Wspólna Polityka Rolna: WPR na rynku mleka

Grzegorz Rykaczewski
Forum Mleczarskie Biznes 1/2012 (12)

PEAD

Program Dostarczania nadwyżek żywności najuboższej ludności Unii Europejskiej (z fr. PEAD – Programme Europeen d'Aide aux plus Demunis) jest w Polsce realizowany od wejścia Polski do UE. Obsługą zajmuje się ARR.

W ramach realizacji programu w danym roku, organizowane są postępowania przetargowe na dostarczanie do wybranych magazynów organizacji charytatywnych produktów, w tym mleka i przetworów mlecznych. Dostawy są realizowane w zamian za towary pozostające w zapasach interwencyjnych UE lub środki pieniężne. W tym drugim przypadku oznacza to, że są po prostu skupowane z rynku. Dystrybucją żywności wśród potrzebujących zajmują się organizacje charytatywne.

W 2011 roku przedsiębiorcy wybrani w drodze przetargu, w zamian za OMP odebrane z magazynów interwencyjnych, dostarczali organizacjom charytatywnym gotowe artykuły mleczarskie.



Na 2012 rok Komisja Europejska przyznała Polsce 9,7 tys. ton OMP o wartości 16,4 mln EUR. Pod koniec poprzedniego roku ogłoszony został przetarg na dostarczenie do magazynów organizacji: sera podpuszczkowego dojrzewającego, sera topionego, mleka UHT, masła ekstra. Zapłatę za powyższe towary stanowiło OMP.

Jak podało w połowie grudnia Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi w 2012 roku zmienią się przepisy dotyczące programu PEAD. Rozszerzony zostanie wachlarz produktów objętych jego działaniem. Zakupy z rynku będą stanowić regularne źródło dostaw dla programu pomocy w celu uzupełnienia zapasów interwencyjnych. Pierwszeństwo będą miały produkty pochodzenia unijnego.

Jeśli opisywane zmiany wejdą w życie, będzie to dobra informacja dla firm działających w branży mleczarskiej. Zapłata za oferowane produkty w postaci środków pieniężnych, a nie w formie innego towaru pozwoli większej liczbie przedsiębiorców startować w postępowaniach przetargowych. Dodatkowo sprawi, że konstrukcja oferty stanie się łatwiejsza, a jej konsekwencje bardziej przewidywalne dla oferentów.

Strona 5 z 5