Innowacje: ESL staje się trendy

Joanna Górska
Forum Mleczarskie Handel 4/2009 (35)

ESL: zysk dla handlu

Na świecie technologia Extended Shelf Life (ESL) jest wykorzystywana do produkcji mleka białego i smakowego, jak również mleka wzbogacanego oraz produktów fermentowanych, śmietanki, deserów, napojów sojowych, a także kawy i herbaty mrożonej. Materiały opakowaniowe są dopasowywane do rodzaju produktu oraz wymaganej przez producenta daty przydatności do spożycia.

Systematyczny wzrost zainteresowania mlekiem i produktami ESL staje się faktem w skali globalnej. W Wielkiej Brytanii filtrowane mleko ESL (które ma najczęściej 23-dniowy okres przydatności do spożycia) osiągnęło już poziom 11% rynku. Wzrost ilościowy sprzedaży w ostatnim roku wyniósł 29%, przy wzroście wartościowym aż o 34%. W USA wzrost sprzedaży produktów ESL wyniósł w ostatnim okresie 20% i był głównie wynikiem wzrostu sprzedaży produktów sojowych i mleka organicznego produkowanych z zastosowaniem technologi ESL.

W Kanadzie, Skandynawii i we Francji mleko surowe poddane procesowi mikrofiltracji, a następnie pasteryzacji typu HTST w temp. 72°C przez 15 sekund, odnosi znaczący sukces rynkowy. Dzieje się tak ze względu na brak posmaku gotowania oraz wydłużony, nawet do 35 dni, okres jego przydatności do spożycia. Przykładowo we Francji pod marką Marguerite sprzedawane jest mleko surowe poddane wyłącznie procesowi mikrofiltracji, bez stosowania późniejszej pasteryzacji.

Przykładem pozytywnego użycia tej technologii może być wydłużenie okresu przydatności wyrobu do spożycia, zaproponowane przez niemieckiego producenta Hansa-Milch dla marki Maxi Frische do 25 dni, co pozwoliło na wzrost terytorium dystrybucji o 50%. Innym przykładem może być amerykańska firma West Farm Foods używająca technologii ESL, która zwiększyła zasięg dystrybucyjny każdej swojej mleczarni ze 160 km do zasięgu „dotykającego” klientów w zachodniej części USA, Hawajów, na Alasce, a nawet w Hongkongu.

Innymi ciekawymi przykładami z rynków światowych są następujące produkty ESL:

  • rumuńskie mleko marki Prodlacta wypuszczone na rynek w maju 2009 pakowane w aseptyczny karton Tetra Brik Aseptic ze StreamCapem. W tym przypadku możemy mówić o mleku o okresie przydatności do spożycia wydłużonym nawet do 30 dni
  • mleka marki NÖM (Austria) z wartością dodaną. Pierwszą propozycją jest mleko NÖM z wapniem i wit. D, drugie zaś to mleko odtłuszczone NÖM Fastenmilch z błonnikiem. Oba mleka oferowane są w butelkach Tetra Top
  • mleko ESL marki Tolle (Węgry) z 21-dniowym okresem przydatności do spożycia.

Obiecujące dla Polski wyniki sprzedaży na świecie sugerują, iż dla konsumenta niezwykle istotne jest znalezienie produktu o najwyższej jakości.

Jak podaje Gail Barnes Business Development Manager w firmie Tetra Pak, kluczem w technologii ESL jest higiena. „Termin przydatności do spożycia chłodzonych produktów mlecznych jest uzależniony od poziomu higieny na wszystkich elementach łańcucha produkcyjnego. Sukces systemu ESL tkwi w higienicznej sile wchodzącego produktu, podczas pakowania oraz łańcucha dystrybucyjnego”.

Martin Lehmann

Menedżer Produktu Działu Rozlewu Aseptycznego Krones AG

Rynek produktów mlecznych w opakowaniach PET wzrósł w ostatnim czasie o 7%, z czego 22% stanowiły pojemniki PET napełniane aseptycznie. To wyraźnie pokazuje, jaki jest kierunek dla rozwoju rynku w tym obszarze. Udział produktów ESL systematycznie wzrasta.

Użytkownicy dostrzegli już smakowe zalety mniejszego termicznego obciążenia produktów mlecznych i chętniej po nie sięgają. Lepsze doznania smakowe, bez konieczności rezygnacji z przedłużonego okresu przydatności do spożycia, a po stronie producentów dopasowanie rozwiązań w sensie trwałości produktów finalnych, kosztów inwestycji we właściwych proporcjach, dobrze rokują na przyszłość dla produktów ESL.

Krones już dłuższy czas rozwija technologię ESL i UHT. Decydującym impulsem było zapotrzebowanie rynku na mleko i produkty mleczne w butelkach PET lub HDPE możliwych do ponownego zamknięcia. Istotne zalety takich opakowań są oczywiste: lekki, nietłukący się materiał, absolutna elastyczność w wyglądzie / kształcie / projekcie pojemnika oraz wspomniana możliwość wielokrotnego zamknięcia.

Krones oferuje rozwiązania dla wszystkich wymagań rynku, rozwija liczne innowacje w technologiach rozlewu o podwyższonej higienie ESL oraz rozlewu aseptycznego. W zależności od wymaganego terminu przydatności do spożycia produktów ESL, Krones proponuje następujące rozwiązania:

  • 30 dni: blok płuczka-rozlewaczka w przestrzeni czystej z filtracją wody sterylnej i instalacją CIP, PCS i LDS;
  • 60 dni: blok płuczka-rozlewaczka w przestrzeni czystej z wodą sterylną UHT i instalacją CIP lub modułem CIP, PCS i LDS;
  • 90 dni: blok płuczka-płuczka-rozlewaczka w przestrzeni czystej z wodą sterylną UHT i instalacją CIP lub modułem CIP, PCS i LDS.

W przypadku użytkowników linii z dłuższymi drogami dystrybucji i takich, którzy chcą produkować niezależnie od łańcucha zimnego, Krones oferuje rozwiązania UHT. Technologię firmy Krones wybrały nie tylko europejskie koncerny mleczarskie, ale również pojedyncze mleczarnie.

Strona 4 z 5