1. Aktualności
  2. Polska
Świat

Polskie produkty mleczne są poszukiwane za granicą

Źródło: Forum Mleczarskie
Autor: Janusz Górski
Zakład w Grajewie © mlekpol (sm)

– Oferta eksportowa SM Mlekpol to przede wszystkim produkty z dłuższym terminem przydatności, takie jak mleko, mleko smakowe i śmietanki UHT, a także masło i sery oraz szeroka gama wyrobów proszkowych – powiedział Forum Mleczarskiemu Tomasz Trzaska, Kierownik Działu Handlu Zagranicznego Mlekpol (SM). – Odbiorcy zagraniczni cenią wyroby Mlekpolu przede wszystkim za ich wysoką jakość, powtarzalność oraz polskie pochodzenie. Do najważniejszych produktów wysyłanych przez Spółdzielnię poza granice Polski należą produkty B2C, takie jak mleko, sery, twarogi, serki do smarowania, masło. 

– Dzięki rozwojowi ich sprzedaży budujemy wizerunek i rozpoznawalność marek Mlekpolu na światowych rynkach. Ważną częścią naszego eksportu są również produkty B2B, na przykład sery i masło w blokach, mleko odtłuszczone i serwatka w proszku. Dzięki uruchomieniu nowoczesnej proszkowni w Mrągowie poszerzyliśmy gamę produktów B2B o takie wyroby jak: koncentraty białek serwatkowych, koncentraty białek mlecznych oraz permeat serwatkowy. Ponadto mamy możliwość produkcji różnych mieszanek tłuszczowych proszków na indywidualne potrzeby klientów. 

– Polskie produkty mleczne poszukiwane są przez zagranicznych importerów przede wszystkim ze względu na wysoką jakość oraz korzystny stosunek jakości do ceny. Wyroby SM Mlekpol pochodzą z najczystszych regionów Polski, wyróżniają się wysoką jakością i różnorodnością, dostosowaną do potrzeb konsumentów. Nasi partnerzy znają i doceniają elastyczność oraz potencjał produkcyjny Mlekpolu, które wynikają z własnej, stabilnej bazy surowcowej oraz z możliwości produkcji w 13 nowoczesnych zakładach. W działalności eksportowej Spółdzielnia konkuruje przede wszystkim z największymi producentami z krajów Europy, zwłaszcza z Niemiec, Holandii i Francji. W eksporcie do krajów azjatyckich ważnym konkurentem pozostają również Nowa Zelandia i USA, które w związku z bliskością tego rynku i zawartymi umowami handlowymi mogą zaoferować dostawy produktów w niższych cenach. Rok 2022 dla tych krajów nie był też tak dotkliwy pod względem wzrostu kosztów produkcyjnych jak dla producentów europejskich – podkreślił Tomasz Trzaska.

Ostatnie wiadomości o firmie

Warte przeczytania