Nastolatki: Trudna sztuka podobania się

Joanna Górska
Forum Mleczarskie Handel 3/2011 (46)

Na rynku tureckim aktywnie działa także firma Nestlé Gida Sanayi, która próbuje dotrzeć do młodych ludzi, ale dla odmiany są to puddingi mleczne marki Mis o smaku truskawkowym i czekoladowym, w kartonikach 200 ml.

Chińska mleczarnia Mengniu Dairy skonstruowała ofertę dla nastolatków w postaci mleka acidofilnego z prebiotykami. W linii znajduje się produkt dla nastolatek używający koloru czerwonego i różowego z wizerunkiem młodej dziewczyny, wersja dla chłopców używa wizerunku chłopca na żółtym tle. Inner Mongolia Yili Industrial stworzyła również prebiotyk w kartonikach dla nastolatków używając koloru żółtego (dla smaku pomarańczowego) i śliwkowego (dla smaku jagodowego). Oba produkty dostępne są o pojemnościach 250 ml.

Chilijska mleczarnia Soprole zaproponowała z kolei napój serwatkowy z mlekiem o smaku pomarańczowym i brzoskwiniowym (kartonik 190 g) pod marką Netto! Energia!. Dostępne są także wersje smakowe ananas i jabłko. W leżącej na północ Kolumbii, mleczarnia Algarra pod marką Milko propaguje mleko smakowe czekoladowe i truskawkowe w 200 ml kartonikach. Tu do wyobraźni nastolatków mają przemawiać rówieśnicy odnoszący sukcesy sportowe w piłce nożnej, kolarstwie (do chłopców) oraz gimnastyce (dziewczęta). Wymowne są gesty zwycięstwa młodych ludzi uwidocznionych na kartonie.

Na kontynencie afrykańskim ofertę dla nastolatków posiada (oprócz wspomnianego Nestlé Products) także Spin-Knit, mleczarnia w Kenii. Mleko smakowe Fiava o smaku waniliowym zwraca uwagę młodych ludzi wizerunkiem uprawiającego windsurfing młodego, oczywiście czarnoskórego chłopca.

Na sposób, w jaki nastolatki traktują markę (produkty markowe są lepsze, warto zapłacić za nie więcej) wpływają:

  • płeć: markę nieco wyżej cenią chłopcy, dla których pozycja i status wynikające z posiadania gadżetów mają istotne znaczenie dla podkreślenia swojej obecności
  • wiek: uznanie dla marki rośnie wraz z wiekiem
  • wykształcenie rodziców: uznanie i tu rośnie
  • ilość pieniędzy do dyspozycji.

Źródło: Kampania edukacyjna „Moje konsumenckie ABC” współfinansowana z funduszy UE i UOKiK, 2006.
www.konsumenckieabc.pl

Meksykańska Grupo Industrial Lala weszła w segment nastolatków z propozycją mleka pełnego 1l, które pozycjonuje w segmencie premium. W dużej mierze produkt ma oddziaływać również na matki dokonujące zakupów. To do nich przemawiają napisy: „Bogate w wapń” oraz „Kompletne i odżywcze”.

Węgierska mleczarnia Sole Mizo dla omawianej grupy stworzyła napój serwatkowo-jogurtowy o zredukowanej ilości cukru, z dodatkiem wapnia, L-karnityny o smaku ananasa oraz brzoskwinia-mango. Nowoczesność produktu podkreśla butelka Tetra Top. Szczupła sylwetka oraz centymetr komunikują cel i adresata produktu: młode dziewczyny oraz kobiety.

Firmy mleczarskie starające się o zdobycie klientów w grupie nastolatków dobierają niekiedy obrazy tak, aby sugerowały adresowanie produktu zarówno do młodych kobiet jak i naśladujących je nastolatek. Tak skonstruowany przekaz występuje w przypadku produktów light (mleko) wzbogacanych w błonnik, wapń, wit. D oraz żelazo, często zalecanych przez dietetyków i lekarzy właśnie dla tej grupy docelowej. Przykładem firm, które idą tą drogą są: Nestlé Mexico, brazylijska mleczarnia Itambe, spółdzielnia mleczarska Dos Pinos (Kostaryka), Friesland Hellas oraz mleczarnia Avipal, linia Elege (Brazylia).

Strona 4 z 7