Media społecznościowe: Mój nowy przyjaciel... czyli Social Media w akcji

Joanna Górska
Forum Mleczarskie Handel 2/2012 (51)

Przełomowy rok 2005

Rok 2005 można uznać za przełomowy w rozwoju biznesu Social Media – bo czy tego chcemy czy nie, tak to należy nazwać. W roku 2005 dużą popularność zdobył zrzeszający społecznoEc internetową portal MySpace, który nawet przeEcignał w liczbie odwiedzających witrynę głowna Google'a. W tym samym czasie powstał także silny konkurent MySpace. com – Facebook.

W tym samym roku portal Yahoo! stworzył Yahoo! 360°, News Corporation wykupiło MySpace. com, a brytyjski koncern ITV kupił portal Friends Reunited. Zachęcone sukcesem Facebook’a i Myspace’s – jak grzyby po deszczu zaczęły pojawiać się nowe portale typu społecznoEciowego, zarówno w różnych językach jak i dopasowane do różnych potrzeb użytkowników – w konkretnych krajach lub społecznoEciach lokalnych. Dzisiaj szacuje się, że na świecie może istnieć ponad 200 serwisów typu Social Media.

ABC mediów społecznościowych

Według badania Megapanelu z marca 2011 roku, z social media korzystają niemal wszyscy Internauci (aż 99,3%) i poświęcają temu średnio około 1,5 godziny dziennie. Nie da się ukryć, że portale społecznościowe stały się nieodłącznym elementem naszego stylu życia i wielu z nas rozpoczyna dzień od sprawdzenia wiadomości na Facebooku, Twitterze czy LinkedIn. Dzisiaj już nie rozpoczynamy swojego dnia od porannej kawy przy drukowanej codziennej prasówce, lecz właśnie od sprawdzenia, czy nasi znajomi i przyjaciele nie wpisali jakichś nowych informacji lub nie dali znać o czymś, co powinno przykuć naszą uwagę. Chcemy czy nie portale społecznościowe na stałe wpisały się już w życie wielu z nas i powoli zaczynają na nie wpływać i w jakimś stopniu je kształtować. Po prosty portale społecznościowe stały się dla wielu bardziej... sexy.

Najpopularniejsze portale społecznościowe

Przykłady serwisów społecznościowych
  • serwisy ogólne: Facebook, Grono. net, Google+
  • serwisy skierowane do konkretnych grup społecznych, np. nk.pl; LinkedIn, GoldenLine
  • serwisy skierowane na dzielenie się konkretnymi treściami, np. YouTube. com, fotka.pl, wikipedia.com
  • serwisy łączące grupy tzw. zamknięte np. Grono.net
  • serwisy z możliwością prowadzenia sprofilowanych stron, np. Friends.pl, myspace.com
  • serwisy z opcją tzw. dziennikarstwa obywatelskiego: wiadomości24.pl, interia360.pl
  • serwisy do prezentowania opinii i recenzowania, np. Filmweb, biblionetka. pl, opiniuj.pl,)
  • inne branżowe i tematyczne, np. forum mleczarskie.pl; seromaniacy.pl; seropedia.pl

Facebook to niewątpliwie dzisiaj jeden z najpopularniejszych portali społecznościowych na świecie. Facebook to serwis on-line, w ramach, którego zarejestrowani użytkownicy mogą tworzyć sieci i grupy, odszukiwać i kontynuować znajomości, dzielić się wiadomościami i zdjęciami oraz korzystać z licznych aplikacji. Autorem projektu jest Mark Zuckerberg, który uruchomił swój projekt 4 lutego 2004 r. na Uniwersytecie Harvarda. Portal początkowo przeznaczony był przede wszystkim dla uczniów szkół średnich i studentów szkół wyższych. Utworzenie tzw. kodu źródłowego strony zajęło Zuckerbergowi zaledwie 2 tygodnie. Serwis bardzo szybko uzyskał ogromne zainteresowanie wśród studentów Harvardu. Jak podają – historyczne już dzisiaj statystyki – ponad 2/3 studentów uczelni zarejestrowało się na nowo powstałej stronie w pierwszych 2 tygodniach jej funkcjonowania. Z czasem Zuckerberg zdecydował się rozszerzyć zasięg serwisu na inne szkoły. Rozpoczał współpracę z Dustinem Moskovitzem i razem dołaczyli kolejne uniwersytety tj. Stanford, Columbia czy Yale. Popularność przerosła oczekiwanie twórców. Ze szkół i uczelni Facebook zszedł pod niemal wszystkie „strzechy” na świecie.

Jednak dopiero w niecałe 5 lat po uruchomieniu – Facebook po raz pierwszy przestał przynosić straty i zaczął pokrywać swoje koszty operacyjne. W 2008 roku Zuckerberg został najmłodszym miliarderem świata (1,5 mld USD) i uplasował się na 735. miejscu rankingu Forbesa. Facebook tymczasem stał się prawie ikoną naszych czasów. Dzisiaj trudno uwierzyć, że przykładowo polska wersja językowa facebooka działa zaledwie od maja 2008 roku i została uruchomiona właściwie dzięki tłumaczeniom wykonanym przez użytkowników! Dla statystycznego porządku podajemy tylko, że w grudniu 2011 roku liczba użytkowników na całym świecie wynosiła ponad 845 mln. Co miesiąc wgrywany jest ponad 1 mld zdjęć oraz 10 mln filmów.

Strona 2 z 6