Produkty z białkami serwatkowymi: Klucz do zdrowia

Joanna Górska
Forum Mleczarskie Handel 4/2013 (59)

Rynek

Jak podaje dr inż. Bartosz Sołowiej z Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie w swojej pracy pt. „Wykorzystanie preparatów białek serwatkowych do poprawy właściwości funkcjonalnych produktów mleczarskich” – w oparciu o badania naukowe i w związku z ciągłym postępem technologicznym można stwierdzić, że białka serwatkowe będą w coraz większym stopniu preferowane jako składniki żywności funkcjonalnej i nutraceutyków, jak i bioaktywne substancje lecznicze. Zauważalny, silny trend, przejawiający się troską o własne zdrowie i samopoczucie oraz większa świadomość konsumentów w tym zakresie, zmusza naukowców do ciągłych badań i odkrywania biologicznych funkcji składników serwatki.

Obecnie na rynku polskim jest już wiele produktów zawierających białka serwatkowe. Należą do nich m.in. serki homogenizowane, serki wiejskie, serki do smarowania, niektóre masła i śmietany, napoje fermentowane oraz inne produkty spożywcze, do których przygotowywania używa się serwatki.

Jednym z segmentów, gdzie zawartość białek serwatkowych jest szczególnie wysoka są serki typu włoskiego oraz twarożki do smarowania pieczywa. Pierwszym serkiem typu włoskiego wytworzonym z białek serwatkowych był Capri i jak podaje Marta Klemarczyk, Specjalista ds. Marketingu w mleczarni Sierpc (OSM), Capri podbił serca Polaków. Smakiem przypomina włoską ricottę. Analogicznym produktem w ofercie handlowej mleczarni Łowicz (OSM) jest Capriolla 200 g, a w ofercie mleczarni Kosów Lacki (OSM) serek Sorento.

Producentem wyrobów z dodatkiem białek serwatkowych jest Łowicz (OSM), który może pochwalić się znaczną wiedzą w tworzeniu wyrobów tego typu. Szczególnie ciekawą linią jest dość słabo poznana przez handel linia Opti Life. Znajdujemy tu napoje: kokos-ananas, czerwona pomarańcza, pomarańcza-marchew; w kartonie 1 l. Są to jedyne produkty do picia z dodatkiem serwatki wytwarzane przez podmiot mleczarski.

Osobną grupę produktów, które wykorzystują technologie chroniące białka serwatkowe, są różnego typu twarożki do smarowania pieczywa. Firmy mleczarskie dość skąpo informują o szczegółach procesu technologicznego i zachowania tychże białek. Warto jednak wskazać na niektóre z nich.


W ofercie Bieluch (SM) w Chełmie znajduje się linia serków produkowanych metodą ultrafiltracji. Serki te wytwarzane pod marką Bieluch zawierają wszystkie białka mleka, w tym serwatkowe. Do dyspozycji klientów obecnie jest kilka smaków tych wyrobów: serek naturalny, serek naturalny lekki, serek ze szczypiorkiem, serek z ziołami, serek z czosnkiem, serek z papryką, pomidorami i chili, oraz serki słodkie: waniliowy i truskawkowy.

Mleczarnia Turek oferuje grupę produktów z zachowanymi białkami serwatkowymi. Katarzyna Michalik, Brand Manager Turek Fresh wskazuje m.in. ostatnią nowość: ser Sałatkowy Islos Naturalny oraz Islos Ziołowy. Produkt nie zawiera konserwantów ani substancji zagęszczających. Polecany jest jako dodatek do sałatek i kanapek, dań z makaronem, jako uzupełnienie smaku szpinaku lub brokułów oraz naleśników.

Innymi produktami w tym gronie są Turek Kozi, Turek Puszysty (śmietankowy, z rzodkiewką, ze szczypiorkiem, z chrzanem, z ziołami, z ogórkiem, z szynką 140 g). Ostatni z wymienionych to nowość, która powinna zainteresować handlowców odpowiedzialnych za produkty świeże Turek. Białka serwatkowe zachowują także produkty z linii: Turek Świeży, Turek Figura, Tartare i Tartare Delikatny.

W opracowaniu skorzystano m.in. z następujących publikacji:

  1. dr inż. Bartosz Sołowiej, Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie; „Wykorzystanie preparatów białek serwatkowych do poprawy właściwości funkcjonalnych produktów mleczarskich”
  2. prof. dr hab. Grażyna Cichosz z Katedry Mleczarstwa i Zarządzania Jakością; Uniwersytet Warmińsko-Mazurski; Olsztyn: „Mleko i Produkty mleczarskie – szansą na zapobieganie otyłości i cukrzycy”
  3. Wykład dr inż. Małgorzaty Stryjeckiej – spotkanie z dziennikarzami w Bieluch (SM); Wartości odżywcze mleka i białek serwatkowych.
Strona 4 z 4