Handel międzynarodowy: Handel po niemiecku

Joanna Górska
Forum Mleczarskie Handel 4/2011 (47)

Prof. Matthias Horst, General Manager w BVE, naczelnej organizacji polityczno-gospodarczej przemysłu spożywczego w Niemczech, stwierdza, że Niemcy poradziły już sobie w przeważającej mierze ze skutkami kryzysu finansowego i gospodarczego oraz znajdują się teraz w okresie wzrostu koniunktury. Nastroje konsumenckie wciąż są zabarwione optymizmem, co stabilizuje popyt.

Prof. Matthias Horst charakteryzuje niemiecki rynek spożywczy jako zdominowany przez nabywców, których charakteryzuje równocześnie szczególna wrażliwość na ceny, jak również świadomość jakości produktów. Dla przedsiębiorstw jest to szczególnie trudna sytuacja, bowiem muszą oferować najwyższą jakość po możliwie korzystnych cenach. Niemcy wydają najmniej na żywność w skali europejskiej (zaledwie 11% swoich dochodów). W przeliczeniu na gospodarstwo jednoosobowe oznacza to 157 euro miesięcznie, w przypadku gospodarstwa dwuosobowego jest to 302 euro na artykuły spożywcze, a w przypadku rodziny czteroosobowej 467 euro. (źródło prof. Matthias Horst, BVE).



Handel niemiecki oraz producenci w coraz większym stopniu muszą uwzględniać zmiany społeczne, jakie tu zachodzą. Społeczeństwo niemieckie się starzeje, rośnie liczba i pozycja kobiet w biznesie. Nigdzie indziej nie widać tylu jedno- i dwuosobowych gospodarstw domowych. Społeczeństwo staje się mobilne, rośnie indywidualizacja i internacjonalizacja. Bezpośrednim rezultatem jest wzrost popularności kategorii produktów „w drodze”, segmentacja, gdyż społeczeństwo niemieckie staje się mozaiką kulturową. Zmiana stylu życia widoczna jest w ofercie placówek detalicznych, które nastawiają się w coraz większym stopniu na chłodzone dania gotowe w tym dania etniczne i regionalne z różnych stron Europy i świata (chilled ethnic food) zwłaszcza z Dalekiego Wschodu i Ameryki Południowej. Detaliści żądają od producentów ciągłej obserwacji zwyczajów, aby ich oferta w jeszcze lepszym stopniu pasowała do potrzeb zmieniającego się społeczeństwa. Świeże dania, sałatki, świeże krojone owoce oraz kompletne posiłki wypełniają półki niemieckich supermarketów. Coraz popularniejsza, zwłaszcza wśród młodych osób jest również żywność „ready to eat” w postaci różnych finger foods.

Starzenie się społeczeństwa wpływa na ogromne zainteresowanie żywnością health & wellness. Niemcy należą do krajów o największym stopniu zainteresowania oraz sprzedaży produktów w tej kategorii. Jest to element zbudowanej po latach edukacji świadomości społecznej, która wyrobiła pewne priorytety. Według ostatnich badań firmy Nestlé cytowanej przez BVE, przeważająca większość społeczeństwa jest świadoma prozdrowotnego potencjału żywności. Obecnie już, co ósmy konsument w Niemczech ustala swoją dietę głównie w oparciu o aspekty zdrowotne.

Strona 5 z 7