produktów mlecznych odłuszczonych może przyczynić się do znacznej utraty kilogramów. Naukowcy z North American Association for the Study of Obesity (NAASO) zalecają spożywanie co najmniej trzech porcji odtłuszczonych produktów mlecznych dziennie. W 2008 roku na Harvardzie przeprowadzono badania, w wyniku których naukowcy doszli do wniosku, iż istnieje silna zależność między wartością wapnia i wit. D występujących w spożywanych produktach mlecznych o obniżonej zawartości tłuszczu, a zredukowaniem wysokiego poziomu ciśnienia. Do podobnych wniosków doszli w ostatnim czasie hiszpańscy badacze na University of Navarra w Toledo, w których wykazali, iż konsumpcja niskotłuszczowych produktów mlecznych sprzyja obniżeniu ciśnienia krwi u osób z ryzykiem wystąpienia chorób serca. W badaniach opublikowanych w American Journal of Clinical Nutrition na podstawie danych z badań na University of Minnessota zdrowy styl życia, połączony z konsumpcją mlecznych produktów niskotłuszczowych, obniża ryzyko chorób serca związanych z zaburzeniami pracy nerek.

Żywność niskokaloryczną można uzyskać poprzez zmniejszenie lub eliminację tłuszczu lub (oraz) eliminację węglowodanów, w tym cukru białego oraz poprzez stosowanie wymienne substancji słodzących.

Konsumowanie produktów mleczarskich o obniżonej zawartości tłuszczu umożliwia obniżenie nie tylko ilości spożywanych kalorii, ale także zapewnienie bez uszczerbku dla zdrowia odpowiedniej podaży białka. Zalecane spożywanie 30% tłuszczu w diecie sprzyja konsumpcji galanterii mlecznej niskotłuszczowej lub pozbawionej tłuszczu. Niestety, przez wiele lat tłuszcz był składnikiem, który uniemożliwiał przełamanie bariery wysokiej kaloryczności produktów. Latami trwały prace wokół wysokotłuszczowych produktów, w celu przygotowania wyrobów będących identycznymi w smaku i teksturze do produktów oryginalnych, ale o obniżonej wartości energetycznej. Tłuszcz jest bowiem nie tylko nośnikiem energii, ale także smaku i tekstury produktów. Dzisiaj, kiedy odkrywa się tajemnice fenomenu działania tłuszczu, pozostaje kwestią czasu, by uzyskać taki sam smak i teksturę w wielu produktach mleczarskich.

Najbardziej popularne w tej kategorii są mleko i śmietana. Nieco bardziej skomplikowana jest kategoria jogurtów, która oferuje nie tylko rozbudowaną ofertę smakową, ale także ciekawą propozycję pod względem zawartości tłuszczu lub dodatków. Obecnie jogurty są doskonałymi produktami umożliwiającymi dostarczanie wyrobów o niskiej zawartości tłuszczu lub beztłuszczowych. Jedną z najaktywniejszych marketingowo jest tu firma Danone. W swoich działaniach Danone nie tylko opiera się na zagadnieniach probiotycznych, ale także na kontroli zawartości kalorii. Jednym z takich produktów jest m.in. Actimel Fat Free zawierający 30 kalorii na 100 g butelkę oraz 0,1% tłuszczu. Podobne produkty oferuje amerykańska firma Dairyland, która produkuje serię odtłuszczonych jagurtów (1,3% tłuszczu) pod marką Stirred Yogurt z aktywnymi probiotykami oraz Dairyland Plus z kulturami probiotycznymi, o 1% zawartości tłuszczu. Zagadnienie jest na tyle interesujące, iż jeden z głównych dostawców probiotyków, firma Chr. Hansen, wprowadził dwa nowe specjalne szczepy bakterii probiotycznych dedykowanych specjalnie dla jogurtów o niskiej zawartości tłuszczu.

Strona 3 z 5