Kryzys a mleczarstwo: Strach ma wielkie oczy

Janusz Górski
Forum Mleczarskie Handel 1/2009 (32)

Wróćmy do gospodarki

Choć słowo „kryzys” odmieniane jest przez wszystkie przypadki, warto posłuchać tych, którzy wskazują także na inne niż negatywne aspekty powstałej sytuacji. PAP i Gazeta Wyborcza z 15 I (wydanie internetowe) podają opinię Szefa Departamentu Europejskiego Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW) Marka Belki. Jego zdaniem spowolnienie gospodarcze w Środkowej i Wschodniej Europie będzie głębokie, ale region prawdopodobnie dostosuje się szybciej niż wiele bardziej ugruntowanych gospodarek w Europie Zachodniej. Przypomnijmy, że wcześniej MFW musiał wesprzeć pakietami ratunkowymi gospodarki Islandii, Węgier, Łotwy, Ukrainy i Białorusi.

Z badań PKPP Lewiatan wynika, że większość firm w sektorze MSP ma strategię konkurencyjną opartą o niższą cenę, a nie jakość lub innowacyjność produktów. To oczywiste, że na dłuższą metę ta strategia jest nie do utrzymania.
Zbigniew Gajewski, dyrektor departamentu Public Relations Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych Lewiatan, źródło: Brief

Podobne zdanie mają firmy analityczne monitorujące bieżącą sytuację w Europie. PMR Consulting – firma analityczna oferująca usługi i informacje klientom w całej Europie informuje w swoim raporcie o krajach Europy Środkowo-Wschodniej, że pomimo kryzysu, okazje biznesowe czekają na inwestorów w całym regionie.

Szymon Konop, Senior Associate Manager w PMR Consulting wskazuje następujące przewagi i korzyści, w porównaniu do innych regionów Europy:

  • Stabilność (ekonomiczna, polityczna, społeczna)
  • Kultura biznesowa zbliżająca się do zachodnich standardów
  • Siła robocza (wykształcona i niedroga)
  • Wzrost PKB 10 krajów Europy Środkowo-Wschodniej na poziomie 6,9% (w porównaniu do wzrostu PKB „starej Unii”, UE-15, wynoszącego 2,7%)
  • Efekt doganiania gospodarczego
Międzynarodowy Fundusz Walutowy prognozuje globalny wzrost gospodarczy w roku 2009 na +1 do +1.5%

Zdaniem Stathisa Karapliosa Head of Consulting Services w PMR istnieje co najmniej kilka powodów, dla których ogólne trendy gospodarcze w Europie Środkowo-Wschodniej, nawet w czasach kryzysu, są lepsze niż w krajach zachodnich. Całkowity wzrost PKB w ostatnich latach w krajach tego regionu – za sprawą zjawiska nadrabiania różnic w stosunku do rozwoju gospodarczego Europy Zachodniej – jest i był tu znacznie wyższy niż w pozostałej części Europy. Napływ inwestycji zagranicznych, podobnie jak funduszy unijnych także mia∏ bardzo korzystny wpływ na rozwój całego regionu, co nawet obecnie w czasie kryzysu będzie pozytywnie oddziaływało na sytuację ekonomiczną regionu, w przeciwieństwie do sytuacji w Europie Zachodniej.

Strona 4 z 4