Mlekpol redukuje emisje
Filary zrównoważonego rozwoju w SM Mlekpol w Grajewie ewoluują, podążając za dynamicznym rozwojem technologicznym dzisiejszego świata – powiedziała Forum Mleczarskiemu Biznes Anna Goliczewska, Dyrektor ds. Zrównoważonego Rozwoju Mlekpol (SM). – W przyjętej strategii Spółdzielnia opracowała kierunki działań, wdrażając najnowocześniejsze technologie przetwórstwa mleka w swoich zakładach produkcyjnych. W naszej wizji nowatorskich koncepcji inwestycji wybieramy takie, które mają wpisane w swoje DNA racjonalne gospodarowanie czynnikami energetycznymi. Natomiast starsze instalacje są modernizowane i dostosowywane do aktualnych standardów efektywności energetycznej.
– Rezultatem wymienionych działań jest szereg korzyści zarówno w sferze ochrony klimatu, jak i poprawy ekonomiki produkcji. Należą do nich m.in.: zmniejszenie i optymalizacja zużycia surowców pierwotnych, wody, zapotrzebowania na energię oraz spełnienie wymagań ochrony środowiska, w tym powstrzymywanie procesu zmian klimatu, a także poprawa jakości powietrza, w wyniku obniżenia emisyjności produkcji i podniesienie bezpieczeństwa pracy. Nasza firma świadomie i odpowiedzialnie podejmuje działania dekarbonizacyjne w swoich zakładach produkcyjnych. Natomiast mamy świadomość, że działania związane z przetwórstwem mleka stanowią 20–30% śladu węglowego organizacji. Pozostałe 70–80% należy do emisji gazów cieplarnianych w łańcuchu dostaw, w szczególności u hodowców bydła mlecznego. Jesteśmy w trakcie poszerzania liczby audytowanych dostawców w zakresie liczenia śladu węglowego w gospodarstwach mlecznych. Proces ten pozwoli nam ocenić całkowitą emisję gazów cieplarnianych (GHG) związaną z produkcją mleka. Wymienione działania są zatem kluczem do zrozumienia wpływu działalności rolniczej na zmiany klimatyczne oraz zidentyfikowania obszarów, w których można wprowadzić usprawnienia prowadzące do zredukowania emisji. Aktualnie koncentrujemy się na poprawie zdrowotności stad mlecznych, prawidłowym zbilansowaniu dawek pokarmowych, właściwej uprawie i nawożeniu oraz zarządzaniu odpadami rolniczymi. Reasumując, działania prowadzone przez SM Mlekpol w Grajewie mają na celu nie tylko ochronę środowiska (dążenie do zeroemisyjności), ale również poprawę jakości życia pracowników i rolników, a także zapewnienie długoterminowej rentowności gospodarstw mlecznych. Dodatkowo angażowanie się w miejscowe inicjatywy, wspieranie lokalnych producentów, przedsiębiorców oraz promowanie regionalnych produktów przyczynia się do wzrostu gospodarczego nie tylko samej Spółdzielni, ale również powiązanych z nią społeczności lokalnych, co wpisuje się w nasz filar zrównoważonego rozwoju. Wysiłki jakie podejmujemy przygotowując się do raportowania ESG, są dowodem naszego zaangażowania w spokojny, stabilny, dojrzały i transparentny rozwój, poprzez odpowiedzialne zarządzanie w zakresie działań proekologicznych i społecznych.
Są Państwo na etapie powoływania specjalistycznego zespołu, którego pracą Pani pokieruje. Co będzie w zakresie jego kompetencji?
Zarząd SM Mlekpol w Grajewie powierzył mi stworzenie interdyscyplinarnego zespołu ds. zrównoważonego rozwoju, który ma na celu zapewnienie kompleksowego i skutecznego podejścia do zrównoważonego rozwoju, co prowadzi do długoterminowej stabilności i sukcesu Spółdzielni w kontekście społeczno-ekonomicznym oraz ekologicznym. Zespół ma działać jako łącznik między różnymi grupami interesariuszy (np. pracownikami, klientami, inwestorami, społecznościami lokalnymi), co pozwoli na lepsze zrozumienie ich potrzeb i oczekiwań w zakresie ESG. Zgromadzenie specjalistów z różnych dziedzin: ochrony środowiska, HR, technologów, finansów, ekspertów ds. zarządzania ryzykiem, specjalistów ds. komunikacji oraz reprezentantów zarządu (wsparcie w podejmowaniu decyzji strategicznych i alokacji zasobów) pozwoli skutecznie podejmować decyzje i wdrażać strategie związane ze zrównoważonym rozwojem. W związku z powyższym opracujemy wspólny plan postępowania we wszystkich lokalizacjach firmy. Działania tego specjalistycznego zespołu będą badały wpływ firmy na środowisko naturalne w jej łańcuchu wartości oraz łańcuchu dostaw. Po dokładnym przeanalizowaniu aktualnego stanu nastąpi wypracowanie, realizacja oraz uwierzytelnianie osiąganych postępów na drodze do neutralności klimatycznej poprzez strategię dekarbonizacji oraz strategię zrównoważonego rozwoju. Wśród działań, nad którymi skupi się zespół, znajdzie się m.in.: szacowanie śladu węglowego organizacji w zakresie 1, 2 i 3 według GHG Protocol, redukcja emisji w zakładach produkcyjnych w zakresie zużycia czynników energetycznych, GOZ, transportu i logistyki firmy oraz wszelkich działalności prowadzonych przez naszych dostawców. Ponadto zadaniem zespołu będzie ciągłe doskonalenie procesów operacyjnych, monitorowanie postępów, dostosowywanie działań do zmieniającego się otoczenia – powiedziała Anna Goliczewska, Dyrektor ds. Zrównoważonego Rozwoju Mlekpol (SM).
Więcej w Forum Mleczarskie BIznes 4/2024.