Skąd się wzięły wzrosty cen masła?
Zapytaliśmy Małgorzatę Cebelińską,Wiceprezes Zarządu firmy Mlekpol (SM) o przyczyny wzrostu cen masła.
Nie sposób nie zwrócić uwagi na kilkumiesięczną zwyżkę cen na unijnym rynku masła oraz krótszą, ale równie istotną zwyżkę notowań cen proszków mlecznych. Jak by Pani oceniła tę sytuację? Skąd te wzrosty?
– Wzrost cen masła i proszków mlecznych na unijnym rynku ma kilka ważnych przyczyn. Wysokie temperatury i susze w różnych krajach Europy lub nadmierne opady w takich państwach jak Niemcy czy Holandia spowodowały blisko 30-procentowy spadek produkcji kukurydzy i sianokiszonek, będących podstawą żywienia krów. Mniejsze ilości i słabsza jakość pasz objętościowych wpłynęły na spadek produkcji mleka, co w drugiej połowie roku naturalnie ograniczyło podaż surowca.
– Ponadto rosnące koszty energii, paliw i pracy wywierają presję na rolników i przetwórców, a to jest kolejny czynnik zwyżek cen wyrobów mleczarskich. W wyniku tych okoliczności pojawił się deficyt surowców mlecznych – także w krajach unijnych, które wymusiły wiele spotowych transakcji. Wskutek zwiększenia popytu w państwach Azji i Bliskiego Wschodu nastąpił też wzrost eksportu produktów mlecznych z UE. Ceny proszków mlecznych, ze względu na specyfikę tych produktów, reagują z większym opóźnieniem. Natomiast świadczą o istotnym zredukowaniu zapasów u producentów i aktualnie mniejszej dostępności, co jest związane również z większym popytem na różne produkty mleczarskie przeznaczone do sprzedaży detalicznej.
W jaki sposób notowania te wpływają na poziomy cen tłuszczów w handlu detalicznym na terenie Polski?
– Notowania giełdowe z definicji są wypadkową tego, co się dzieje z podażą i popytem na rynku, w tym przypadku – mleka. Wzrost cen sprzedaży dotyczy nie tylko masła, ale także innych wyrobów mleczarskich, z tym że w wypadku masła jest najbardziej widoczny. Podwyżki te mają charakter korekty, która była niezbędna, by zapewnić rentowność wszystkim uczestnikom łańcucha dostaw i zapobiec niekorzystnemu zjawisku zmniejszania produkcji mleka w gospodarstwach. Wygląda na to, że sytuacja cenowa się stabilizuje, chociaż niewykluczone są podobne działania w przyszłości – dodała nasza rozmówczyni.
Więcej na temat przyczyn wzrostów na rynku masła w Forum Mleczarskie Handel 6/24.