1. Aktualności
  2. Polska
Polska

Eksport polskich serów ucierpi przez wojnę na Ukrainie

Źródło: Forum Mleczarskie
Autor: Janusz Górski
Struktura ilościowa polskiego eksportu serów wg państw - odbiorców w 2021 r.
Struktura ilościowa polskiego eksportu serów wg państw - odbiorców w 2021 r.
© forum mleczarskie za Sparks Polska

Wybuch wojny Ukraina – Rosja najpierw zaburzy, a później uniemożliwi handel polskim nabiałem z Ukrainą. Rosja jest bowiem terytorium objętym sankcjami i polskie produkty tam nie zostaną wpuszczone w sytuacji pełnego opanowana terytorium Ukrainy przez wojska rosyjskie. To istotne dlatego, gdyż Ukraina jest drugim odbiorcą pod względem ilościowym polskich serów podpuszczkowych (żółtych). Jest to 12,1% polskiego eksportu serów podpuszczkowych i 15 tys. ton za 279,2 mln zł (dane za cały 2021 r., źródło: agencja badawcza Sparks Polska za GUS). 

Według danych, w 2021 r. Ukraina kupiła 1,36 tys. ton sera Gouda za 24,8 mln zł (10% polskiego eksportu tego sera) oraz 382 tony Edamu za 6,73 mln zł (3% polskiego eksportu Edamu). Ukraina była zatem 3. i 4. odbiorcą pod względem ilościowym.

Ukraina w 2021 r. kupiła również 6,2 tys. ton polskich serów świeżych (głównie twarogów) za 89,7 mln zł, co stanowiło 5,7% całego polskiego eksportu w tej kategorii.

Jak podaje Forum Mleczarskiemu firma badawcza Sparks Polska, Ukraina była również ważnym odbiorcą polskich jogurtów.

Główni polscy dostawcy na Ukrainę to Mlekpol (SM), Grupa Mlekovita i Spomlek (SM). Jak kilkukrotnie wypowiadali się polscy mleczarze, większymi dostawcami serów na Ukrainę są przy tym mleczarnie z Niemiec i Holandii.

Ostatnie wiadomości o firmie

Warte przeczytania