1. Aktualności
  2. Polska
Polska

Mleczarnia Hajnówka (OSM) odczuła skok kosztów

Źródło: Forum Mleczarskie
Autor: Janusz Górski
© hajnówka (osm)

Spółdzielnia w Hajnówce nie może zaliczyć ostatniego roku do korzystnych, gdyż skup surowca obniżył się o ponad 6% do 50,52 mln litrów wobec poprzedniego roku. Dostawcami mleka do Spółdzielni są rolnicy z rejonu powiatu hajnowskiego, części powiatów bielskiego, siemiatyckiego, białostockiego i sokólskiego. Jak zauważył Zarząd – W 2022 r. ubyło nam drobnych dostawców z mniejszą ilością krów oraz w podeszłym wieku. Na dzień 31 grudnia 2022 r. mleko dostarczało – 610 producentów tj. o 70 mniej jak w roku poprzednim.

Mimo niespokojnego roku mleczarnia inwestowała w unowocześnienie zakładu, na co przeznaczyła 11,5 mln zł. Licząc do kwietnia 2022 r. mleczarnia zakończyła inwestycje w ramach PROW 2014-2020 na ogólną wartość 14,95 mln zł. Inwestycje dotyczyły zakupu i montażu linii wirująco-pasteryzującej do serwatki, zbiornika magazynowego do śmietanki, odgazowywacza do mleka, urządzenia do formowania twarogu, maszyny pakującej do twarogu, aparatury kontrolno-pomiarowej do odbioru mleka, dwutorowej stacji mycia CIP, glikolowego układu chłodzenia dojrzewalni sera oraz odzysku ciepła z serwatki.

Spółdzielnia rozpoczęła w 2022 r. inwestycje, które będą objęte dofinansowaniem (refundacją poniesionych kosztów) w ramach Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności. Przystąpiła w tym zakresie do ogłoszonego naboru wniosków przez ARiMR w okresie 17.10.2022-18.11.2022 dotyczącego: wsparcia przedsięwzięć realizowanych przez mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa prowadzące działalność w zakresie przetwórstwa lub wprowadzania do obrotu produktów rolnych, rybołówstwa lub akwakultury.

W kontekście wydarzeń na Wschodzie Zarząd Spółdzielni stwierdził: – W związku z wybuchem wojny na Ukrainie znacząco wzrosły koszty funkcjonowania OSM w Hajnówce dotyczące nie tylko czynników energetycznych, ale również opakowań bezpośrednio używanych do produkcji jak też środków chemicznych. Średnia cena energii elektrycznej w stosunku do roku 2021 wzrosła o 226%, gazu o 279%, oleju napędowego 178%, opakowań używanych bezpośrednio do produkcji 169%, wodorotlenku sodu 269%, kwasu azotowego 226%, kultur bakteryjnych 115%.

Ostatnie wiadomości o firmie

Warte przeczytania