Sery typu szwajcarskiego: Caseus Helveticus czyli szwajcarskie sery (podpuszczkowe) w akcji

Joanna Górska
Forum Mleczarskie Handel 4/2012 (53)

W Polsce ciągle istnieje problem rzetelnej wiedzy konsumentów o serach. Należałoby zadać sobie pytanie, czy klienci do końca wiedzą, czego mogą się spodziewać pod hasłami „ementaler”, „ser typu ementalskiego” skąd pochodzą, jakie powinny spełniać cechy i czym różnią się one od sera typu holenderskiego? No, ale z każdym rokiem jest lepiej i pomału wszyscy się uczymy i producenci i konsumenci. Wybór serów spełniających zakładane parametry opisanych tu serów szwajcarskich jest już całkiem spory i poszczególni producenci coraz lepiej dopracowują swoje receptury. Musimy pamiętać, że rynek serów szwajcarskich jest częścią rynku serów dojrzewających, a rynek ten należy do najbardziej znaczących segmentów rynku mleczarskiego w Polsce i jednocześnie najbardziej dynamicznie rosnących. Kiedyś ser był uznawany za produkt tani i w zasadzie pierwszej potrzeby. Dziś jego przeznaczenie i walory są nieporównanie szersze.

Sery typu szwajcarskiego kojarzą się z jakością, wyrafinowanym słodkim i lekko orzechowym smakiem oraz dużymi dziurami. Wśród producentów, którzy mają w swojej ofercie takie sery należy wyróżnić w szczególności: firmy Mlekovita (GK), Hochland Polska, Mlekpol (SM), Włoszczowa (OSM), Mońki (MSM), Spomlek (SM), Łowicz (OSM,)  Maluta Nowy Dwór Gdański (OSM). Do najpopularniejszych serów typu szwajcarskiego należą m.in. ementaler, mazdamer, sokół, radamer.


Kategoria serów typu szwajcarskiego rośnie i znajduje uznanie polskich konsumentów, dla których jest to esencja sera wysokiej jakości.

Ryszard Pizior

Dyrektor Działu Handlu i Marketingu we Włoszczowa (OSM)

Sprzedaż serów żółtych, z uwagi na znaczny udział w sprzedaży produktów nabiałowych, jest oczkiem w głowie każdego handlowca. Aby realizować ambitne plany sprzedażowe handlowcy wybierają sery, które gwarantują wysoki wolumen sprzedaży. Możemy do nich zaliczyć sery holenderskie: gouda, edamski, morski, leśny oraz sery szwajcarskie znanych producentów, których znajomość marki przez konsumentów gwarantuje sukces. W przypadku serów typu holenderskiego dla handlowca liczy się nie tylko rodzaj sera np. gouda czy edamski, ale również jego producent, bowiem za każdym producentem idzie określona jakość.

Bieżący rok, z uwagi na sytuację na rynku mleczarskim jest trudny dla producentów serów. Załamanie cen na masło oraz spadek cen mleka w proszku na początku roku spowodowały konieczność zwiększenia produkcji serów żółtych. Większa podaż o około 17% przełożyła się na znaczący spadek cen, które wpłynęły korzystnie na sprzedaż detaliczną i w konsekwencji większa produkcja została wchłonięta przez rynek. W takiej sytuacji nie można mówić o spowolnieniu czy stagnacji sprzedaży, ale o problemie w zagospodarowaniu dużej nadprodukcji serów, bowiem dynamika wzrostu konsumpcji nie dorównuje poziomowi wzrostu produkcji.

Włoszczowa (OSM) jest jednym z wiodących producentów serów żółtych w Polsce. Spółdzielnia kojarzona jest przede wszystkim z wysokiej jakości serami typu szwajcarskiego. Najbardziej znane z nich to Włoszczowski, Alpener, Rajski, które są sprzedawane w blokach, porcjach oraz plasterkach.

TAK! Dlaczego warto mieć na półce polskie sery typu szwajcarskiego:
  • niższa konkurencyjna cena
  • dobra jakość
  • polskie mleko
  • bogata oferta
  • czynniki makroekonomiczne


Strona 5 z 5