Produkty kozie: Niekryzysowy kawałek rynku

Joanna Górska
Forum Mleczarskie Handel 4/2015 (71)

Kozy w Polsce odzyskują głos

Hodowla kóz nigdy nie odgrywała dużej roli w Polsce, a obecność kóz w gospodarstwie była synonimem biedy. Na taki stan rzeczy mógł mieć wpływ pogląd, że kozy są zwierzętami nieczystymi. Hodowla kóz w Polsce miała jednak wieloletnią tradycję. Po drugiej wojnie światowej liczba hodowanych kóz wynosiła 750 tys. sztuk. W kolejnych latach następował jednak spadek ich pogłowia, bowiem kozy kojarzyły się z prymitywnym sposobem gospodarowania, a ówczesna władza preferowała nowoczesny system hodowli. Współcześnie ponownie wzrasta zainteresowanie chowem kóz, ze względu na rosnące zapotrzebowanie na mleko kozie i jego wartości odżywcze. Obecnie w Polsce najwięcej kóz jest hodowanych w południowo-wschodniej części kraju. Są to jednak bardzo małe stada liczące jedynie 1-3 szt. Duże, dobrze zorganizowane stada znajdują się natomiast w północnej i zachodniej części kraju. Liczą one od kilkudziesięciu do nawet ponad tysiąca zwierząt. Takie rozmieszczenie geograficzne stad w Polsce jest związane z możliwościami przetwórstwa mleka. Obecnie kozy hodowane są na specjalnych, starannie zaprojektowanych fermach oraz w zwykłych gospodarstwach.[źródło: kozy.edu.pl]

Obecność laktozy w przewodzie pokarmowym wzmaga wchłanianie wapnia, magnezu i fosforu.

Polski rynek produktów kozich

Śmiało można powiedzieć, że kiedyś kozy i ich produkty były na swój sposób przeklęte. Były bowiem synonimem ubóstwa. Dzisiaj ta sytuacja się zmienia, a produkty kozie awansowały do grona produktów luksusowych z wyższej półki.

Obecnie na rynku mamy produkty zarówno od producentów krajowych oraz z importu. Największymi producentami polskimi są: Agro-Danmis Gramowscy, Mleczarnia Turek, Wart-Milk (OSM). Coraz więcej produktów pojawia się także lokalnie od mniejszych producentów z farm kozich (m.in. gospodarstwa: Garbaciak, Figa, Kozia Farma Złotna, Gospodarstwo sery kozie Pazdowscy). Bardzo aktywnie na rynku działają także importerzy Temar (PPH), Euroser Dairy Group, Eurial oraz Grupa Lactalis.

W aktualnej ofercie produktów kozich znajdziemy mleko (m.in. pasteryzowane, UHT oraz w proszku) oraz napoje fermentowane (jogurty i kefiry). Coraz szersza jest też oferta wysokogatunkowych serów kozich podpuszczkowych twardych, świeżych oraz serków termizowanych. Oferta jest wzbogacana w produkty tj. różnorodne rolady serowe naturalne i z dodatkami, sery twarogowe oraz topione oraz masło.

Strona 5 z 5