Desery mleczne: Przyjemność jedzenia

Paulina Łuszczak
Forum Mleczarskie Handel 4/2011 (47)

Gonienie króliczka

Pyszne, kremowe, różnorodne, kolorowe, wygodne...(nie najtańsze), nie mogłyby być zdrowsze? Za czym goni każda kategoria rynku spożywczego? Możliwe desery z „czystą etykietą”? Zachodni eksperci mówią: „Konsumenci są skłonni płacić więcej za mniej na etykiecie”.

Jak wiadomo od wielu lat najatrakcyjniejszym rynkiem żywności są produkty prozdrowotne. W kategorii wyrobów mlecznych jedną z najbardziej pożądanych przez producentów ze względu na wartość dodaną dającą możliwość zwiększania marży są produkty probiotyczne. Dotychczas, ze względu na ograniczone możliwości przetrwania probiotyków w produkcie ich zastosowanie ograniczało się głównie do jogurtów. Jednak producenci, zwłaszcza patrzący daleko w przyszłość, jak i ci mający fundusze, pracują nad nowymi możliwościami aplikacji bakterii probiotycznych. I tak, można już znaleźć informację o tym, że firma Danisco, producent szczepionek bakteryjnych intensywnie pracuje nad rozwiązaniem mającym pomóc producentom w produkcji mlecznych deserów (w tym również lodów) o właściwościach probiotycznych. Widzimy więc, że konkurencyjność na rynku niedługo może znów się zaktywizować. Probiotyki to jednak niejedyny kierunek, w którym desery mogłyby pójść.

Pozostaje jeszcze kategoria light lub produktów wzbogacanych dodatkami odżywczymi. Nie zapominajmy również o dziale produktów dla osób posiadających wszelkie alergie, np. skazę białkową. W gronie polskich dostawców deserów mlecznych szczególnie innowacyjnych warto zwrócić uwagę na odtłuszczone desery Bakoma Satino 0,9% tłuszczu, 0% dodatku cukru.

Inwestycja w nowe produkty, a szczególnie w innowacyjne produkty to również inwestycja często niemałych pieniędzy w nowe maszyny lub całe linie technologiczne. Dlatego też producenci urządzeń dla przemysłu mleczarskiego aktywnie obserwują rynek i widząc popyt „stojący za nowymi trendami”, projektują rozwiązania technologiczne, które zapewnią przewagę konkurencyjną ich klientom. Tak też jest w przypadku urządzeń do produkcji deserów mlecznych. Firmy te widząc ogromny potencjał w deserach mlecznych, oferują coraz to nowe linie technologiczne, które to, tj. Tetra Desserto Riceline firmy Tetra Pak zapewniają ciągłą, sprawną produkcję deserów mlecznych o doskonałej jakości i w energooszczędny sposób. Inną propozycją rynku maszyn jest odpowiednie podejście do procesu pakowania. Opakowanie bowiem już od dawna, również w deserach mlecznych, nie spełnia już tylko funkcji informacyjnej ulotki. Większość mlecznych deserów i musów to produkty bardzo delikatne, które łatwo mogą stracić swój atrakcyjny wygląd świadczący o ich świeżości. Produkty te również często są trudne do pakowania i często potrzebna jest praca manualna, aby było to możliwe. Dlatego też opracowana została metoda pakowania z zastosowaniem atmosfery modyfikowanej, czyli takiej, która zapewnia odpowiedni skład gazów (czyli nie tylko powietrza atmosferycznego), które spowolnią utratę świeżości i psucie się produktów. Wynalazcy tej metody (poza oczywiście wydłużeniem terminu przydatności do spożycia), wierzą że metoda ta pozwoli na wyeliminowanie stosowania konserwantów.

Niewątpliwie desery mleczne to kategoria o wielkim potencjale rozwoju. Czy to desery z bitą śmietaną, czy kaszki i puddingi, każdy z tych produktów, aż się prosi o nadawanie mu nowej formy, smaku, ulepszanie konsystencji lub poszerzanie różnorodności formy. Są to niewątpliwie wyroby, które konsument chce postrzegać jako produkty premium, o najwyższej jakości i dostarczające mu wyjątkowych doznań. Zaspokajając potrzeby jego podniebienia można również zadbać o wzbogacenie jego codziennej diety. Kto wie, może to jest sposób na ponowne pobudzenie dynamiki rozwoju tego segmentu.

Strona 4 z 4