1. Aktualności
  2. Polska
Polska

Mamy za sobą udane projekty integracji

Źródło: Forum Mleczarskie
Autor: Janusz Górski
© mlekpol (sm)

Zadaliśmy Tadeuszowi Mroczkowskiemu, prezesowi zarządu Mlekpol (SM) kilka pytań dotyczących integracji oraz wyzwań w mleczarstwie.

Czy Pana zdaniem konsolidacja w krajowym mleczarstwie będzie oznaczać konsolidację przetwórstwa w mniejszej liczbie zakładów czy po prostu jakąś formę ich specjalizacji? Jakie są polskie doświadczenia w tej materii i wyzwania dla przyszłości?

– W Polsce procesy konsolidacyjne w mleczarstwie, za sprawą Mlekpolu jako absolutnego pioniera, przebiegają intensywnie od lat 90. Nasza Spółdzielnia ma za sobą wiele udanych przykładów integracji, które pozwoliły na zwiększenie konkurencyjności firmy nie tylko w kraju, ale także za granicą. Dzięki tej strategii m.in. zaadaptowaliśmy się do potrzeb różnych rynków, wprowadzając produkty o wysokiej wartości dodanej i zwiększając skalę eksportu, co było motorem wzrostu branży.

– Polska jest obecnie jednym z kluczowych eksporterów mleczarskich w Europie, jednak nawiązywanie relacji handlowych z zagranicznymi kontrahentami to domena głównie większych firm. Podobnie jeśli chodzi o specjalizację w mleczarstwie – dotyczy ona przede wszystkim dużych podmiotów, które mają odpowiednie zasoby na rozwój nowoczesnych produktów. Specjalizacja małych zakładów, choć znajdują one swoje nisze, jest bardziej ograniczona skalą i możliwościami finansowymi.

Spróbujmy uszeregować główne problemy sektora mleczarskiego: wykruszające się szeregi rolników, producentów mleka, koszty czynników energetycznych, FOR, silna złotówka, koszty zrównoważoności i zielonego ładu, inne? Jakie?

– Polski sektor mleczarski stoi przed wieloma wyzwaniami, które wymagają natychmiastowej uwagi i strategicznych działań. Jednym z najpoważniejszych problemów jest brak sukcesji w rodzinach dostawców, która dotyczy szczególnie mniejszych i średnich gospodarstw. Rosnące koszty energii i innych czynników produkcyjnych dodatkowo obniżają rentowność, szczególnie w obliczu znaczących wydatków związanych z wymogami środowiskowymi Zielonego Ładu. Inwestycje w zrównoważoną produkcję i redukcję emisji są kosztowne, co stanowi wyzwanie, zwłaszcza dla małych i średnich przedsiębiorstw. Polski przemysł mleczarski, by utrzymać swoją konkurencyjność, potrzebuje kompleksowego wsparcia, zarówno ze strony rządu, jak i inwestycji w innowacje. Konieczne jest także wprowadzenie subsydiów i programów pomocowych, które ułatwią producentom spełnienie wymogów zrównoważonego rozwoju, jednocześnie łagodząc skutki rosnących kosztów i niepewności na rynkach. Przyszłość sektora zależy od zdolności do odpowiedzi na te wyzwania i zdolności dostosowania się do zmieniających się realiów lokalnych i globalnych.

Więcej w Forum Mleczarskie Handel.

Ostatnie wiadomości o firmie

Warte przeczytania