ESG stało się istotnym elementem strategii biznesowej Mlekpolu
– Spółdzielnia Mleczarska Mlekpol w Grajewie, podobnie jak inne przedsiębiorstwa z sektora rolno-spożywczego, stopniowo włącza się w proces przygotowań do raportowania niefinansowego – powiedziała Anna Goliczewska, Dyrektor ds. Zrównoważonego Rozwoju Mlekpol (SM). – Zebranie wiarygodnych, szczegółowych i przejrzystych danych wymaga integracji wielu elementów, w procesach zarządzania całą Spółdzielnią oraz łańcuchem dostaw. To proces wieloetapowy, który obejmuje m.in. diagnozę obecnej sytuacji, identyfikację kluczowych kwestii w raportowaniu, gromadzenie danych o emisjach CO2, zużyciu wody i energii, ilości odpadów czy dobrostanie zwierząt.
– To także ciągła weryfikacja standardów raportowania, wdrażanie nowych technologii, działań w zakresie zrównoważonego rozwoju. Od wielu lat pracujemy nad dekarbonizacją zakładów produkcyjnych w pierwszej kolejności eliminując węgiel kamienny z czynników energetycznych używanych w Spółdzielni. Aktualnie analizujemy wpływ firmy na środowisko naturalne. Wstępnie oszacowaliśmy ślad węglowy w zakresie 3 u dostawców mleka surowego. Trwają prace nad pozostałymi elementami raportowania ESG. Raport niefinansowy pozwoli uporządkować działania w obszarach środowiskowych, społecznych i ładu korporacyjnego, co nie tylko poprawi efektywność i wizerunek Spółdzielni, ale również przygotuje nas na przyszłe wyzwania w zakresie zrównoważonej konkurencji rynkowej.
Czy zakład mleczarski może być zeroemisyjny?
– Polska jako państwo członkowskie Unii Europejskiej jest sygnatariuszem porozumienia paryskiego, które nakłada obowiązek osiągniecia neutralności klimatycznej do 2050 r. Należy pamiętać o uwarunkowaniach energetycznych naszego kraju. Pomimo że udział energii z OZE dynamicznie wzrasta, to nadal ponad 60% polskiej energii elektrycznej produkowane jest z węgla. W pełni zeroemisyjny zakład mleczarski to bardzo ambitny cel, wymagający zaawansowanych technologii, znacznych inwestycji oraz przede wszystkim wsparcia rządowego. Oczywiście spełnienie warunków neutralności klimatycznej w działających już zakładach jest procesem długotrwałym. Niemniej jednak działamy w oparciu o zasadę 3R (Reduce – Reuse – Resource). W związku z powyższym nieustannie szukamy możliwości zredukowania zużycia czynników energetycznych oraz stawiamy na wzrost efektywności wykorzystania energii. W ramach zagospodarowania ciepła odpadowego inwestycje Spółdzielni są ukierunkowane w stronę powstawania układów kogeneracyjnych oraz odzysku ciepła podczas produkcji chłodu.
– Jednak dążenie do zeroemisyjności w mleczarstwie w największym stopniu zależeć będzie od dostawców surowca mlecznego, którzy są odpowiedzialni za przeważającą część emisji gazów cieplarnianych w całym procesie produkcji mleka. Wdrożenie zrównoważonych praktyk hodowlanych, innowacyjnych technologii oraz efektywne zarządzanie zasobami i odpadami jest kluczowe dla zredukowania śladu węglowego u naszych hodowców. To właśnie działania podejmowane w gospodarstwach mlecznych będą miały największy wpływ na to, czy sektor mleczarski osiągnie neutralność klimatyczną. Współpraca między mleczarniami a dostawcami mleka jest niezbędna, aby efektywnie wdrożyć zrównoważone rozwiązania na szeroką skalę. Mogą one nie tylko poprawić wyniki środowiskowe, ale także przynieść korzyści ekonomiczne i wzmocnić relacje z konsumentami, którzy coraz częściej wybierają produkty przyjazne dla klimatu.
Więcej w Forum Mleczarskie Biznes 4/24.