Fundusze UE: Innowacyjność a fundusze unijne

Grzegorz Rykaczewski
Forum Mleczarskie Biznes 2/2016 (24)

Dawid Galus

Menedżer ds. Integracji Europejskiej Bank Zachodni WBK

Wsparcie i promocja nowoczesnych i innowacyjnych rozwiązań biznesowych jest jednym z kluczowych obszarów strategii Banku Zachodniego WBK. Bank szuka ulepszeń na wielu polach i chce, w jak największym stopniu, mobilizować polskich przedsiębiorców do inwestycji w badania i rozwój.

Finansowanie inwestycji rozwojowych wymusza na firmach działania, które przygotują je do aplikowania o środki unijne. Związane jest to z pozyskaniem dodatkowych partnerów, którzy zapewnią know-how technologiczny oraz specjalistyczne finansowanie, uzupełniające dotację unijną. Specyfika projektów, które będą realizowane w nowej perspektywie finansowej, wymogi instytucji oraz oczekiwania przedsiębiorców stawiane nowoczesnej bankowości, to także prawdziwe wyzwanie dla instytucji finansowych, zainteresowanych kompleksową obsługą beneficjentów środków unijnych w obszarze B+R i innowacji. Przy tego typu projektach bardzo trudno zapewnić prawidłowy montaż finansowy, ze względu na specyfikę kosztów kwalifikowanych projektu. Bank Zachodni WBK uwzględnił to w swojej polityce kredytowej, dopuszczając możliwość finansowania kredytem inwestycyjnym projektów z przewagą „kosztów kwalifikowanych miękkich”, przy spełnieniu określonych wymagań związanych z polityką zabezpieczeń.

To co nas wyróżnia na tle konkurencji, to przede wszystkim specjalny Program dla projektów B+R. Bank Zachodni WBK, Fundusz INFINI oraz wybrane polskie uczelnie wyższe podpisały list intencyjny pilotażowego programu wsparcia innowacyjnych projektów B+R, który otworzył zainteresowanym drogę do korzystania m.in. ze środków unijnych dostępnych na lata 2014-2020. Program ten aktywnie ruszył w marcu 2016 roku. W jego ramach Bank Zachodni WBK chce pomagać obecnym i przyszłym klientom, którzy realizują projekty badawczo-rozwojowe m.in. te dofinansowane ze środków europejskich i zapewnić im kompleksowe wsparcie merytoryczne, dzięki współpracy z partnerami zewnętrznymi. Przedsiębiorca, którego projekt badawczo-rozwojowy będzie wymagał dopracowania lub pogłębionej analizy, może na preferencyjnych warunkach skorzystać z usług doradczych uczelni lub Funduszu INFINI, a w przypadku tego drugiego ubiegać się o wsparcie finansowe w początkowej fazie rozwoju projektu. Natomiast na etapie wdrożenia technologii, bank uzupełni finansowanie o kredyt inwestycyjny lub uruchomi finansowanie na bieżące potrzeby firmy. Już teraz bank ma w swojej ofercie kredyt inwestycyjny, który wpisuje się w cele programu i jest dostosowany do struktury kosztowej projektów B+R.

Programy regionalne

Pomoc na innowacje można uzyskać również w ramach Regionalnych Programów Operacyjnych. Ważną kwestią jest to, że w dużej części województw przemysł spożywczy został wpisany na listę regionalnych specjalizacji. Wsparcie jest zróżnicowane, jeśli chodzi o zakres i formę, ale będzie uruchamiane w RPO większości województw, także również ten kierunek może okazać się obiecujący dla przedsiębiorstw.

I tak np. na terenie woj. zachodniopomorskiego wspierane będą m.in. małe projekty B+R: zakup w jednostce naukowej usług badawczo-rozwojowych związanych z opracowaniem nowego lub ulepszonego produktu/usługi bądź jego przetestowanie.

W woj. podlaskim będzie można uzyskać pomoc na: tworzenie lub rozwój zaplecza badawczo-rozwojowego (inwestycje w aparaturę, sprzęt i inną niezbędną infrastrukturę badawczo-rozwojową), prowadzenie przez przedsiębiorstwo prac B+R ukierunkowanych na wdrożenie, samo wdrożenie (do etapu pierwszej produkcji włącznie) własnych lub zakupionych wyników prac B+R, a także wsparcie doradczo-szkoleniowe dla małych i średnich przedsiębiorstw niezbędne do rozwoju działalności B+R.

W RPO woj. świętokrzyskiego znajdziemy instrumenty wsparcia: rozwoju zaplecza badawczo-rozwojowego, projektów badawczych przedsiębiorstw służących opracowaniu nowych lub istotnie ulepszonych produktów i procesów produkcyjnych obejmujące m.in.: prowadzenie badań przemysłowych i eksperymentalnych prac rozwojowych, opracowanie linii pilotażowych i demonstracyjnych prototypów, uruchomienie pierwszej produkcji (eksperymentalnej i niekomercyjnej), zakup wyników prac B+R oraz praw własności intelektualnej (patentów, licencji, know-how lub innej nieopatentowanej wiedzy).

W woj. mazowieckim pomoc będzie obejmowała m.in.: bon na innowacje, wsparcie procesu tworzenia lub rozwoju zaplecza badawczo-rozwojowego, procesu eksperymentowania i poszukiwania nisz rozwojowych i innowacyjnych.

Z kolei w woj. łódzkim wnioskodawcy będą mogli starać się o uzyskanie dofinansowania do przeprowadzenia badań przemysłowych lub eksperymentalnych prac rozwojowych.

RPO woj. kujawsko-pomorskiego będzie wspierał projekty obejmujące: prowadzenie prac badawczo-rozwojowych przez przedsiębiorstwa, bony na zakup przez MŚP prac badawczo-rozwojowych w jednostkach naukowych, bony na patent.

Możliwości pozyskania dofinansowania do rozwoju innowacji w przedsiębiorstwach jest bardzo wiele, dlatego warto skorzystać z funduszy unijnych. Innowacyjność jest szczególnie istotna na coraz bardziej konkurencyjnym rynku unijnym.

Strona 3 z 3