1. Aktualności
  2. Polska
Polska

Ryki (SM) zmniejszyły sprzedaż serów. W planach zakup dwóch linii

Źródło: Forum Mleczarskie
Autor: Janusz Górski
© forum mleczarskie

Jak dowiaduje się Forum Mleczarskie, sprzedaż serów z mleczarni Ryki (SM) w 2021 roku wyniosła 15 697 ton (2020 r. to 16 065 ton), z czego w kraju sprzedano 80,95%, a poza granicami 19,05%. – W naszej strategii kontynuujemy dalszy wzrost sprzedaży w kraju – mówią przedstawiciele Spółdzielni. Mleczarnia stawia na rozwój współpracy z sieciami handlowymi tj. Biedronka, Lidl, Netto, Kaufland, Aldi, Delikatesy Centrum, Żabka, Selgros, Makro, Carrefour, Intermarche, Auchan, gdyż jak wskazują mleczarze, do nich należy największy udział w rynku krajowym. Eksport serów z Ryk zmniejszył się i odbywał głównie do: USA, Kanady, Słowacji, Chorwacji, Ukrainy, Wlk. Brytanii, Węgier, Grecji.

W segmencie sera plastrowanego odnotowano wzrost sprzedaży z 5 570 ton do 5 942 ton (+6,7%). W związku z długoterminowymi trendami rynkowymi zakupiono linię do plastrowania serów. Jak stwierdzają przedstawiciele zakładu, zmiana przyzwyczajeń konsumenckich, czyli przejście z zakupów sera krojonego z bloku przy tzw. ladzie chłodniczej, obsługiwanej przez ekspedientkę, ustępuje dziś wygodzie zakupów, czyli sięganiu po towar bezpośrednio z półki, co nie wiąże się ze staniem w dodatkowej kolejce.

W 2021 r. wytworzono 9245 ton serwatki w proszku. W stosunku do roku ubiegłego produkcja była mniejsza o 309 ton. Przyczyną tego były awarie starego palnika suszarni oraz postoje produkcji.

Jak dowiadujemy się w planach jest zakup linii do wiórowania, co ma związek z koniecznością zagospodarowania okrawów oraz modernizacja linii serowarskiej, która umożliwi produkcję dwukrotnie dłuższych wstęg serów (eurobloki).

Warte przeczytania